Ekasa na faktúry

Fyzicka osoba nic nebude posielat, kedze si nic neuctuje, kazdy kto si fakturu uctuje a dava do nbakladov, tak bude posielat. To je samozrjeem buducnsot a psotupna (asi nezacnu vsetci v 1 den)

To o com Vy hovorite su podvody a na kazdy novy podvod sa najde zaplata (na niektore budu dopredu) a aby tie ochranne kontrolne mechanizmy fungovali, tak uctovne SW musia spolupracovat (aj ked nemusia vediet preco sa to tak deje) a preto aby to tak bolo, tak na to je navrhovana ich certifikacia (certfiikacia dnes neznamena ze vyhovuje certifikacii zajtra). Cely system je len kvoli podvodnikom (ak by neboli pôodvodnici, nic take nie je potrebne), aj ked buducnost moze byt taka, ze ked budu mat vsetko, tak Vam urobia aj danove priznnaie a nebudete ho robit Vy (Vy bude len platit (nebudete mat vsak ziadne starosti) alebo rozporovat a ten rozpor budete musiet dokazat)

Toto asi nie je spravna platforma na vysvetlovanie sposobov ako odhalovat danove podvody a robit danove kontroly. Svoje postrehy, napady musite smerovat ludom, ktori to navrhuju, budu implementovat a denne s tym pracovat. Potom mate druhu moznost robit osvetu, aby danove podvody a uniky nekonali, potom bduu mat hodne menej prace, ale maju ciele nieco s tym urobit, pretoze Slovensklo patrri medzi najhorsie krajiny v EU v tomto smere. A ja by som navrhoval drzat im palce aby dosiahli co najlepsie vysledky

Skusim to este raz, lebo ocividne sa uplne miname v tejto debate. Ja hovorim o certifikacii. Certifikacia moze byt stylom ako sa to robi pri ekasa (analyza hw, sw, defacto zaplombovanie, podpisane buildy…) alebo to moze byt “tu sa zaregistrujte, ze robite fakturacny softver”. Z toho co ste tu napisali, mam pocit, ze chcete nejakym sposobom kontrolovat (ako FS), ze ten sw naozaj robi to, co deklaruje. To je extremne zlozite a pri SaaS podla mna nemozne.

Samotna zmena procesu, ze sa budu evidovat faktury centralne a musia ich dat obe strany do centralnej evidencie je prave ta podstata, co pridava FS nove moznosti kontroly. Certifikacia sw tu ma marginalny vyznam, nevidim ziadny dovod preco by FS mala cokolvek kontrolovat, uplne staci, ze sw bude podpisovat faktury svojim klucom, aby bolo nespochybnitelne, ze to posielali oni. Ak sa ukaze, ze posielali blud, maju problem. => Ziadna certifikacia nie je potrebna.

Ja sa celkom divim, ze sa tu uz firemny sektor nestava na zadne nohy, lebo tato koncentracia citlivych dat na jeden urad (kto s kym za kolko obchoduje) je aj dost nebezpecna. Este za minulej vlady sa vselico dalo na objednavku “vyvolenych” vylustrovat, pamatate?

6 Likes

Samozrejme, ze su to citlive data, inak nebudeme prvy stat ktory by to zaviedol a vsade tie diskusie boli, nuzu a najdalej su v tom severske krajiny (prave tam Vam poslu domov danove priznanie a Vy len platitie a ste radi, ze nemusite sa zaoberat napr. poznanim zakonov a kto chce tka to rozporuje) a cudujkte sa su tam najspokojnejsi obyvatelia a firmy (take dane ako tam sa nikde inde neplatia, ale ano podnikatelia a obyvatelia vedie, ci za to dostanu a ze sa dane nerozkradnu, pretoze vyberat viac a kradnut viac je horsie ako nevyberat). Kedze nebude Slovensko prve, tak sa ma kde pozriet na “best-practices” ako to robili a ci boli potrebne nejake certiffikacie SW alebo nie

Mne pride zaujimava moja situacia. Faktury tlacim sam, poslem komu chcem. Ja vyuzivam iKros, ale kedysi to boli obycajne vo Worde. Nasledne raz za mesiac vsetko pozbieram a poslem uctovnikovi, ktory to nahodi do uctovnictva spolu s ostatnymi dokladmi a odosle co treba na FS. Cize ak ma nieco riesit je to samotne uctovnictvo a nie vydavanie faktur a pod. Ci to, co ide do danoveho priznania islo na oboch stranach. Blocky by som bral ako nieco uplne ine, kedze su vydavane registracnymi pokladnicami a ide najma o to, aby ten, co ho dostal mal istotu, ze je aj zdaneny…

Ano certifikacia v zmysle kontroly zdrojakov je nezmysel.
Podobne ako dopadla certifikacia podpisovych programov, ktoru eIDAS zrušil, resp. je dobrovoľná.
Ale v NCZI sa napríklad robí cerifikácia súladu rozhraní. Kde výrobcovia laboratórnych, nemocničných, ambulatných, lekárnickych SW prídu na 2 dni do NCZI tam s nimi pretestujú že všetko funguje, vystavia “diplom o súlade” a do najbližšej zmeny štátnych rozhraní nie je treba recertifikovať nič. Výrobca samozrejme môže vydávať opravné verzie, aj nové verzie, s nezmeneným rozhraním. Ale tam sú rozhrania zložitejšie, často obijsmerné …
Tak niečo také by vadiť nemuselo. Ale inak ERP systémy vydávajú každý mesiac nové verzie, niekedy aj častejšie pri legislatívnych zmenách, tak neviem ako by iné certifikovanie vyzeralo.

3 Likes

Som tu prvý krát. Bude sa písať pripomienka?

Vedel by niekto vysvetlit, akou formou sa najlepsie argumentuje, kedze nejde o navrh zakona, vyjadrenia v Zamere ministerstva su vagne, nepodlozene citaciami a faktami, ale len domnienkami, a dokonca ani neobsahuju definiciu pojmov?

Bez definicie “podnikatelskeho subjektu” a “dôkladnej analýze rizík” “vybrané fakturačné údaje” …

Nenahrávajú práve takéto verejné pripomienky do karát navrhovateľovi, ktorý si týmto krokom môže odstrániť hlavné nedostatky?

Podnikatelsky subjekt nie je definovany. Faktura takisto. Co ak MF pod “fakturou” bude mysliet aj transakcie spojene s predajom nehnutelnosti fyzickych osob a zdanenie takychto transakcii?

Ide tu o krok ku automatickemu vyberu dani, pricom zakony pre vystavovanie danovych dokladov nemame uplne najlepsie, a navyse obchoduje sa s celym svetom, nie len v ramci slovenska!

Ved to je pointa nie? Bud su tie nedostatky tak zavazne, ze to cele zmysel nema alebo si to argumentacne vedia obhajit pred verejnostou (aj odbornou) a potom asi tazko niecomu namietat nie?

1 Like

Ak pisu " Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu formou zasielania podnetov alebo návrhov v intenciách vecného zamerania podľa druhého bodu" znamena to, ze k tretiemu bodu “3. Zhodnotenie súčasného stavu:” sa verejnost nemoze vyjadrovat?

Lebo:
“zníženie medzery vo výbere DPH na priemer EÚ.” je argument, ktory nie je podlozeny faktami, a nie su rozobrane priciny preco to tak je…

Co tak poukazat na skutocne, a nie fiktivne dovody maleho vyberu dani? Co ak mame ovela menej pracovnych prilezitosti, a tym padom ovela viacej zivnostnikov nez priemer EU ? Aj nasledkom transformacie jednoosobovych sro na zivnostnikov v minulych rokoch vdaka lacnejsim poplatkom?
Co ak tato situacia nedostatocneho vyberu dani je paradoxne sposobena zakonmi vychadzajucimi z dielne ministerstva financii ? ???

Ako budu riesit FA z mimo SK? Lebo uz dnes je problem dostat fakturu napr. od niektorych spolocnosti z USA. A ak to bude povinnost pre vsetkych tak si Slovensko velmi podpili konar pre male firmy ktore robia vyvoj.

Alebo vznikne nova “sluzba” ktora bude mat entitu v danej krajine a bude obchodovat hociaky produkt a prefakturovavat ho pre Slovenskych chudakov o 15% drahsie, co tiez nie je vyhra.

1 Like

Zdravim pani. Mozno by som pridal dalsi nazor na vec. Ako to funguje v zahranici. Napr.v CZ staci vygenerovat certifikaty ako pre eKasu a data z faktury sa potom zasielaju na FS.

Ziadna certifikacia rieseni. Data zaslem, vygeneruje kod a umiestnim na fakturu. Nevidim dovod certifikovat nejake riesenie na zasielanie dat, ked uz raz tu je ochrana v samotnej logike celeho konania v tom, ze prijemca samotnej faktury si uplatnuje ako naklad az ked je dana faktura zaevidovana.

Nikdy sa nezabezpeci to ze hned po vystaveni sa to zasle na Financnu spravu, lebo az definitivna podoba sa zasiela. Teda mozem robit zmeny a az ked je definitivna, dam ju zaregistrovat. A tuto definitivnu verziu si prijemca dava do uctovnictva.

1 Like

Na zahranicne faktury, ani na prijatie a dodanie by sa to nevztahovalo. Teda len na faktury od SK subjektov.

Takze, ak hocico prezeniem cez zahranicnu entitu tak mozem robit vsetky podvody rovnako?

1 Like

Tam su ine kontrolne systemy, ale podla mna budu centralizovat aj zahranicne faktury (dohad)?

Ved len definitivna verzia je zaujimava alen ta sa bude posielat a dostane kod. Inak verzie faktur to je pre mna divne na pocutie,lkeby ste hovorili o prilohach k fakture tak nepoviem (prilohy urcite nepojdudo centra). Niekde tu vyssie bolo, ze faktura nie je zadefinovana, no v zakone o uctovnictve je definovana, je jasne co musi obsahovat, ze informatici nemju jasne co je v ich ponumani faktura aby sme si ju mohli vymienat cisto medzi sebou elektronicky a elektronicky dalej spracovavat, je troska ina otazka.

vcera, ked sa to objavilo v mediach, tak som oslovil priamo FS SR, aby som si ujasnil prvu otazku a tou je, ze ci ide o nieco ine ako je IS eFakturacie Red Flags: Informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA) a ci si mozeme k tomu urobit call, aby sme si vyjasnili veci, pre lepsie chapanie sa

dnes som dostal odpoved, ze sa nejde budovat nic nove oproti eFakture a ze nie je problem sa spojit a prediskutovat si to…poprosil som FS SR o navrhu terminov na call

pri eFakture bezi diskusia s MF SR a @Filip_Sladek priamo s trhom a tam sa tento scenar uz diskutoval a aj sa tam nacrtli moznosti, kedy by to prinieslo benefit

budeme informovat a predostrieme vyhrady

2 Likes

Verzovanie znamena, ze bezne klientovi sa posle faktura, napr.skole a ta sa rozhodne ze nechce platit tuto vec z rozpoctovych penazi, ale napr.z inych penazi a uz sa napr.meni to ci bude s DPH, alebo bez DPH. Dodavka je stale rovnaka, cinnost tiez, ale obsah faktury sa meni prave kvoli tomu.

Alebo ak sa robi preprava, ta sa vyfakturuje, nasledne sa reklamuje, ze chcu detailnejsie rozpisat km ktore boli prejazdene na viac poloziek, viac specifikovat miesto nakladky a pod.

Tu nejde ani v jednom pripade o podvod, len sa meni obsah faktury, tak aby to bolo v poriadku z hladiska napr.lepsej obhajitelnosti alebo priraditelnosti faktury k rozpoctovym pravidlam.

1 Like

So zakona, zmena faktury nie je mozna. Mozte urobit storno faktury a vystavit novu, storno faktury je standardna funkcia a ucite bude ju MF/FS respektovat v zmysle zakona