COVID IT / návrhy na zlepšenia / vstupy od IT komunity

Z MIRRI prisiel dopyt a pozvanka na uvodne stretnutie, ktoreho cielom je navnimat nazory z externeho prostredia k Technologickej podpore v ramci COVID.

Davam sem cely email a teda zbierame takto postrehy, podnety z komunity. Nasledne sa pokusime ich nastrukturovat.

Email:

Dobrý deň,

Predseda vlády SR Heger ministrom predstavil nový prístupu k riadeniu COVID. Jedným zo streamov tohto nového modelu je „Technologická podpora“. Vedením tejto oblasti naprieč verejnou správou bola poverená podpredsedníčka vlády Remišová a v jej mene koordinujem tieto aktivity za MIRRI.

Popri tom ako konsolidujeme predstavy a plány v rámci štátu, by sme radi navnímali návrhy a spätnú väzbu ku COVID IT aj z externého prostredia.

Business scope riadenia COVID zahŕňa nasledovné business okruhy (tieto oblasti bude podporovať náš technologický stream):

  • Vakcinácia

  • Testovanie

  • Zdravotná starostlivosť (nemocnice)

  • Nefarmakologické opatrenia / reštrikcie / COVID automat

  • Trasovanie a izolácia

  • Hranice

  • Post COVID (stream zameraný na prípravu scenárov pre „nový normal po COVIDe“)

  • operatívne riadenie pandémie

  • Dáta / predikcie / reporting

  • Komunikácia

Budeme vďační za vstupy od Vašich združení/členov (per business stream):

  • feedback k dnešnému fungovaniu IT podpory v danej oblasti COVID riadenia

  • podnety na zlepšenia súčasných IT produktov podporujúcich daný stream

  • návrhy a inšpirácie na nové riešenia / inšpirácie zo zahraničia

1 Like

Mne nejake temy chybaju (aj ked nie su popisane, takze mozno niekde vo vnutri to je):

Covid Pass (GDC) - to podla mna nie su len hranice (ale malo by to byt aj cestovanie - letecka vlakova aj vnutrostatna vsade kde by to bolo mozne)

Inteligentna karantena (o tom sa narozpravalo, ale skutek utek) - ano asi je to izolacii, ale ono je to asi prepojene aj s hranicami

Vzdialena podpora pre izolovanych, nakazenych

Asi sa to da najst v tych temach, len tie temy vacsinou nie su autonomne stojace, ale su vzajomne prepojene

1 Like

AI solution for COVID 19 (urcite zaujimava tema, ktora stoji sa vyskum a vyvoj):

1 Like

Pomerne vážna téma je “prístup k údajom”. Špeciálne rýchle zverejňovanie agregovaných (t.j. nie osobných) údajov o stave pandémie a jej zvládania - aktuálne napr. údaje týkajúce sa očkovania a čakárne. Majú to v programovom vyhlásení, v realite sme na tom zúfalo.

Je čas na poriadne riešenie v duchu prístupu “My Data”. Čiže nech si izolované riešenia “tu sa prihlás na očkovanie”, “tu choď na testy” atď. fungujú ďalej, ale mimoriadne by sa hodil taký osobný prístup, kde si každý občan za seba uvidí prehľad svojich vecí, napr. všetky testy čo absolvoval (sú predsa centrálne evidované), stav svojho očkovania, platné opatrenia v mieste jeho bydliska, nahlásenie prechodu hraníc, všetko týkajúce sa osobnej karantény, pandemická OČR, mohol si tam povedzme vyklikať čo ho zaujíma a mať to hneď poruke, nech to nemusí vždy zložito dohľadávať.

Nadhodil by som aj tému “eGov povinnosti” - špeciálne open source (sa nejako zabudlo, však?), používanie eID, OpenAPI … a to už nehovorím o vyhláške o riadení projektov (tejto vláde sa mimoriadne páči živelný vývoj) … niekomu to môže vyzerať trápne, ale jednak sú to akosi povinné veci zo zákona a taktiež ak sa všetko robí “krízovo a výnimočne”, tak poriadny eGov tu nikdy nebude.

neviem ako MIRRI komunikuje aj s inym externym prostredim, ale relevantne subjekty na diskusiu su:

  • slovensko.help
  • kto pomoze slovensku
  • a a asi aj ine

potom bolo vidiet ako sa jednotlive mesta, VUC inovativne vysporiadali s riesenim pandemie - testovanie + ockovanie a tu je vela inspiracie - napr. proces testovania v Petrzalke s vyuzitim eID a citaciek eID

toto je velmi dobra myslienka ale

toto vnimam ako velky problem (aj pocas Covidu sa to dost prejavilo), pre mladych je eiD aj s tou snurou zbytocnym priveskom, na autentifikaciu pouzivaju vselico od softveroveho 2fa, yubikey a neviem co vsetko. Pre starsich ludi je niekedy problem zadat username a password a nie to prejst celym procesom suvisiacim s eID (vybrat citacku, zapojit ju, zapnut eID klienta, najst papierik kde mam zapisany BOK, zadat BOK prvykrat, po prichode na slovensko.sk zadat BOK druhykrat) to nehovorim ze si treba ist este obciansky vybavit a ked im niekde v procese nieco padne tak su strateni.

Nemam ziadne quickwin riesenia ani nechcem rypat, chapem ze su nejake pravidla, ktore by bolo fajn dodrziavat, len sa mi zda ze vyzadovat eID na nieco k comu sa dostanu ked zadaju meno a heslo do systemu ZP (predpokladam ze to zdravotky coskoro tiez spristupnia) je prekazka pre dalsie vyuzivanie.

To Open source je uz povinnost alebo iba moznost?

zda sa dobry napad

Neviem ci to patri sem, mna by napr. celkom zaujimala aktualizovana info o mojom poradi v cakarni, alebo nejaky planovany datum zaockovania. Chapem ze to podlieha zmenam objektivnym (ak sa prihlasia ludia, ktori patria do kategorie predomnou), aj subjektivnym (rozhodnutia vlady), ale mne takato informacia chyba.

Tiez sa vas chcem opytat, kde je mozne najst pocet ludi v cakarni? su nejake statistiky? pripadne aj v nejakom cleneni?

Dakujem

1 Like

Ano aspon odhad kedy sa dostanem na rad by mal byt, ved nie je jedno ci pojdem o tyzden, mesiac alebo 3 mesiace, ved clovek by sa rad zariadil.

taketo nieco :slight_smile: ?

Ano ale relevantnejsie a realnejsie, co by zohladnovalo aj pocet ludi v cakarni v prislusnom kraji/okrese a pod. Toto je taka pekna pomocka ale nerealna. Podla nej je predomnou 2x viac ludi ako bolo realne v cakarni pred tyzdnom.

2 Likes

Presne tak, dobry napad, ale bez realneho prepojenia na data asi tazko pouzitelne

Jasne ale tie data NCZI musi mat, podla mna k tomu co maju staci nad tymi datami urobit nejaku nadstavbu, ktora bude na zaklade zvolenych parametrov prepocitavat priblizny cas ockovania. To by mohlo ist celkom lahko. Alebo si to len ja tak lahko predstavujem?

Samozrejme presny cas nevedia, ale su specialne algoritmy na predikciu, ktor vedia previdat co moze a asi nastane a podla toho moze dat predikcne odhady, ale k tomu su úpotrebne data nielen kolko ludi je na aku vakcinu, miesto, vek cakatelov, ich zaradenie, ale aj minulost ako sa to spravalo,m ci potencialne mozne zmeny, pocty dostupnych vakcin atd. atd., nie su to primitivne algoritmy, najleopsie ja pouzit AI (cize ucenie), ale na to zrejme cas nie je, pretoze riesenie o pol roka je asi nezaujimave. Keby stat mal data a spristupmniul ich, verim ze by sa nasli experimentatory, ktory by ponukli riesenie a trh by si vybral. Ono samozrejme lepsie by bolo keby uz samotna cakarane pri prihlasovani ponukla predpokladany cas a clovek by potvrdil sovje priohlasenie az potom ked by si to pozrel (ak ma zaujem alebo by zmenil miesto, vakcinu a az tak sa definitivne prihlasil)

1 Like

cele to stoji na datach, to je zjavny problem uz rok. Nie su a tie co su, nie su spolahlive. Ale uprimne, tento problem sa zrejme sam vyriesi v blizkej dobe. Denne sa ockuje cca 20 tis ludi, do konca maja tak bude cakacia doba mensia ako tyzden. A v lete dostanes termin de facto hned po registracii.

1 Like

Ved preto ma tieto otazky napadli, kedze mam kolegov 20tnikov, ktori rusia ucast na porade lebo sa idu zaockovat (asi maju nejaky pridruzeny zdravotny problem) a potom moja vekova skupina podla medializovaneho stavu cakarne uz mala byt ockovana a stale nic. Hoci dnes bola pani vicepremierka, tak uz budeme asi postupne na rade :).
Urcite by pomohla vacsia informovanost zo strany statu, alebo aspon nejake openApi, zvysok by som si uz vypocital aspon cca.

K tomu to len toľko, že aby sa data zverejňovali sme pripomienkovali ešte pred tým ako čakáreň uzrela svetlo sveta. Už sme to eskalovali a snáď sa to čoskoro podarí.

Pravda je, že ešte chvíľu tie dáta budú škrečkovať a už budú zbytočné, lebo čakáreň sa rýchlo vyprázdňuje.

Nejake priklady zo zahranicia alebo z urovne samospravy, ktore fungovali a maju potencial prepouzitia?

Viem, ze v Petrzalke mali celkom dobry proces testovania, t.j. obciansky a citacka.

COVID Solution Kit | CivStart

osobne mam k trasovaniu iba jedno - zaviest povinnost pocas nudzoveho / vynimocneho stavu zapnut cez backend na vsetkych mobiloch bluetooth a gps + aplikaciu co bude zbierat data. a ked budeme mat dost “big data” budeme krasne vediet robit heatmapy, vektory a pod. krasne statisticke veci a dokonca dohladavat konkretnych ludi v okamihu.

bluetooth ma tu vyhodu prave ze nema daleky dosah a ak by sa spravne naucila AI ako s tymito datami robit, mame tu liek na trasovanie a dokonca aj moznu predikciu prenasacov bez priznakov (ked sa v ich okoli zacnu vyskytovat kovid aktivne entity) a podobne vystupy by sa dali robit.

a nech mi nikto nevravi, ze nejake sukromie. to uz davno nemame a este aj za to platime mobilnym operatorom. tu sa da aplikovat pravidlo “nic sa nedeje, az dokial ten pes bez nahubku nepokuse moje decko”… skuste povedat pozostalym po zomretych na kovid co by boli ochotni obetovat zo svojho sukromia, ak by tim mohli vratit zivot svojim pribuznym - detom, rodicom… dali by vsanc vsetko - a zase, budme realisti - komu tak moc zalezi na sukromi ? nikomu. kazdy chodi do roboty a nikto okrem paranoikov to neriesi… alebo sa boja ti co maju za usami…

dalsie vyuzitie by bolo uplne nadherne - male deti s mobilmi - unosy, a podobne temy, na taketo surove data ked sa pozriete cez spravny filter - viete ziskat neskutocne vystupy… ale kazdy krici “SUKROMIE”. houby sukromie. to neexistuje ak ide o zivot… povedzte matke znasilnenej 5 rocnej dcerky nieco o sukromi… alebo tatkovi maleho chlapceka co je este nevinny a za cukrik prisiel o zivot…

policajti by mohli kludne chodit so skenermi blizkeho kontaktu - a kto nebude mat mobil (= identifikator) tak sup do karanteny - test - prepustenie s povinnostou nosenia (a postih v pripade nedodrziavania) moznosti je kopec pre anonymnych

taktiez - niekto kto bude pozitivny - alebo pozitivita mu vyjde podla AI algoritmu (skryty prenasac) - mobil vas moze upozornit na jeho blizkost ak porusi zakaz vychadzania - pripadne si pozriete heatmap kde je momentalne vela nakazenych - realne nakazenych - a tam proste nepojdete - snad nepojdem na vylet niekam kde sa mi podla mapy zrazu zobrazi hustota ludi nad nejaku hranicu - chcem ist do prirody kde je minimum ludi… gps heatmap povie viac

na branach v centrach skenery = odchyt infekcnych co porusuju, alebo anonymnych co nechcu nosit identifikator…

a podobne pekne veci by sa dali spravit - technologiu mame - len ten ludsky faktor akosi stale nevieme osetrit…

a kto nema mobil ? tak mu ho na statne naklady dame - urcite je tolko mobilov urcenych na likvidaciu ze neni mozne povedat, ze by sme nemali pre kazdeho mobil… ved nepotrebujeme sim karty - to su len identifikatory pre operatorov kto ma za co platit - prenasane data mozu spadat pod nariadenie vlady, ktore budu musiet operatori akceptovat aj pre mobily bez sim kariet s identifikacnym softverom…

a po jednom tyzdni zbierania a filtrovania by sme mali realnu mapu Slovenska, pozatvarali by sme iba to nutne (vid vyliecene osady ci bytovky) a ekonomiku by to stalo isto menej aj ludi aj zivotov…

samozrejme na to nadvazuje povinnost vsetkych vstupujucich do statu akceptovat tento stav (vodici kamionovej a pod. dopravy, dovolenkari, navstevy rodinne z cudziny a pod.) - ale sak mam mobil s appkou - som v pohode. v pripade lietadiel by sa to troska muselo vyladit ale ani tam nevidim nejaky extra velky problem…

zavana to velmi velmi velkym BIG-BROTHER - ale co je viac ako zivot ? co je viac ako porazit tuto pliagu ?

bohuzial sa obavam ze to by sme museli mat inaksiu vladu - inaksich politikov - inaksich primatorov miest a obci - a hlavne inaksie zmyslanie ludi - take, ktore da zvitazit zdravemu rozumu (zbieranie dat vs. nejake sukromie)

osobne by som to rad mal v praxi aj nonstop zavedene - kriminalita by bola okamzite potlacena, identifikacia osob on-line z auta policiou by tiez nebola na skodu pri patracich akciach, taktiez dalsie naviazane sluzby ako elektonicke ohradniky pre nesvojpravnych, pre deti, sluzby pre seniorov, vyhladavanie a dohladavanie osob a mrte inych dobrych veci by sa dalo najst…

samozrejme - aj vela zlych veci - ale tu sme opat pri ludskej mentalite - a chceme hladat to zle ? alebo to dobre ? chceme pomahat alebo skodit ? skusme sa kazdy zamysliet, kolkym ludom by to bolo k prospechu. a nemyslim tym financny prospech.

necham to na vas ale skuste ozaj pouvazovat nad tym, co by to prinieslo…