Ake data otvorit na zelezniciach?

Hej to bol pôvodný zámer v mojej prvej správe :slight_smile: Ale mám taky pocit, že sa stále nič nezmenilo a dlho ani nezmení. A nerozumiem prečo je to tak, keďže je to štátna spoločnosť a neuvedomujem si (možno sa ale mýlim), že by tam mali byt nejaké citlivé údaje. Napáda niekoho niečo? (Počet prepravených ľudí, sú sami o sebe blinded data).

Pretože ako sme už skúšali vysvetliť, to pripájanie a odpájanie vozňov nie je tak jednoduché a tiež sa vozne nedokážu teleportovať, takže ak ich zrušíš na vlaku A, budú ti chýbať na obratovom vlaku B. Tiež nie je ekonomické aby ti vozidlo celý deň stálo v poli a potom spravilo jednu jazdu - presne to sa ministerstvo v súčasnosti snaží eliminovať a chce súpravy viac “roztočiť”, aby jazdili a nie stáli.

Väčšinou máš ucelené konzistentné radenie konkrétnej linky ktoré vychádza z potreby v špičke + potom na víkend niekedy nejaké posily, čo sú v zásade vraky pred vyradením ktoré sa privesia na koniec vlaku v piatok na východ a v nedeľu späť.

Ad preplnené vlaky - väčšinou preto, že ministerstvo nie je ochotné platiť viac vlakov, nie preto že by ZSSK nevedela že sú plné.

Ja by som skôr potenciál videl v dynamickom cestovnom, kedy by prázdnejšie vlaky mohli stáť menej ako plnšie, čím by tých čo majú na výber motivovali cestovať mimo špičky.

2 Likes

Ja som len reagoval na tvoju správu, že modelovanie sa robí a ja som sa pokúšal poukázať na fakt že asi nie úplne najlepšie. A keď si všimneš, tak každá moja veta je “Ak sa niečo robí”, nie “že sa niečo robí”. A súčasne mám na pamäti aj to čo si písal ohľadom “vrakov”, preto tam mám bod č. 4 - “pokiaľ to nie je technicky možné”. :slight_smile:

Dynamické ceny lístkov je jeden z možných riešení. Ale keď je pravda čo si písal pred tým, že nemajú ani analyticky tým, tak je to taktiež neuskutočniteľné. Bohužiaľ :frowning:

Ja len že prezumuješ že problém je v modelovaní / v tom že ZSSK nevie kde akú kapacitu potrebuje. Ale nemyslím si že to je ten prípad. Dáta sú, ale neobmedzený rozpočet na prevádzku nie :slight_smile:

Nie ja skôr uvažujem nad tým tak, že modelovanie je jeden z faktorov ktoré vplývajú na celú situáciu (tým, že si spomenul, že sa to robí). :slight_smile:

Ale ten nápad s dynamickými cenami lístkov sa mi dosť páči. Problem je, že jeden z kovariátov pre model, by bol aj počet prepravených pasažierov, takže sme späť na začiatku. :smiley:

Nemá niekto na nich kontakt (ak niekto z nich nie je súčasťou tejto diskusie) a vysvetlili by nám, prečo nie je možné nám data poskytnúť?

S tymtoi pozorovanim resp. tvrdenim sa viem stotoznit. (Aj ked teda nie som v pozicii aby som potvrdil jeho pravdivost.)

To vsak prudko koliduje s dnes uz takmer “pravom” cestovat zadarmo. Ak je zadarmo, zlava sa dat neda, priplatok ci iny “utok” sa vnima ako siahnutie na slobodu. Ergo jeden z naznakov toho, ze “cestovanie zadarmo” je sice lubivy, ale zly napad. Lenze uz sme ho zrealizovale a mnohi budu trpiet, dokym sa to nezrusi.

Tym sa ale dostavame opat k teme vlakna: zverejnovanie dat. Ak by ZSSK zverejnovala lepsie data o tom, ktorymi spojmi cestuje kolko ludi a nasledne aj vramci vyssej granurality boli dostupne aj pocty tych, co cestuju “zadarmo” vs. “platia”, hned by sa ta tema “vlaky zadarmo” riesila lahsie, kedze by viaceri zainteresovani vedeli spravit analyzy a ist na ministerstvo ci Vladu argumentovat. Takto bez dat sme ako obcania a cestujuci skor len rukojemnici.

Vlakno nacal p. @max , ale tipnem, ze jeho rola na tomto uz skoncila (predsa len, mal zadanie na API a uvehlo uz 6 rokov). Hlada sa teda “nasledovnik” resp. niekto vyssie, kto “vlastni agendu”.

2 Likes