Ako implementovať životné situácie?

Skúsim poukázať na dva prístupy na príklade založenia firmy (sro.)

Prvá možnosť je životnú situáciu implementovať zhora. Tj. v zásade sa nič nemení,
len namiesto toho aby ste si naštudovali čo máte robiť a potom behať po úradoch,
bude múdra mašinka (orchestračná platforma) vám ukazovať čo môžete robiť
a vy sa len budete rozhodovať a klikať a vypisovať elektronické formuláre a zháňať prílohy :slight_smile:

V tomto prípade jednotlivé povinné osoby iba vystavia svoje existujúce eGov služby (podanie a rozhodnutie)
a nejaká super procesne znalá entita nakonfiguruje možnosti. Pri firme tak vyplníte žiadosť o živnostenské oprávnenie,
potom vám povedia že potrebuje súhlas správcu dane, potom musíte mať nejaké zakladacie dokumenty, potom sa registrovať ORSR atd…

  • Živnostenské oprávnenie - MVSR - eGov služba
  • Súhlas správcu dane - FS - eGov služba
  • Vytvorenie povinných dokumentov - manuálne
  • Registrácia v ORSR - MSSR - eGov služba
    • Pridelenie IČO - ŠU - IS služba
  • Registrácia na daňovom úrade - FS - eGov služba

V druhom prípade sa namiesto eGov služieb použijú IS služby (nie podanie a rozhodnutie, ale aplikačné služby)
a celú situáciu procesne/technicky zastreší jedna inštitúcia (za pomoci integrácií). Tj. používateľ nebude vypĺňať x elektornických formulárov
ale iba jedno a dáta z neho sa použíjú na volanie služieb iných ISVS.

  • Vytvorenie povinných dokumentov - manuálne
  • Registrácia v ORSR - MSSR - eGov služba
    • Živnostenské oprávnenie - MVSR - IS služba
    • Súhlas správcu dane - FS - IS služba
    • Pridelenie IČO - ŠU - IS služba
    • Registrácia na daňovom úrade - FS - IS služba

Zdá sa mi, že v NKIVS popisuje 1 možnosť. Viem, že to nie je také jednoduché
a že účelovo som si vybral príklad ktorý skôr implikuje 2 a je mi jasné, že existujú komplikovanejšie situácie.
Avšak zdá sa mi, že namiesto orchestračnej platformy nám stačí tlačiť spôsob 2 všade tam kde je to možné
a urobiť poriadnu stránku z informáciami a odkazmi (podrobné návody a popisy).

1 Like

V NKIVS sa píše, že toto sa má riešiť viacerými spôsobmi, ideálne postupne:

-najprv 1x a dosť, t.j. proces je ako bol doteraz, treba všetky tie kroky prechádzať, ale “iba” ak treba mať údaje z iného ISVS, tak nebude pre nich behať používateľ, ale systémy si ich medzi sebou prepošlú

-následne sa môže robiť optimalizácia procesu, napr. že kroky ktoré sa dajú spraviť “automaticky” - povedzme zaregistrovanie na FS, aj sa spravia - toto je zrejme myslené že každý správca si upravuje svoje procesy / zákony, v ideálnom prípade s ohľadom na čo najlepší výsledok nie pre seba, ale pre klienta

-iná vec je bájna orchestračná platforma, ktorá má “cez seba” pretunelovať procesné väzby

-a ešte iná vec je vizuálny komponent pre klienta - workdesk používateľa (ak si dobre pamätám názov), čo má byť nástroj kde všetko klient vidí/kliká na jednom mieste

2 Likes

že aké scifi ste tu popísali - predpovedám tomu rok 2040 na SK

tak toto konkretne hadam az take scifi nie je, ja som optimista skoro vzdy, alebo naivny? :slight_smile:

no ved toto, je to tu od 2006 už skôr ako metafyzický element

2 Likes

Preto naozaj v prvom kroku skúsme spraviť centrálne zdieľanie údajov - t.j. podporu pre 1x a dosť. Kým toto nebude šlapať ako švajčiarske hodinky, nemal by sa nejasný projekt “orchestračná platforma” vôbec spúšťať.

Na druhej strane, k tomu čo píšeš na začiatku: aj ak je nejaký úkon spravený žiadosťou/rozhodnutím (voláš to eGov služba), toto sa za istých podmienok dá automatizovať. Napr. tieto dokumenty majú byť vo forme el. formulára, čiže XML, kde sú jasne oddelené údaje od prezentácie a mal by byť strojovo generovateľný aj spracovateľný. Autorizácia/podpisovanie sa tiež dá zjednodušovať až po odkliknutie súhlasu. Riešiteľovi ŽS “založenie firmy” nič nebráni v proaktívnom prístupe, že vopred predpripraví všetko čo sa dá a používateľa iba notifikuje a žiada o súhlas.

1 Like

skus rozviest nerozumiem

“Predpripraví” =

  • zistí aké procesné kroky sú potrebné,
  • nájde pre nich zodpovedajúce el. formuláre
  • pozhľadúva do tých formulárov údaje (vo svete 1x a dosť)
  • vyplní el.form tými údajmi, overí či je všetko ako má byť
  • vytvorí vizualizáciu vyplneného el.form.

Viď. napr. Estónske daňové priznanie (ale to je stále 1 krokový proces).

2 Likes

Na integrovaním obslužnom mieste toto všetko urobí úradník, teda okrem sprísnia zakladateľských dokumentov.

Centralne zdielanie udajov bude slapat ako svajciarske hodinky mozno tak v roku 2040 (ked “vymrie urcita generacia” a genracia Y si uvedomi ze musi zacat robit), z toho vyplyva ze nemusime robit vlastne nic dalej (narazam na fakt ze mnoho veci sa musi riesit paralelne - a nie seriovo).

1 Like

Mnoho vecí paralelne: áno, tam kde to má zmysel.
Konkrétne orch.platforma pred 1x_a_dosť - nie, veď takýto bol aj návrh ITAS pri tvorbe NKIVS a je to tam takto uvedené.
Centrálne zdieľanie údajov: toť som čítal v novinách, že už o 2 roky to bude zvládnuté.

Ale vážne, ak sa “ľahšie” veci nepodarí nastaviť dosť dobre tak aby fungovali, aký má význam začínať ďalšie a ďalšie veľké projekty s nejasným cieľom a riešením? Šanca že budú úspešné (a -skoro mám obavu to vysloviť- efektívne na zdroje) je pri takom nastavení malá. IOM, o ktorom tu píše @ius je dobrý príklad…

1 Like

Zvladnute <> “slape ako svajciarske hodinky”. Tolko k Jurajovym viziam :slight_smile:
Pre mna je koncept “jeden krat a dost” zahmlena a neurcita vec s urcite dobrym umyslom, ale pod plastikom ktorej mozeme este aj 20 rokov bezbreho nalievat do IT peniaze. To som tvrdil uz od zaciatku ked sa tento koncept v pripomienkovani NKIVS zacat az privelmi velebit na ukor inych veci. Naproti tomu - je koncept “zivotna situacia” dost pevne uchopitelna vec s priamym zavazkom - t.j. chyba mi vystupenie “hodnostara(ov)” pred obcanov v zmysle - mili obcania - tak tento rok vam zjednodusime zivot pretoze vylepsime - 1. zacatie podnikania, 2. stahovanie, 3. stratu a hladanie zamestnania. A bodka. A vsetky aktivity do ISVS (rozvoj, prevadzka) prisposobime tomu aby sme toto dosiahli.

1 Like

to by sa dalo, jediny problem je, ze musis implementovat cudzie eForm, ktore sa v case mozu menit, a o tychto zmenach nevies a subeh viacerych platnych verzii tusim nie je mozny… to si nezoberie na triko nikto

V pondelok som aj ja (konecne) zaziadal o eID … aby som tu s vami mohol diskutovat nielen teoreticky :slight_smile:
Senecke klientske centrum napraskane do plna … ale cakat na eID mi trvalo len 7 minut …
Vybavenie 3 minuty aj s fotkou … nic som nevypisoval iba podpisal cez papier na tablet …

Ale o par dveri dalej, na Dopravnom Inspektorate bolo peklo …
pekne to popisuje tento blog

Takze asi je niekde chyba (za vsetkym hladaj cloveka), ked nieco ide dobre a nieco nie, dokonca v rovnakej budove s jednou cakarnou …
R.

1 Like

Implementácia životných situácií predpokladá dve fundamentálne zmeny vo fungovaní verejnej správy.
Prvá radikálna zmena sa týka presunu administratívneho bremena. V súčasnosti je administratívne bremeno súvisiace s preukazovaním skutočností na občanovi. Implementácia životných situácií je postavená na princípe, že administratívne bremeno leží na verejnej správe. V tomto modeli si inštitúcia verejnej správy sama zistí potrebné informácie a následne tiež novú skutočnosť zašle všetkým ďalším relevantným subjektom.
Druhá radikálna zmena sa týka virtuálnej straty vecnej a miestnej príslušnosti. V novom modeli sa síce z právneho hľadiska zachová vecná a miestna príslušnosť, ale z praktického pohľadu občana sa verejná správa virtuálne „zlieva“ a na jednom úrade občan môže vybaviť viac agend.
Pri eGovernmente primárne nejde teda ani o elektronizáciu existujúcich procesov a ani o sprístupňovanie elektronických služieb na internete, ale o vytvorenie nového modelu procesov, kedy čo najviac administratívnych úkonov pôjde mimo občanov.
V pripomienkovom konaní k NKIVS sa mnohí potenciálni realizátori budúcich projektov takémuto prístupu vehementne bránili, pretože to znamená veľa práce naviac (a tiež vážne zmeny legislatívy).
Poslaním platformy by malo byť okrem iného presadzovať práve takéto ciele – možno k nim dospejeme skôr než v roku 2040.

1 Like

vela prace legislativcov ? No asi neskúšali kopať kanály v mraze, alebo klovať nejaký it projekt s horiacim terminom … Podla mňa je to ich denný chlebík a v prípade úspechu ešte na to môžu byť aj hrdí. Keby napríklad prihlásenie (deň predtým odhláseného) auta nemuselo byť podmienené osobnou kontrolou policajta … veď deň predtým to iný policajt už skontroloval … v tom prípade sa dá celý proces kompletne urobiť z obývačky … Je to veľká legislatíva zmena ? Podľa mňa zmena 2-3 riadkov v zákone a nejakého paragrafu vo vykonávacom predpise … len táto drobnosť uberie policajtom z práce, ktorú teraz zbytočne robia a môžu sa venovať iným stránkam, čím sa skráti čas za prepážkou a vyprázdnia čakárne v klientských centrách. Miesto globálneho dlhého uvažovania o zmenách princípov a dlhej prípravy by som začal takýmito “drobnosťami”, ktoré najviac obťažujú … ale zase možno to vidím ako hurvínek válku …

2 Likes

pekne povedane, ano urcite… ale pravdepodobne nerealizovateľne v strednodobom horizonte… podla mňa tu chýba akákoľvek snaha vládnuť v zmysle spravovať a žiaľbohu neočakávam od najbližších 2 - 3 vlád, že sa odhodlá na niečo iné ako hladkanie, jemné zmeny systému a pekné reči :frowning:

Pri odhlaseni sa nekontroluje vozidlo, iba pri prihlaseni. Da sa prihlasit aj na dialku, z domu, avsak musis vizualnu kontrolu vozidla nahradit kontrolou originality. Je to kvoli riziku legalizacie kradnuteho vozidla, ak by sa aj fyzicky nekontrolovalo VIN cislo.

To je pravda. Ale práve preto je potrebné vytvárať vo verejnosti očakávania, ktoré sú ďaleko za hranicou snáh súčasnej garnitúry (nielen vlády, ale aj realizátorov), ale v súlade s tým, kam smeruje vývoj a trendy v krajinách, ktoré sú v hodnotení úrovne eGov na prvých priečkach. Platforma môže byť pri vytváraní takého tlaku celkom účinná.

2 Likes

no ta skusenost popisana v tom blogu o par prispevkov vyssie praveze popisuje ze neda …