Audit 50 it projektov

Neviem ci ste zachytili, ale @janhargas uz nie je aktivny v SD. Podobne to bolo s Trubanom aj Chebenom, ale to som vam uz pisal. Vtedy sme rolu “watchdoga” zvladli, myslim, ze to zvladneme aj teraz.

Mna osobne momentalne zacina vyrusovat len to, ze je ticho a hovori sa o nejakych auditoch a ruseni projektov. Asi by nikoho nezabilo keby napisal 10 viet na uradny web, ze ako to bude prebiehat.

2 Likes

… súhlas… Podľa na sa bude hrať na “mimoriadnu situáciu”, ktorá podľa môjho názoru nemá vplyv na kvalitu projektov ale skôr na ich financovanie…

tiez verim ze sa to utrasie rychlo a zacne sa nieco robit. V zasade je vsade aj na rezortoch nove vedenie a tak nejaky cas na prijatie rozhodnutii co pojde dalej a co nema podporu je ocakavany. Aby mohol byt projekt uspesny, tak potrebuje politicku podporu vedenia a to sa uplne do tabuliek schovat neda. Ale nech to aspon dlho netrva, kedze cas je teraz naozaj vzacny.

Kebyže sa s.d ešte podarí vyvinúť nejaký tlak, vydať vyhlásenie , apelovat na transparentnosť, whatever , ako v starých dobrých časoch…

4 Likes

ano v podstate miesto dlhého vlákna stašilo predať túto myšlienku … .a dôvera sa možno vráti.

Mozem ta ubezpecit, ze tuto myslienku som pochopil pri prvom prispevku. Nase pohlady sa asi len rozchadzaju v akutnosti a dolezitosti, ktora sa tu priklada tomuto “auditu”.

Myslim, ze @Lubor uz dlhsie chysta nejaku reakciu, snad napise viac. On sa teraz na uradoch pohybuje castejsie ako ja.

Ešte som neprispel ani jedným komentárom v tejto komunite, takže je prvý.
Mňa zaráža jeden pohľad, ktorý v tomto vlákne chýba: “UPVII audituje 50 projektov” - z kontextu vyplýva, že neaudituje všetky prebiehajúce IT projekty. Možno som neskúsený, alebo vy už máte obmedzený pohľad na vec. Ale nie je 50 IT projektov trošku veľké číslo?

Skutočne po rokoch digitalizácie je 50 a viac IT projektov v stave prípravy a realizácie potrebných? A ak sa na nich len pracuje, ako sa informácie spracovávajú teraz? Alebo je množstvo tých IT projektov zbytočných a to čo majú robiť by mohol (a mal) robiť iný už funkčný projekt.

Nie je možné, namiesto nového špecifického IT projektu, proste len prispôsobiť reálne procesy inému funkčnému systému?

Zoznam chystanych projektov (aj s nasim hodnotenim) mozes najst na https://redflags.slovensko.digital/ Nie je to uplny zoznam, ale tie podstatne velke su tam.

A ano z vacsiny tych systemov sa zda, ze pre tie procesy je elektronizacia bud neexistujuca alebo je to v taktom stave, ze to treba cele prerobit.

Nie je uplne jasne o ake projekty ide, ale zrejme ide o vyber z projektov https://metais.vicepremier.gov.sk/studia/list
kde kriterium pre hodnotenie je asi cena nad 5 mil.
Tak sa pozri a navrhni ktore su zbytocne

Ďakujem za návrh navrhovať, ale nenavrhnem nič. Proste lebo to nie je moja parketa.

Zoznam, ktorý si mi linkoval má 195 položiek, je to oblasť mimo môjho pôsobenia a hlavne nie je to podstata toho čo hovorím. Skôr to naopak potvrdzuje vašu profesionálnu slepotu (bez urážky).
Ten zoznam je klasický štátny web bez rozumnej užívateľskej hodnoty. Píšete o projektoch nad ť M€, ale filtrovať v ňom cez také kritérium nejde.

P. @jsuchal mi síce odkázal na redflagový zoznam, ale po rýchlom prebehnutí zasa vidím kopu projektov, ktoré sú vytvorené asi len preto, že sú (zrejme) EU peniaze. Alebo preto, že treba digitalizovať, tak vytvárajme systéme nech sa peniaze točia.

P.S.: neberte to ako kritiku vašej práce. Je to len pohľad z iného uhla. A čiastočne na základe bývalej osobnej skúsenosti, kde keď som bol v rezorte MO SR, tak sme mali (a moje pracovisko spoluvytváralo) asi 20 kľúčových IT systémov pre jednotlivé zbrane a systémy. A keď som sa na jednom mítingu opýtal, či sa niektoré nedajú zlúčiť a pokračovať v jednom, tak ma málem namieste degradovali a vyzliekli z uniformy. Nakoniec som aj tak odišiel dobrovoľne…

no v podstate nie je clovek, ktory by poznal a bol schopny rozumiet vsetkym oblastiam v state, samosprave a dokazal by kvalifikovane rozhodnut co ano a co nie. Pre kazdu domenu taki ludia urcite su, nie je jasne ci aj rozhoduju.

Ak si schopny na prvy pohlad povedat ci je to projekt len preto ze su peniaze, tak klobuk dole. Ta ja o sebe viem ze pre 95 percent projektov to neviem povedat. A tak sa to nesnazim posudzovat.

BTW a v com spociva slepota ? Chcel si vediet ci 50 nie je vela, dal som ti odkaz na ich zoznam, nech sa bavime konkretne.

OK, tak inak. Máme menej ako 20 ministerstiev. Povedzme presne 20 = 20 oblastí štátnej správy.
To každé ministerstvo potrebuje 2,5 nových IT projektov? A to ešte ku tým čo už im za tie dlhé roky bežia? A to bez ohľadu na ich obsah.

Ak toto číslo samotné vo vás nedvíha varovný prst, tak už ste privykli tomu, že sa deje množstvo zbytočných projektov.

Navyše si mi dal link u ktorého by som potreboval množstvo človeko-dní na to aby som vôbec bol schopný tie údaje začať spracovávať. A ďalšie človeko-mesiace na to aby som ich vyhodnotil. Ja proste neriešim kvalitu a obsah jednotlivých projektov.

Len sa snažím zdôrazniť, že už len samotné množstvo je zlé, nieto obsah.

Ale aby som bol konkrétny, dám jeden príklad z redflagu: https://redflags.slovensko.digital/projekty/4493 DCOM+
V súčasnej dobe nikoho nezarazí, že za 31,4 M€ treba vytvárať paralelný obecný cloud? Z textu “ktoré poskytne ďalším zhruba 1 000 obciam a mestám plnú funkčnosť už existujúceho riešenia pre elektronický výkon verejnej moci a pre vyše 1 470 už zapojených obcí a miest poskytne doplnenie infraštruktúrnych služieb” - to potrebuje každé z miest a obcí 31 k€ na extra pripojenie do vládneho cloudu? 31 k€ na čo? Na ďalší samostatný internet s niekoľkými PC (NB) pripojenými iba do tohto štátneho cloudu?
Alebo na čo sa využije 31 M€?

P.S.: ten DCOM+ som vypichol len preto lebo z ostatných trčal názvom a hodnotím to len z informácií z jednej stránky popisu. Možno je to vo vnútri rozpísané. Ale bez ohľadu na detaily je mi čudné, že na pripojení 1 000 užívateľov do cloudu je potreba 31 M€. Koľko by stálo mať desiatky miliónov uživateľov ako majú komerčné služby?

1 Like

kazde ministerstvo ma pod sebou dalsie organizacie, su oblasti ktore doteraz funguju papierovo, su oblasti kde maju nejaky stary system vytvoreny pred 20 rokmi. Sotva sa to takto obecne posudit.
A napriklad pre DCOM+ ide podla mojich informacii o rozsirenie existujuceho riesenia, nie o budovanie paralelneho cloudu.

Za 31 k€ na obec? To je v poriadku?

to sa takto neda povedat. Vyuzva sa softver s agendou obce, udrziava sa, poskytuje sa hot-line, poskytuje sa cloudovy priestor pre data a dokumenty obce … Treba porovnat s komercnym riesenim … a tie sa licencuju najcastejsie podla poctu obyvatelov a na rok … nemam potuchy ako to vyjde, len sa snazim aby sme uvazovali racionalnym smerom.

netusim ako vyzeraju naklady na obciach, ako vyzeraju naklady napriklad v rakusku a cesku, taky lahky laicky prepocet, taketo peniaze sa pouziju raz za 5-8 rokov, potom je to cca 4000 EUR na rok na obec,co je tak superhruba mzda troch IT ludi na mesiac. Je to vela ? Malo ? Keby sme obci tie peniaze poslali priamo, bol by vysledok lepsi ? Ja netusim, tak to nekomentujem

OK, nechám to tak, pretože očividne neviem vysvetliť podstatu. A asi som v menšine koho zaráža množstvo projektov ako takých.

A ešte k tomu DCOM+ - ja na firme mám ročné náklady na cloud (vrátane inetrnetu a web) cca. do 1 000 €, tak mi príde 31 k€ na pripojenie obce len do štátneho cloudu čudné. Navyše ak na to použijú mojich 6 priemerných daňových €.

Ale ak sa niekde môžem prihlásiť o 31 M€, tak viem vygenerovať tisícky strán zdôvodnenia prečo je môj IT projekt dôležitý. A ak prihodia ešte raz toľko, tak sa z tých strán bude javiť, že je to najdôležitejši Slovenský IT systém…

1 Like

V prvom rade: Ides na to dobre, suhlasim, poodstupit treba, cislo je cudne. Zrejme suhlasia aj ini, len ono mnohi tu debatujeme X rokov stale takmer ti isti, t.j. “sme inde”, lebo “tamto sme uz vydebatili a je vcelku zhoda”. Napr. je teda zrejme aj zhoda v tom, ze statne IT je casto zbytocne predrazene. Ale aby sme s tym ale pohli (na UPVII aj inde), musime sa okrem “high level” ponorit aj do “detailov”. Cize …

… ono tie velke cisla a sumy vyplyvaju z “top down” pristupu: V Bruseli povedali, ze nam na IT daju cca miliardu. Robit jeden projekt za miliardu by bola evidetna blbost. Robit miliardu projektov za 1€ by tiez bola blbost.

A ci je 50 projektov dokopy za cca miliardu dobre cislo, to tiez neviem. Je to zapeklity problem. Preto tie siahodlhe debaty tu aj inde. :slight_smile:

V komunite sme za ostanych X rokov uz asi doiterovali k tomu, ze nateraz su fakt najkritickejsie interne IT ludske zdroje statu: ak by boli ludia dostatocne dobri a v dostatocnom pocte, vedeli by sme sa myslim na nich aj spolahnut a “verit”, ze tie projekty ukociruju. Ti ludia ale nie su, aj preto sa tu tocime stale dokola (co o.i. vidno na veciach, ktore @Lubor opakovane prezentuje na roznych ITAPA-ch a pod.). Debata ako napr. tato je potom len symptomom, nie podstatou.

Nuz a ludia nie su, lebo kym napr. Slovensko.Digital sa v plate pre IT-ckarov vie dotiahnut (aj ked nie dorovnat) “blizko ku komercii” (a ma tym padom slusny tim), tak stat to dlhodobo nevie a dobrych IT-ckarov ma teda zalostne malo. A teda stat nevie a nevladze minut miliardu na IT rozumne.

[ uz takmer off-topic, ale pre ilustraciu: A rovnaky problem (=kolko a akych projektov) vlastne budeme riesit okolo dalsich cca 6-8 miliard, ktore mame dostat na obnovu z Covid-19 pandemie a minut ich treba za dva roky. Len to uz nebude “iba IT”, t.j. debata zrejme bude “zabavnejsia” a “uletenejsia”. Budem napr. pocitat, kolko krat sa spomenie “znalostna ekonomika”. ]

Pekna trefa. Ilustruje, ze sa v konecnom dosledku napr. ani pri tom audite projektov nejedna az o taku “rocket science”. :slight_smile:

Opat, aj Red Flags/S.D dlhodobo upozornuje a hodnoti to, ze tym statnym IT dokumentom/projektom vlastne tazko rozumiet: nie je jednoducho jasne CO, nie je jednoducho jasne ani PRECO a AKO. A tym padom nie je ani jednoducho jasne, preco je CENA prave “tolko a tolko mega”. T.j. nie je jasne ani to, preco prave tolko a tolko a prave takychto projektov.

Miname, ale nie je jasne preco vlastne. Aj preto @gla spomina, ze pri niektorych projektoch by “necerpat” bola fakt dobra volba.

Ďakujem za odpoveď, ktorá ma potešila v tom, že sa zamýšľa nad podstatou mojej otázky.

Bohužiaľ ma nepotešila v tom, že je problém presne tam kde som ho aj čakal:

Presne ak v tej armáde - máme balík peňazí, “ktoré potrebujeme minúť (rozflákať), lebo nám na budúce dajú menej…” a vlastne bolo jedno na čo, len aby sa minulo. Silní si svoje prachy ubránili a potrebným sa nedostalo.

[sarkazmus on]
Takže vlastne je to chyba Bruselu, že nám natláča prachy bez rozmyslu a nechá rozmýšľať nás. A tú zasa zafungoval úradnický darvnizmus obohatený o dravý kapitalizmus (urvi čo môžeš).
[sarkazmus off]

Späť k podstate: pokiaľ budú tie informácie o infrmáciach a KIT zámerne komplikované, tak je nepravdepodobné že sa niečo zásadné zmení. A audit 50 big IT pripravovaných systémov bez jednoduchých informácií o tom akých, kto, za koľko, … defacto ukazuje, že sa zmenou vlády na tých úradníckych miestach moc nezmenilo. A ešte nás čaká dlhá cesta k otvorenej spoločnosti.

Nie je v skutocnosti ten audit IT projektov ta akcia, ze ludia z UHP sa rozbehli na rezorty a pytaju sa preco je to take drahe a ci sa nedalo na niecom usetrit? Ale nechapem preco to volaju tak vznesene ze audit. :thinking:

2 Likes