Elektronické schránky pre firmy od augusta povinne. Really?

Skúmal niekto ust. § 60 ods. 1 zákona o eGov?

§60 ods. 1 zák. o eGov: Ak osobitné predpisy neustanovujú orgánu verejnej moci povinnosť uplatňovať výkon verejnej moci elektronicky, orgán verejnej moci nie je tri roky odo dňa účinnosti tohto zákona povinný uplatňovať výkon verejnej moci elektronicky, ak mu to neumožňujú technické dôvody.

Ak tomu rozumiem správne, 1. augusta 2016 budú schránky právnickým osobám aktivované na doručovanie, ale orgány do nich nemusia doručovať, ak sa im podarí obhájiť, že im “to neumožňujú technické dôvody” (čo nebude vzhľadom na vágnosť formulácie nijak zložité), a to až do 1. novembra 2016 (dátum účinnosti 1.11.2013 + 3 roky uvedené v § 60 ods. 1).

Medzičasom sa síce posunie termín aktivácie schránok na 1. január 2017, to sa však nestihne do 1.8.2016, takže správca by mal schránky 1.8.2016 aktivovať.

IBAŽEBY…

…ibažeby niekomu napadlo termín “aktivácia elektronických schránok” podradiť pod termín “výkon verejnej moci elektronicky”, a s odkazom na ust. § 60 ods. 1 v spojení s “nedostatkom technických podmienok” by ich jednoducho k 1.8.2016 neaktivoval…

V záujme čo najskoršieho začiatku elektronizácie štátnej správy verím, že takto čierno to vidím len ja a orgány začnú firmám od 1. augusta 2016, najneskôr od 1. novembra 2016 doručovať.

-Zástanca liečby šokom-

2 Likes

Určite budú aktivované, napr. Advokáti sa už chystajú na aktiváciu schránok.

Nové civilne kódexy počítajú s elektronickým doručovaním.

Sú aj takí, čo sa už pred časom obrátili na komoru s “prosíkom”, aby im to u správcu schránok “vybavila” :slight_smile:

Anyway, snáď to bude, ja už to s papiermi neviem…

Dodávam však, že UX slovenského riešenia je za tým českým neskutočne pozadu, ja sa v tej schránke jednoducho cítim nesvoj. (Ne)chcem vidieť, ako sa v tom (ne)bude orientovať bežný používateľ.

1 Like

bezny pouzivatel (ja) prave pri pokuse o prihlasenia sa via eid dostal hlasku o nemoznosti overit identitu blabla z firefoxu a nejake ine blabla z explorera. Ano, bolo sa treba pohrat s nastaveniami browsera a potom to uz slo (z explorera) ale nie je to uplne priamociare a friendly.

BTW: co som si vsimol na vydaji OP, okrem mna o BOK atd nik neziadal. Ani taky mlady suhaj, ktory od pohladu vyzeral it gramotne. A ked som sa panej pytal, ze reku to som jediny kto chce hentie boky a zepy atd, tak odvetila ze to je nepovinne a daju to tomu kto si poziada.

1 Like

Pellegrini: "Chcel by som, aby spustenie elektronických schránok prinieslo do podnikateľského prostredia pozitívnu používateľskú skúsenosť. Úradu vlády preto navrhujem, aby sa mohli oprávnené osoby do svojich schránok po prvý krát prihlásiť v časovom rozmedzí od augusta až do prvého januára 2017.“

https://www.vicepremier.gov.sk/index.php/peter-pellegrini-chcem-prechodne-obdobie-pre-elektronicke-schranky/?preview_id=385&preview_nonce=efbdd0f394&preview=true

Opäť je tu zjavná ignoracia moderných trendov, aka ignorujeme mobilné platformy. Človek nenosí so sebou všade počítač a doručovanie do el. schránky je veľmi zásadná vec ktorá zasahuje do hmotnopravnych vzťahov. Uz roky upozorňujem na neexistenciu riešení iOS/Android v rámci elektronizácie ale stále su moje podnety a upozornenia ignorovane.

3 Likes

toto nie je až také zásadné lebo každý smartfón má aj prehliadače takže ak sa bude dať cez prehliadač je to na začiatok podľa mňa postačujúce…

Znova odklad, čistá pakáreň.

1 Like

Ak by existovali nativne aplikácie na iOS/android tak určite, ale mobilne browseri nepodporujú tie ich primitívne .net/Java nepodarky…potrebuješ to na overenie cez eID

Daj navod / realizovatelny postup ako pri mobiloch dosiahnut rovnaku uroven qaa ako pri eid a nativne aplikacie tu budu raz-dva.

Ešte raz mi prosím vysvetli co je qaa. Btw ja niesom developer, ale predpokladám že ak su napr banky ochotne cez mobilne platformy akceptovať platby (ApplePay) napr., tak asi ten secure enclave bude bude niečim efektívny. Viem si predstaviť nativne aplikácie napísané vo SWIFTe, ktoré budú po pripojeni čítačky kariet schopne bezpečne autentifikoval zasunutú eID kartu. Ide tu o jedine, a to priblížiť tieto veci priemernému človeku tak, aby to nebolo otrasne používať. Tie frankensteinovske riešenia co existuju teraz su na zaplakanie…a nech mi nikdo nehovorí že sa to nedá inak, len je k tomu potrebné najat schopných mladých vývojárov, ktorí poznajú nové trendy a vedia používať moderne technológie. Prepáčte ale spraviť nativnu appku miesto JAVA emulovanej hlúposti nemôže byt taký problem s financiami ktoré na to su k dispozicii

sak riesenie uz existuje http://www.plaut.sk/menu/produkty/elektronicka-identita/583 … .ale legislativa k tomu (resp. proces popisany hoci vykonavacim predpisom, ci vyhlaskou) nie je :slight_smile: … teda ak to dobre vidim … Mozno existuje aj nieco ine … ale toto som videl na ITAPAe.

2 Likes

Aby sme sa vrátili k téme, upozorňujem, že e-mailové notifikácie na prijaté elektronické správy majú obmedzenú funkcionalitu (nebojím sa ju nazvať kritickú nefunkcionalitu).

To, že bežný používateľ by sa mohol domnievať, že ak si nastaví v [Slovensko.sk>Môj profil>Upravenie kontaktných údajov] správny e-mail a preferovaný komunikačný kanál ako EMAIL, bude to stačiť a notifikácie budú chodiť, je jedna vec (pre vylúčenie pochybostí - nebude to stačiť a notifikácie chodiť nebudú, tie sa nastavujú inde).

Ale to, že keď sa už používateľ prekliká na správne miesto [Elektronická schránka>Nastavenia (ozubené koliesko)>Správa priečinkov>Notifikácie] a vyberie možnosť Zasielať notifikáciu prostredníctvom notifikačného modulu, notifikácie aj tak chodiť nebudú, je už silná káva. Druhá možnosť Zasielať notifikáciu na inú/iné e-mailové adresy po ručnom pridaní adresy funguje (aspoň niečo). Ak by náhodou schránky od augusta fungovali a notifikácie ani po správnom nastavení nechodili, bol by to megafail.

Na problém som písomne upozornil helpdesk, o odpovedi budem informovať.

Možno by si to vzhľadom na dôležitosť zaslúžilo aj vlastný topic, ale nechcem to tu spamovať.

1 Like

Zbytočný ďalší HW a vyhodené financie do vzduchu. Stačí pripojiť existujúce čítačky na iOS/Android zariadenia a v natívnej aplikácii na tej ktorej platforme umožniť komplexné riešenie prístupu k el. schránke, podpisovanie dokumentov a posielanie správ. That’s all.

Ked to je take lahke, preco niekto nenapisal a nevypustil do sveta open sourcovu verziu takychto nativnych aplikacii ? Co myslis?

Asi by pomohlo, keby tie eid karty/citacky mali niekde verejne popisane API a dali sa pouzit aj bez toho, aby si sa pripojil na server MV. Ono pod tym je sice relativne otvoreny ISO standard, ale zistit co tam ktora adresa robi na tych nasich Gemaltach je dost reverzne inzinierstvo, a specialne ked niektore instrukcie mozu mat vlastnost zablokovania cipu. Chvilu som sa s tym hral, ale je to cierna magia. A keby som sa v tom rypal viac urcite by som porusil aj nieco co som na policii podpisal. :slight_smile:

ZEP na mobile je uplne ina pesnicka, ale otazka je ci ZEP naozaj treba na vsetko. Niektore firmy, co na tom zarabaju budu tvrdit, ze samozrejme ano a argument paranoidnostou na politikov vzdy zabera.

1 Like

Ovela komplexnejsie appky existuju, staci kratky pohlad na appstore, resp. Si pozri korporatne aplikacie od IBM pre iPad :smiley: tu ide o to, ze ludia maju spiatocnicke zmyslanie v style “otazka je, ci ZEP naozaj treba na vsetko…” a pod. Mi to pripomina mojich starych rodicov, ktori sa stazovali preco je vsetko potrebne mat na pocitaci, alebo poniektori co sa stazovali ze naco je niekomu potrebny touch telefon s velkou obrazovkou a spokojnucko si hladili svoju nokiu 3110. Ja ked pocujem open source tak mi naskakuje husia koza. Stat by za tie peniaze mohol najat team ludi, co by v modernom programovacom jazyku naprogramovali appky a designerov, ktori by pre tu ktoru platformu vytvorili UX. Kazda platforma ma svoje prednosti, je potrebne ich vyuzit. Styl “najmensi spolocny menovatel” taha dole skutocny vyvoj…

Pravdepodobne ide o nejaky preklep alebo vobec neviete o com hovorite. Open source je o zverejneni zdrojovych suborov, je uplne jedno v akom modernom alebo spiatocnickom jazyku to napisane je a ci sa to robili na zakazku alebo to napisal statny zamestnanec.

4 Likes

Marty akto to myslis s tym open sourcom? Preco mas averziu?

…z dôvodu, že ZoEG poskytuje pri právnej úprave aktivácie v prechodnom období istú mieru flexibility, proces tzv. „povinnej“ aktivácie elektronických schránok právnických osôb a zapísaných organizačných zložiek bude prebiehať v nasledovnom režime:

  • proces aktivácie sa začne 1. augusta 2016, bez žiadosti majiteľa elektronickej schránky, úkonom Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorý technickým opatrením umožní elektronické doručovanie do elektronickej schránky, a to momentom skončenia procesu aktivácie elektronickej schránky,
  • proces aktivácie elektronickej schránky sa skončí prvým prihlásením sa osoby, oprávnenej na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou, do elektronickej schránky, najneskôr však 1. januára 2017.

Zdroj: Usmernenie k postupu pri aktivácii elektronických schránok | Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

Tak nakoniec došlo aj na flexibilitu pri výklade zákona. Bohužiaľ sa nikto nemá k tomu, aby ju skúsil vysvetliť, lebo ja ju tam vidím len po zapojení tej najbujnejšej fantázie (v predchádzajúcich príspevkoch som sa o to pokúsil).

Tento postup (vydanie metodického usmernenia nemajúceho oporou v textácii zákona) sa zdá byť ľahko in fraudem legis /obchádzaním zákona/, ale povedzme, že ak to je pre dobro všetkých, vieme sa tváriť, že to nikomu nevadí.

Snáď teraz začnú naplno makať na osvete a do januára vychytajú muchy, ktoré denne riešim s helpdeskom.

2 Likes