Dátové centrum obcí a miest

ktora obec?

myslel som samozrejme výmery, jednoducho sa nerobia vo Worde ani Exceli …

Možno zlý príklad, lebo predpokladám že systém SPP nebol financovaný z € fondov :slight_smile:
Nemal byť tento čas migrácie zahrnutý v projekte? Teda … ako možno tvrdiť že projekt je úspešne ukončený v 12/2015, keď vlastne nie je ukončený ani v 06/2017 … OPIS rules?

To SPP nieje o financovani ale o tom ze ajked to bol obrovsky projekt pre cele Slovensko, mal jednu migraciu a my ich mame stovky, a rovnako narocnych, procesne, rozdiel je len vo velkosti DB, Dokonca tu potrebujeme viac znalosti z oblasti migracie dat lebo je vacsia roznorodost databaz.

A cas migracie… resp spominane terminy, Nemozete povedat ze nezapojite dalsie obce do projektu ak maju zaujem len preto ze nebudete stihat termin, a aky termin vlastne? a co s obcami ktore prejavia zaujem teraz? Povieme im ze nemaju narok? A mame kopec obci ktore sa hlasia aj teraz a hlasili sa napriklad len par dni pred koncom terminu? Stale mate pocit ze projekt konci zapojenim obci a zmigrovanimich dat a je hotovo, ale tak to jednoducho nie je. Projekt je uspesne ukonceny v roku 12/2015 pretoze v tej dobe sme mali obce s technikou a s prislusnym SW nazabezpecenie komunikacie. Teda nato co bolo definovane v danom termine. Ale zakon o Egov ma dalsie terminy a zivot ide dalej a my ideme dalej tiez. Napriklad projekt miniDCOM kde je dalsich 600 obci len vznikol po spominanom termine. Je teda v rozpore s projektom? AK by to bolo ako tvrdite vy tak by sme uz po 12/2015 nemohli robit nic,ale to je trosku neprakticke, to asi uznate. Takze nazaver, projekt mal nejake definicie a milniky. posledny bol12/2015. Ten bol presne dodrzany a od 01/2016 ideme dalej podla dalsich uloh a povinnosti tak ako ich prinasa zivot. NErozumiem poznamke OPIS rules? ktore konkretne?

2 Likes

No ale samotný projekt predpokladal tých 1051 obcí zapojených do DCOM k 31.12.2015. A pod tým si predstavujem, že ak budú zapojené, tak budú aj integrované a dáta zmigrované … a toť k 06/2017 len 600 z 1051 … ale nie som informatik ani odborník na € fondy len mi to vŕta v hlave :slight_smile:

Inak toto je zo Štúdie realizovateľnosti DCOM:

že formálne všetko ukončíme do 12/2015, aby únia preplatila, a nejako to dobúchame aj potom … :slight_smile:

2 Likes

Vies, metodiky projekt managementu ako Prince 2 ci ine ta naucia ze zafixovat mozes vzdy iba 2 z 3 hlavnych projektovych ukazovatelov, ktorymi su cas (termin), naklady, obsah. Tretia velicina je vzdy premenliva. Ak zafixujes obsah a cenu, tak premenlivy ostava cas. A cim dalej dopredu planujes, tym je jej odhad nedoveryhodnejsi. Ak do toho priratas take rizika ako nesucinnost odberatela, vplyv inych projektov a integracii, vymena personalu a Decision makerov - tak plan na cas dalej ako pol roka dopredu je uz iba vestenie zo sklenenej gule. Ale samozrejme nejako sa to naplanovat musi, lebo Europrojektove tabulky.
Ak zafixujes cenu a cas, premenlivy ostane obsah … (pripad vecsiny europrojektov)

V normalnom komercom projekte sa kazdy mesiac, niekedy aj castejsie, projektove milniky upravuju, podla sucasnej situacie… To len na vysvetlenie :slight_smile:

2 Likes

cize OPIS rules? :slight_smile:

kolega nado mnou celkom dobre zareagoval, ale ja to upresnim resp. doplnim o dalsie veci. Elektronizacia ako take je sumar samostatnych projektov a dokoncenie kazdeho z nich ovplynuje aj pouzivanie inych. Tak napriklad nas problem bol aj v tom ze my sme zavisli na fungovani inych institucii, Ak nefunguje Kataster tak my neviem spristupnit pozadovany udaj, ak nefunguje register fyzickych osob, neviem poskytnut udaj o pozadovanej osobe, teeda ten udaj nezobrazi DCOM ale chyba je na RFO, DCOM len oznami chybu alebo ak chcete nefunkcnost, ale nie je to nasa nefunkcnost. A ked sa vratime k terminu 12/2015 tak zakladny problem bol ze z nasich 1500 obci v projekte ich tretina (alebo patina???) nemala vytvorene schranky, ktore malibyt vytvorene niekym inym uz asi dva roky predtym. Znamena to teda ze skrtnem tie obce z projektu? nie je to vina ani tych obci ani nasa. A podobnych problemov bolo viac, ale opakujem DCOM bol hotovy a pripraveny pracovat. Bolo to narocne to dokoncit ale podarilo sa to a mozem povedat ze sa posledny rok a pol tvrdo makalo na tom aby sme to dokoncili. Myslim ze sa kludne postavim za tvrdenie ze to co pisete s OPIS rules nenastalo, samozrejme sme vedeli ze nam hrozi kratenie ale potemkinovske dediny sa nerobili. NO a zase mozem povedat ze od 1.1. 2016 sa zacalo obdobie prevadzky a to v sebe obnasa aj vyvoj dalsich verzii, upravy podla legislativy a pod. a toto obdobie bezi dodnes a bude bezat este mnoho rokov.
Dalsim aspektom je aj to co opisuje diskuter nadomnou, sucinnost zakaznika, v tomto pripade obci. Spominal som SPP aby ste pochopili procesy spustenia projektu a rozhodovania v klasickom projekte kde je jedno vedenia a jeden team, tu je tych riaditelov uz 2100 a neda sa to teda urobit tak ako v klasicom projekte, Neexistuje ziadne ine prostredie ktore by bolo ako je samosprava. CIze ak sa jeden starosta rozhodne ze ide do projektu tak ide, drhy povie ze teda on bude vyuzivat funkcionalitu ktora zodpoveda aktualnym povinnostiam vypyvajucim z legislativy. to je dnes “elektronicka komunikacia” a tie dalsie kroky urobi neskor. Vy s tym nic neurobite lebo starosta sa tak rozhodol a hotovo. Preto nemozete posudzovat ten projekt tak ako ho posudzujete, Dokoncenie projektu a zpojenie obci do aktivneho pouzivania systemu na vsetky veci ktore ten projekt (system) robi je rozdiel. A aj preto si vsimnite ze ten rollout, migracia a aj STABILIZACIA su jednoznacne najdlhsie. (a moj nazor je ze stabilizacia je v podstate nekonecny pribeh, mate stale nove verzie, pridu nove technologie, atd…)

Pisete ze nie ste informatik ani odbornik na EU fondy, to je OK a Vase otazky su opravnene, ale priznam sa privital by som keby ste sa predstavili, predsa len toto nie je chat na Pokeci :slight_smile:

Ako som povedal v predoslej odpovedi, nie je to tak. Zial asi ste citali mnoho clankov na ine projekty, na tie nechcem reagovat ale naozaj na tento projekt to neplati. Kedze pisete ze nie ste ani odbornik na IT je tazko Vam vysvetlit ako vyzera takyto projekt a ako prebieha to co pisal diskuter nado mnou.

pracujem v samospráve (obecný ekonóm)

Riadenie rizík nie je súčasťou projektu? :slight_smile: … srandujem, chápem Vaše pripomienky.

Ako som už napísal, vnímam DCOM ako pozitívny projekt. My nie sme jeho súčasťou (naša obec), zamietli sme ho kvôli cene (ESMAO je lacnejšie a nie je to taká hrôza ako by sa z tejto diskusie javilo :slight_smile: ) Zatiaľ spokojnosť, uvidíme čo prinesie budúcnosť.

:heart_eyes: ze dakujem …

toto som chcel vymazat, ale nejako mi to nevyslo… Pravdou je, ze NEJAKY plan je vzdy lepsi ako NIJAKY plan. A tie tabulky ho iba TIEZ vyzaduju.
Cim komplexnejsi projekt (vela integracii, vymeny ludi, … ) tym nepresnejsi plan.
Treba si uvedomit, ze ked to dodvatael zle odhadne, kazde predlzenie ide na jeho ukor (znizenie zisku, alebo az ide do cervenych cisel). Takze pre nikoho to nie je len taka lahka “zachrana”. Idealne, ale nie vzdy to ide je ked ma dodavatel hned aj SLA. Tak z nakladov na SLA sa to dovyvinie. Realita je potom od vykazov odlisna len v tom ze cas kedy nieco uz skutocne funguje je iny ako je cas vykazany … Hovorim o pripade, kedy sa to aj podari dokoncit. Co nie je vzdy … potom je priekak.

Tak to ste si neskusili sudcov :slight_smile:

verim ze zakaznik je specificky ale vsetci sudcovia na SLovensku maju rovnaky informacny system a jednu databazu pre cele slovensko, v tomje ten zasadny rozdiel.:slight_smile:

Ak som niekde dal vyjadrenie, z ktoreho ste nadobudli dojem ze tvrdim ze ESMAO je hrôza tak sa sa ospravedlnujem, nemal som taky umysel a v ziadnom pripade to netvrdim, nakolko ESMAO poznam len trochu, takze nemam dost vedomosti a poznatkov aby som nieco take tvrdil.

Ale ak dovolite musim zareagovat na tvrdenie ze je lacnejsi. Neviem presne informacie o cene, preto by som VAs o to rad poziadal. Teraz zacina byt ta diskusia naozaj zaujimava :slight_smile:

  • Kolko ste zaplatili za licencie ESMAO?
  • kolko VAs stala implementacia systemu a jeho rozbehnutie?
  • kolko platite rocny udrziavaci poplatok?

No a potom sa opytam na veci ktore my dodavame, ci to je predmetom dodania aj u VAs alebo ci si to musite zabezpecit sami.

  • prepojenie na existujuce systemy na obci, teda na VAsu evidenciu obyvatelstva, na uctovnictvo atd. (integracia s IS Obce, od koho mate uctovnictvo?)
  • integracia na Socialnu poistovnu, financnu spravu, urad prace, kataster, narodnu evidenciu automobilov? (podla ich webu maju RFO, RPO, RA, - to mame aj my, a register priestorovych informacii - tento zase nemame my)
  • ESMAO je technicky ako my, teda cloud, pouzivate teda vlastne pocitace, kolko VAs stoji obstaranie vlastnych PC, plus MS Windows, MS office, antivirova ochrana? Kolko VAs stoji servis pocitacov behom 5 rokov, odhadovane?
  • kto je povinny robit zalohy systemu? ( v Bratislave je to povinne robit mesto) robite to na svoje zariadenie? Kolko VAs stoji taketo zariadenie a samotne zalohovanie?
  • ako je platena systemova podpora? POdla zmluvy s Bratislavou je to kompletne platene, neviem teda ci je to v cene alebo je to navyse
  • ake dalsie poplatky paltite? napriklad sluzba HOtline je v cene alebo je dodatocne platena? Podla zmluvy v Bratislave je tam dalsi poplatok. pozrite clanok 21 v tomto linku http://www.bratislava.sk/register/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=700026&id_dokumenty=30147
  • na aku dobu je zmluva podpisana? je na dobu trvalu? bratislava je na 60 mesiacov. Je mozne ukoncenie zmluvy odstupenim od zmluvy?
  • Mate vypracovany KRIS? pomaha vam v tom dodavatel? kolko Vas to bude stat?

Je to mnoho otazok a navyse este nie vsetky, neviem teda ci si najdete cas. Ja by som rad videl Vase sluzby a porovnal,(nenapisete aka ste obec?) skusal som dnes moje rodne mesto KOSICE, zial system nebezi, cakam uz asi hodinu, ked som volal na zverejneny kontakt, tak som dostal dalsie cislo pretoze dotycna osoba nebola schopna vobec zareagovat. NAkoiec sme sa dovolali a potvrtdilinam ze im system nebezi (vobec o tom nevedeli, az na nase upozornenie to zistili) a ze sa nam ozvu az to pojde.

Takze pre VAsu informaciu posielam este jedno doporucenie, ESMAO poskytuje samozrejme formulare a trosku je tam problem, ked si pozriete ich formulare, napr. dan z nehnutelnosti, je povinnym udajom aj zadanie telefonneho cisla, co by nebol az taky problem, ten nastava az vtedy ked nastavite systeam tak ze pokial to cislo nezadam alebo nesuhlasim so spracovanim tohto udaja, tak nie ste schopny toto podanie zaslat. Teda obcan bez telefonu je diskriminovany na zaklade vlastnictva nejakeho pristroja, to je v rozpore s ustavou. Je to drobna chyba z hladiska technickeho, z hladiska prava je to dost problem. A musim povedat ze sme na to uz upozronili a stale to nemenia.

1 Like

Kto hľadá ten nájde :slight_smile: : Zmluvy na Google
Množstvo otázok, lenže sa zabúda na jedno, a to že síce za DCOM sa nejaký poplatok platí, ale je to myslím len príspevok na prevádzku ak sa nemýlim. Tak nám to bolo prezentované … Lenže sa akosi zabúda na tých 50 mil. €, ktoré boli akoby dar z nebies (keby sa tieto rozpočítali, tak to nebude 1 € na obyvateľa, ale X krát toľko).

Skúsim odpísať večer, teraz robím MD/D :smiley:

NIe nezabudame, nikde som to nespochybnil, je to tak ako pisete, (cena je cca 40 bez DPH), za dalsie na to tie EU fondy boli urcene, za dalsie aj ESMAO je vybudovane z EU fondov, A v neposlednom rade, diskusia je skor o tom aky priamy naklad maju obce. Cize kolko to stoji Vas? Cize tie fondy boli pouzite pre samospravu a ta ma z toho prinos.

Čas obeda … nás to stojí cca. 58 centov / obyvateľ / rok. Rozsah tých služieb samozrejme nie je taký ako v DCOM :slightly_smiling_face:

Jednu otázku, aby som sa dostal do obrazu. ESMAO je projekt vytvorený z EÚ fondov z OP BK?

to neviem, zrejme niečo áno, ale v našej obci to v zmluve nie je …

Ak je to tak, potom nie som si istý, či Vám to ESMAO tá firma vôbec môže ponúkať. Predpokladám, že to potom bolo vytvorené pre nejakú inú inštitúciu. Celkom zaujímavý prípad pre audítorov… To vytvorila firma LOMTEC? Oni tuším robili projekt na mesto Bratislava ako dodávateľ…

dodávateľ je LOMTEC, a.s. To že je z eurofondov uviedol @Rudo_Horvath v predchádzajúcich komentoch a predpokladám že to má overené. Ja to netuším. Ale tá myšlienka má niečo do seba, ak to bolo pre niekoho vytvorené v rámci OPIS, asi to môže byť problém …