Pripravujeme zoznam prioritných API, ktoré by mal štát sprístupniť. Napíšte nám vaše návrhy

Pýtaš to od nesprávnej inštitúcie. VšZP ( a aj iná ZP ) má iba zoznam zmluvných poskytovateľov.

Kompletný register PZS je na NCZI Národný register poskytovateľov zdravotnej starostlivosti

Asi som to zle napísal, stačil mi zoznam zmluvných poskytovateľov :slight_smile: Ale v podstate je jedno či to zverejnia všetky poisťovne za seba alebo NCZI za všetkých, podstatné aby to bolo zverejnené ako open data.

Zoznam registrovanych a zoznam zmluvnych su dve rozne kategorie dat.

Co sa tyka zverejnovania zo strany NCZI, tak to je definovane v zakone 153/2013

Paragraf 9 odsek 5

(5) Dátové rozhrania, dátové štruktúry a technické špecifikácie štandardov zdravotníckej informatiky, vrátane metodiky integrácie informačného systému, štruktúry a obsahu číselníkov zdravotníckej informatiky sú zverejnené na webovom sídle národného centra.

Paragraf 12 odsek 3 body o) a p)

o) zverejňuje na svojom webovom sídle dátové rozhrania, dátové štruktúry a technické špecifikácie štandardov zdravotníckej informatiky vrátane metodiky integrácie informačného systému, štruktúry číselníkov zdravotníckej informatiky a dátových štruktúr elektronických zdravotných záznamov v elektronickej zdravotnej knižke a ich každú zmenu najneskôr dva mesiace pred ich účinnosťou,

p) zverejňuje na svojom webovom sídle obsah číselníkov zdravotníckej informatiky a ich každú zmenu bezodkladne pred ich účinnosťou,

Toto ^^^^ je pozitivna sprava.

Otvorena (pravnicka) otazka “Je register ciselnik” ? Ak ano, tak sa nan vztahuju ustanovenia uvedene vyzsie.

Teraz technicka implementacia :

Ciselnik diagnoz zverejnuju ako excel

Kedze toto je pre rozumnu integraciu nepouzitelne ( == pracne pre manualnu udrzbu ), tak existuje GIT-repositar, obsahujuci vsetky potrebne udaje vo formate XML. Avsak na pristup ku tomuto repositaru najskor musis poziadat o overenie zhody svojho systemu a podpisat NDA. ( v zakone som vsak zmienku o NDA, ale mozno som len zle cital )

Ten GIT repositar obsahuje :

  • regster liekov, dietetickych potravin, zdravotnickych pomocok ( lebo povinna registracia )
  • register poskytovatelov zdravotnej starostlivosti ( lebo regulovane podnikanie )
  • register zdravotnickych pracovnikov ( lebo regulovane povolanie )
  • register zdravotnych poistovni

No toto moc nie je open data keď sa musím registrovať a podpisovať NDA :slight_smile:

Suhlasim, nie je.

Je to vsak “paka” ako umlcat dodavatelov SW, ktori by si dovolili poukazat na nefunkcny eHealth. Zrusia mu overenie zhody, nasledne pristup do toho GIT a dodavatel zostane bez aktualizovanych dat, takze jeho system sa stane nepouzitelny.

Oficialne dovody pre NDA, vsak urcite budu ine.

Bolo by super, keby bola cez Open API prístupná poloha vlakov a ich radenie. V prípade dát od ŽSR aspoň to, čo majú na svojej mape, ale hlavne by ma zaujímali dáta od ZSSK, keďže tá zbiera veľmi veľa údajov z vlakov do systému MOMA-S (časť špecifikácie), a to v reálnom čase.

EDIT: Riešilo sa to v tomto topicu, ale za asi 7 rokov sme sa veľmi ďaleko nepohli (aspoň o ničom neviem).

2 Likes

Tak asi to nie je bežné keď to nedokáže urobiť hlavné mesto Bratislava

Aspoň ja som sa s tým ešte nestretol aby banka, telefonický operátor, poisťovňa, dopravný podnik, knižnica mala integráciu na eID a umožnila cez eID uzavrieť zmluvu na diaľku. Prípadne mali možnosť pri osobnej návšteve (okrem vyššie menovaných napríklad hotely) vložiť eID do čítačky z ktorého by si natiahli údaje namiesto ručného prepisovania alebo fotenia dokladu.

Jedine integráciu na eID má pošta pri kúpe SIM karty, zasunie eID do čítačky a z neho prečíta údaje ktoré sa jej vložia do zmluvy.

Keby urobili niečo normálne použiteľné, tak už si súkromné firmy dávno uľahčia overovanie identity na diaľku cez eID alebo ručné prepisovanie údajov.

Overovanie identity cez eID je aj po 9,5 rokoch vydávania eID problém aj pre veľké firmy.
Radšej používajú fotografovanie OP z oboch strán a tvárovú biometriu.
Potom kadejaký podvodníci majú uľahčenú prácu, ak sú ľudia naučený, že posielať fotky OP je normálne.

Bude vôbec niekedy možné používať eID normálne na registráciu/overovanie identity/prihlasovanie aj mimo štátu?

1 Like

Známe komplikácie pri niektorých tu spomínaných API. Ja som samozrejme za ich vytvorenie.

@Val API na eID autentifikáciu:
Áno, “dá sa to pripojiť”, ale celá byrokracia, čo je v tomto skutočný zmysel slova “integrácia” je zbytočná. Prečo by nemohlo byť úplne priamočiare API eID klienta, ktoré vie ktokoľvek použiť? Asi tak, ako toto API dnes vieme vytvoriť hackom, kedy sa na pozadí vykoná štandardná autentifikácia na ÚPVS. Za mňa štandardné API vytvoriť treba, a jeho súčasťou majú byť aj funkcie overenia prítomnosti karty v čítačke a offline scenár, kedy API poskytne iba bezvýznamový (ale stabilný) identifikátor karty.

@Val API na hromadné overovanie platnosti dokladov:
MV nechce z dôvodov bezpečnosti sprístupniť dávkový prístup. Príklad z ČR je dobrý argument. Ináč kde reálne dnes pri overovaní dokladov nie je možný online režim? Najmä ak tie “dávkové údaje” treba často aktualizovať, ináč kontrola stráca zmysel.
Je však pravda, že dnešné “API” za web stránkou nie je nijako podporované a môže sa kedykoľvek zmeniť, t.j. nie je spoľahlivé na produkčnú prevádzku.

@Branislav_Welter Katastrálne konania:
Nuž, o tomto s ÚGKK hovoríme už dávno. Naposledy pred zopár mesiacmi. Pre sledovanie katastrálnych konaní netreba vidieť žiadne osobné údaje a dá sa to aj dnes cez web “ručne”.
Je to smutné, ale u nich stále pretrváva hlboké nepochopenie a nezáujem o OpenData. Vypočul som si všetky klasické argumenty od “nemáme kapacitu toto robiť”, cez “náš web nikto scrapovať nebude”, až po “veď o to nikto nemá záujem”. A to mal pôvodne Mrva veľké OpenData vyhlásenia…
A že teda zriaďujú “pre firmy” (platené) API (dostupné po integrácii). :frowning:

@maly Nevymazávanie doc. z CÚET / archív CÚET:
Toto naráža na formálny, ale reálny problém, že všetky na úradnej tabuli zverejňované dokumenty majú “lehotu zverejnenia”, t.j. aj dátum “zvesenia”. Odpoveď samozrejme je, že ak si aj už_zvesený dokument vypýtam infožiadosťou, tak ho dostanem, takže kde je problém s automatickou prístupnosťou?! Odpoveď: problém je nedostatok záujmu, resp. super nízka priorita pre toto v Nases.

@davidbenko Poloha vlakov:
Áno, ako sa píše v príslušnej diskusii, ŽSR stále úmyselne tieto údaje nesprístupnila, hoci teda API majú vytvorené a umožnia ho použiť komu sami chcú.

1 Like

K ZSSK nie sú žiadne informácie? Tam by to dávalo výrazne väčší zmysel, pretože oni majú údaje o svojich vlakoch v reálnom čase z GPS. ŽSR má údaje iba o tom, že výpravca v nejakej stanici vlak videl, keď prišiel alebo odišiel – na regionálnych tratiach to znamená update raz za pol hodinu.

Dodávateľ softu nám nechcel integrovať kontrolu OP cez https://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady&druh=1&cislo=001234&seria=AB
Má urobenú kontrolu podľa českého systému, že porovnáva pri registrácii klienta, alebo pri akejkoľvek aktivite s ním stiahnutú tabuľku neplatných dokladov. Tabuľku dokladov si automaticky každú noc sťahuje z webu mvcr.cz

Preto som asi 5 rokov používal okľuku, že som porovnával databázu klientov s OP so stránkou https://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady&druh=1&cislo=001234&seria=AB v priebehu dňa stovky dokladov podľa toho ako prichádzali zákazníci a cez víkend tisícky dlhšie neskontrolovaných dokladov, stále po jednom doklade každú sekundu a pri nájdenej zhode zapísal poznámku ku klientovi.

Keď som pozeral lekársky program tam mali peknú funkciu jedným klikom odoslal všetky rodné čísla pacientov ktorých mal evidovaných pre danú poisťovňu a odpoveď bola s ktorými RČ už nemá poisťovňa zmluvu.

Posledná kontrola dokladov cez fopen alebo wget https://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady&druh=1&cislo=001234&seria=AB prebehla 28.03.2023 potom už je hláška “Časový limit pre spojenie vypršal.” takže aj túto možnosť automatickej kontroly “zarezali”.

Offline kontrola je rýchlejšia a nezávislá od aktuálnej funkčnosti webu, tiež nemusí MINV vedieť kedy ktorý občan navštívil/využil naše služby lebo prebehla kontrola jeho OP.

Presiel som celu tuto diskusiu a este ine zdroje a zacal to spisovat sem.

Nasledne kroky budu:

  • poslem toto MIRRI ci taketo poziadavky eviduju a ci sa tam nieco deje
  • oslovime jednotlive urady, ze v akom su stave pre jednotlive API.

Samozrejme tento zoznam sirte a doplnajte, budem sa to snazit drzat zive a aktualne. Napady a pripomienky vitane!

1 Like

Nenasiel som, tak doplnam:

  • Obchodny vestnik
  • Kataster
    Na FRSR ich musime spracovavat sami a hodilo by sa mat ich uzivatelsky pristupnejsie.

Vies tu spisat trosku viac scenare/procesy, ktore riesite? Lebo OV API na data ma.

A ten kataster - chces podania? Data? Ake?

Vestnik by sme radi mali vo forme, ktoru ponuka napr. Register UZ, kde si mozem napr. pri znalosti ID konkretneho sujektu odsledovat/stiahnut UZ popr. dalsie dokumenty. Aktualne Vestnik ponuka “len” exporty jednotlivych podani, ci inych dokumentov vo forme .xml. Mozno na to len ideme zle a mali by sme na ich uskladnenie skusit inu ako relacnu DB. Ide nam napr. o aktualnu informaciu o pravnom stave (likvidacia, komkurz…) ale aj o dalsie potencialne zaujimave “veci”.
Kataster by bol idealny, ak by verejne poskytoval hromadny vystup, kde si zadam napr. meno, ci seriu adresnych bodov a vyhodi mi prisluchajuce listy vlastnictva. Alebo sen - dam si cislo LV+uzemie na jednoznacne urcenie a ono mi to “vypluje” historiu :relieved: Pritom s velkou pravdepodobnostou poskytuju aj vacsie export, lebo aj v sukromi som riesil seriu roznych ponuk s odpredajom pody pred aktualnou komasaciou.
Do detailov kvoli danovemu tajomstvu ani ist nemozem, ale ako skor datovy analytik vidim, ze nam to na oddeleni brzdi niektore procesy.

API na ekasu - cenovky z QR kodu … “bločky nemusíte opisovať, ale stačí oskenovať QR kód a viete z neho vytiahnuť všetky položky aj s cenami” To myslis ekasu Frantiska Imreczeho a jeho bandy, ktora bola teraz zadrzana NAKA do vysetrovacej vazby, lebo sa ukazalo, ze na tom isli len vyryzovat, a preto sa to presadilo? Riziko z USA: chlapik kupil pomocou kreditnej karty benzin, zapalovac a naradie. Zatkli ho, odsedel si skoro rok nez ho pustili, lebo to nebol pachatel. Cesta do pekla je dlazdena dobrymi umyslami. Ano, je to zasah do sukromia, brutalny. Ano, jedna sa o pravnicke osoby. Ano, aj pravnicke osoby su osoby a maju pravo, okrem ineho na “obchodne tajomstvo”. Pri uniku takychto dat si netrufam domysliet nasledky. V prvom rade sa taketo data nemali ani zbierat, nebyt bandy lupeznikov, v podstate zlocincov. Odmietam kategoricky stavat systemove riesenia na niecom, co prislo z pohnutok osobneho zisku, a vobec neberie v uvahu to, o com vsetci snivame: zjednodusenie procesov. Ziadajme ekasu zrusit, nie podporovat dalsou nadbytocnou pracou…

3 Likes

V USA maju ekasu? Ci to bola nejaka sukromna kartova spolocnost co tie udaje OCTK poskytla?

Klasicky zakon, ktory umoznuje policajnym zlozkam a inym organom pristup k elektronickym zaznamom. Kludne aj 15 rokov spatne. Kludne aj potom, co bude vo vlade fasista.

Dobre teda, debatku o zruseni ekasa tu uz mame, cize tu to nemusime dalej rozvadzat.

Našiel som dnes náhodou: Zoznam nezistených vlastníkov - Slovenský pozemkový fond

Asi aj super, že to zverejňujú, ale tak 7 zipiek (rozdelených podľa zaciatocnrho pismena katastrálneho územia)? Není to málo, Antone Pavloviči? Mohli by snáď aj nejako lepšie.