Akcny plan Iniciativy pre otvorene vladnutie na roky 2016-2018, cast Open Data

V tejto teme sa venujeme konkretnej spolupraci na priprave … nazvime to “slovenskeho Open Data planu pre roky 2016 az 2018” pod hlavickou OGP. V zasade si tam mozeme dat hocito, limity su len dva:

  1. malo by to byt vykonatelne pod taktovkou Uradu vlady
    a. a to ci uz z pohladu kompetencii: napr. vlada moze nakazat sebe a svojim podriadenym, ale nemoze len tak nieco nakazat napr. samosprave
    b. alebo z pohladu “chcenia”: musime anticipovat, kto asi tak vyhra volby a k comu bude ochotny sam seba zaviazat, pod tlakom slovenskej verejnosti a pod tlakom inych clenskych statov OGP
  2. malo by to byt realisticke v horizonte dvoch rokov

Voditko: Mozeme chciet “male jednoduche veci”, napr. konkretne datasety. Alebo mozeme chciet “velke zlozite veci”, napr. ucelenu analyzu a ekonomicke dopady Open Data v SR a nasledne zosuladenie Open Data strategii s dalsimi strategiami, ktore v SR mame.

Vstupne informacie:

Vec riesime v spolupraci so “Uradom splnomocnenca vlady SR pre rozvoj obcianskej spolocnosti”, vid http://www.minv.sk/?ros_vsetky-spravy&sprava=schvalovaci-proces-akcneho-planu-koncepcie-rozvoja-obcianskej-spolocnosti-na-slovensku-na-roky-2016-2018 .

Nase navrhy do planu OGP kompletujem tu: https://docs.google.com/document/d/18YfOZ0fjeDdMuunNHClgjXJ5anZJndWDYAXz8F3Wb0k/edit?usp=sharing

Vysledkom je k 15.3.2016 prvy verejny navrh akcneho planu. Dalsia praca na zneni planu bude prebiehat vramci verejnej diskusie a woshopov cez USV ROS, vid http://www.minv.sk/?ros_ogp_tvorba_2016-19&sprava=usv-ros-otvara-verejnu-diskusiu-k-navrhu-akcneho-planu-iniciativy-pre-otvorene-vladnutie-na-roky-2016-2019
.

Pozor: Vec casovo aj tematicky suvisi s “OpenData stratégia - pripomienkovanie” (OpenData stratégia - pripomienkovanie). NASES ma zastupenie aj v pracovnej skupine k OGP, takze ak si spravi svoju domacu ulohu dobre, posunie si niektore veci zo “svojej strategie” aj do akcneho planu OGP. Ale mozeme byt dosledni a napomocni a kamdidatov im zoancit vramci pripomienok a pripadne rovno “copy + paste” sem.

4 Likes

Pracovna skupina sa prvy krat stretla 22.1.2016 v priestoroch USVPROS (Urad splnomocneneca vlady SR pre rozvoj obcianskej spolocnosti). Par poznamok:

Predbezny zoznam navrhov:

  • zladit/skoordinovat rozne projekty, ktore planuju aj “nejake zverejnovanie udajov” resp. v ktorych su rozne zaujimave a otvoritelne udaje - viacero organizacii planuje rozne take projekty, treba teda koordinovat medzi organizaciami a medzi projektami
  • standardizacia:
    • standardizacia popisnych udajov (metadat)
    • standardizacia “formatov”, t.j. aby napr. vsetky rozpocty mali rovnaky format a strukturu a teda dali sa lahko kombinovat a porovnavat a aby sa dal reusnut software ktoy existuje alebo bude existovat na spracuvanie rozpoctov
    • “publikacne plany”: zadefinovanie standardnej sady udajov, ktore ma zverejnit urcity typ organizacie, t.j. napr. obce zverejnuje toto, ministestva toto, atd.
  • dokoncit zverejnovanie prioritnych datasetov, vid https://github.com/otvorenavlada/akcnyplan2015/tree/master/uloha-03
  • zlepsit zverejnovanie datasetov vyhodnocovanych v OKFN Global Index, vid http://index.okfn.org/place/slovakia/ , primarne sa jedna o zlepsenie k tym udajom, ktore sa uz zverejnuju:
    • uvadzat riadne otvorenu licenciu
    • zverejnovat strojovo citatelne v otvorenom formate
  • zapojit do publikovania Open Data aj samospravu:
    • nezahltit
    • skoordinovat s inymi agendami, napr. INSPIRE
  • zverejnovanie statistik o ziadostiach o datasety z noveho data.gov.sk: o co bolo poziadane, najziadanejsie polozky, kolko ziadosti bolo vybavenych, kolo ziadosti vybavenych nebolo, …
  • ujasnit koordinaciu Open Data v SR: USVPROS je “nositelom temy”, nie vsak vlastnikom (nie je zakon, ktory by im to ukladal), obdobne NASES; s temou suvisia existujuce kompetencie MS SR, MF SR atd.
  • osveta: NASES alebo niekto dalsi by mal informovat o Open Data, o konkretnych dostupnych datasetoch, mal by organizovat hackatony, workshopy a pod.
  • “opakovane pouzitie” na zaklade zakona 211 (… o slobodnom pristupe k informaciam): “opakovane pouzitie” chapeme velmi podobne ako “Open Data API”, ale tento institut sa velmi malo vyuziva - zrejme kvoli nepochopeniu a nizkemu povedomiu - treba teda vykonat opatrenia, ktore taketo zverejnovanie udajov uvedu do beznej praxe

Takze najblizsie kroky:

  1. pridat sem dalsie napady
  2. review http://www.nases.gov.sk/26727/verejne-pripomienkove-konanie-k-strategii-a-akcnemu-planu-spristupnenia-a-pouzivania-otvorenych-udajov-verejnej-spravy-sr.php (update: ze ci tam je nieco co sa hodi zvyraznit aj tym, ze sa prida do OGP planu) , moznosti je viac:
    a. priamo tu oprava: nie priamo tu, ale tam: OpenData stratégia - pripomienkovanie
    b. osobne 28.1. o 9:00 na Boriku - oficialny workshop
    c. osobne 28.1. o 17:00 v Nervose - stretavka OpenData.sk (https://utopia.sk/wiki/display/opendata/OpenData.sk+Meetup+%235)
    d. mailom priamo na OpenData@nases.gov.sk (uvitam CC :slightly_smiling: )
1 Like

Tak na toto som celkom zvedavy ako sa to podari :slight_smile: tu vstupuje politka a to vacsinou nedopadne dobre. S tymto suvisi inak aj “skvele fungujuca” Pracovná skupina pre dátové štandardy, štandardy názvoslovia elektronických služieb a formuláre (PS1)

A mozno len jedna zakladna otazka. Aktivity v oblasti Open Data plne podporujem ale nie je mi jasne preco prave NASES (servisna organizacia) predklada Strategiu zverejovania otvorenych udajov, Ved to uznesenie, na ktore sa odvolavaju v podstate porusuje kompetencny zakon. A ani vlada by nemala ignorovat zakony…

Otazka je myslim na mieste, kedze:

  1. vec bola vytiahnuta na stretnuti danej PS,
  2. nieco velmi podobne som uz za ostanych X rokov pocul kadetade od kadekoho (MF, MS, MV, …),
  3. uz to vyrazne komplikovali veci napr. pri transpozicii PSI (a.k.a. novelizacii infozakona)
  4. a ja odpoved nepoznam, kedze zakonom vlastne nerozumiem (je to nejaka ina slovencina nez aku poznam).

Mozeme teda do planu OGP sformulovat tuto otazku a poziadat o jej zodpovedanie. Alebo nebodaj vyriesenie.

Vyznas sa v tych kompetencnych zakonoch nejako lepsie?

Update: Do dokumentu som pridal kapitolu “Ustanoviť jednoznačného vlastníka témy “zverejňovanie otvorených údajov””. Ak k tomu mas napady, pis rovno tam.

Obsah materiálu je úzko zviazaný s portálom https://data.gov.sk/ za 30 mil. Eur a jeho hlavným účelom je odôvodniť jeho existenciu a zrejme alokovať ďalšie financie na podobné aktivity. Celý koncept je - podľa môjho nazoru - pomýlený, a neexistuje žiadna spoločenská objednávka po bližšie nešpecifikovaných “datasetoch”, ktoré by verejná správa mala proaktívne publikovať. Úspory dosahované prostredníctvom Open Data vo Veľkej Británii nie sú použiteľnou metrikou pre strednú Európu, kde je primárnou motiváciou pre skrývanie dát štátnej správy krytie korupčných aktivít a primárnou motiváciou dataminerov jej odhaľovanie.
Asi nie náhodou sa v materiáli nespomínajú projekty ako datanest, otvorené zmluvy, finstat a pod. ani sa neanalyzuje dynamika naplnenia a využívania cca 800 publikovaných “štátnych” datasetov. Nases ako príspevková organizácia s 50 zamestnancami s priem . mzdou 1500 Eur a rozpočtom 3 mil. Eur/ročne strovila za posledné roky vyše 140 mil. Eur z Eurofondov na “informatizáciu” a o úprimnosti jeho snáh stransparentniť použitie peňazí daňových poplatníkov (lebo to je jediný zmysel “Open data”) sú určité pochybnosti. Naopak, jeho svojvoľný “implementačný aktivizmus” na cudzí účet, je zrejmý…
Centrálny problém pri infožiadostiach je neochota samospráv a ministerstiev poskytovať dáta z inf. systémov (“zákon neukladá povinnej osobe povinnosť vytvárať na základe žiadosti žiadateľov informácie, ktoré v momente podania žiadosti neexistujú”) a keďže dát. štruktúry ich evidencií nie sú publikované, dostať z nich úplnú informáciu je prakticky nemožné. Práve stransparentnenie evidencií jednotlivých inštitúcií je challenge, ale nato nie sú potrebné žiadne nové IS ani medzisklady dát ani dátoví kurátori, kontaktné centrá, pracovné skupiny ani celá tá orchestrácia, ktorá je v materiáli popisovaná na 29 stranách. Aj samotný pojem opakovaného využitia datasetov je problematický, keďže ide o živé evidencie…
Vo svetle vyššie uvedeného SLOVENSKO.DIGITAL zosieťované s ďalšimi účastníkmi (SGI, Transparency, Aliancia Fair Play) môže urobiť pre Open data oveľa viac než autori predkladaného materiálu…

3 Likes

… ono ja som na par schodkzkach k opendata bol … a dodnes nerozumiem tej koncepcii, ze si niekto (obcan, organizacia) objedna novy dataset (napriklad zo systemu, ktory este ziadne datasety nedava) …
Najvacsi problem, ak takato situacia nastane, je financovanie (a riadenie) takejto poziadavky. Ak napriklad si vyziadate data zo Statnej Pokladnice… bude to Change request (CR) 1 do IS SP, nasledne CR 2 do SAP NW PI v DataCenre MiFi … nasledne CR 3 do eDOV (kde ma byt akasi pumpa na data) a najskor aj CR 4 do data.gov.sk … A s 99% pravdepodobnostou su to minimalne| 4 dodavatelia (neexistuje nejaky oficialny integrator v Datacentre MiFi, ktory by pracoval rovnako ako v podnikoch, kde voci riaditelovi podniku vystupuje iba intgerator, a subdodavatelia odovzdavaju jemu … ) v 4 roznych projektoch, resp SLA-zmluvach … A este tie peniaze idu z roznych kapitol rozpoctu … robil som pre statnu spravu 10 rokov … .toto si neviem predstavit ako sa uriadi …

Ak k tomu prirátame odvod do politickej pokladne (hovorí sa … dôkazy nemám :slight_smile: ), tak máme na stole miliónový projekt … Lenze rok sa bude cakat na schvalenie a rozpocet … a dalsi 1-2 roka na dodavku … cize do 3 rokov takyto dataset dostanem … ma to pre objednavatela za tie prachy zmysel ?

1 Like

Naopak, na zapade je standardom zverejnovat vsetky datasety by default. Toto ma dva dovody:

  1. Ide to z verejnych penazi a preto to ma byt by default verejne.
  2. Verejna sprava netusi ako moze niekto tie data vyuzit, obcan netusi ake data verejna sprava vlastne ma, verejna sprava netusi sama o sebe ake data ine urady eviduju. Cakat v tom to rezime na nejaku spolocensku objednavku, ked neexistuje ani poriadny katalog toho co kde maju je iluzia.

Nie. Dnes je situacia, ze aj ked obcan, firmy maju uplne legitimne poziadavky, tak neexistuje v principe sposob ako EXISTUJUCE a trebars aj verejne data vyziadat v nejakej rozumnej forme. Scrapuju sa registre, VS sa - velmi nesikovne - brani. To len zvysuje naklady na oboch stranach.

K tomu ako to vyzera z pohladu konzumenta mam toto video. https://www.youtube.com/watch?v=egEOKEOTZD4

@hanecak alebo @gla alebo @Lubor sa budu vediet vyjadrit k tomu co treba urobit na strane drzitela dat, aby sa tie data dostali na data.gov.sk. Pokial viem, staci tam rozbehnut http://opendatanode.org/ a ten to bude tlacit priamo z db kam treba.

1 Like

Ak sa pozriete na datasety ktore boli v minulom roku najziadanejsie verejnostou, tak su to rozumne poziadavky ako ZRSR, ORSR, Kataster a podobne.
Tie datasety (napriklad Kataster) tak ci tak existuju a cez nejake vyhradne zmluvy, alebo vysoke sumy sa predavaju na komercne ucely.
Ak neexistuje spolocenska objednavka, tak preco je mozne ze k statnym datam maju exkluzivne zmluvy (alebo aj neexkluziivne ale su velmi drahe ako Kataster) rozne komercne subjekty s dobrymi politickymi kontaktami?

Ked sa vratim do reality - co je mozne - mozne je ze ked sa robi novy (takmer zbytocny register) RPO za nejake tie miliony (na co tiez nebola spolocenska objednavka, ale asi nejaka ina objednavka …), tak uz sa za tie miliony moze popri tom vyrobit dataset alebo API a hned je uzitocnost a pouzivanost registra 10 nasobne vyssia.

4 Likes

Súhlasím, ale to čo potrebujeme je sformulovať jednoduché pravidlá pre prevádzkovateľov IS v štátnej správe a nie ďaľšie IS. Napr. že nemôžu uzavrieť supportovaciu zmluvu na systém, na ktorý im nejaká neziskovka nenalepí OPEN DATA ready.

1 Like

Na strane drzitela je to jasnejsie. Ale tam sa ratalo aj s konceptom, ze bude vystaveny formular ziadosti na publikovane datadetov, ktore publikovane dotetaz neboli. A tento formular sa ma sprocesovat. A o tejto situacii som pisal ze si ju vobec neviem predstavit.

1 Like

Toto je v poriadku, je tu neskutocne vela existujucich evidovanych, ale nepublikovanych dat. Tvoj patologicky scenar je, ze sa zacnu kvoli nejakemu obcanovi evidovat uplne nove data a robit change requesty, tak toho sa fakt nebojim.

1 Like

Ku OGP: pre mňa hlavná otázka je, či v pláne “otvoreného vládnutia”, čo je vec dobrá na otváranie ťažkých tém na úrovni VS, nechceme z IT vecí dať aj niečo iné ako OpenData. Tu dávam čo sme s @jsuchal k tomu trocha dumali:

  • slobodný softvér vo verejnej správe by default (v UK, Aus, US je to zaklad). Tym sa myslia hlavne veci ako databazy, frameworky, nastoje, OS na servroch. Nie nutne pre koncovych zakaznikov (office atd)
  • Open API - stat nie je cely vesmir, mal by poskytovat API a platformy, ktore moze pouzit hocikto. napriklad eid, autorizacia. schranky… Nech sa spravi to iste ako pre open data, identifikuju prioritne API, ktore treba otvorit.- transparentnost
  • otvorene projekty - zverejnovat proaktivne vsetko co sa da. DFS, CBA, metriky, studie, subdovávatelia.

Ku OpenData:
Vidno, že v súčasnom nastavení OGP/SVROS nemajú zdroje a “moc” pokryť prierezovú tému ako je táto (rozumej všetky rezorty, značná technická zložitosť) oveľa ďalej ako štart. Pekný príklad sú prioritné datasety - koľko z ministerstiev si splnilo úlohu?
Pritom som jeden z tých, čo úlohu “prioritné datasety” navrhli, stále si myslím že to je dobrý nástroj a treba v tom pokračovať (a myslím že v tejto veci Nases aj dosť pomohol).
Stav, kde každý (MV/SVROS, MF, ÚV/Nases, MS) si robí svoj dielik OpenData, má ďaleko od efektívnosti, treba to niekde - je mi jedno kde - riešiť na jednom mieste.

Pre práve pripomienkovanú stratégiu je tu aj topic. Ako som spomínal, som jej spoluautorom. Že by ňou niekde bol porušovaný kompetenčný zákon neviem, @Miro prosím konkretizuj. Ale to by zrejme bol porušený už samotným akčným plánom OGP. Pojem “opakované použitie informácií” pochádza z PSI smernice, je to oficiálny preklad anglického “data reuse”.

Hlavný zmysel OpenData nie je ekonomická transparentnosť, ale - zhrnuté do jednej vety - podstatné odstránenie bariér na využitie údajov so všetkým čo z toho vyplýva, napr. pridaná hodnota, podpora SME atď. aj tá transparentnosť určite. Dopyt po dátach je, teda aspoň ja s ľuďmi čo dáta vedia a chcú využiť (len sa k nim je ťažko dostať) hovorím často.

Súhlasím že netreba budovať žiadne nové IS na OpenData, najmä ak už je postavené skvelé centrálne riešenie. V nových systémoch by to samozrejme že malo byť automaticky - manažuje to MF, Bojňanskému sme to prezentovali s @gla už v 2012, Pelle dal k tomu verejný prísľub v 2013, výsledok v OPIS… vidíte sami.

3 Likes

Strategia je vychodzim dokumentom pre dalsie politiky a zakony. V zasade NASES v kompetencnom zakone ani nie je spomenuty, pretoze to jednoducho je len prispevkova organizacia, ktora ako pise @otopse dostala prostriedky na projekt, ktory v podstate nema vlastnika. Problem je, ze momentalne neviem o tom ze by niektore ministerstvo bolo zodpovedne za open data. Najviac sa tato oblast priblizuje k zakonu o slobodnom pristupe k informaciam a tam tusim Min. spravodlivosti predkladalo naposledy nejaku novelu. Takze ak by som to mal koncepcne upratat tak mi to logicky spada pod spravodlivost. Akurat to je tak horuci zemiak, ktory pochybujem ze dobrovolne niekto len tak zoberie. To by musela byt silna politicka vola.

Tu poopravim. Kedze nemozem citovat interne informacie (lebo mam NDA, plus teda ani s NDA som sa nedostal k “presnym cislam v €” ohladom eDem), tak zacitujem pana Stott-a, ktory prednasal na ITAPA 2014. P. Stott si pred prichodom do SR overil par info a o.i. zistitil, ze nam EC na eDem ide dat 28 M€. Dalej zistil, ze eDem je “upgrade UPVS” a ze ten upgrade pozostava zo 6 casti. Jednou zo 6 casti je tzv. Module Open Data (MOD). Z toho p. Stott odhadol, ze MOD stoji asi okolo 4M€.

Dalsie informacie ktore uz “leakol” povedzme NASES su, ze data.gov.sk je verejne viditelnou catou MOD, zbytok MOD je “datova infrastruktura za tym”.

T.j. nie je pravda, ze data.gov.sk stal 30M€ . Ale kolko presne stal MMOD, kolko z toho stal data.gov.sk a na co presne potom siel zbytok tych 28M€, to este treba vypatrat. Ja to neviem a tiez ma to zaujima.

Spolocenska objednavka podla mna jednoznacne je:

Aj ked uznavam, ze este treba robit kopec osvety, aby tomu rozumel “bezny volic”.

Nuz, boli tu napady - najma od uradnikov - aby sa sledovalo kto a ako vyuziva datasety. Ja osobne zdielam nazor napr. z Viedne, ze netreba veci prilis merat a ludi sledovat, ale ze treba z ludmi komunikovat, napr. formou hackatonov. Som teda ochotny navrhnut, aby NASES pokracoval v robeni hackatonov (tot v 2015 spoluorganizoval DanubeHack), kde potom posle svojich ludi a kde im napr. Ty mozes vyssie uvedene vyavlit rovno do tvare, pekne osobne.

Tiez som samozrejme za to, aby mal NASES zamestnaych ludi, ktory budu robit riadny support pre data.gov.sk, o.i. prave preto, aby sme im vyssie uvedene mohli navalit do mailboxu a ma realnu sancu ze nam niekto odpovie.

Tu tusim zatiname napr. do tzv. MetaIS, co je existujuci system kde by informacie o dat. strukturach byt mali.

A zverejnovanie zo “zivych systemov”, to je prave pointa. Ciastocne Ti odpovedal Jano, ciastocne doplnim: Jedna z point MOD/eDem je “integrovat” existujuce IS , pravidelne z nich “cucat zmeny” a “vycucane” udaje zverejnovat ako Open Data (a udrziavat up-to-date). Na toto je pripravena vacsia cast eDem infrastruktury (aj ked samozrejme nie je to “silver bullet” na vsetko), aby sa poriesilio existujuce “legacy” systemy. Pri novych ISVS sa potom skor pocita s “Open Data Ready”, zhruba na styl RegisterUZ, kde pridanie “Open Data” navyslilo budget o cca 20 MD (pricom cely IS bol tusim v desiatkach ci stovkach milion €) a vysledok je podla mna nanajvych dobry (vid napr. Tebou spominany FinStat).

A preto sme tu a pretu tu toto debatime. Kedze nie sme Zelena hladka, tak musime nejako v teme Open Data kooperovat s “ludmi vnutri” a napr. plan OGP ci ta NASES strategia su moznostami, ako par poziadaviek od nas dostak “dnu” k ludom vo verejnej sprave, nejakou tou záväznou formou.

A teraz uz som sa vybil a teda rovno Ta popropsim: Vies nieco z toho co si napisal pretavit aj do kokretnych “uloh”, kore si Vlada moze pridat do planu OGP a nasledne behom 2016 az 2018 pracovat na ich splneni? Takto v noci uz to neviem vyextrahovat svojpomocne.

mozno offtopic, je to komercne ale aj toto je jeden zo smerov ako byt viac open: http://opengov.com/ - nenapada niekoho, zeby sme to skusili rozbehat na nejakom urade / obci ?

@Lubor to zatial zhrnul najlepsie: V pripade, ze zatial niekto zverejnuje “nic”, je najlepsia rada “dajte co mate tak, ako mate”.

Da sa skratka pozriet rovno do DB (to je ta vec co dnes asi vacsina ISVS ma), spravit par SELECT-ov, vysledok naliat do CSV a tie CSV zavesit na web. A aby boli data aktualne aj neskor, tak to vsetko dat do skriptu a nechat cron, aby to pustal pravidelne (ci uz kazdu noc, alebo vikend a pod.).

Tot uplne minimalisticky a lacny Open Data publikacany plan ktory je zaroven zvycajne aj velmi efektivny a ma myslim najlepsi pomer “cena / vykon”. Ak sa okolo toho zbytocne “nebullshituje”, stoji to radovo par MD.

Cokolvek dalsie by malo byt oprete o feedback od verejnosti a teda (aj) o nejaku tu “studiu uskutocnitelnosti”.

Vezmem to z opacneho konca, ale tiez tak alibisticky ako niektore PO: Tie ISVS som platil (aj) ja, lebo vsak sli z dani. ISVS plnia nejaku agendu. A dnes k tej agende patri aj to, ze mi ten ISVS poskytne Open Data (vid z.z. 211, PSI, atd.). Ja som zaplatil, chcem teda vysledok.

Ak PO nesleduje svoje povinnosti, to nie je moj problem. Ak PO naoopak veci sleduje ale zistili, ze potrebuju ale nemaju peniaze na (podla mna) drobny upgrade svojho IS, tak alebo a) zle planovali alebo b) planovali dobre ale nevydalo a maju ist za svojim nadriadenim pytat par € navyse. Ak sef neda a doiteruje to az na Vladu a ani ta neda, nuz to je pre mna dovod na vypoved (predcasne volby). :slightly_smiling:

Samozrejme vieme, ze peniaze tu nie su takmer na nic, ale to uz sme pri “systemovych problemoch” typu vymozitelnost prava, financovaie skolstva atd. Opakujem, Open Data nie je technicky nic zlozite a drahe. Zlozite je to politikarcenie a uradovanie okolo. Odporucam potom precitat “Ako v Anglicku Open Data robili” ( Redirecting... ) od @jsuchal.

To uz je o dalsich prioritach, ktore Slovansko.Digital riesi, vid napr. Zmenšovanie projektov .

(heh, vdaka za “nahravku” :slightly_smiling: )

Skusim strucne, ze co moze PO spravit aby lahko a efektivne publikovala Open Data:

  1. maly shell skript bezany pravidelne z cronu, ktory nieco SELECT-ne z DB, ulozi do (trebars niekolkych) CSV a CSV nahra na (existujuci) web organizacie - uz som popisal v inej preply, vhodne najma pre existujuce ISVS a staci k tomu uz len minimalisticka dokumntacia vysvetlujuca “vyznam” udajov a poloziek, kludne rovno vramci metadat na data.gov.sk
  2. doplnenim Open Data funkconality do ISVS - ak sa robi vramci analyzy a designu, stoji to zvycajne “takmer nic”, vhodne samozrejme vtedy, ak sa ISVS robi nanovo alebo upgraduje (z inych dovodov nez Open Data), pouzite napr. na uz posenutom RegisterUZ.sk
  3. nejake ETL riesenie (napr. Open Data Node) - tot pre pripady ze 1. nestaci a na 2. nie je vhodna prilezitost (nijaky upgrade sa neriesi resp. nie su peniaze na cely novy alebo vynoveny ISVS)

Hladam contributorov pre “Open Data Ready” standard. Mam celosvetove ambicie. :slightly_smiling:

Vid https://github.com/OpenDataReady/ODR . Zadam ako ulohu do planu OGP?

2 Likes