Dátové centrum obcí a miest

Mozno sa spytam bllbost, ale zaujimalo by ma z pohladu cloveka co nieje pracovnikom samospravy co je vlastne finalnym cielom resp. ambiciou DCOM-u. Resp. ake miesto zastava alebo chce zastavat DCOM v ramci fungovania samospravy. Je jeho cielom nahradit systemy typu Korwin od Datalanu, alebo je to len dalsi system s ktory pokryva resp. bude pokryvat cast administrativy samospravy a uradnici sa tak musia naucit robit len s dalsim systemom.

V prvom rade DCOM ma kazdy spojeny s Elektronickou schrankou. Ale je jasne, ze to nieje jedina oblast na ktoru bol vyvyjany. V tejto brozure su spisane funkcionality systemu DCOM. Ale aky je vlastne rozdiel medzi Korwinom pripadne projektom Esmao. Nemoze sa stat, ze napriklad Datalan pride s nejakym obdobnym produktom resp. rozsirenim pre Korwin a DCOM pojde bokom ?

Do projektu DCOM boli starostovia obci viac menej dotlaceny pred 1. novembrom 2016.

Mne sa celkovo idea projektu DCOM paci, jednotny system pre vsetky samospravy, ale napriklad aj na mojej obci vidim, ze napriek tomu, ze do projektu zapojeny su tak nieje tam velka chut ten system aj pouzivat. Mozno je to strach z novych veci, mozno je to zlozitost DCOM systemu. Neviem :slight_smile:

To je to, čo by som rád videl. Ak sa do prepočtov zapájajú, ako tie prepočty vyzerajú?
Ako vyzerá celkové zhodnotenie výkonových ukazovateľov DCOM? (reálne používanie systému)

Projekt DCOM ma aj oficialne definovane ciele, neviem to odcitovat takze Vam to poviem vlastnymi slovami. Cielom je napomahat elektronizacii a informatizacii samospravy. Teda poskytnut riesenie ktore bude pomahat (automatizovane) vykonavat verejnu moc. Dnes verejnu moc vykonavaju viac menej rucne, Teda pride podanie, povedzme postou a musia ho nahodit do pocitaca, nie do aplikacie ale do wordu a v nom aj spracuju odpoved. potom vytlacia, rucne podpisu a zalozia do spisu, resp. poslu adresatovi. Ak chybaju podklady tie si vyziadaju doplnit a to musi urobit obcan, teda ide na prislusny urad alebo oslovi takyto urad postou. Skompletizuje podklady a tie predlosi na OU. Ak sa zacne spracovavanie tak si mozete vyziadat nahliadnutie do spisu atd. No a DCOM by mal zabezpecit ze ked dojde podanie ( a je jedno ci pride elektronicky cez UPVS, alebo na papieri alebo pride obcan osobne) bude spracovane v specializovanej aplikacii, ktora bude zabezpecovat dostupne data alebo rozhodnutia (inych uradov) pre spracovanie rozhodnutia. Takze teraz piseme o spracovani podani a nie o tom akym sposobom komunikujeme s obcanom. Za dalsie obce nemaju ziadnu oficialnu alebo specializovanu podporu na ich aplikacie, preto maju od nas dodany HW (PC) a ich aplikacie bezia u nas v datovom centre v cloude a k tomu maju aj technicky alebo odborny support cez nase CallCentrum. Cielom nie je nahradit Korwin, ten ako aj ine podobne systemy ostava ale je s nami integrovany, (neplati na modul Dane a Poplatky, ten docasny sa rusi a nahradzuje ho DCOM, pretoze toto je originalna kompetencia) Cize nadalej uctuju v Korwine, personalistiku, mzdy atd maju nadalej v starych systemoch.

To ze DCOM je spajany so schrankou je dane tym ze je to najviac viditelna funkcionalita a je najviac diskutovana, nahradza potrebu prihlasovat sa do schranky obce co zamestnanci OU neradi robia.
Dotlaceni starostovia neboli. Boli presviedacni, je to vyhodnejsie, maju kopec sluzieb a setria peniaze za HW, SW (OS, MS Office, antivirus) tech support, HW - 5 rocná zaruka, ich existujuci “Korwin” uz bezi v cloude, nemusia tyeda kupovat server ani sa o neho starat, zalohovat a pod… Ak sa vyznate v IT tak tuto ponuky si vezmete okamzite, je fakt vyhodna.
Ta chut zapojit sa je dana ludskymi vlastnostami, nikto z nas nema rad zmenu a toto je vyznamna zmena a mnoho pracovnikov to vnima ako otravovanie a komplikaciu ich roboty, Ked s tym zacnu robit a zvyknu si, su ich reakcie pozitivne. A rozchodit ten system nie je jednoduche, je tam vazny problem s chybovostou dat a to musia vycistit oni a je to teda ich robota navyse… Zial ina cesta nie je. Ta chybovost vsak nie je probolem DCOMu, to by mali s akymkolvek riesenim, to je problem ktory dnes maju vo svojich systemoch, len to z roznych dovodov nevidia.

2 Likes

Nizsie (skor vyssie, cislo odpovede 43) som v odpovedi pisal o tom co vsetko je v DCOMe navyse, pozrite si to, ak nestaci dopisem co budete potrebovat. Tie prepocty samozrejme existuju, ale kazda jedna obec to ma inak, lebo su vsetky ine. A na tie celkove vykonove ukazovatele si este pockajte. NAozaj nie je jednoduche ich vsetkych zapojit za par dni, budu prechadzat na ten system do konca roka a potom predpokladam budu prechadzat dalsie obce ktore su dnes v tzv miniDCOMe a dalsie ktore sa nam stale hlasia. CIze to je moemnt ktory zasadne zlepsuje ukazovatele, nakolko system je uz vyvinuty takze naklady na vyvoj uz nie su a obce sa stale pridavaju. Myslim ze by sa dal urobit nejaky graf, pripadne tabulka vyvoja, ale stale je kratka doba, podla mna. zmysel to bude davat koncom roka, to budeme mat priebeh celeho roka.

DCOM je urcite jeden z mala zmysluplnych projektov, take je potrebne podporovat, Zapojenie asi nie je povinne ale volitelne a ekonomicky by malo byt vyhodne pre samospravy. V zahranici sa casto ide aj certfikaciou viacerych systemov (monopol ma tiez svoje nevyhody) alebo cestou statnej IT firmy, ktora preberie rozvoj a prevadzku

Ja si osobne myslím, že @Martin_Turcek je dosť mimo. Rieši predaj jabĺk v zelovoci. Jasné kvôli jablkám, ktoré chcem predať nebudem prevádzkovať zelovoc, ale DCOM nie je len o jablkách

Vôbec nie je mimo. Ak bol DCOM schválený na základe nejakých vyčíslených prínosov (čas občana ktorý ušetrí formou elektronického podania) potom je na mieste sa pýtať práve na počet podaní. Ďalšia vec, merateľný ukazovateľ projektu je počet podaní a počet zavedených služieb. Otázky teda kladie správne.
DCOM je určite pre obce prínos, len netreba zabúdať že bol úplne platený z verejných zdrojov a je treba hľadieť na určitú “value for money”. V tom je napríklad rozdiel s ESMAO, ktoré je čisto komerčný produkt. Ale napríklad ESMAO túto spoločnosť (mňa, aj Vás všetkých) nestál na rozdiel projektu DCOM (50 mil. € + 4 mil. € ročne na prevádzku) nič …

Skúste v metainformačnom systéme, nejaké údaje by tam mohli byť.

1 Like

Vybral si jednu vetu z môjho tweetu a tu si okomentoval. Skús možno nabudúce dočítať celý text a možno pochopíš prečo som napísal, že je mimo. Ja som nekomentoval to, že sa pýta na VfM. Ale spôsob, ako to VfM počíta.

Ale priamo štúdia uskutočniteľnosti v rámci prínosov počíta iba ušetrený čas na strane užívateľa = počet podaní. Alebo sa mýlim?

ešte oficiálny link: Štúdia

Samozrejme, DCOM má aj iné prínosy a to nikto nespochybňuje, ale aby sme boli korektní, bolo by fajn vidieť ich finančné vyhodnotenie. Nie také vyhodnotenie že “tetušky na obecnom úrade v Hornej Dolnej sú v podstate spokojné (však to majú za pár do dôchodku, že) a z toho usudzujeme že je to po finančnej stránke výhodné.”
A čo sa týka tvrdenia, že teraz už v DCOM pracuje 600 obcí (z 1500) - ale veď projekt je už rok a pol v ostrej prevádzke. Zlyhalo riadenie projektu? Prečo nie všetkých 1 500 obcí?

Máš pravdu, je to veľkoobchod s jablkami, ktorý predáva aj iné ovocie :slight_smile:

U nás je to podobne. DCOM je veľký, cca 70% samosprávy zatiaľ,ale ako píšete nie je jediným riešením a existujú aj ďalšie riešenia, ich kvalitu nebudem komentovať.

Súhlas, počet podaní dáva odpoveď na úsporu času, peňazí a čo ja viem čo ho ešte. Ale stále nechápete, že to nie je len o elektronických podaniach ale aj o osobne podaných podaniach, alebo podaniach podaných klasickou poštou, Teda prínosom je aj spracovanie týchto podaní a to bez ohľadu na spôsob komunikácie. A tento argument zatiaľ nechcete akceptovať, Priznám sa nerozumiem prečo. Drvivá väčšina občanov na samosprávu nebude komunikovať elektronicky, Jednoducho vidiek to zatiaľ nepoužíva. Ale spracovanie je iná vec. A taktiež Právnické osoby a OVM. ESMAO Vás nestál nič? NAozaj? Obce musia zabezpečiť kopec ďalších vecí, ktoré ESMAO nedodá, ale obce ich musia mať a to si musia kúpiť,samozrejme z rozpočtu obcí a to sú Vaše peniaze. NAvyše ESMAO bolo vybudované na projektoch veľkých miest,ktoré boli tiež financované tak ako DCOM, Ak sa mýlim tak sa ospravedlňujem, ale zdá sa mi, že sa nemýlim. Takže porovnanie oboch projektov veľmi rád obhájim a bez problémov ho vyhrá DCOM :slight_smile:

Reakcia nat, že DCOM je 1,5 roka v prevádzke, prečo nie sú všetky obce v ostrej prevádzke… No to je preto, že to porovnávate s ESMAO, To totiž zabezpečuje len komunikáciu elektronických podaní. to DCOM naozaj robí už rok a pol a nie pre 1500 ale pre 2100 obcí. tých 600 v DCOMe aj spracováva tie podania, to ESMAO nerobí. NAvyše to prepájame na rôzne ISVS, kde ESMAO tiež zatiaľ ťahá za kratší koniec v počte prepojení, atď… Pre Vašu informáciu, ja bývam v Košiciach a tie majú ESMAO, a verte, že som si to prešiel :slight_smile:

Ak chceme byť objektívni, treba napísať čo konkrétne …

Vieme presne, koľko € sa v tom “utopilo?”

v čom tie obce tie podania vybavovali doteraz? či existovali napríklad bez príjmov z daní a poplatkov? :slight_smile:

Ale stále nevieme prečo nie tých 1 500 obcí … :slight_smile:

a budem sa opakovať: Samozrejme, DCOM má aj iné prínosy a to nikto nespochybňuje, ale aby sme boli korektní, bolo by fajn vidieť ich finančné vyhodnotenie.

preboha … vcom asi ? Excel, Word … :slight_smile: alebo ceruzka a papier …

zaujímavé :slight_smile: , v našej malej obci to už dávno riešime automatizovane …

je to vela preto som nepisal. NApriklad musia zabezpecit integrasie s ISVS, za dalsie integracie v ramci ichIT na obci, atd. NAvyse kazda obec musi zabezpcit kopec dalsich veci s IT ako takym, napriklad archivaciu ktorurobia dnes onisami, DCOM to buderobit za nich a to aj na ich IS ako je uctovnictvo a pod. Obce musia zabezpecit aj prevadzku IT, to stoji kopec penazia tie usetria maju to v cene DCOMu a maju kdispozicii aj tech podporu operatormi callcentra atd.

Kolko penazii slo na ESMAO ja neviem a ani ma to nezaujima, pozrite si jednotlive mesta ktore maju rieseie od nich, mozno by bolo dobre sa pozriet ci im vsetkym dali zaplatit vyvoj, aj ked je jasne ze ak sa to vyvinulo pre jedno mesto dalsie to ma uz vyvinute… tak funguje DCOM, priberame dalsie obce a na ich zapojenie nie je naklad suvisiaci s vyvojom riesenia. Ale ked hovorime o peniazoch za vyvoj, existuje riesenie postavene bez penazi z fondov, je to firma AVIS, ich pristup je mi vemli sympaticky nakolko oni cloud riesenie tlacili uz davno, zial maju velmi maly podiel na trhu IS v samosprave, myslim ze predbehli dobu v tomto segmente.

Obce na to mali riesenia od inych dodavatelov, nakolko je to ale tzv originalna kompetencia tyka sa jej zakon o eGov a z toho vyplyvajuce povinnosti a tie tito dodavatelia nevedia zabezpecit (prepojenia inych ISVS). Tu by mozno bolo dobre poukazat na prinos DCOMu ktory nesuvisi s podaniami, Existuje niekolko riesni ktore nemaju prepojene moduly dani a poplatkov s uctovnictvom, takze ked vystavia danove vymery a vymery na poplatky za TKO tak to potom rucnenahadzovali do uctovnictva. Hovorime o cca 300 podniach namalych obciach s poctom obyvatelov okolo 250, takze si predstavte kolko casu zaberie ked to marobit obec s 1000 ludmi, aj take situacie su. Chcete pocitat usporu casu, tak tuje excelentna, pocitajte :slight_smile: (bez ironie).

nie nie, takto sato uz asi nikde nerobi

uz som to pisal ze preco, skusim vysvetlit na priklade spusteniaprojektu v komercnej firme. Bol som na projekte SPP kde sa zavadzal novy billingovy system. projekt trval, nejake dva roky, ak sa dobre pamatam. a potom tam bola migracia dat zo stareho systemu do noveho, trvalo to niekolko dni priprava a potom samotna migracia asi dva dni a nabehli vsetky pobocky SPP. tych 600 obci to je 600 x migracia a teda akoby 600 x migracia v SPP (trosku mensia) Nemozete pouzit rovnaky postup,nemozete pouzit skusenosti a kopirovat ich, nemate rovnake prostredia, kazda obec je na tom uplne inak. Takze len migracia je 1500 x 2 (migracia je asi 1,5 dnav priemere) teda asi 3000 mandays, mame 10 migracnych teamov, Dali by ste to rychlejsie? Ale opat, pozor, obce vedia komunikovat a robit to co vyzaduje zakon a to ako je definovany cely projekt. Len nabeh obci v casti “automatizovane” spracovanie podani je postupny, inak sa to neda urobit.