Ciastocne splnomocnenie

Je mozne, alebo sa planuje umoznit obcanovi ciastocne a/alebo docasne splnomocnit niekoho ineho na konkretny ukon? Napr. sa mi nechce riesit priprava podkladov a komunikacia ohladom ziadosti o materske, tak by som niekomu dal splnomocnenie v tejto veci a ten by to za mna vybavil. Nechcem mu dat ale neobmedzene splnomocnenie na akykolvek ukon. Suvisi to aj so zivotnymi situaciami.

1 Like

Neviem o žiadnej prekážke, ktorá by bránila dať splnomocnenie na konkrétny úkon, na určité časové obdobie, konkrétnej osobe, alebo hocaké iné, normálne vyhodnotiteľné, obmedzenie. To platí rovnako v papierovom aj elektronickom svete.
V zákone o eGov k tomu pozri §23.3.a.1.

Diky. Cize ak tomu spravne rozumiem, tak mi staci napisat splnomocnenie, podpisat ho a dat splnomocnenej osobe, ktora za mna podpise a posle tlaciva ziadosti a ine dokumenty.

Co ale, ak ma proces elektronicke formulare/aplikaciu, kde je potrebne pouzit strukturovane udaje alebo identifikator napr. o mojej osobe z RFO? Da sa obmedzit pristup inej osoby v mojom mene len k nejakej konkretnej elektronickej sluzbe/aplikacii/formularu?

To závisí na tom, ako kto tú službu implementoval. Nie že by som mal nejaký prehľad o všetkých 8116 aplikačných službách, ale tipujem že prístup splnomocnenca k elektronickej službe skoro nikto neriešil.
A to často ani v prípade zákonného zástupcu…

Je tento zalostny stav nejak reflektovany v novej NKIVS? Lebo IMHO toto keby bolo dobre spravene, tak to pomoze asistencnym sluzbam, o ktorych viaceri (minimalne uctovnici a pravnici) uvazuju.

Len poznamka. Toto je nieco co my volame OpenAPI (ten najvyssi level) a v komercii to vsetci pozname pri schvalovani opravneni pre aplikacie tretich stran.

1 Like

Jj, prave som to chcel dopisat, ze minimalne na urovni API to treba dorobit, kedze aplikacie maju tento systemovy bug.

Inak najblizsie tomuto je prave UPVS (slovensko.sk), kde to funguje takmer takto. Zjednodusene - nejake tretia strana (rozumej IS ineho rezortu) sa pyta endpointu eidas.minv.sk (prihlasenie) a nasledne AIM (na slovensko.sk) ci moze pouzivat pod tvojim eid/tebou nejake sluzby UPVS (napriklad).

Teraz si za IS ineho rezortu dosad appku co urobi komercia, za sluzby UPVS (aj ostatne el. sluzby / api inych rezortov) a mame to.