Ake tazke je naprogramovat appku pre advokátov na konverziu dokumentov?

Ako advokát som úplne zhrozený tým, ako SAK mrhá peniazmi a objednáva si vývoj aplikácií, ktoré fungujú ako z 90tych rokov. Za túto aplikáciu si DTCA vypýtali 200.000,- EUR. Nakoniec sa s advokátmi dohodli alternatívne, avšak dodali iba Win verziu. Za verziu pre macOS a iné OS si opäť vypýtali 200.000 EUR.

https://www.sak.sk/blox/cms/sk/adv/electronic/konverzia

Je medzi vami dobrá duša, ktorá mi možno vyvráti moje domienky, ktoré sú:

  1. Naprogramovať niečo také (ako to dodala DTCA) predsa nemôže stáť 200.000 EUR.
  2. Ide o frontend app, ktorá sa napája na API, ktoré je univerzálne, a preto samotný development nemôže byť až taký zložitý.
  3. Niečo také je možné naprogramovať v modernom programovacom jazyku (napr. SWIFT) a použiť ako základ pre natívne appky na všektých desktopových aj mobilných platformách (Win/macOS/linux/iOS/Android) za rozumnú cenu.
3 Likes

Co brani zalozit firmu a pokusit sa o to ?
Ucelom existencie firiem je predsa tvorba zisku. Preco utocime na firmu, ktora robi iba to preco vznikla ?
SAK nevyzera ako statna institucia … tak ak im das dobru ponuku, mozno vyhra Tvoja …
Toto nepisem so sarkastickym podtonom. Ak v danom case a na danom mieste nebolo nic lepsie, tak je to takto … no smola.

1 Like

Už sa niektore veci dali do pohybu, avšak chcel som sa len komunitne poradiť. Ja som advokát, nemám technické znalosti, ktoré by mi pomohli túto veci rozanalyzovať v takom skorom štádiu. Ja osobne neznášam, keď mi neprávnik povie “ale veď tá zmluva je jednoduchá, to je pár strán, čo je na tom také zložité a drahé…”. Preto by som ocenil, ak by sa k mojim hypotézam vyjadril niekdo, kdo sa vyzná a poprípade mi to všetko vyvrátil. Úprimne ma to zaujíma.

Komerčný prístup je úplne v poriadku, potom však treba riešiť personálne prepojenie firmy ktorá softvér predáva a autora pravidiel, čo ten softvér musí spĺňať, viď. Metodika zaručenej konverzie

Ku Tvojim otázkam @Marty_MacFly:

  • Cena sa za normálnych okolností samozrejme určuje trhom. Čiže správne smeruješ k tomu aby bola väčšia konkurencia.
  • Neviem presne čo všetko tá appka robí, pravidlá pre konverziu sú dosť košaté, viď. pripravovaná metodika na 50 strán…
  • Najťažšia časť je práca s rôznymi formátmi el. podpisov a formátmi dokumentov a overovanie el. podpisu - Na to však existuje štandardný softvér, resp. by mal existovať. Ak tomu správne rozumiem, advokáti na toto nemusia používať certifikovaný softvér.
  • Plus administratívna nadstavba, doložky, evidencia, číslovanie atď. - veľa z toho si advokát môže robiť ručne, ale automatizácia môže veľmi pomôcť, najmä proti chybám
  • Ako vidíš, jedna z hlavných zložiek ceny je skôr “know-how” a nie až tak “programovanie”

Vieš povedať ako “alternatívne” sa SAK dohodla?

Je to v tej zmluve ktora sa da najst v linku. TL:DR = SAK plati za kazdeho jedneho advokata co to aspon raz za rok pouzije rocny pausal. Plus su tam nejake platby na zaciatok.

To know how je avšak z môjho pohľadu primitívne a tá firma si to uzurpuje iba pre to, že nikdo sa zatiaľ neodhodlal ich “porazit” prostrednictvom UI/UX (nizke naroky ludi).

Základné veci, ktoré sa viacmenej dajú spraviť “free” cez zep.disig.sk

Myslím že eIDAS by toto malo zdemokratizovať. Naozaj by som bol rád, ak by sa toho komerčne chytila hoci aj nejaká zahraničná firma a pripravila niečo univerzálne a hlavne NATÍVNE :wink:

tak, to by som si nedovolil tvrdit, zep.disig.sk je podpisovac, zarucena kovnerzia ma toho viac, ved je to aj v manuali pekne ukazane… ziadne evidencie ani potvrdenia zep.disig.sk nerobi.

Cena, bohvie ako to bolo vyvyjane, ale 200000 je cca 16cloveko mesiacov cistej prace a licencie daco stoja, hw, aj prevadzka a support. a navyse je to sw ktoremu musia pravnici verit, takze tam nesmie byt chyba. ale ditec to zremne preda niekolko krat.

Nuz priprav prieskum trhu, projektovy plan, prever vsetky mozne certifikacie ake potrebujes a co stoja no a z toho povedz za kolko sa ti to oplati spravit alternativu.

Ked 200.000eur je cca 16 clovekomesiacov, tak priemerne naklady na slovenskeho programatora su teda 12.500 eur za mesiac?

Ale ze uplne presne.
clovekoden analytika na opis projekte stal bezne 600 eur.

Nie naklady, to si firmy bezne tolko uctuju… 400-600e za den vyvojovej prace, pocital som 30 dni

1 Like

Prehod si naklad za zisk, protoze 200k je to co ti zakaznik zaplati, ne to jake mas ty naklady (mame kapitalismus a veci delame proto abychom na nich zarobili)

Jen pripominam ze naklad na programatora neni jen jeho plat ale aj naklady dalsiho personalu ktery zabezpecuje “support” pre funkcnost firmy (uctovnicka, office manazerka, apod) a jine naklady (naklady na office, benefitovy program, odmeny, dane, socialny fond, vybaveni, atd…). A do nakladov musis ratat aj risk budget (co muze byt klidne 5-10% z ceny projektu) a jine naklady projektu (hw na kterem to budes vyvijet & testovat, dojizdeni za zakaznikem na stretnutia, licencie, ad…) a cely pre-sale. A

Takze podelit si vyslednou cenu, poctem MD a povazovat vysledek za naklad firmy na programatora je dost nesmyslne.

1 Like

Chlapi, ale tu bola v threade otazka, ze ci cena je primerana a neda sa to spravit lacnejsie, a nie ze az ako vela sa za to da nauctovat… Je scestne porovnavat to s nakladmi na programatora pri OPISe, tj pri projekte na ktorom sa rozdrbala/rozkradla miliarda a ktory by sa dal kludne povazovat za najvacsi SK IT fail v minulej 5-rocnici.

Ked pojdeme od ujetych OPISovych / eurofondovych cien naspat na zem, podla platy.sk je priemerny plat vysokoskolsky vzdelaneho programatora s praxou 6-10 rokov v Bratislave cca 1723 eur v hrubom, co je cca 2330 v superhrubom (celkova cena prace). Po priratani nakladov na platenu dovolenku je to takmer presne 2500 eur nakladov na clovekomesiac. Po priratani nejakeho najmu, casti nakladov nejakej sekretarky atd, sme mozno na 3000 eur na clovekomesiac. Mimochodom, pri sikovnej optimalizacii (superodpocet na vyskum/vyvoj, programator zivnostnik, zdanovanie prijmu ako licencnych poplatkov, atd) moze tato suma nakladov na clovekomesiac programatora klesnut o desiatky percent.

Otazka je, kolko clovekomesiacov moze trvat realizacia vyssie uvedeneho projektu. Vedel by to niekto odhadnut? Po prenasobeni cenou clovekomesiaca a priratani primeraneho zisku sa da dopracovat k cene, za ktoru by sa takyto projekt dal za normanych okolnosti spravit, predat, a aj na nom zarobit.

1 Like

Za 500e/mesic neuzivis mgmt, sales, office, internu infra, benefity a ostatne naklady a jeste abys mel zisk. Naklad na mzdu je zvycajne 50% nakladovej ceny cloveka. To je jako kdybych ja povedal ze jediny naklad u ojeteho auta je phm.

1 Like

V podnikani nie su veci take jednoduche, ze ked na zakazke nepridam nad cenu clovekohodiny 50% naviac na sekretarku a benefity, tak neuzivim firmu. Zoberme situaciu ked firma nezije z ruky do ust, ale ma svojich klientov, ma z nich stabilne prijmy, ma pokryte naklady na sekretarky, priestory, ma kupene stroje (tj stabilna etablovana firma). Ak ma takato firma nejake volne kapacity, moze nevyuzity cas pracovnikov aj nevyuzity strojovy cas kludne predat za akukolvek cenu vacsiu ako nula, a bude na tom lepsie, akoby to nepredala vobec, lebo fixne naklady by boli tak ci tak, a takto pridu aj peniaze naviac. Alebo si zoberme situaciu ked existuje prienik medzi potrebou firmy a potrebou klienta (firma potrebuje/chce vyvinut pre svoje vlastne podnikanie nejaky softver, a klient potrebuje velmi podobny softver pre seba) - v takomto pripade moze firma “dotovat” cast vyvoja zo svojich vlastnych prostriedkov a klientovi uctovat len cast nakladov, a stale to moze byt pre firmu vyhodne, pretoze ak by takuto zakazku nevzala, vyvoj by musela platit firma cely zo svojho.

Takychto prikladov a modelov sa da najst hafo, na rozdiel od mnohych inych oblasti je totiz v IT a obzvlast v softwari uzasna moznost viacnasobne pouzit a predat vysledky prace, a nerobit vsetko vzdy odznova (co napriklad v stavebnictve a mnohych dalsich oblastiach nejde - ked postavim jeden kilometer dialnice, neda sa s nulovymi nakladmi spravit sto kopii tohto kilometra predat ho este stokrat, ale v softveri to ide). Takze ak niekto potrbeuje softver na konverziu dokumentov, je dost mozne, ze kym jedna firma by to programovala cele od nuly s obrovskymi nakladmi, druha firma ma mozno vacsinu z toho uz spravenu z ineho projektu a ma nevyuzitych ludi, ktori by to za chvilu a zlomok nakladov dopracovali tak, ako pozaduje dalsi klienti. A mozno sa najde tretia firma ktora by konverziu dokumentov videla ako skvely smer svojho dalsieho biznisu a zakazku by zobrala hoc aj za symbolicku cenu alebo zadarmo, s cielom ziskat referenciu ci moznost testovania svojho produktu v realnych podmienkach. Podnikanie v IT a v softveri dava hromadu moznosti, ako robit veci lacnejsie nez za “celkovu cenu prace + XX% na reziu, zisk a bonusy” a pritom na tom stale zarobit.

  • preco by mala firma dat nizsiu cenu pokial ma volnych developerov? ta firma moze ich cas investovat do internych projektov, vzdelavania tych ludi.
  • s platmi si bohuzial mimo, profesia si moze tvrdit co chce, platy developerov v bratislave su o dost niekde inde
  • 500eur rezia na mesiac? :smiley: tolko sme mali reziu ako 3clovekova firma a to pocitam iba fakt realne vydavky bez sales, manazmentu a vzdelavania

Pochval sa. Mas lepsiu statistiku?

  • vidim okolo seba a vidim svoj plat pri phpcku
  • profesia robi statistiky na zaklade toho, co zamestna cez seba + ludia co jej dobrovolne vyplnia prieskum, cize za repre vzorku by som ro nepovazoval

Cize sudis podla uplne inej nereprezentativnej vzorky?

ano, ale mozno by si mohol spravit prieskum na rubyslave, ake tam maju ludia platy.
ponuky, ktore som v poslednej dobe videl zacinali na 1700, cize si naozaj myslim ze ten plat je podceneny. myslim si ze pocitat s 2500 ako hrubou by bolo fer, tam sa dostavame na suberhrubu okolo 3300.

Par rokov dozadu Modry Konik ponukal na fakturu 3.5K za seniora, tuto som nasiel Modrý koník hľadá programátorku 1400-2100 hrubu mzdu pre juniorku (z roku 2015).

Viem o ludoch co zeru doma buchty a robia remote pre taketo firmy We Work Remotely: Remote jobs in design, programming, marketing and more

Base salary of $75,000 USD.
Quarterly profit sharing bonuses.
Work remotely from anywhere in the world.
Life-compatible hours. Results based culture.
3 weeks vacation (2 weeks mandatory).

Ale nejaky priemer z toho usudit neviem.

1 Like

cize myslis ze je lepsie pocitat s nejakou znamou statistikou aj ked moze byt znacne skreslena?