Elektronická pečať vs. papierový svet

Ved si mozu kupit toto napriklad. Fakt by ma zaujimalo ci sa im toto oplati viac ako papier.

Dovolim si tvrdit ze archiv nepotrebuju, dokonca ani Desktop Signer. Existuju aj riesenia zadarmo, ako som pisal, staci im zrejme aj Acrobat Reader. Alebo existuju aj ine komercne riesenia na baze predplatneho, nemame monopol. A aj keby to hned mali zaplatit, tak sa im to pri ich cenach vrati po 6 takych ziadostiach. A zaroven by to vyuzili aj inde. Ale kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody.

Co sa presne komu vrati? Ved oni na tom vystavenom papieri za 50e zjavne celkom dobre zarabaju :slight_smile: Preco by si kazili biznis?

Nie je toto už trochu mimo SvM? Chápem, že to môže byť dobrý príklad na digitalizáciu, ale tá tematická spojitosť mi tu trochu chýba. Bavímes a o tom, čo si musí bytový podnik kúpiť, aby to robil digitálne. Akurát si nikto nepravil prieskum, ako to funguje teraz (nie len jeden prípad) a čo sú očakávania z rôznych strán.

Presunul som to do novej temy.

Vzhladom na minimalny pocet poziadaviek o elektronicke potvrdenia uplne staci, ked to predseda SVB podpise svojim eID. Podla eIDASu:

(58) Keď sa pri transakcii vyžaduje kvalifikovaná elektronická pečať právnickej osoby, rovnako akceptovateľný by mal byť aj kvalifikovaný elektronický podpis splnomocneného zástupcu právnickej osoby.

Asi nikto z predsedov SVB netuzi po stave, aby musel vydavat vsetky potvrdenia elektronicky a v drvivej vacsine pripadov ihned robit zarucenu konverziu do papierovej formy…

1 Like

To ani nikto nechce. Razitko sa im asi este neosuchalo, takze ak niekto chce papier, nech ho ma. Ak chce elektroniku, da sa poriesit aj pecatou, aby sa predseda SVB nemusel starat o to, kde vsade koluju jeho osobne udaje, ako R.C., pripadne adresa.

Tychto ziadosti je asi naozaj len par, lebo to podanie na kataster je ciste peklo, ale neviem ake mate skusenosti s posielanim platobnych vymerov za najom. Mne chodia aj 4 krat do roka kvoli drobnej centovej alebo eurovej zmene a doporucene. Vzdy ma to akurat na…, lebo musim na postu. A tam uz zacinaju byt aj naklady na postovne pekna suma. A nebudme naivny, aj toto platime bytovemu podniku v cene za sluzby.

Dnes firmy bezne pecatia faktury, aby sa zabranilo podvrhom, takze to nie je nieco, co treba vynaliezat. Robia to banky, poistovne, operatori, prevadzkovatelia internetu a pod. ze posielaju elektronicke dokumenty, zmluvy, VOP.

Na trhu existuje na vyber riesenia od jednoduchych az po komplexne integracie.

A ten minimalny pocet poziadaviek suvisi prave s tym, ze aj mne kopec ludi gratulovalo k tomu, ze som nieco podal na kataster elektronicky - ze som prvy, ktoreho poznaju a ze sa tomu brania aj realitaci, ktori sa tym zivia.

Verejne dostupné v RPO pre hocikoho inak. RC este overujem, ci ako pri konateloch na el. vypise vidiet tiez (snad nie).

Ak chce mat SVB/spravca doklad o doruceni, musi ist jedine cez postu - do el. schranok fyzickych osob dorucovat nevie, kedze nie je OVM.

Je uz ale mnozstvo spravcov, ktori tieto veci bezne posielaju v prvom kole emailom ako PDF - a cez postu iba pripadne upomienky.

Alebo cez resitech.sk a podobne systemy, kedze zakon pocas pandemie umoznil elektronicke hlasovanie = zasadne ulahcenie fungovania vo velkych bytovych domoch.

Toto by ma celkom zaujimalo, lebo podobne problemy riesim s dovernikom pravidelne. Vedel by si mi k tomu povedat nieco viac. Vdaka

Ano. To mas pravdu.
Ja inak celkom nerozumiem ani tomu, preco k tomu potrebuju dorucenku. V podstate je to oznam o zmene vo vyske uhrad. Navyse su to preddavkove platby a vyuctovanie sa robi raz za rok.

Ale ak na to potrebuju dorucenku, tu by sa mozno stat mohol zamysliet nad nejakou formou pomoci pre SVB alebo aj ine subjekty ako vyriesit tento problem. To je vec, s ktorou sa bezny obcan stretava bezne. Mozno nejakou formou komercionalizacie CUD od Slovenskej posty pre komercne subjekty. Lebo si viem predstavit, ze posta by dokazala tlacit, obalkovat a posielat lacnejsie ako ked si to riesi napr. SVB po vlastnej osi. Aspon by sa ta linka pre CUD na poste neflakala. Viem si predstavit aj ine subjekty z komercneho sektora, ze by posielali do schranky obcana a konecne by pre obcana schranka mala aj nejaky realny zmysel. Ale to uz som asi v risi snov, tak sorry, mozno som uletel.

Česko má doporučený list medzi dátovými schránkami pre kohokoľvek (aj PO->FO, FO->FO) za 10 korún = 0.42€.
Od 3/2023 slovenská pošta má najlacnejší doporučený list za 1.75€
https://info.mojedatovaschranka.cz/info/cs/82.html

je to ale pomerne vagne, lebo:

(1) Počas obdobia pandémie môžu vlastníci svoje hlasovacie právo na schôdzi vlastníkov alebo na písomnom hlasovaní podľa osobitného predpisu 59h) uplatniť aj prostredníctvom prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie (ďalej len „elektronické hlasovanie“).

1 Like

To mi pride na elektronicku komunikaciu, kde naklady su na urovni statistickej chyby, riadne uletene.

Nemusi to byt uletene.
Stat resp. posta - (neviem teraz, kto to v cechach prevadzkuje datove schranky) si nechava zaplatit za prevadzku datovych schranok a dorucovanie do nich. Financuje to HW, SW, prevadzku. Aj v porovnani s obycajnym listom na SK za 75 centov je to super cena a zaujimava uspora.

Prevadzku financuju dane.

https://www.lupa.cz/clanky/datove-schranky-5-miliard-na-5-let-bezodstavkovy-provoz-a-uchovavani-zprav-po-neomezenou-dobu/

ak to teda mam explicitne uviest:
naklady (na poslanie jednej spravy)
nie naklady na udrzbu systemu, ktore aj tak hradia danovi poplatnici a teda si to cele uz predplacaju.

Cize 1 miliarda CZK rocne = cca. 42 milionov EUR rocne
42 milionov deleno cca. 4miliony datovych schranok = 10,50 EUR na schranku a rok.
Cast nakladov pokryju sluzby ako dorucenie jedneho dokumentu za 0.42€.
cca. 25 doporucenych listov za rok do schranky by to zaplatilo. Tolko ich asi nebude, ale uspora casu, papiera,…
To nie je az take zle.