Ekasa na faktúry

Ten priklad nie je velmi spravny, pretoze zivnostnik sa uz moze rozhodnut ze bude platit DPH az po prijati platby, takze realne neskrachuje.

tiez sa pripajam ze dobre napisane, verim ze FR SR odpovie. Zaujimaju ma hlavne ta otazka efektivnosti pri boji s danovymi unikmi. Napr. sa uz par dni zamyslam ako tento napad pomoze v boji s karuselmi, kde na vstupe aj vystupe su zahranicne subjekty (aj ked nie nevyhnutne). A ake pozitiva to prinesie poctivym firmam, ktore su casto povazovane za spoluvinnikov aj ked si obchodneho partnera overili tak ako sa dalo.

Ako fajn, môže byť aj toto. Ale podstatný problém nie sú neziskovky. Kľúčové je zabrániť podvodom a vykrádaniu daní.
btw: V decembri bolo viac ako 14 tisíc státe registrovaných platiteľov DPH takých, ktorým chýbala účtovná závierka za minimálne posledné obdobie alebo viac období. Toto sú pozostatky (hoci časť je stále aktívna) podvodov na daniach.

Najlepší spôsob ako sa vybnúť podvodom, je neposkytovať možnosť podvádzať. Napríklad zrušením DPH by žiadne podvody s DPH neboli.

1 Like

Píše to tu, že prvý Tvoj post po 3 rokoch. … a hneď taký skvost. :grinning:

A co by bolo miesto DPH, dan z obratu (tam sa takisto da svindlovat, ale je pravda, ze menej) alebo prazdna kasa?

Doteraz sa používa daň z obratu v niektorých US štátoch a inde vo svete. Možnosť pre podvody je minimálna. V DPH as dá podvádzať vždy, pretože vždy bude existovať možnosť reťaziť firmy, kde si prvá vypýta vratku a posledná nezaplatí DPH a vyparí sa…

Jasne aj CSR malo dan z obratu, amlai to este v zopar krajinach, v celej EU vsak dan z obraatu nahradili DPH, bolo by to blbe (pre vsetkych), keby rozne staty v EU to mali rozne.Take uvahy su v statoch kde sa kradne DPH, ale problem je ked to urobia 4 staty EU a ostatne nie.

Nevidim tam nikde moju pripomienku, ani pripomienku slovensko.digital … vie niekto, ci maju povinnost zverejnit vsetky pripomienky, alebo sa minimalne musia ozvat, ze pane, vasa pripomienka nesplna minimalne poziadavky, alebo ako to je?

https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy?p_p_id=processDetail_WAR_portletsel&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1&_processDetail_WAR_portletsel_cisloLP=PI%2F2021%2F6&_processDetail_WAR_portletsel_action=pplpZobrazPripomienky

Toto ešte nie je oficialne pripomienkovacie konanie k textu zákona. Je to len nejaká “predbežná informácia”. Čo kvitujem, je to forma komunikácie.
Redaktorka si vybrala čo sa jej páčilo do článku.

Poznáme model, ktorý inšpiruje Hegera pri faktúrach | TREND

3 Likes

S tym, ze to bude viac byrokracie pre podnikatela by som uplne nesuhlasil, ono ked sa to urobi dobre to naozaj kopec povinnosti moze odburat.

1 Like

zabudol som sem dat…pripomienky, ktore sme spisali k aktualizovanej studii uskutocnitelnosti

1 Like

Presne tak, zavisi od navrhu a implementacie

1 Like