Elektronické služby katastra nehnuteľností

povodny projekt bol na dva a pol roka, nejde o mega projekt. sprava len velmi decentne hovori co sa stalo. krcmove reci hovoria o tom ze sa nepodarila migracia a to je problem skor budgetu, procesov a kapacit u zakaznika.

A liborovi: Tak sa stal zazrak a vysledok je ze stat nic nebude platit a dodavatel vracat. Ale aby to neznelo uplne sarkasticky, myslim si ze to je rozumne, sudy by sotva priniesli zasadne iny vysledok, dokazat jasnu chybu dodavatelovi je asi nemozne, kedze kataster svoje ulohy tiez nevedel naplnit. A tak je dolezitejsie co dalej a uzavriet tuto kapitolu. Ide o projekt ktory zacal ako jeden z prvych v Opise a medzi tym sa zmenilo vsetko. A zrejme patri medzi top “problematickych” projektov.

Och, a zabudol som dodať, že predseda ÚGKK ma informoval, že v súvislosti s ESKN prebieha viacero vyšetrovaní OČTK, a taktiež inicioval interné škodové konanie, keďže problematické veci ešte (tesne) neboli premlčané, kde cieľom je zistiť kto konkrétne a nakoľko zodpovedá za vzniknuté problémy.

3 Likes

napriek tejto zlej skusenosti napriklad Úrad priemyselného vlastníctva (UPV SR) stale tlaci DWC a fabasoft aj prostrednictvom “diskriminacnych kriterii” (certifkaty expertova na fabasoft a pod) vo verejnych obstaravaniach. Jedno uz uzavrali druhe prave bezi a nikoho to nezaujima aj ked jedinym moznym dodavatelom kvoli tym podmienkam v sutazi je prave DWC, alebo konzorcium v ktorom je DWC.

Takisto aj ine urady hlavne z vyzvy Manazment udajov pozaduju certifikaty Fabasoft. Paradoxom je ze v opisoch predmetu zakazky sa napriek tomu ze vyzaduju experta na Fabasoft, nič nehovorí o požadovaných zmenách na Fabasoft eGovSuite.

nie zeby som Fabasoft obhajoval … ale ked prevadzkujem Airbus 320, tak cchem Pilota so skuskou na Airbus 320.-… ked prevadzkujem Fabasoft, chcem odbornika na fabasoft…
mne to pride logicke a nema zmysel kazde 3 roky uvazovat o zmene softveru … to by tie organizacie nic ine nerobili len vymeinali softver. To nie su krabice…

Neda sa s tebou nesuhlasit a ani suhlasit.
Lebo ked prevadzkujem Airbus 320 ale zaroven prevadzkujem Boeing 737 a aj bizniss Jet Falcon zaroven tak najdem troch pilotov a nebudem od pilota na Falcon Jet vyzadovat aby mal nalietane hodiny na Boeing alebo AirBus.
Problem je v tom ze napr v jednom projekte certifikat fabasoft vyzaduju aj pri migracii do cloudu, napriek tomu ze fabasoft sa napr nemigruje, ale migruju sa len ostatne aplikacie.
V inom projekte sice vyzaduju upravy fabasoftu ale su tak minoritne mozno 10% hodnotky zakazky oproti inym sluzbam ze sa to dalo kludne rozdelit, lebo spojenim vznikol vendor lock.
Chapem aj argumentom ze ak je zakaznik spokojny so sluzbam mal by mat moznost pokracovat, ale niesom si isty ci toto plati hlavne ked z projektov DWCna UPV SR sa nepreplatilo kvoli meskaniu x tisci eur a sa to neustale prepieralo v mediach.(Brhelova IT firma opakovane nedodržala termín, štát môže prísť o eurofondy).

3 Likes

Od piatku som zbadal, že prestala fungovať vrstva katastra na https://zbgis.skgeodesy.sk/ je tam len hláška Chyba pri načítaní služieb katastra a nejde ani teraz. Predtým som nepostrehol taký dlhý výpadok.

1 Like

Už funguje.

1 Like

Našiel som na Slacku: 46557 - MDS: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR Service level agreement (SLA) pre informačný systém ESKN

Toto vyzerá na zaujímavé VO - Servis Level Agreement pre ESKN ako Súťažný dialóg
UGKK deklaruje, že nevie definovať parametre na SLA, preto chce dialógovať a chce to ukončiť aukciou … Ozaj, je možné vôbec aukciu použiť v dialógu? A je možné použiť aukciu na takéto služby (s intelektuálnym plnením)?

Ak mám správne info, tak dialóg je pre neobmedzený počet záujemcov, ale oni chcú poskytnúť informatívny dokument len kvalifikovaným uchádzačom - tým ktorí prejdú úvodným sitom. A sito sa zostavuje podľa sumy referencii za zákazky SLA za posledné 3 roky (akokeby suma bola nejakým meradlom kvality, či odbornosti …)

V II.2.9 v poznámke je uvedené

Poznámka:V prípade ak bude predložených 5 a menej žiadostí o účasť, ktoré spĺňajú podmienky účasti verejný obstarávateľ nebude aplikovať vyššie uvedené pravidlo pre obmedzenie počtu záujemcov, ale poskytne Informatívny dokument všetkým kvalifikovaným uchádzačom.

Ďalšia vec, čo ma zaujala:

Špecifikácia Kritéria K1:

Odbornú spôsobilosť záujemca v rámci hodnotenia Kritéria č. 1 Referencie záujemcu preukáže záujemca vyplnením zoznamu poskytnutých prác a služieb do formulára Návrh na plnenie eliminačných kritérií - Kritérium K1.

Verejný obstarávateľ bude zohľadňovať a prideľovať body len za referencie rovnakého alebo podobného charakteru ako je predmet zákazky (poskytovanie SLA podpory) za obdobie predchádzajúcich troch rokov od vyhlásenia verejného obstarávania s uvedením cien, miest a lehôt uskutočnenia stavebných prác.

(áno zrejme len preklep - ale … zdá sa, že celé toto VO sa šije rýchlou ihlou s pochybnou kvalitou).

2 Likes

toto povazujem za uplny primitivizmus … ked sme americkemu vendorovi hovorili, ze o jeho licenciu. na ktorej distribuciu on udeluje partnerstva sa na Slovenku bude konat elektronicka aukcia tak nechapavo krutili hlavou … Ved ma cennik a partnerske zmluvy …

A u prác je to úplne na hlavu. Čím viac poznáš pomery, doménu, tým viac poznáš aj nášľapných mín a problémov a do svojej kalkulácie zarátaš všetky mitigácie známych rizík. Ked si novic, ktorý síce už niečo naprogramoval, ale dané pomery nepozná, tak taká firma v aukcii nemá problém ist do dumpingu. A co je najhorsie ani o tom nevie. Potom zacne riesit a po roku sa zasekne, ze dosli peniaze a projekt je dokonceny na 60% … v tom lepsom pripade …

1 Like

Aukcia je v tomto prípade v rozpore so ZVO. Navyše je to dosť nevďačné, keď v rámci dialógu záujemcovia pomôžu nastaviť to, s čím si nevie verejný obstarávateľ rady a ako poďakovanie - aukcia. Pomoc pri nejasnostiach si mohli vyžiadať aj cez PTK a nastaviť súťaž viac transparentnejšie.

Ale ten problem co popisujem je predsa ten isty, ci sa dava pevna cena alebo je aukcia, to s tym nema nic spolocne, proste neznaly veci je schopny dat dumpingovu cenu, pretoze nepozna nastrahy, ktore su skryte

ano ale ked mas jeden vystrel, a otvaranie obalok, tam to ma kazdy nejako prepocitane … a nezacne sa sialene podliezanie len aby som ziskal za kazdu cenu kontrakt … potom obchodnik vezme odmeny a inzinieri robia 18 hodin denne…Parkrat saom to zazil… Obchodnici s krvavymi ocami raz dva zabudnu na kalkulaciu a idu si v aukcii svoje cisla … a skoncis na 40% skalkulovanej ceny …

Problém je síce ten istý, ale riešenie a jeho kvalita sa prispôsobuje výslednej cene, ktorá vzíde z aukcie …

Nikto nenuti v aukci bezhlavo znizovat ceny (to, ze to firmy robia, tak sami na to doplatia), zakaznik ak chce pouzivat aukciu, tak musi mat seriozne predkolo aby tam nepustil “hochstaplerov”, inak tiez sam na to doplati. Inak pri pevnej cene najdes tiez dost takych co podlezu a potom je problem (doplati na to aj jedna aj druha strana, tu niet vitaza). Proste slovensky fenomen, jedine kriterium je cena je cesta do pekla (proste nevedia ako normlane vyselektovat a obmedzit nezmyselne nizke ceny (zaujimave, ze vonku vedia, je to o chceni a kulture na oboch stranach).

S týmto sa dá len súhlasiť. Žiaľ pre mnohých je synonymum slova hospodárne = čo najlacnejšie.

Otázkou zostáva prečo nepozná nástrahy a prečo sú skryté?

1 Like

Poznas projekt vo verejnej sfere kde sa spatne vyhodnocuje TCO ? (odhalí skryté nástrahy)
A kde sa na to vyhodnotenie aj niekto pozrie ? (prečo zostavajú skryté)

Také bežné na západe … dátová analytika.
U nás sa stále manažéri posúdzuju podla toho kto má najlepsiu intuiciu, nie kto vie najlepsie vydolovať vedomosti z dát …

ÚGKK zverejnilo redakčnú opravu:
https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/521824?v=correction

Aukcia sa teda ruší :slight_smile:

2 Likes

Neviete čo sa stalo s týmto VO?.. Nevedeli definovať predmet SLA :smile: a pravdepodobne boli aj iné problémy, nakoľko podľa https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/434632 od 25.12.2021 nie je žiadna aktualizácia…

Nesledujem to, v danom čase ma to zaujalo, ale nevenujem tomu pozornosť. Ak nie sú zverejnené nové informácie v profile, tak to ešte bude v procese. Okrem profilu doporučujem sledovať aj stránku zákazky v Eranete. Našiel som linku https://skgeodesy.eranet.sk/#/tenderPublicDetails/139