Ake data otvorit na zelezniciach?

Ak mas zakupeny listok na konkretne miesto a je na nom tvoje meno mal by si sa vediet preukazat dokladom aby sa listok nestal lahko okopirovatelny.
V ramci stareho systemu slovakrail je listok naviazany na cislo OP a preto sprievodcovia ziadali OP.
Myslis ze vsetko je iba zo zakona a firma nemoze mat vnutornu vyhlasku (napr obchodne podmienky, prepravny poriadok, etc)?

Ved jasne, ze obchodne/prepravne podmienky byt mozu a ZSSK ich aj ma, len zopakujem, ze nikde v tychto dokumentoch to uvedene nie je:
http://www.slovakrail.sk/fileadmin/dokumenty/2016_pdf/OP_INT_KK/OP_KK_od_2016-11-15_a_OP_INT_ZSSK_od_2016-11-15_-_SK.pdf

http://www.slovakrail.sk/sk/prepravny-poriadok-zssk.html

1 Like

Čo takto Obch. podmienky KK:
"2.2 Kontrola ITD vo vlaku
Pri kontrole cestovných dokladov je cestujúci povinný k ITD na požiadanie sprevádzajúceho personálu (zamestnancov ZSSK) predložiť v prípade zakúpeného:

  • cestovného dokladu na IC vlaky, samostatného jednorazového alebo časového cestovného lístka, cestovného
    dokladu na prepravu autovlakom alebo jednorazového cestovného lístka spolu s rezerváciou - identifikačný
    doklad, ktorého číslo je uvedené na predloženom ITD…"
2 Likes

Sakra, mal by som dokladnejsie citat.
Mea culpa. Tak to maju podchytene aspon v tych obch. podmienkach.

Dobre sprava je ze API pre zeleznice (ZSSK) uz je takmer hotove.

Ideme ho testovat a zaroven s nim bude pusteny redizajn webu (co sa vsetci zhodneme ze je ho treba) a zvazujeme aj aplikaciu.

5 Likes

Popis API by sa nedal zverejnit?

Nemam na verejny popis povolenie.
Rad by som nasiel konzultanta co by nam k API dal profesionalny nazor. Je tu niekto kto nam vie odkonzultovat dopravne API?

1 Like

Prepojiť s Wallet/Passbook a posielať LIVE lístky na vlak = krása!!!

1 Like

Nevim nakolik bych byl schopen splnit pozadavek na profesionalitu nazoru ;), ale v doprave nejake zkusenosti mam (Google Transit, dispecinky, live departure boards, publikace real-time poloh vozidel).

Jde o API jen k tomu eshopu nebo neco se sirsim rozsahem?

1 Like

Podla mna by bolo vhodnejsie vybrat sa cestou TFL (https://api.tfl.gov.uk/). Zverejnit iba API, pripadne API pouzit na vlastnom plne responzivnom webe a dost. O ostatne (mobile apps, integracie) nech sa pobije samotny trh/komunita/jednotlivci. Statne organizacie nedokazu dostatocne rychlo reagovat na pouzivatelske potreby a ani inovovat. Tak preco to nenechat na trh.

Keby uz silou mocou aj app, tak preco iba nepridat dalsiu informacnu vrstvu na odoprave.info :sweat:. Avsak s ohladom na cenu tejto integracie.

3 Likes

To sa bojim ze potom by sme tu mali iba vylucne Windows + Android appky…bohuzial :confused:

Cize si to zhrnme. UK, ktora ma interne timy stoviek koderov/dizajnerov vsetci im zavidia ako to vedia robit to NErobia a my co nemame interne timy, mame totalne skostnatele obstaravanie, normalne firmy sa do statnej zakazky nikdy nehlasia a Vy chcete do tohto prostredia, aby stat robil kvalitne iOS aplikacie pre menej ako 5% populacie. Ja chapem, ze to je frustrujuce - podobne ako Linuxova komunita roky bojovala, aby ich stat nenutil kupovat proprietarne sw, aby boli dostupne ovela dolezitejsie veci.

Viete napisat ako presne si to predstavujete? (Poprosim pri pisani opat nezabudnut, ze v UK to takto nerobia a ake tam maju prostredie.)

Tvrde data o komunitnych tfl projektoch: https://github.com/search?q=tfl&type=Repositories&utf8=✓ => Ocakavam, ze Javascript (NodeJS) by kralovat komunitnym projektom. Ked stat poskytne kvalitny responzivny web, tak tym budu pokryte aj minoritne platformy o ktore komercny trh nebude mat zaujem. Windows + Android appiek by som sa nebal v tomto smere. Odporucam pozriet niektore tfl prezentacie napr. Why a new website but no app? Part 1 – TfL Digital

Linux je ina situacia, je to OS a prostredie pre uzku skupinku ludi a nikdy nebude mainstream. macOS a (hlavne) iOS su ale systemy, ktore sice maju nizke zastupenie u nas (celkovo), avsak v dolezitych sektoroch (podnikatelia, advokati, profesionali) je toto zastupenie dramatickejsie. Asi by som to ale nebral ako “hru cisiel”, ale o tom nizsie.

Predstava je v hrubych obrysoch nasledujuca:

  1. Stat nebude vytvarat aplikacie pre kazdeho a na vsetko.** Bude mat na starosti vytvorenie referencnych rieseni za pouzitia najnovsich a bleeding edge technologii, ktore budu splnat poziadavku bezpecnosti, najvyssich UX a UI zasad a budu akymsi vzorom pre ostatnych.

  2. Tento vzor, bude vytvoreny tak, aby alfou a omegou boli vyspele APIs s vyhladom do buducnosti, nie do minulosti (tz. nie backward kompatibilita za kazdu cenu) a otvoreneho kodu. Prepokladom je pravdaze pouzitie najnovsich programovacich jazykov a pod. Stat by teda vytvoril referenciu, ostatny by pomocou API a vzorov vytvorili ci uz webapps, alebo native apps na inych platformach.

  3. Zasadnou ideou je, aby sa nevytvarali aplikacie podla zasady “najmensieho spolocneho menovatela”, kde je potrebne podporovat nieco, co je bohuzial uz zastarale, nevyhovujuce modernej dobe a pod. Nech komunita a trh vytvoria to co vyhovuje masam, ideal je proste ideal, mozno utopia, ale aspon je latka nastavena vysoko a bude motivacia ju “prekonat”.

Z mojho pohladu ide teda o nativne aplikacie vytvorene na jednotnom codebase (Swift), pre platformy macOS/iOS s moznostou portnut na Android/Win/Linux, pravdaze s obmedzenymi moznostami (teda v zaklade dostane uzivatel to co doteraz, ale s tym, ze uzivatel s lepsimi moznostami sa nebude citit “utlacany priemerom”. Tieto appky by podporovali vsetko, co nativne podporuje iOS10+ a macOS, teda secure enclave, applepay, touchbar a pod. (+ ekvivalenty na tej ktorej platforme).

Viem ze to mozno znie elitarsky, ale ak pojdeme cestou najmensieho spolocneho menovatela, budeme vzdy len snivat ake by to mohlo byt bez toho, aby sme sa dozili aspon priblizenia sa k idealu…

A toto prosim pekne kto obstara a zoberie si na triko? Stat = korporacia a ta hlada stabilitu za kazdu cenu.

S tymto sa da suhlasit, avsak to nijako nesuvisi s tym, ze sa pouziva opensource (po tisici krat - free a opensource su dve rodielne charakteristiky a navyse nemaju vobec nic s kvalitou! YMMV) alebo aky programovaci jazyk sa pouzije. V klude to moze byt React Native (javascript) alebo hocico ine. Opat - programovaci jazyk velmi nesuvisi s kvalitou vystupu.

Preto je absolutne zarazajuce, ze tu nevie tato elita naroda vygenerovat dopyt po jednej kvalitnej apke na podpisovanie na iOS. To sa im na to mame vsetci skladat ako socialnym pripadom?

Na com sa asi zhodneme je, ze stat by mal viac mapovat potreby obcanov a ten dopyt by mal ist z dola, nie nariadeniami zhora. Potom mame megaprojekty, ktore nikto nechce. Su na to dve cesty, 1) zmenit stat, aby robil inovativnejsie a kvalitnejsie sluzby sam a 2) otvorit API, aby to mohlo vzniknut bez statu.

Obe cesty su legitimne a dufam, ze sa niekde stretnu. Ale 2) povazujem v tomto pripade z pohladu konzumenta za ovela realistickejsiu v casovom horizonte neprekracujucom jeho zivot.

1 Like

A je to tu - live informačné tabule ako poznáme z IMHD Bratislava.
https://aplikacie.zsr.sk/infotabule/
Z nejakého dôvodu tam nie sú všetky stanice (napr. Bratislava-Vinohrady).

2 Likes

Informácie o aktuálnych polohách a meškaní vlakov osobnej dopravy sú určené výhradne pre vlastné účely. Akékoľvek automatické sťahovanie, prípadne ďalšie spracovanie dát, so zámerom ich poskytovania tretím osobám je možné len po výslovnom písomnom súhlase Železníc Slovenskej republiky, Bratislava. Veľkosť meškania sa môže meniť. Informácie sú podávané bez záruky.

:cry:

1 Like

ani som nečakal nič iné… len podpísať zmluvu na prístup k API, ale aspoň trochu posun

Toto by som chcel do Wallet v listkoch ktore si clovek kupi :smiley:

toto je správa z 31.1.2017, @max je už niečo nové?
Ja som inak našiel, že vlakové spoje sa dajú vyhľadať cez švajčiarske API
https://transport.opendata.ch/

Je to švajčiarsky open data systém, ale obsahuje aj zahraničné vlakové spoje, vrátane Slovenska. Kľudne sa tam dajú nájsť aj vnútroštátne spoje, ako napr. z Telgártu do Fiľakova :slight_smile:
Pokial som to testoval, dáta majú správne (v porovnaní s cest, poriadkom na www.cp.sk)
Príklad na API call:
http://transport.opendata.ch/v1/connections?from=Telgart&to=Filakovo
Chýbajú real time info o meškaniach, výlukách a pod. aspon ja som pritakýchto dátach dostal vždy NULL namiesto hodnoty.
Max píše, že to sú interné dáta, lenže tieto “interné dáta” sú už zverjenené na cest. poriadku www.cp.sk teda ie je dôvod, aby neboli aj súčasťou API.

1 Like