Elektronické formuláre

Inak, ved toto aktualne ide bez problemov urobit. Staci, ze OVM prilozi podpisany dokument (pdf) do “Vseobecnej agendy”. Samotna sprava nemusi byt podpisana - aspon na fixe to bez problemov prejde.

je mozn ze som to pod vplyvom ineho prispevku v inej vetve zle pochopil… Ked citam ten paragraf, tak asi hej, malo by to ist urobit … problem nie je ale urobit, ale pouzit.
Aby to zase slovenske OVM akceptovali.

Áno, rozhodnutie môže byť PDF+PAdES, to bola celá pointa. Akurát že to stále máš cez ÚPVS poslať v nejakej komplikovanej správe, ako som tu spomínal, “aby Nases mohol spracovávať metadáta”. (Ale keď to pošleš cez všeobecné rozhodnutie, tak ani metadát veľa mať nebudú, imho musí stačiť kto/komu/kedy/“názov”.)

Hovoríme o tom istom? Príklad 1: na stavebnom úrade píšu územné rozhodnutie. Vo svojom obľúbenom textovom editore. Majú v ňom svoju obľúbenú šablónku, kde sa iba prepíše čo treba. Nakoniec sa exportuje do PDF. Dá starostovi podpísať jeho mandátnym certifikátom. Hotovo. Príklad 2: škola generuje rozhodnutia o prijatí. Školský sw priamo vytvorí sadu PDF, tie hromadne podpíše riaditeľ školy. Hotovo.

Nie. Ako som písal, ja nielen chcem vidieť “sumár ako to vyzerá”, ale chcem mať istotu, že je to presne to isté čo som podal. To je rozdiel oproti e-shopu. Nepodpisujem web stránku (a v e-shope nepodpisujem nič). Príklad opakom: webstránka mi niečo ukáže, ale údaje, ktoré podpíšem sú iné - ako zistím nesúlad? (nijako) kto za to zodpovedá? (môj podpis = môj problém) čo mi zobrazí podpisovací softvér? (netuším)
Druhá vec je, že ja si chcem celé podanie pripraviť doma offline. Či už “ručne”, alebo pomocou môjho špecializovaného softvéru. Nechcem mať nič spoločné so žiadnymi integráciami, portálmi ani ničím iným. Nie je na to dôvod. Podať to chcem ideálne tak, že to niekam pošlem mailom - veď v podpise je moja identita a vráti sa mi doručenka.

Vsetko sedi. Predstava v NASES vsak je, ze vezmes Adobe a nadizajnujes si to PDFko tam. Ma ti to umoznit definovat, ze tento textik je cislo konania a ze v tejto tabulke sa budu zobrazovat vsetky tvoje nehnutelnosti a zdrojom tychto dat je hentake XML (alebo boh vie co). Proste do tej Adobe sablony(zobrazovacej vizualizacie) nalejes zaslane data a ono to spravi super-truper PDF.

A nie je v tomto pripade dolezita primarne spravnost dat, ktore podpisujes? Ved vyplnam formular, tak chcem mat istotu, ze podpisujem a odosielam tie data, ktore som tam zadal. Mne je uplne fuk ako su tie data vizualizovane.

V tomto pripade mi trochu uchadza pointa formularov a zberu strukturovanych dat. Netvrdim, ze by si si nemal mat moznost takto podanie vytvorit a odoslat - ved pokial je podpisane nemal by s tym byt problem.

Priklad: tvoje spravne a vizualne skontrolovane udaje, ktore podpises, vlozi kreativny program do uplne ineho dokumentu, kde sa zavazujes Slovensko.digital odvadzat 1500 Eur / mes.

Preto je vizualizacia dolezita. Nielen udaje musia sediet, ale aj text toho dokumentu, do ktoreho budu vlozene. Nepodpisujes udaje, ale plne znenie dokumentu.

Neviem ci sa rozumieme. Ja netvrdim, ze tie data nemaju byt vizualizovane. Len tvrdim, ze to ako ta vizualizacia bude vyzerat nemusi tvorca formularu riesit, lebo vizualizacia by mohla byt standardizovana podla ID-SK, tak ako cely formular.

V podstate tvorca formularu len v rozhrani definuje ake data chce a vizualizacie sa vygeneruju automaticky systemom.

Je mi úplne jedno ako si ktoré OVM nadizajnuje svoje PDF, ktoré následne podpíše. Ale určite to dizajnovanie, ani vytváranie PDF nie je “elektronický formulár”.

Tak znova: sedím doma offline a robím si návrh na vklad do katastra. Idem si ho podpísať. Čo podpisujem? Kto mi to vygeneruje?

Ale toto asi nebude uplne realisticky scenar. Potom to aj offline niekam posles? Skusme sa bavit o tom, ze 99% scenarov bezneho cloveka bude, ze clovek je online, prihlaseny cez SVM a niekam klika.

Potom su tu specializovane agendy, kde sa hromadne pripravuju veci na autorizaciu a hromadne sa podpisuju - tu je to zaujimavejsie.

Mna inak to, ze sa niekde online vygeneruje PDF vizualizacia, ktoru potom bezpecne podpisujem nijako velmi nevyrusuje. Je to rovnako derave ako to, ze vyplnam nejaky wizard - zobrazi mi to sumar a medzi sumarom a podpisom to vymeni dokument. Dokonca by som tipol, ze ked zobrazis sumar, tak sanca, ze 3 sekundy potom este raz niekto cita vizualizovane “volaco” v podpisovaci je ~0%.

1 Like

Lenže zatiaľ si nikdy vizualizáciu nepodpisoval a neviem o tom, že by si mal podpisovať. Podpisuješ údaje. (Hovoríme tu o skutočnom podpisovaní, t.j. KEP, autorizácia klikom je z princípu online, a vtedy samozrejme “na to určenou funkciou IS” autorizuješ čo práve vidíš, btw. tam el. form. nie je potrebný taktiež vôbec.)
Offline scenár: za posledný rok som väčšinu podaní (áno, bolo ich málo) nerobil v krásnej na to určenej elektronickej službe, ale nejako inak - skrátene povedané to je offline scenár. Ešte aj to daňové priznanie mi účtovníčka poslala mailom (áno, bez vizualizácie, keďze ju k tomu MF/FS nespravilo). Návrh na vklad by som just očakával, že mi pripraví niekto z realitky, ak by som snáď nejako hýbal s tou jednou nehnuteľnosťou na ktorú mám. Pripraví a pošle mi = offline scenár. Ja teda naopak vidím kopu príležitostí na efektívnu prácu nezávisle od systémov verejnej správy (skrátene offline). Keď si s tou účtovníčkou alebo realiťákom chcem pripravovať draft podania, prečo to má pretiecť cez veľkého brata a byť na ňom závislé iba preto, aby som si to vôbec pozrel.

Pre XML je to na slovensku cele zabalene do datacontainera (= data + identifikator vizualizacie - ktora je “bezpecne” ulozena v ulozisku formularov).

Nie identifikátor vizualizácie, ale iba identifikátor predpisu, podľa ktorého si vizualizáciu vieš spraviť. Ak sa ale vizualizácia vytvára vzdialene, ako budeš mať istotu, že bol použitý ten správny predpis?

Asi sa nerozumieme. Rozhodnutie (nie to zasielane ako pdf cez vseobecnu agendu) je standartny elektronicky formular registrovany v module elektronichych formularov (MEF) = obsahuje data.xml a potrebne transformacie (XSLT na zobrazovanie, XSL-FO na pdf vizualizaciu, …)

Tu je priklad mojho rozhodnutia o tom, ze mam zaplatit poplatok za odpad:

Zobrazenie v schranke (XSLT) = normalne HTML:

Ked si spravu dam stiahnut ako pdf (XSL-FO):

Vyhoda Adobe ma byt prave v tom, ze takuto XSL-FO(pdf) transformaciu si pouzivatel ma vediet “drag and drop” pripravit = existuje niekde “template”, ktory sa vytvori v Adobe, nasledne sa posielaju strukturovane data(XML) a tie sa pri zobrazovani laduju do ulozeneho templatu. Aspon ja tomu tak chapem.

Rozpravame o uplne inych pripadoch. Ja hovorim o pripade ked clovek pouziva standartnu el. sluzbu = vyplna el. formular online. Napriklad ohlasenie zivnosti:

Tu si mozes offline, tak akurat pripravit XML, ktore potom importnes. Ked v tomto pripade podpisujem to ohlasenie co podpisujem?

A ako budes mat istotu, ze podpisovac pouzije ten predpis spravne? XSLT transformacie su komplikovane, ich vizualizacia tiez, napriklad moze zahrnat vizualizaciu velmi komplikovaneho html + css. (Ano podpisova transformacia moze ist aj do html.)

Ja to beriem tak, ze cokolvek sa deje predtym ako sa to v podpisovaci zobrazi je uplne nepodstatne. Ci sa to vygeneruje online alebo nejako v podpisovaci. Lebo az to co je zobrazene podpisujem. Ci sa to udeje v podpisovaci alebo online je mi jedno.

To co vsak v tomto celom domyslene podla mna nie je je ta cast, ze mame nejake PDF ktore podpisem, ale k tomu su aj nejake strukturovane udaje - tie nebudu podpisane? Kde budu? Bude to niekde centralne online ulozene a ked sa nieco stane (nesulad pdf a xml), tak kto je zodpovedny?

Znova: rozhodnutia nech sú normálne PDF+PAdES. Hotovo. Žiadny elektronický formulár v zmysle zákona netreba. (Výnimky samozrejme sú možné.)

1 Like

Tak, že je to pod Tvojou kontrolou, mieru istoty si nastavuješ sám. Preto sám za to preberáš zodpovednosť. Ako vieš, ak podpíšeš KEPom = v prípade sporu Ty dokazuješ, že niečo bolo zle.
Ako sa hovorí “ak podpisuješ, tak sa nečuduj”.
Ak máš problém, nepodpisuj elektronicky (poznám takých ľudí).

Čiže si nadšenec pokračovania “holej textovej vizualizácie údajov” pri podpisovaní - tak je to teraz.

PDF nie je elektronický formulár. Ak vieš podanie spraviť ako (podpísané) PDF, je vec vyriešená, ale o tom sa tu nebavíme.
Nesúlad PDF a XML: no veď presne to je problém. Dnes podpisuješ iba XML. Aj ak by si podpisoval oboje a určilo by sa, že v prípade rozdielu má pravdu PDF, tak by sa množili podvody, kde by niekto úmyselne dal iné XML. Ak v prípade rozdielu má pravdu XML, tak si skrátka chceš sakra poistiť, že PDF (ktoré si videl) je presne to isté ako XML. Potom vôbec netreba PDF podpisovať.

Nie a nie je. Vizualizacia k XML je uz dnes bezne HTML+CSS+obrazky.

Zbytocne sa tu mi dvaja budeme natahovat, proste niekto z NASES/MIRRI musi ukazat, ze ako je “po novom” planovane, ze sa pokryju bezne scenare (aj ten hromadny je bezny) a ako su zabezpecene. Ja sa som zatial nikde nevidel ako to ma fungovat.

ja pisem o tych cechach casto, lebo syn mi studuje v Brne… a potrbujem offline nosit autorizovane PDF, alebo zial papier…
Ale rovnako ak chceme do elektronizacie zapojit banky, alebo poiztovne a chceme im doniest nejake autorizovane rozhodnutie tak (zatiaľ) to cez schránku nepojde …a nepojde to ani s ASiCE…

presne tak, má to byť viac o dôvere než o za každú cenu kontrole … Do softvéru nevidíš.
Tých PDF formátov je tolko …
A pri intgerácii na hromadné autorizácie si nebudes pozerat 100 rozhodnutí ci tam niekto nevlozil slabosivou pismo velkosti 4 … , resp. ak si si pripravil dokument v integrovanej registratúre a poznás ho od a do z a cez API ho posles autorizovat , tak jeho znova zobrazovanie je zdrzujuce… Jednoduchu mam apku kotrej doverujem a tá robí iba svoju robotu … ak mas podpisovu apku, ktoru nepoznas, neplatis, akurat si ju nasiel, tak OK, tam si asi chcem pre istotu zobrazit co idem podpisat…

Len aby som v tom mal jasno:

  1. Si teda za to aby stat neposkytoval ziaden nastroj na tvorbu tychto pdf rozhodnuti. Nech si to kazdy robi ako chce.
  2. Adobe teda vnimas len ako nastroj na tvorbu formularovych sluzieb? Alebo na co by malo sluzit?

Bezne sa v Cesku komunikuje tak, ze si z OVM stiahnes pdf formular, offline ho vyplnis, skontrolujes, podpises a podpisany formular ma v sebe cele odoslanie, stlacis button a formular je odoslany na elektronicku podatelnu OVM, mailom sa Ti vrati dorucenka (prijatie dokumentu, cas prijatia a kontrola Tvojho podpisu), k formularu moze attachovat prilohy, ktore mozu byt podpisane alebo nepodpisane. To akym podpisom si to podpisal je Tvoaj vec, akurat podla typu konania dostanes aj odpoved ako na to budu nazerat a kde v procese spracovania sa nachadzas (bud dostanes link alebo info). Mne takyto sposob plne vyhovuje (nikde sa nemusim hlasit, na zaden portla chodit, pouzivat nejaku specializovanu appku) Navyse si myslim, ze toto je ludom najblizsie a takto sa to moze pouzivat ajh vo velkom. Tolko moj nazor.

1 Like