Ake data otvorit na zelezniciach?

Ked by sa vsetky navrhy co tu ludia popisali stalo skutocnostou (v dobrej kvalite) tak moze byt uplne sumak kto co zinkasuje…hlavne bude, ze konecne bude nieco pouzitelne a uzitocne pre ludi.

3 Likes

Potrebujeme sikovnych ludi do teamu, prides na pohovor?

1 Like

Peter dakujem za pointer na TFL open-data.

ŽSR mi na žiadosť o sprístupnenie údajov o CP a údajom o aktuálnej polohe vlakov dnes odpovedali že “v zmysle §21i ods.1 [zákona č.211/2000] oznamujú predĺženie lehoty na vybavenie žiadosti o 20 pracovných dní z dôvodu nevyhnutnosti právneho doriešenia autorskoprávnej ochrany zo strany vlastníka licencií k predmetným dátam a formátom poskytovaných dát”.

Pokrok oproti minulosti je, že to rovno nezamietli. Nedá sa vylúčiť, že tie údaje nakoniec aj budú sprístupnené. :smiley:

Medzičasom komunikujeme aj s DPB o údajoch MHD v BA, je k tomu diskusia vo vedľajšom vlákne.

Ináč @max neskúsiš nám dať bližšie info čo plánujete v ZSSK? Napr. si písal že aj máte predstavu aké dáta/API sprístupniť, skús ju sem dať.

2 Likes

Lubor je pravda ze nemame moc dat a aj data o polohe vlakov ma ZSR. Otvorili sme vnutornu debatu o tom co otvorit vieme ale nemame este jasnu predstavu.

V kazdom pripade moc ludi v ZSSK nevie co su OPEN-DATA (a co nepoznam toho sa bojim ze?). Vedeli by ste nam urobit prezentaciu o tom co je slovensko.digital a co su to vobec tie open data? Pozval by som na nu ludi z roznych oddeleni nech sa zacne povedomie sirit. V ramci toho urobme diskusiu co by bolo mozne otvorit ale treba ludom ukazat ako (nech si to vedia predstavit ake to moze mat dopady).

4 Likes

Prezentácia S.D a OpenData - radi.

2 Likes

Aj napisem, ze skuste dat zoznam toho, co interne mate (o.i. je to tzv. “povinna disciplina” kazdeho akcneho plau OGP) a mi/oni/… si potom vyberierme/vyberu/… Ale zase po predchadzajucich skusenostiach to prosim, s ohladom na Luborovu ochotu, spravte az po Open Data prezentacii. :slight_smile:

V ramci ZSSK bude prezentacia Slovensko.Digital buduci stvrtok.

@Lubor diky za ochotu a tesime sa na prezentaciu. :slight_smile:

Toto som dostal mailom :smiley: sa vies teda tvarit…

Tu je API Svajciarska
http://transport.opendata.ch/

1 Like

Bolo by super nemusiet zadavat udaje o cestujucom, ako ma RJ. Rozdiel je ale zasadny v tom, ze kym v RJ vsetci cestujuci maju svoje miesto na sedenie a nikto vo vlaku nestoji, ZSSK prepravuje aj cestujucich, ktori miesto na sedenie nemaju a stoja aj v ulicke.

1 Like

Jasne, ale co s tym ma uvadzanie mena a priezviska pri kupe? Ved pri kontrole listka (predpokladam, ze problem moze byt viacnasobne vytlacenie jedneho listka) sa listok oskenuje - ak uz listok pouzity bol, cestujuci ma smolu. Bez ohladu na meno. Tak isto ako ked si doma kupim a vytlacim listok na koncert, hokej, atd. A este to maju aj zle napisane v zakone a sprievodca nemoze vyzadovat preukazanie totoznosti v takomto pripade:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/514/20160701#paragraf-16.odsek-2.pismeno-b.

Takisto je uplne uzivatelsky nepriatelske vyzadovanie cisel zlavovych preukazov uz priamo pri kupe - tam to nema uz vobec ziadne opodstatnenie. Raz som sa snazil kupit 2 listky pre svokru, ktora je ZTP a mamu, ktora je dochodkyna nad 62 r. Po niekolkych telefonatoch obom, ze mi stale treba nejaky dalsi udaj (ktory ani nemali pri sebe), som siel listky kupit k okienku…

Ako pises,…cestujuci ma smolu, ak bude mat aj niekto dalsi rovnaky listok. Presne pre tento dovod tam je info o tebe, aby si vedel preukazat, ze ten listok patri tebe, o nic viac tam nejde

Stacilo by zadat len meno a priezvisko, tak ako si to pytaju napriklad Ceske drahy, cislo dokladu je informacia navyse.

Cele to ani moc nie je o tom, ze by ti niekto listok ukradol, ale skor, ze by si sa mohol s tym listkom podelit a potom to dokazovanie, komu ten listok vlastne patri by bolo narocnejsie, ako pri kupe zadat meno a priezvisko :slight_smile:

To su take dovody… Namiesto toho, aby sa riesili mozno traja taki cestujuci z tisica, ked k tomu dojde, sa radsej administrativne zatazia vsetci. Lebo potom to ma presne take dosledky: meno a priezvisko nestacia, lebo sa tak mozu volat viaceri. Nehovoriac o zmene cestujucich.

A este raz zopakujem - nikde inde, kde prichadza do uvahy potencialne zneuzitie doma vytlacenych listkov, ziadne udaje netreba uvadzat.

1 Like

Len som chcel ozrejmit, preco RJ nepotrebuje vediet ziadne udaje o cestujucom (vsetci maju svoje miesto, nikto nejde na stojaka). Mas jednoduchsi napad, ako validovat, ze tvoj listok patri tebe a nie tomu, ktoremu ho skontrolovali pred tebou a sedi na tvojom mieste?

Tie formalne dovody su mi jasne, ved som to napisal aj v prvom prispevku. Ale preco to vobec dopravcu trapi? Je to predsa moj problem. Bud mam listok alebo nemam. Ak uz na moj listok niekto cestuje, mal som si bud lepsie postrazit maily, vytlaceny listok alebo neodrbavat. Pri hodnote listkov by bola spravna odpved asi vzdy c, ze?

A samozrejme, aj RJ take nieco hrozi, len by na to skor prisli a asi im to za obtazovanie vsetkych klientov nestoji, (opakujem sa) rovnako ako to za to nestoji ostatnym predajcom sluzieb.

Len pre doplnenie, RJ na trase BA-Komarno zapasi s podobnym problemom ako ZSSK (nevie overit cestujucich, ktori vo vlaku mozu aj stat). RJ ti elektronicky listok na tuto trasu ani nevie predat. https://www.regiojet.sk/nase-trasy/bratislava-komarno/sposoby-nakupu/

A ZSSK aj pri novootvorenych IC vlakoch ziada uvedenie vsetkych udajov o cestujucom, hoci sa tam stat nemoze. Ale aspon, ze umoznili vyber konkretneho miesta obdobne ako RJ.

Jednoduche riesenie je proste nic nekomplikovat a v prepravnych podmienkach jasne uviest, ze plati len prve ukazanie listka a dalsi ma smolu. Ked som si kupoval listok na AC/DC cez net, tak tento oznam bol na nom velkym pismom, hned si clovek rozmysli, ci listok vytlaci 10x pre kamaratov a riskne to alebo nie.

Lebo co tym teraz ziskaju? Otravuju zivot vsetkym a v pripade zneuzitia, ked sprievodca zisti, ze moj listok uz predtym oskenoval, ale ukazem mu doklady (ktore nema pravo odo mna pytat) a udaje sedia - pojde hladat toho prveho cestujuceho o 3 vagony spat?

1 Like

Tato cast (predaj k IC) je iba redizajn stareho systemu.
Od konca Q1/2017 by mal nabehnut upgrade systemu internetoveho predaja. Mali by tam byt vychytane viacere muchy.

BTW. Podla novej vyhlasky pre vlakveducich by mal na kontrolu stacit akykolvek preukaz na preukazanie mena (nebude sa kontrolovat OP).

Neviem aku vyhlasku mas na mysli. Nikde v zakone alebo prepavnych podmienkach som nenasiel, ze by bola uvedena povinnost cestujuceho mat pri sebe nejaky doklad (ak si neuplatnujem nejaky druh zlavy) alebo naopak, ze by niekde bolo uvedene opravnenie dopravcu si odo mna akykolvek doklad ziadat.