Elektronické schránky pre firmy od augusta povinne. Really?

https://www.slovensko.sk/lepsie-schranky/

Toto si zasluzi aspon trosku pochvalit. Skoda, ze takto projekt nezacinal.

3 Likes

NASES si obstaral 10 týždňov monitorovania stránok slovensko.sk, až po “každý jeden klik individuálneho zákazníka”, s cieľom zlepšiť UX a prispôsobiť obsah a procesy pre zvýšenie konverizií:
https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2868001&l=sk

Ahojte, vratim sa k teme ktoru sme riesili skor. Mal som taku zaujimavu debatu s obchodnym partnerom. Ja napr. nemam v ORSR zapisane ze musim mat peciatku, cize pri elektronickej komunikacii napr. s danovakmi sa podpisujem svojim ZEPom (resp. KEPom). Kolega obchodny partner ma ale vyslovene v OR SR uvedene ze musi mat odtlacok peciatky.

Ja som mu tvrdil ze pri elektronickej komunikacii mu staci jeho KEP. Je to ale naozaj tak? Vdaka

Môže podpisovať svojim KEPom ale v texte, ktorý ide podpisovať, by mal na mieste podpisu uviesť:

Spoločnosť nazov zast. konateľom (alt. štatutárom) a jeho meno.

Napr:
XY s.r.o. zast. Petrom Petríkom, konateľom

Ak konajú viacerí spoločne, mali by byť takto označení všetci priamo v texte, ktorý podpisujú.

Nariadenie eIDAS umožňuje konateľovi podpisovať za spoločnosť svojim súkromným podpisom

Ale rovnako môže podpisovať kvalifikovanou pečaťou za spoločnosť. Ale to je hudba ďalekej budúcnosti v SR

Z obecneho uradu dostavam uz 3.pokus o durucenie nejakeho rozhodnutia. Furt poslu len Dorucenku podpisanu ZEPom… Neviete im niekto pomoct … ?
To ked bude takto od augusta fungovat … tak to bude iny Restart …

Be so kind a daj im nejake mikroskolenie… Ved je to v tvojom vlastnom zaujme :slight_smile:

Nejde o ten typ doručenky, ktorú treba podpísať aby vzápätí došla do schránky správa samotná?

To sa robí tak, že si otvoríš tú správu s doručenkou a vpravo hore v tej správe máš ikonku “viac operácií/akcií nad správou” - keď nad tým podržíš myš, tak pri takejto doručenke je možnosť “potvrdiť prevzatie doručenky” (alebo niečo na ten štýl). Vyhodí to popup, ktorý spustí Dlauncher, človek zadá BOK, celé sa to zavrie a následne až dôjde správa samotná. Mimo IE to niekedy s tým popupom blbne though.

Totiž do schránky chodia tri typy doručeniek a všetky sa volajú rovnako, takže človek nevie čo je čo. Sú doručenky ktoré dojdú z úradu ako potvrdenie podania, sú doručenky ktoré treba takto podpísať, a následne sú v odoslaných správach doručenky - to sú tie návratky čo sa týmto spôsobom podpisujú a putujú naspäť na úrad na vykázanie doručenia.

1 Like

JJ. uz som to mal vyriesene … len to bolo prvykrat co mi niekto nieco take poslal a ked to it-ckar po 20 rokoch praxe nepochopi, tak taky podnikatel v uplne inej oblasti tiez havaruje … :slight_smile: Ale diky, uz to je poriesene.

2 Likes

http://www.najpravo.sk/clanky/k-ucinkom-dorucenia-uradnej-pisomnosti-advokatovi-do-jeho-sukromnej-elektronickej-schranky.html

Minimálne raz sa prihlásilo k 31. júlu 2017 do schránky 103.808 fyzických osôb a 109.458 právnických osôb. “Výhodou elektronickej schránky je, že ju netreba kontrolovať denne. Pri prvom vstupe si používateľ môže nastaviť upozornenia na ľubovoľný e-mail či SMS. O každej prijatej správe v budúcnosti ho systém upozorní,” vysvetlil Molnár.

@NorbertM daju sa niekde pozriet k tomuto nejake podmienky pouzivania a garancie? Co ak mi notifikaciu odmietne email server (spam, nedostupnost, cokolvek), co ak mi SMS neprejde?

1 Like

A post was split to a new topic: Dlhý čas autorizácie doručenky

Tak ešte 997 miliónov, a sme na nule… :joy:

Najviac sa v septembri do svojich schránok prihlasovali podnikatelia. NASES za september eviduje 565 712 prihlásení do firemných schránok. "Teší nás záujem podnikateľov o online služby štátu, v porovnaní s augustom sme zaznamenali nárast o viac ako 25 percent.

A je to tu! Spravime to povinne a budeme sa chvalit navstevnostou. Ach jaj.

3 Likes

Som videl taky film ze Archa blaznov. Semtam si nanho spomeniem. Videl si to?

https://www.zive.sk/clanok/130125/povinne-e-schranky-pre-mimovladne-organizacie-sa-posuvaju-na-februar-2019/

https://www.socpoist.sk/aktuality-rozhodnutie-o-valorizacii-dochodku-majitelia-e-schranok-uz-dostali--ale-len-elektronicky-je-ich-13-912/48411s68183c

Sociálna poisťovňa rozoslala rozhodnutia o zvýšení dôchodkov do elektronických schránok v čase od 20. 12. 2019 do 7. 1. 2020, čiže každý majiteľ aktivovanej e-schránky takéto rozhodnutie už dostal. Celkovo Sociálna poisťovňa zaslala 13 912 rozhodnutí o zvýšení dôchodkov elektronicky – do e-schránok.

Povinnosť Sociálnej poisťovne zasielať elektronické dokumenty, vrátane rozhodnutí o zvýšení dôchodkovej dávky, do aktivovanej elektronickej schránky, vyplýva zo zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci (zákon o e-Governmente).

Takze uz vieme kolko dochodcov ma aktivovanu schranku.

1 Like

patria sem len starobní, alebo aj invalidní a pod.?

Daňový úrad má výnimku v posielaní správ do schránky slovensko.sk, že využíva papierovú poštu?

Známa je SZČO, v stredu išla na poštu (pošta má vtedy dlhý deň) do vedľajšej dediny po zásielku z daňového úradu. Čakala kým pracovníčka opečiatkuje všetko, potom dostala list, kde zistila, že má preplatok a bude to započítané do ďalšieho mesiaca.
Takto zbytočne stratila čas a aj keď má aktivovanú schránku slovensko.sk musela ísť osobne na poštu.

2 Likes

Vsetci, ktori poberaju dochodok z SP (kazdy dochdodok sa nejako zvysuje)