CUD - Centrálne úradné doručovanie

https://www.nases.gov.sk/wp-content/uploads/2018/03/BLOK-3-Prevadzka-a-pilot-CUD-Workshop-1.3.2018.pdf

@Lubor ani sa nepochválil, že realizujú tvoju predstavu hybridnej pošty

Aktualizované:

Poštová Zmluva - 80 000 000 EUR bez DPH - Súbor na stiahnutie | Centrálny register zmlúv
Cenník: Súbor na stiahnutie | Centrálny register zmlúv
Zoznam subdodávateľov: Plaut - Súbor na stiahnutie | Centrálny register zmlúv

Technické riešenie ani SLA príloha č. 3 a 4 neboli zverejnené v CRZ

Inak to iste je gov.uk notify.

https://www.notifications.service.gov.uk/

takto špecificky na rozhodnutia úradov to v UK nemajú. notifikácie nie sú úradné rozhodnutia

To nie, ale postou to posielaju tiez.

neviem či sa mám smiať alebo plakať, opäť spackaná realizácia:

Slovenská pošta v tejto súvislosti dodala, že zásielky vytvorené z elektronických úradných dokumentov budú mať nový vzhľad. Okrem červeného pásu na obálke bude obálka obsahovať veľké okienko so všetkými údajmi potrebnými pre doručenie zásielky. Súčasťou obálky už nebude ani papierová doručenka.

Adresáti budú prevzatie písomnosti potvrdzovať len v dokladoch pošty. Nedoručiteľné zásielky nebudú vrátené späť orgánom verejnej moci, ale v zmysle platnej legislatívy zabezpečí Slovenská pošta ich skartáciu.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/20859619/projekt-centralneho-uradneho-dorucovania-sa-posuva-do-dalsej-fazy.html#ixzz5PqN3ZczI

Bezpečnosť opäť išla bokom, žiadna doručenka, opakované doručovanie sa bude opäť hybridne tlačiť. @Lubor čo ty na to ako hlavný infuencer?

mozno analyza ukazala ze je to lacnejsie, nez ITckarsky riesit vsetky IFy co medzi tymi domenami a systemami mozu vnziknut … :smiley:

Pochybujem, že existuje nejaká analýza. Ak by existovala, určite by bola zverejnená. Opäť horúcou ihlou, narýchlo bez rozmyslu relizujú. Aspoň ministerstvo spravodlivosti mohlo zverejniť akú majú skvelú skúsenosť s hybrinou poštou na Okresnom súde v Banskej Bystrici.

pokial viem tak ta Bystrica sa po uvodnych rozpakoch celkom rozbehla. Aspon Ministerstvo ma taky pocit.

Problem je ale v inom.
Podla zakona sa ma Slovenskej poste dorucovat format XMLDataContainer a v nom ulozene formularove data (napr. uradny list) aj s transformaciami. Samorejme v ASIC kontajneri. Ale na MS SR sa toto (napriek dikcii zakona) nechysta nikto robit.
Cize chcu dorucovat PDF-ka tak ako vyrobia rozne predvolania, rozhodnutia, rozsudky …
A to pravdepodobne zabalene do ZEPX. Ale s tym kontajnerom to nemam overene.

Z jednej strany pochopitelne. Z druhej strany to len ukazuje nemohucnost centralneho riadnenia informatizacie.
Bez toho sa stat nebude spravat ako stat, ale ako suostrovie, kde na kazdom ostrove je ina informatizacia :slight_smile:

Treba zverejnit statistiku, postupy BB sudu pri hybridnej poste, aby sa to dalo verifikovat. Ako nakladaju s dorucenkami, ako pracuju s elektronickym sudnym spisom?

.asice asi zacnu pouzivat az ked budu peniaze na projekt.

Ako vyzera formular na rozhodnutie?

o tom sme sa tu niekde uz bavili ze v suvislosti s CUD projektom sa pripravili aj dva nove formulare a to uradny list a rozhodnutie. Sam som bol pri tom ked este nases s ms sr dohadovali upravu formularu rozhodnutia, a podla vyjadrenia nases su uz tieto fromy nasadene na FIX prostredi. Maju byt vseobecne pouzitelne, nielen pre ms sr. ale ms sr si tam davalo nejake pripomienky na upravu. Su to najcastejsie komunikacie OVM na obcana a preto NASES (celkom rozumne) pripravil takýto balicek, cim chce podporit zavedenie projektu CUD. Na spravodlivosti to narazilo na ten problem s PDF … kde zastupca NASESu nebol nadseny z toho co pocul … pretoze budu musiet zase riesit iny proces pre standardne hybridne posty a iny pre nestandardne … a ak si kazde OVM urobi svj Nestandard , tak zbohom rodina ,… Standardy eIDAS sa pripravovali od roku 2012, eIDAS sa prijal v roku 2014 a ucinnost mal od roku 2016. Dnes mame 2018. To mi chces povedat ze za tie SLA - ckove peniaze ich dodavatelia nemohli pocas tych rokov implementovat ?. Ak nedokazeme potrestat toto diletantsvo, a presadit zakonost, tak rovno vravim podme spat na papier, a pripane ako vsetky banky na biometriu. O par rokov sa budeme iba usmievat ako naivne sme chceli zaviest kryptograficke standardy medzi siroku verejnost …

Ale PDF ka sú súladné s eIDASom, takže by nemal byť problém pri hybridnej pošte.

kde je zverejnený vzor formuláru rozsudku, uznesenia, platobného rozkazu, prípisu?

jasne, len Hybridna posta pocita s posielanim Slovenskych statnych formularov.
A tie su definovane ako XAdES v ktorom je XMLDataContainer s datami konkretneho formulara. Preto som ja napisal ze chapem, ze Normalni ludia chcu pracovat s PDF, a xml je na automatiku.
Vsetky formulare maju byt v ulozisku formularov na slovensko.sk . Ale ako som uz pisal vyssie ked sme tie dva nove formulare s kolegom hladali, dostali sme z nases odpoved zeto je iba vo FIX prostredi, kam nemam pristup. Zatial. Co sa Platobneho rozkazu tyka, neviem ci sa to vnima ako statny formular. … pripis ani neviem co je :smiley: … generalne statne formulare boli chapane ako komunikacia verejnosti na OVM (tam mal byt vstup dat z xml do agendoveho systemu OVM). Ak ale agendovy system nieco vygeneruje vola sa to Uradny Dokument a nemusi to byt nutne statny formular, hoci moze (hovorim iba svoju interpretaciu, preto bud zhovievavy ak je to inak).
Nases pripravil Uradny List a Rozhodnutie, ktore chce presvedcit aby pouzivali vsetci. A na to maju nachystane useCases v hybridnej poste. Ale vo formate XmlDataContainera. Ak im budes posielat nieco ine, budu musiet zase menit jak postupy, tak mozno aj algoritmy… V realite su na MS SR nasadene systemy tak s pred 15 rokov, ktore sa sice stale udrziavaju, ale maju svoje hranice. A to jak technologicke, tak aj kapacitne (a tie su ooooovela limitujucejsie). Takze ak rozbehnu integraciu medzi Corwinom a Sudnym Manazmentom a este aj slovensko postou, tak to je celkom uspech, ale na pozadi to prerabat z existujucich Pdf podpisovanych ZEPXom na nieco ine … .to nedaju a panovi z nasesu to v podstate aj dost nesmelo povedali …

A co XmlDataContainer rozsudku alebo uznesenia sudu bude obsahovat, skus to vysvetlit ako uplnemu laikovi napr. beznemu uzivatelovi alebo obcanovi ktory sa sudi

Co to znamena? Ako to vyzera?

Idealne ak by sa prihlasila osoba, ktora to do zakona dala, aby vysvetlila co tym myslela

1 Like

ma obsahovat tie iste Uradne dokumenty. Len v standardizovanom formate.
Pri posialani dokumentov mimo urad, maju byt v standardizivanom formate.
Ulozisko na slovensko.sk obsahuje asi 3000 formularov.
Kolko sa z nich pouziva je otazne, kedze to zavadzanie bolo zivelne a na kazdom ovm uplne ine …
Prave ta Hybridna posta ma byt miestom kde z XML a z transformacie, spravia PDF a to vytlacia a zabalia …
Problem je ze obce, skoly, ale ani vacsina minsterdtiev nemaju softver na to… softver, ktory by si vzal z uloziska formular, a ten bol uradne vyplneny (wisiwig), a odoslany. Kazdy ma vlastny softver a tak vseobecne formulare iduce cez rezorty su neviem ci nie utopia , nakolko nie je toho kto by u jednotlivych dodavatelov objednal implementaciu tych formularov …

btw: z planov NASESu:
Nové formuláre – UradnyList.sk a Rozhodnutie.sk
Zmeny:

  • nové formuláre Úradný list a Rozhodnutie nahrádzajúce Všeobecnú agendu - rozhodnutie.
     Predbežný termín nasadenia do testovacieho prostredia: september 2018
     Predbežný termín nasadenia do produkčného prostredia: september 2018
     Dopad na existujúce integrácie: nie (pôjde o štandardný formulár zverejnený v MEF)
     Zmeny zdokumentované v integračnom manuáli: nie

Vies mi to nasimulovat co teda obcan dostane ked to bude chciet 1) elektronicky a 2) listinne?

Ako dorucovat pri europskom platobnom rozkaze, ale pri dorucovani podla haagskeho dohovoru? Budeme pouzivat slovensky XmlDataContainer?

https://www.justice.gov.sk/Stranky/Nase-sluzby/Medzinarodne-pravo/Justicna%20spolupraca%20v%20obcianskych%20a%20obchodnych%20veciach/Dorucovanie%20pisomnosti/Uvod.aspx

https://e-justice.europa.eu/content_serving_documents_forms-269-sk.do

Formuláre su v PDF bez XmlDataContainera

trochu mi unika problem, zabalit pdfa do asicu nie je problem, vytvorit formular kde je par metadat ako adresa a odosielatel a prilozit pdf tiez nie.
Ak ma niekto v NASESe napad ze vsetko je formular, tak to fungovat asi nebude, kedze vacsina dokumentov sa tvori ako word a nie ako formular. Snaha bola standartizovat vstup, k vystupom sa malokto dostal.
A rovnako nie je na to potrebna integracia medzo corwinom a sudnym manazmentom a ani registraturou,

Vyborne otazky. Neviem odpovedat.
Preco ich nikto nepolozil ked sa novelizovala vyhlaska 55/2014 o standardoch v IS verejnej spravy ?

Obcan dostane furt to iste, vytlaceny list. le to nebudu tlacit zo sudneho manazmentu a obalkobvat na sudoch, ale budu posielat do NASES elektronicky. Tam len nastava komplikacia ze nases je pripraveny dostavat taketo zasielky v inych formatoch nez im chce mssr zasielat.

Elektronicky ? - no tam sa asi nic nemeni (aj ked mali tiez v septembri nasadit ASiC kontajnery … na ms sr) Kym nezmenia podpisovanie, tak obcan bude dostavta nezakonny zepx s listom v PDF ako doteraz.
Nechcem pisat dohady, nemam tak podrobne informacie.

netusim preco uz davno pre sudny manazment a registraturu nie je asic, tam nie je ani technologicky problem, ale orsr ostane ako problem aj potom.

A kde v standartoch je napisane ze vsetko musi byt formular ?

Volakedy bola pointa elektronizacie v tom, ze dokumenty budu vyrabane elektronicky tak, aby boli v buducnosti v maximalnej moznej miere strojovo spracovatelne. To je napr. hlavna pointa vystupneho dokumentu v XML. Tie transformacie sluzi ana to, aby bol citatelný pre prijemcu.
keďže koordinácia projektov v rámci OPIS sa sústredila len na to, že kto koľko vyfaktúruje a koľko z toho komu zaplatí, nedotiahli sa detaily. každý rezort a každý dodávateľ si to vysvetlili po svojom MF a neskôr UPVII to proste odignorovali. Preto dnes neexistuje nejaky realny standard, ze ako ma vystupne XML vyzerat. Takže každý to urobil po svojom. Naviac vznikol oficiálny editor formulárov, ktorý je úplne mimo misu. Dnes je teda síce v zákone, že rozhodnutie má byť XML s transformáciami, ale vačšina OVM v tom XML len napíše, že v prílohe zasielajú rozhodnutie v PDF :slight_smile: - z toho PDF pravdaže “stroj” nevie, kto je adresát.
Mala byt nejak dohoda, ze tam bude napr. element “IssuedTo”, ktorý bude mať nejaký povinný obsah a z neho bude jasné, pre koho bol dokument vydaný. Takže keď to prevezme algoritmus, vie komu to má doručiť. Takto nejako asi plánoval CUD, ale zase sa sústredili len na rýchle otočenie peňazí a marketingovú kampaň premiéra a nestihli to domyslieť.
Väčšina OVM, ktoré by sa mali hlavne zapojiť, totiž to XML nevytvára.
Druhá vec je, že doručovanie môže byť komplikovanejšie. Keď dnes napr. OVM nedoručí (napr. adresát je v domove sociálnych služieb), tak to doručuje opakovane na alternatívnu adresu, kde sa nachádza. Pošta sa to pokúsi zase doručiť len tam, kam to už raz nedoručila :slight_smile:
Proste je to stále to isé dokola: myšlienka je na začiatku dobrá, ale stále máme v zásobe desiatky odborníkov, ktorí ju dokážu za dostatočne veľa peňazí úplne doje**ť. :slight_smile:

3 Likes