Elektronické formuláre

Tento scenar nie je nijako problematicky.

Jasne, ze nie je, ale potom preco nie je preferovany a preco takto OVM nerobia svoje formulare (dal som tu to preto, ze je o formularoch)? V Cesku inak bezne som pouzival slovensky podpis (plne akceptuju, dtto ine zahranicne) a podat formular mozes z celeho sveta. Je mozen takyto sposob pri vsetkych konaniach? Nuz niekedy moze byt namietka z bezpecnostneho hladiska (napr. prepis na katastri) ci je to dostatocne (napr. vtedy ak sa pozaduje notarsky overeny podpis v konaniach). Ano skor to kopiruje papierove procesy a nieje to o zmene procesov (ale to sa na Slovensku v podstate nedeje, je tu sice snaha o zivotne situacie inak a tam sa asi bez “portalu” nezaobide, ale pre mna je to co potrebuje statna sprava nieco na pozadi (ak potrebuje metadata), ako obcan chcem mat co najmensiu interakcibu zo statnou spravou

Ale nie, nič proti takému nástroju v princípe nemám. Len teda asi všetky textové editory čo som poznám majú dnes funkciu “save to pdf”, pre všetky hlavné OS existuje virtuálna tlačiareň do pdf, a snáď pre všetky programovacie jazyky je knižnica na tvorbu pdf. To bude ťažké poraziť, rád si prečítam príslušnú analýzu.

Neviem, zatiaľ sme k tomu žiadny detailnejší pohľad čo a ako to má robiť nedostali.

1 Like

Tak ja neviem, čím to je? Pravidelne sa pri eGov objavuje očarenie dizajnerom formulárov? Ja za celý ten čas od kedy sú e-formuláre som v praxi neznamenal žiadnu výhodu. Stále to všade len nejako hackujeme. Azda je čas tie formuláre zrušiť úplne :wink:

Tak verim, ze pani na obecnom urade nasej obce nechce generovat pre vsetkych 5401 obyvatelov obce rozhodnutie o platbe dane z nehnutelnosti.

Ja som si myslel, ze digitalizacia je o tom, ze rozhodnutia budu vznikat bez toho aby uradnici museli vo svojich wordoch vyklikavat udaje, generovat pdfka, potom ich podpisovat a nasledne zasielat po jednom obcanom.

Aj ked aj tento postup dava v niektorych konaniach samozrejme zmysel.

dobrý príklad, aj dnes ich generujú, lebo väčšina ma sw nato a to rovno pdf aj bez formulárov a dokonca ho vedia poslať mailom, takže nemusím hľadať OP aby som zaplatil. čiže toto už netreba nejako zvlášť riešiť :slight_smile:

Fajn obraz reality by bolo namiesto snahy zistiť ako všetko napasovať na formuláre (lebo máme takú tému teraz a očividne hľadáme edge cases), zobrať si radšej nejakú sadu situácií a pozrieť sa na to, ako to funguje teraz a či by napríklad takáto formulárová “centralizácia” mohla priniesť nejaké zlepšenie.

Lebo ak povieme zhora, že všetci teraz Adobe forms, alebo Word, alebo čokoľvek, tak mám veľkú obavu, že všetci so zabehnutým systémom/procesom (ktorý často vznikol svojpomocne ale funguje) to odignorujú.

Hmm, ja to vidím tak, že to sa už urobilo a zaviedli sa, porobili sa nejaké dizajn nástroje a nič to neprinieslo. V zásade ak chceš rýchlo a lacno urobiť nejakú službu, formuláru sa vyhneš, použiješ všeobecné podanie/rozhodnutie a obsah dáš do pdf v prílohe. Litera zákona naplnená, a nemusíš vytvárať xsd schémy, ani xslt, nemusíš ich registrovať a ušetril s xy MD.

1 Like

Tak schvalne, vezmime si prve 4 ZS, ktore sa teraz riesia (strata zamestnania, kupa nehnutelnosti, predaj/kupa auta, zalozenie podnikania):

  • rozhodnutie o zaradeni do evidencie nezamestnanych
  • rozhodnutie o naroku na prispevok v nezamestnanosti
  • rozhodnutie o ukonceni evidencie v zozname nezamesnanych
  • rozhodnutie o prevode nehnutelnosti (v katastri)
  • rozhodnutie o dani z nehnutelnosti
  • rozhodnutie o prevode drzby vozidla na inu osobu
  • rozhodnutie o ohlaseni zacatia podnikania (zaradenia do evidencie zivnostnikov)
  • rozhodnutie o registracii s.r.o. v OR SR

(nazvy prosim neberme doslovne - vecne je myslim jasne o co sa jedna)

Neviem si predstavit, ze sa tieto rozhodnutia budu robit “manualne”. Aspon teda v stave digitalizacie do ktoreho sa cheme dostat.

Co sa tyka aktualneho stavu, v ramci vyskumu, ktory sme realizovali pre potreby navrhu dizajnera formularov sme hovorili s mnohymi organizaciami o tom ako vytvaraju elektronicke sluzby. Mimo ine tam bol aj DEUS, ktory poskytuje jeden z nastrojov pre mesta a obce (DCOM a DCOM mini), ktory im prave umoznuje automatizovane rozosielat rozhodnutia o dani z nehnutelnosti.

Funguje to vsak tak, ze biznis vlastnik(na strane DEUSu) si vezme nejaku agendu (napr. dane z nehnutelnosti), oslovi dodavatela a ten nasledne realizuje cely vyvoj, vo vacsine pripadov aj registracie na metaIS, MEF, … + samozrejme generovanie pdf a zasielanie na UPVS.

Ked tomu rozumiem spravne, snahou NASESu je prave takymto organizaciam ulahcit(zefektivnit) tvorbu elektronickych sluzieb pouzitim unifikovaneho nastroja.

Ked sa vsak vratime na zaciatok diskusie. Ja len tvrdim, ze problematiku formularov treba vnimam z dvoch roznych pohladov:

  1. tvorim rozhodnutie
  2. tvorim formularovu sluzbu

Elektronické služby štátu sa zlepšia tým, že umožníme organizáciám ľahko vyrábať formuláre? Chápem prvotnú motiváciu odstrániť závislosť na dodávateľovi, avšak čo toto naozaj prinesie? Viac formulárov?
A sme si istí, že tie organizácie naozaj budú mať ľudí na dizajnovanie formulárov? Lebo vzhľadom na personálny stav štátnej správy si rád, keď ľudia zvládajú outlook a word, excel je už výsadou tých najlepších.

1 Like

Súhlasím s tým, že Rozhodnutie a úradný list, pokiaľ “sa niekam majú odniesť” tak nemá zmysel robiť ako EÚD. Vezmite si školy. Tie vydávajú rozhodnutia … sú ich desiatky typov, ale pre predstavu, je najčastejšie rozhodnutie o prijatí žiaka. 3kôl je niekoľko tisíc a používajú v zásade agendové systémy od 2 dodávateľov. Tí už 20 rokov vedia produkovať PDF (ale pozor, nie je to PDF/A) a teraz si na vlastné náklady upgradli systémy … Problem nastáva keď potrebujete rozhodnutie doniesť do Čiech, Rakúska atď, kde XmlDataContainer nikomu nič nehovorí… A škôl sú tisíce … Čiže pre tisíce OVM-iek je prirodzenejšie Vydávať roazhodnutia, ktoré nie sú spracovávané automatizovanie, ale niekde ich musíš doniesť ako dokument v obyčajnom PDF a ten aoutorizovať do PAdESu. Prípadne ako OVM môžu rovno urobiť zaručenú konverziu a odovzadať rodičovi Rohodnutie s osvedčovacou doložkou ako papier.
Dosť podobne je na tom ten príklad keď občanovi príe rozhodnutie o cenovom predpise za smeti … Je to určené iba občanovi a iba na jeho zmyselové čitanie, nespracúvava sa automatizovane. Platí asi rovnaký precedens … Čiže má podľa mňa význam nespôsobovať, kvoli nejakej (dokonca va danom kontexte nezmyselnej) technikálii desiatkam vyrobcov SW náklady na prácu s balíčmai MEFu… Úplne ale že úplne zbytočný effort, ktorý sa dal využiť na niečo iné…

1 Like

Ked uz sme pri tejto teme. Ja ako obcan viac uvitam QR-kod pre platbu, ako podpisane data vo formulari kde musim hladat cislo uctu, sumu a variabilny symbol.

3 Likes

hej, ale to je adresované dodávateľom agendových systémov pre obce. To PDF aj tak prikladajú ako prílohu dnes k formuláru čo posielajú do schránky. Aspoň u nás v Lužnej to prikladajú.

Miesto QR kódu b som ja osobne preferoval rovno tlačítko na ApplePay/GooglePay :grimacing:

1 Like

Platba je tema sama o sebe. Navrh sme uz niekolko krat prezentovali, zatial z toho vsak nic nebude:

Teraz to nejak riesia v NASES a na MIRRI. Osobne si vsak myslim, ze to este “chvilu” potrva.

Nevyriesila by toto jedna featurka v schranke - stiahnut podpisane pdf? (Pokial by dorazil podpisany formular, ktory ma v MEF pdf transformaciu)

nie, transformacia neprenesie podpis s Asice do PDF. To musí byť podpísane ako PAdES. Cize ak je to UŽ legislatívne ok, tak sa to takto môže používať, Agendový systém vytvorí PDF, podpíše PAdES, odošle rodičovi do schránky, ako obyčajnú správu s prílohou (podpísaného) PDF.
Potom samozrejme ide zo schránky stiahnuť prílohu (podpisanu). Na to už už fičurka v schranke je … Išlo mi len o to aby sa nemusela využívať GUI funkcionalita schránky na robenie rozhodnutí.
Lebo tie sa robia hrmadne a v externých systémoch, nie po jednom v GUI e-schránky.

2 Likes

Dalo by sa to urobiť zaručenou konverziou digital → digital.

Ale veď to nemusí ani teraz, aj teraz sa dajú správy odosielať z agendových systémov cez integračné rozhranie. Či už MessageContainer bude obsahovať 2 objekty (formulár všeobecnej agendy a PDF), alebo jeden objekt (rozhodnutie vo forme autorizovaného vyplneného formulára alebo PDF), odoslanie tej správy cez integráciu je stále také isté.

ak mas niekde navod ako z XAdESu v ASiCe, alebo CAdESu v ASiCs (u nás používané) urobit platný PAdES, tak daj linku. Inak je to len utopia … Nemozes uradnym rozhodnutim (vyplnením doložky) nahradiť kryptograficke algoritmy. A to ešte chránené časovými pečiatkami …
Preto tú konverziu nik nerobí. Zo zákona sú úrady povinné prijímať ZEPf, z ktorého sa dá CAdES podpis preniesť do ASiCE. Vraj. Myslím, že ten tool z NBÚ má takú funkciu. O inom neviem žeby išlo.

áno ide to, ale keďže Rozhodnutie je EÚD, tak do novembra tam musel byť vždy XML formulár a ten sa autorizoval… Od novemnra už je možné poslať aj PDF … ale samozrejme tie externé systémy by sa tomu museli zase prispôsobiť…

Ono to vyzerá pekne, ale otázka je, či ten ApplePay button bude realne na platbu, alebo len preklik na nejakú ďalšiu platobnú bránu, ako to robí 90% subjektov ktorí sa chvália že podporujú ApplePay a GPay :wink:

No veď, vytváranie PDF sa dá plne automatizovať ešte aj v tom Worde/Exceli, makrá som tam nikdy robiť nepotreboval, ale neskromne si myslím, že do 2 hodín by som to zvládol aj s hromadným vstupom údajov.

Úplne podporujem tento skvelý zámer. Akurát “elektronická služba” NIE JE “vypĺňanie formulára”. Názov “formulárová služba” je hrob UX a klientského pohľadu.
(Iste, v okrajových prípadoch to platiť nemusí .)

Oddelme čo najlepšie časť “služba” a časť “podanie”. Formulár treba iba na konci, keď už všetky údaje mám pripravené, stačí ich vložiť do určenej štruktúry, zobraziť a autorizovať.

1 Like