Dlhý čas autorizácie doručenky

@NorbertM je mi to luto, ze to musim zase takto eskalovat. Mieni sa nieco robit s tymi (imho neakceptovatelnymi) dlzkami autorizacie doruceniek? Pre pouzivatela je uplne sialene, ze potvrdi prevzatie spravy a trva niekolko hodin (aj 5-6h), kym pride samotna sprava. Sposobuje to zmatky aj u nas v Govboxe. A tipujem, ze ked nam uz volaju klienti, tak u vas to na helpdesku musite citit tiez.

Uz sa to stalo viac krat, support sa tvari, ze o nicom nevie a pyta si od nas payloady sprav (uplne zbytocne). Naposledy sa takato situacia stala vcera a predvcerom - pravdepodobne kvoli masovemu rozosielaniu RZ VSZP. Preco to trva tak dlho a bude sa s tym nieco robit?

1 Like

Dnes opat niekolkohodinove cakacky.

2 Likes

ano som z toho na nervy viac ako si dokazete predstavit, ale optimalizujeme a riadime prevadzku. dufam ze uz to dodavatel konecne doriesi a problemy uz nebudete vnimat

1 Like

Je to teda sposobene zatazou hej? Ci je chyba niekde inde? Uprimne netusim, co sa tam deje, ale predstavujem si to tak, ze tam je nejaka fronta co sa spracovava a to sa da predsa skalovat “do nekonecna”.

2 Likes

je to na dlhsie, uprimne sa ospravedlnujem za neprijemnosti, robime vsetko pre to aby sa uz nestavalo, este to niektorym uzivatelom hapruje, ale cez predlzeny vikend nasadime posledne upravy

2 Likes

inak nechodí ani info. o prijatí správy naspracovanie na ÚPVS. Podľa servicedesk-u “Situáciu spôsobil enormný nárast podaní a rozhodnutí od orgánov verejnej moci v bežných pracovných hodinách (8:00-16:00)”.
Môžte prosím, len pre info, uviesť čo znamená ten enormý nárast. Dík.

1 Like

Ja pozorujem vyrazne zhorsenie od poslania rocneho zuctovania VSZP. Pravnickych osob je odhadom 300K, neviem kolko je vo vszp.

1 Like

Asi mimo temy, ale este horsie ako UPVS je na tom ePodatelna ministerstva spravodlivosti, cez ktoru idu vsetky podania voci RPVS a ORSR.
Znamy, ktory je advokat ma poprosil, ci neviem zistit preco mu ORSR odmieta navrh na zapis spolocnosti, kedze doteraz mu to fungovalo.
Ako som sa dozvedel, tak MS vymenilo podatelnu od ditecu za podatelnu od ardaca, ktora si neda ani tolko namahy, aby okrem informacie ze “nenastali ucinky dorucenia” prisla aj info o dalsom postupe s velkym SORRY.
Uz som vazne nasraty…Tak uradnici nam zakonmi nanutia povinnu el.komunikaciu a sami ich nedodrzuju.

1 Like

zaujímalo by ma, čo sa stane ak doručenku autorizujete tesne pred koncom lehoty na doručenie, či systém pri preťažení túto autorizáciu akceptuje.

Pre spravy s fikciou dorucenia by ma to netrapilo, ale pre tie bez nej asi ano.

A to si predstav, že začnú komunikovať elektronicky so živnostníkmi aj daňové úrady a sociálna poisťovňa. Mali by efektívnejšie využívať železo a výpočtový výkon vo vládnom cloude :slight_smile:

1 Like

…uvidime, ci riesenim dobuducna v prvom kroku nebude rozsirovanie hw…

Skôr by mohli, ako ustanovuje eIDAS, začať vznikať komerční poskytovatelia “kvalifikovanej elektronickej doručovacej služby pre registrované zásielky”.

ÚPVS by potom vlastne bol iba taký prietokový ohrievač na doručované správy, nemusel by riešiť uloženie, vizualizáciu, potvrdzovanie doručenia atď. - toto uľahčenie života (a ušetrené €) určite jeho prevádzkovateľ iba uvíta.

Resp. teda na ÚPVS bude musieť zostať základná služba el. schránok a ich okolia, ako nevyhnutné minimum pre tých, ktorý nemajú dôvod/peniaze používať super feature-rich komerčné produkty. V takejto službe sa samozrejme drobné nedostatky tolerujú, jasné že však nesmú byť na úkor práv používateľa.

2 Likes

Tak. Uz je neskoro, ale nie je ziadny dovod na to, aby bola tato cast centralizovana. Stacilo zadefinovat protokol na vymenu sprav, podobne ako je zadefinovany mailovy protokol, resp. rozsirit ho o povinne potvrdenie, ze dany system spravu naozaj prijal. Potom nastavit legislativne prostredie tak, aby schranky mohol poskytovat lubovolny komercny poskytovatel, ktory prejde auditom.

To, ci maju schranky pekne alebo skarede UI, ci sa tam da prihlasit, alebo to ma 5hodin vypadok, ci si viem citat z inych schranok alebo nie, ci dostanem spravu hned po potvrdeni dorucenky alebo o pol dna o den, by si vyriesil trh s minimalnymi nakladmi statu. Tiez by sme neriesili, ci su zmluvy na zmeny v primeranej vyske, ci je niekde zabetonovany nejaky dodavatel, ktory poskytuje produkty a sluzby v kvalite, ktoru je ochotny akceptovat len stat, ci trva proces automatizovanej Integracie 4 mesiace alebo tyzden, alebo ci k tomu poskytovatel dava aj nejaku mobilnu aplikaciu.

Niekto bol nenazrany, doplacaju na to vsetci. O tomto rieseni som pisal aj na slovensko.digital N-x. Ale nakoniec, treba sa na to pozriet ako na obchodnu prilezitost. Je to v mediach, tak uplatnime nejaku zmluvnu pokutu a o pol roka s tymi istymi dodavatelmi podpiseme objednavky na ,rozsirenie’’, ,rozvoj’’, ,posilnenie’’, atd.

Nechcem celkom porovnavat, ale na obycajny pokec.sk sa prihlasi 200 000 ludi naraz a ide to.

1 Like

To ze sa na pokec.sk prihlasi 200000 ludi naraz este nic neznamena. Ja sa skor obavam ze problem je v tom ze aplikacia nebola otestovana s ohladom na predpokladanu skutocnu zataz. Vykon sa pravdepodobne riesil len cez HW a preto to teraz kolabuje. Podla mna uz davno vedeli ze bude problem, preto ze v ramci integracnych projektov limituju pocet sprav ktore moze pripojeny IS zaslat na slovensko.sk za 1 den. Aurat v tychto dnoch sa im to vymklo z ruk. Drzim im palce aby to co najskor vyriesili. Taktiez som zvedavy ako budu sankcionovat dodavatela. Ci na to najdu odvahu :slight_smile:

1 Like

Dodávateľ je priamo a nepriamo nasosaný na štát už aspoň dve dekády, budú to sankcie naoko. Dostane zarobiť na sankcie iným kanálom.

1 Like

„Aj táto kritická situácia bohužiaľ ukázala, že prevádzka na portáli dramaticky rastie a NASES potrebuje investovať do infraštruktúry a prispôsobiť ju novým požiadavkám,“

Snad cloud nie?

…dam ruku do ohna za to, ze sa da toho este vela vyladit a zoptimalizovat pred riesenim hrubou silou :slight_smile:

2 Likes

Zaujímali by ma čísla, že čo konkrétne je ten dramatický rast prevádzky. Aké sú počty súčasne prihlásených používateľov, celkový počet session za deň, počet doručovaných správ - povedzme za hodinu, objem doručovaných správ?

Z toho čo je dostupné, sa dá zmysluplne použiť iba dataset Prehľad požiadaviek kontaktného centra ÚPVS, kde v septembri vidno naozaj skokový rast:

Resp. by predsa mali byť dostupné monitorované hodnoty pre aplikačné a koncové služby - avšak v MetaIS pre ÚPVS nie sú žiadne údaje. Aktuálne hodnoty treba porovnať s tým čo bolo navrhnuté/objednané podľa projektových dokumentov a hneď bude vidno či je potrebné navyšovanie kapacity, alebo sa chyba stala niekde inde.
@NorbertM ?

1 Like