Elektronické formuláre

https://www.crz.gov.sk/zmluva/7186998/
V NASESe nakupuju licencie na Adobe Forms za 1,2M, zjavne idu stat na dlhe roky upisat k pouzivaniu komercneho licencovaneho produktu, menia cely pristup k tvorbe a zobrazovaniu elektronickych formularov a tu sa o tom nikto ani nezmieni? Kde je teraz SD?

Okolo mID tu bola hromada humbuku - hiringy, porovnavacky, red flagy a pritom to je tak jednoduche? Osobne by som bol rad, keby NASES o tejto teme komunikoval trochu transparentnejsie. Vnimam to ako celkom podstatnu temu, ktora by si vyzadovala sirsiu diskusiu. S NASESom to v SKITe riesime uz takmer rok, ale zatial nam nikto nikdy jasne nepovedal, preco sa zvolila tato cesta. (!) Netvrdim, ze je tento produkt zly - jeho pouzitie ma vsak vela dalsich dopadov na rozbehnute projekty a dalsie produkty.

@jsuchal @Lubor Ak si dobre spominam SD malo k tomu tiez dost vyhrad. Riesilo sa to nejak?

1 Like

SD toto samozrejme rieši. Veď si na tom stretku bol s nami. Ja už ti fakt nerozumiem.

1 Like

s týmto predsa problém byť nemôže … aj SAP je taký, aj akékoľvek fregistratúra, Office … proste hádam nechceš aby bolo všetko OpenSource :slight_smile:
Nortmálne sa nakupuje čo je na trhu.
Už iný problém je samozrejme stratégia.
Bojím sa či sa reálne aj vyhodnocujú dôsledky.
Predstava, že súčasných pár tisíc formulárov v prevádzke, postavených na nejakom princípe a technológiach, či štandardoch nahradíme iným štandardom / technológiou / princípom a štát dokáže toto “vymeniť” za nejaké prechodné obdobie (3 roky ?) je ten najväčší omyl.
Vidíme, že v USA nedokázali vymeniť ani volebný systém a furt idú na cobole s pred 40 rokov, podobne veľké korporácie a banky.
Prosto výmena veľkých, hlboko integrovaných systémov je UTÓPIA.
Čiže skôr treba rátať s paralenou existenciou 2 štandardov … Možno sa ošetrí, že nové projekty povinne v novom štandarde, ale existujúce projety a formuláre nik prerábať nebude (nulová pridaná hodnota za obrovské náklady).
Neviem si celkom predstaviť, ako toto bude potom vo vyhláške o štandardoch ošeterené, ale to nie je asi moja starosť…
Posto len si to povedzme nahlas a opýtajme sa samých seba (na najvyššej manažérskej úrovni) či toto, tento stav paralelizmu ozaj chceme.
(jeden z dôsledkov napríklad môže byť, že NASES týmto nevyrieši vôbec to, kvôli čomu tieto aktivity začal. A miesto poskytovania NASTROJA na tvorbu formulárov, ktorý musí zo zákona bezplatne orgánom poskytovať, bude musieť poskytovať nástroje DVA) …

Dohoda bola, že toto ešte musí prejsť cez PS lebo je tam veľa nedoriešených veci. Neevidujem, že by taká PS bola.

Jano, ved pisem, ze evidujem, ze to SD riesi. Dobre si pamatam to stretnutie. Ale podla CRZ a mojich info je to uz hotova vec. Preto ma len zaujima ci ste to od posledneho stretnutia nejak riesili.

Netvrdim, ze musi byt open source. Len by som ocakaval trochu transparentnejsiu diskusiu.(aj vzhladom na skusenost s mID).

Take eFormulare.sk sedia na KPcka jak “rit na serbel”(asi nie nahodou). Len su aktualne zjavne politicky napriechodne. Form.io ma podla mojich info zas o dost lepsie licencne podmienky. Adobe ma svoje vyhody aj nevyhody - viacero si spomenul.

Mna osobne len zaujima preco sa vybral prave tento nastroj. Po diskusiach s NASES mam pocit, ze tu ani nikdy ina alternativa nebola.

Prečo takýto tón potom?

1 Like

Pozri, absolvoval som take 9 mesacne “cvicenie” ohladne mID. Tam to vyzeralo trochu inak. Tu je podpisana zmluva na takmer dvojnasobnu sumu (s ktorou teraz uz asi vela neurobime) a nepadla tu o tom zatial ani zmienka.

Moj zaujem nie je sa tu s tebou natahovat na slovickach ale konstruktivne bavit o tom ako zlepsovat IT prostredie a pripadne upozornovat na to co nie je “s kostolnym poriadkom” - koniec koncov ako to robite pri mnozstve inych projektoch. Tu mi pride, ze sa to mohlo urobit inak - omnoho transparentnejsie a profesionalnejsie. Verim, ze sa na tom zhodneme.

No môžeme aj takto skúsiť. Mid pokiaľ viem stálo podobnú sumu dodnes. Máme pocit je že je to lepšie ako toto čo sa ide kúpiť? :sweat_smile:

Pozri, z mojho pohladu sme 9 mesiacov nikoho necvicili. Hned na zaciatku od nas dostalo MIRRI (este UPVII) presne co ocakavame, nasledne pred hiringom Antal dobre vedel co chceme. Toto nebolo cvicenie, toto bolo 9 mesiacov ignoracie a aj tak to nakoniec spravili po svojom. Toto sa dalo vybavit za mesiac.

A spat k teme.

K adobe.

  1. Nemam ziadny problem s tym, ked sa nakupi hotove riesenie. Isiel by som proti sebe, ked som MUPVS pripomienkoval.
  2. Cena je to v skutocnosti na 3 roky, 18 licencii.
    - chcel by som vidiet porovnanie s formulare.sk alebo niecim inym.
  3. Pokial viem je tam nedoriesena vec ohladom offline podpisovania a vizualizacie pre podpisovanie (toto je extremne chulostive a davat transformaciu do proprietarneho blackboxu … no chcem vidiet, ako to bude fungovat). Toto bolo prislubene, ja som to nevidel. Na vsetky PS nechodim, cize je mozne, ze to niekde bolo.
  4. Mal sa robit PoC, ze ci dokazu nove formulare spravit v idsk a bude to vyzerat a sa spravat ako sa to ma spravat podla nasich regulacii/vyhlasok. Toto som nevidel.
  5. Nerozumiem preco sa toto kupuje od interway.

Ja by som este doplnil:

  1. Preco bol vybrany prave tento nastroj?
  2. S akymi dalsimi nastrojmi/ponukami bol porovnavany?
  3. Ake boli porovnavacie kriteria?
  4. Ake su ocakavane prevadzkove naklady do buducna? Licencie zabezpecuju neobmedzene pouzitie, alebo je potrebne este platit dalsie fee? (povodne info bolo, ze adobe sa plati per zobrazenie/vyplnenie)
  5. Aka je dlhodoba strategia vyuzivania formularov? Budeme vsetko davat do Adobe, budu existovat paralelne “svety”, …
  6. Bola urobena nejaka CBAcka?
  7. Ako je planovane spristupnenie toolu pre OVMka (zakonna povinnost). 18 licencii = 18 pouzivatelov? Budu musiet byt na OVMkach vyskoleni pracovnici? Bude NASES toto zabezpecovat ako servis?
  8. Ako bude riesene zobrazovanie sprav pre mobilne zariadenia? (napr. SVM)
  9. Ako bude zabezpeceny sulad s vyhlaskou o standardoch? (ID-SK, WCAG, MEF, …)
  10. Aky dopad to bude mat na dalsie systemy tretich stran (registratury, agendove systemy, …). Co sa stane ked NASES upravi napr. taku vseobecnu agendu. Bude sa udrzovat aj Adobe aj XSLT transformacia?
  11. Zaujimalo by ma aj samotne VO. Ako pises, preco to dodava Interway? Nemalo by zmysel vybrat nastroj a potom robit VO na samotny nakup licencii?

Ako clen tejto komunity budem rad ked SD pomoze so ziskanim odpovedi na tieto otazky, podobne ako to robi v mnohych inych projektoch.

Toto smrdi infoziadostou :slight_smile:

2 Likes

ako by si do CBA započítal problém tisícov aktuálne platných formulárov ?
A dôsledok na legilsatívny proces ?
Veď v KRISe už v 2015 bolo že sa bude migrovať všetka prevádzka do vládneho cloudu.
A Realita je že sa tam migrujú len nové systémy a systémy s obrovskými prerábkami.
A tak to je podľa mňa aj správne a jedine možné.

Veď to je uplne rovnaká situácia s formulármi. Aktuálne platné formátu tu budú aj o 15 rokov, o tom žiadna diskusia.
Takže to podľa mňa ani nejde spočítať a dôsledok je, že sa situácia ešte viac skomplikuje, pričom zadanie bolo situáciu zjednodušiť.
Pre mňa je to nesplnenie zadania a vydanie sa úplne zlou cestgou, aj keď vybratá technológia sa mi páči a bola by super, ak by sa implementovala v sitácii na zelenej lúke.
Ak budú tie technológie fungovať roky vedľa seba, tak NASES stále nesplní zákonnú povinnosť dať k formulárom orgánom nástroj, ktorým si (v tej aktuálnej technológii) budú vedieť formuláre upravovať sami.

Ta zakonna povinnost je podla mna relikt toho, ked este bolo povinne robit aj editacnu transformaciu. Dnes tato povinnost dava maly vyznam.

super, ale tak najčastejšie menený zákon na Slovensku bol menený aj pred pár týždňami a toto tam furt zostalo. “Stačí” už len presvedčiť legislatívcov na MIRRI, že máš pravdu… A počkať na ďalšiu novelu … Ale z toho čo som počul ja (asi aj na tej prezentácii NASESu) bola pôvodná motivácia tohto projektu poháňaná práve snahou splniť si zákonné povinnosti.

No tak teda zakonna povinnost dnes nie je robit editacnu schemu, cize aky nastroj ma MIRRI na toto zabezpecit?

ale to ty interpretuješ ako IBA editačnú schému … čo XSD ?

XSD akoze nevies vytvorit uplne lubovolnym free nastrojom dnes?

Jano ja to viem, ale ľudia na OVM asi nie, je to už dosť nizka úroveň “programovania” na tvorcu formulárov (keď doteraz mu to stačilo v Adobe nakresliť a zadať do tlačiarne vytlačiť 100k ks.).
Myslel som (a z tých vyjadrení čo som počul to nebol len moj dojem), že motiváciou projektu bolo vyriešiť túto zákonnú povinnosť. Vzali to však od podlahy, našli dobry tool (Adobe) s podobnými XSD/XML princípmi …
Ale veď nech sa niekto vyjadrí, či boli aj iné motivácie,veď to tu určite páni a dámy z NASESu čítaju.
Ja len tvrdím, že ak bola iba táto jedna motivácia a navrhovaná zmena technológie je iba side-effect toho celého, tak sme nič nevyriešili a ešte si aj zavaríme…

2 Likes

Dobrý večer

na väčšinu otázok nájdete odpovede v zverejnenej zmluve, ktorej súčasťou sú požiadavky na produkt obstarávaný pre projekt MÚPVS prostredníctvom DNS.
V prípade, že potrebujete, viac detailnejších informácií obráťte sa prosím na svojich kolegov, ktorý sa podieľajú na tejto časti dodávky v rámci vyššie uvedeného projektu. Informácie nájdete i v zápisoch z pracovných skupín, ktorých sa pravidelne zúčastňujete.
V prípade, že ani Vaši kolegovia, ktorí sa podieľajú na dodaní MÚPVS, Vám nebudú vedieť dostatočne zodpovedať Vaše otázky, bez váhania sa môžete obrátiť na mňa. Všetky výstupy vrátane výstupov z konzultácií s dodávateľmi produktov, sú k dispozícii na úložisku, kam máte prístup a to vrátane podkladov k VO a pod.

Je asi na mieste otázka, z akého dôvodu je potrebné sa dopytovať na informácie, ak k nim máte prístup a to vrátane k informáciám o genéze a kompletnej dokumentácii už v podstate od začiatku projektu MÚPVS, ale nie všetko musí mať rácio.

Kľudne ma môžete osloviť mailom v prípade, že je potrebné doplniť informácie, aj bez nutnosti podávať infožiadosť. Rada zorganizujem aj stretnutie a môžeme si prejsť všetky otázky, ktoré Vás budú zaujímať. Len vzhľadom na moju aktuálnu PN osobné stretnutie až po Novom Roku. Ďakujem za pochopenie.