Elektronické služby katastra nehnuteľností

Dosť dlho sa to už ťahá - skoro 5 mesiacov - je otázne, či práve ten dialóg je efektívny na takéto zákazky… podľa Eranetu by mali byť v záverečnej fáze… Uvidíme, ako dopadne vyhodnotenie ponúk. Snáď transparentne a efektívne :slight_smile:

5 mesiacov pri nadlimitke nie je nič neobvyklé. A dialóg je asi aj o tom, že sú tam problematické miesta a ich obrúsenie trvá nejaký čas. Počet kôl v dialógu je limitovaný len potrebou verejného obstarávateľa, takže môže to byť jedno kolo a môže ich byť desať. O počte sa dozvieme až zo zápisníc, keď sa to skončí…

Zdá sa, že je to zrušené.
Rozhodnutie o zrušení verejného obstarávania

1 Like

Je to zaujímavé…

“Verejný obstarávateľ tak rozhodol z dôvodu, že kritériá pre vyhodnotenie ponúk, ktoré
stanovil, sa ukázali ako nevhodné”…po zmene predmetu zákazky a prehodnotení všetkých podmienok súťaže, bude vyhlásené nové verejné obstarávanie postupom nadlimitnej verejnej súťaže"

Takže asi dialóg nie je najlepším spôsobom, ako zabezpečiť servisnú podporu…
Avšak aké to bude mať následky na systém? Ako bude zabezpečená servisná podpora všetkých služieb? Podľa crz existuje podpora iba na 15 služieb a to iba do 13.6.2022…

len pre info, co prislo dnes do SD:

Dobrý deň prajem vážené inštitúcie ,

Opakované upozornenie na nahradenie služieb starého portálu KAPOR novými portálmi ESKN a ZBGIS.

Dovoľujeme si Vás informovať, že garancia prevádzky a aktualizácie dát staršieho katastrálneho portálu KaPor - Informácie o portáli známeho ako KaPor bude ukončená 30.4.2022.

Nový portál ESKN Kataster Portal poskytuje služby pre vyhľadávanie informácií o nehnuteľnostiach, vlastníkoch a právach k nehnuteľnostiam, umožňuje elektronickým spôsobom vykonať katastrálne podania (návrh na vklad, záznam, opravu chyby a podobne), elektronicky vyžiadať informácie z katastra nehnuteľností (výpis z LV, kópia z katastrálnej mapy a podobne) na právne účely a aj rôzne ďalšie služby.

Po 30.4.2022 nebude možné Oznámenie o návrhu na vklad na portáli KaPor vytvoriť. Táto služba je už od 1.4.2022 dostupná na Portáli ESKN (služba č. 59).

Dôležité linky na Portál ESKN:

Portál ESKN: Kataster Portal

Vyhľadávanie údajov z katastra nehnuteľností: Kataster Portal

Vyhľadávanie s rozšíreným prístupom (Lustrácie): | Portál ESKN

Oznámenie o návrhu na vklad: Kataster Portal

Zoznam všetkých služieb Portálu ESKN: Kataster Portal

Pre prácu s mapou použite Mapový klient ZBGIS : Základná mapa | ZBGIS, prípadne priamo tému katastra nehnuteľností: Kataster nehnuteľností | ZBGIS. Tu je sprístupnená aj služba kópia katastrálnej mapy alebo mapy určeného operátu, ktorú je možné vytlačiť.

Žiadame Vás, informovať o nahradení starého portálu KAPOR aj Vašich zamestnancov či členov či regionálne organizácie.

Upozornenie na nahradenie služieb starého portálu KAPOR novými portálmi ESKN a ZBGIS na webe ÚGKK SR: http://www.skgeodesy.sk/files/sk/slovensky/ugkk/kaporoznam.pdf

1 Like

Ahojte, máte niekto vysvetlenie, prečo ESKN blokuje prístup na stránky z USA? Mám hotspot cez americký T-mobile a server ma blokol. To akože občania SK nemajú právo riešiť veci zo zahraničia? Alebo vôbec, kataster je výsostne slovenská vec?

Viete mi prosím dať tip kam môžem poslať podnet, respektíve ako formulovať podnet/sťažnosť (na čo zatlačiť pri argumentácii)?

Podotázka: Dopúšťa sa ESKN dákeho porušenia v tejto súvislosti?

P.S. Blokujú zo zahraničia aj načítavanie údajov pre mapka.gku.sk…tam mi nenačíta parcely.

Screenshot from 2023-06-22 09-37-59

To robí viacero web sites sk inštitúcii. Dôvod - ddos útoky zo zahraničia, a lacné a pomerne simplisticke riešenie tohto problému. :sunglasses:

1 Like

Len ci legalne? Nie je to diskriminacia obcanov, ktory sa k danej sluzbe nevedia dostat?

2 Likes

“lacné a pomerne simplistické” si vystihol.
To ale mohli spraviť CAPTCHA, throttling, alebo čokoľvek iné, tiež nenáročné. Toľko spôsobov, a vyberú si práve takýto…

@dusoft veď to. Tiež to považujem za diskriminačné a porušuje to aj dáky ten princíp sieťovej neutrality. Uvažujem, z ktorej strany ich napadnúť, preto časť mojej otázky stojí aj na tom, že kto je ich “kontrolným orgánom”. Skúsim asi zatiaľ takú jednoduchú sťažnosť.

1 Like

Odpoveď ohľadom blokovania krajín. Nevedel som, že prístupom na webové služby sa dá vniesť ransoware…podľa ESKN asi ano. Príde mi divné, že FS, UPVS, SP, ZP tieto pravidlá používať nepotrebujú…

Tu je reakcia z ESKN:

" Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, ako prevádzkovateľ základných služieb, má nastavené pravidlá kybernetickej bezpečnosti podľa odporúčania Národného bezpečnostného úradu a vyhláseného “Varovania pred hrozbou závažného kybernetického bezpečnostného incidentu”. Jedným z odporúčaných opatrení pre poskytovanie takýchto služieb je riadenie sa striktnými bezpečnostnými pravidlami a filtrovaním obsahu komunikácie. V prípade poskytovania služieb „Portálu elektronických služieb katastra nehnuteľností“ je realizované pravidlo povolených krajín pre prístup na uvedený portál a zároveň sú blokované rizikové krajiny, medzi ktoré patri aj krajina alebo územie, z ktorého sa chcete pripojiť na naše služby. Uvedené opatrenie eliminuje riziko útokov cez servre rizikových krajín. Na Slovensku sa pravidelne vyskytuje zvýšený počet významných a úspešných ransomvérových útokov a v uplynulých týždňoch sa podobné aktivity ešte viac zintenzívnili. Z uvedeného dôvodu nie je momentálne možné využívať uvedenú službu katastra nehnuteľností pripojením z USA."

Označenie celých USA za “rizikovú krajinu” je pomerne odvážne…

Kontaktoval som NBÚ, vysvetlili mi, že “Varovanie pred hrozbou závažného kybernetického bezpečnostného incidentu” bolo vydané vo februári 2023 a malo akútny charakter.
V opatreniach odporúčaných NBÚ nebolo uvedené plošné blokovanie prístupu ku službe na geografickom základe.
Celý oznam NBÚ tu: Mimoriadne Varovanie NBÚ | PDF
Nie sú vyhlásené žiadne špecifické varovania pred útokmi z USA, či už “z krajiny ako takej”, alebo špecificky z niektorej z jej oblastí. (Napr. vo februári bolo tiež publikované varovanie pred útokmi z Ruskej federácie.)
Taktiež je dôležitý kontext, že iné portály verejnej správy, pomocou ktorých je možné realizovať podobné elektronické podania, USA neblokujú.

Keďže elektronické služby katastra nie sú dostupné ani priamo cez ÚPVS, nie je takto z USA možné vôbec vykonať príslušné podanie elektronickým spôsobom.

Vzhľadom na to je bezpečnostné opatrenie, podľa ktorého je dlhodobé obmedzenie prístupu z celých USA, zjavne neopodstatnené a neprimerané tak z hľadiska rozsahu, doby trvania, aj negatívnych následkov na používateľov služieb.

Odporúčam:

  • podať v ÚGKK sťažnosť (napr. aj cez ÚPVS), pozor na pravidlá písania sťažností
  • zaslať MIRRI podnet na porušovanie zákona č.305/2013, keďže tento zákon neumožňuje diskriminovať prístup na základe krajiny, kde je používateľ
  • v prípade ak nemožnosťou použiť tieto elektronické služby vznikla škoda, myslím že je možné súdiť sa s ÚGKK o jej náhradu, na základe oprávneného očakávania, že služba má fungovať

Okrem toho je jednoducho možné podať podnet na naše https://lepsiesluzby.sk/ , ale to je taká pozitívne myslená komunikácia fungujúca najmä ak úrad aj má záujem spolupracovať.

3 Likes

@Lubor výborná odpoveď, ďakujem. Pozeral som to varovanie aj ja nič ohlľadom GEOblokácie som nenašiel. Ak položím emócie a dohady o krytí ich vnútorných prešľapov na IT, tak si napísal veľmi zrozumiteľný a neemotívny text.

S dovolením by som ho použil pri podaniach, ktoré navrhuješ, lebo už dlhšiu doba ma štve, že keď idem aj na SK cez 5G amierického T-mobile, tak mi neposkytuje služby nie len ESKN ale ani mapka.gku.sk (tam sa nenatiahnu data z katastra o parcelách).

Idem do toho. Ak máte ešte niekto nápad, čo môžem pridať, prosím napíšte.

Ďakujem

1 Like

Nech sa páči, tak to aj bolo myslené.

1 Like

Mohli si zaplatiť služby Cloudflare pre cloudovú kybernetickú bezpečnosť, zmierňovanie DDoS. Tak by to fungovalo.

1 Like

No, to geo blokovanie je rozšírenejšie než si myslíte.
Len tak námatkovo som vyskúšal progresívnu Kaliforniu (USA) a ich elektronické služby pre Department of Tax and Fee Administration a ich webserver mi “ponúkol” len chybu 403 Forbidden.

Radšej si zaplatiť nejakú VPNku, ktorá má uzol v tom danom štáte.

@mh1 Vice versa je to horšie. V USA blokujú vo formulároch zadať aj medzinárodnú predvoľbu, v banke dokonca na to ani nemajú kolónku v ich databáze, takže všeobecne pre nich existuje len +1…

Ale späť na SK, VPN si zadať viem a pre tento účel ho aj mám, ale to nie je riešenie pre bežných userov. Vieme, že geoblokovanie je síce účinné, ale z pohľadu admina je to odfláknutie práce.

…a aj v USA sa postupne prebúdzajú, pár rokov dozadu mi zo SK nešli niektoré služby na úrovni niektorých štátov, dnes je to oveľa modernejšie a tiež napredujú. Asi sa tam tiež niekto ozval a pochopili, že dane môžu ľudia chcieť platiť aj z iných kútov sveta :wink:

tak si spomínam, že keď sa robilo prihlasovanie na očkovacnie COVID, tak NCZI mal aj zaplatený Cloudflare, a aj tak bezpečaci žiadali blokovať zahraničia …(nie som si tým úplne istý, ale myslím, že to neboli len vybraté krajiny…)

Toto je tiež výborné. Keď sa vám nebodaj na cestách v zahraničí voľačo pritrafí a potrebovali by ste zdravotníkom ukázať nejaké staršie výsledky zo Slovenska, neuvidíte ani poriadne chybové hlásenie.