Akcny plan Iniciativy pre otvorene vladnutie na roky 2016-2018, cast Open Data

Tie tri body som do GDoc dokumentu popridaval.

Trochu som vsetko obalil !omackou", este to samozrejme budem prepisovat, ci uz na zaklade feedbacku tu alebo po predebateni na pracovnej skupine OGP.

Ano, vyzera to na horuci zemiak. Ked sa novelizovala 211, tak nam na MS hovorili, ze Open Data “ponukali” MV, aler ze MV nechcelo. Z MV nam samozrejme povedali nieco ine. Plus teda MF vramci standardov ISVS uzdnes definuje standardy pre Open Data.

Kazdopadne teda, do GDoc dokumentu som teda napisal “Ustanoviť jednoznačného vlastníka témy “zverejňovanie otvorených údajov”” a teda teoreticky, ak to prejde, tak Vlada si da ulohu, ze toto vyriesi. Do 2018.

:slight_smile: nebol moj, ale suhlasim ze je patologicky … A nie evidovať ale evidovane ETL-kovať vo forme datasetov na data.gov.sk . O tomto sa na Nasese (ci Globalteli? … uz si nepamatam presne) pred 2 rokmi seriozne bavili ako o veci ktora sa bude robit …

Este by som tam doplnil aj odporucanie, ze vlastnikom temy by malo byt MS SR vzhladom na zakon o slobodnom pristupe k informaciam. Vlada totiz casto rozhoduje viac politicky (rozumej kto chce mat za tym nejaky biznis) ako na zaklade odbornych podkladov. Ale takto sa nemoze aspon vyhovorit ze to nikde nebolo napisane :slight_smile: Inak ak by sa to malo riesit uplne koncepcne tak treba doriesit aj informacnu bezpecnost, ktora je dnes rozdelena medzi mnozstvo organizacii (NBU, UOOU, Datacentrum, MFSR, MV SR a mozno aj dalsie). Ale obavam sa ze z tejto temy chce vela zaujmovych skupin resp. sponzorov nieco ziskat :worried: takze tu nejaka konsolidacia kompetencii momentalne nehrozi…

Vdaka. Zatial nesurodo, ale doplnil som to do prvej kapitoly.

Mam take podozrenie, ze ako “laici” (ludia mimo verejnej spravy) asi nedame jedno dobre odporucanie, ale mozeme skratka chciet “vyrieste to” a pripadne dat jedni ci dve alternativy, ze asi ako by sme si to predstavovali. Len by som potreboval podebabit s viacerymi, lebo napr. neviem, ci je lepsie novelizovat 211 alebo robit novy zakon? Dame tematicku stretavku? Ak su zaujemci, dajte mi prosim vediet na hanecak@opendata.sk .

Presne o tomto som hovoril …

Mne teda pripada rozumnejsie robit DEFAULTNE na vsetkych projektoch API kvoli OPEN DATAM …a nie CRs pri kazdej poziadavke od obcanov … lebo k tomu to smerovalo… :slightly_smiling:

BTW: pozrel som si to video … skoda ze nebolo vidiet reakce a diskusiu …

zo stranky www.nsrr.sk stiahnute XLS cerpanie k 31:12.2015:

1 Like

Na rovnaký účel portál urobilo aj mesto Berckley. Urobili to za pomoci študentov a výsledkom je tento portál https://data.cityofberkeley.info
A ako uvádzajú zdroje (http://www.berkeleyside.com/2015/08/10/city-of-berkeley-unveils-new-open-data-portal/) tak to stálo 1500 hodín dobrovoľníckej práce. … už len nájsť 10 rozdielov. :slightly_smiling:

… ešte doplním údaje o portále Európskej únie http://open-data.europa.eu/sk/data
Náklady na obstaranie boli 1.263.729,50 Euro a údržba na 4 roky 999.980,- Euro.

1 Like

Urcite zadaj ako ulohu OGP, pretoze aj my to v AK VS mame na TODO liste. Ozvem sa este ohladom toho :smirk:

Ak sa pozries na sucasnu legislativnu prax, tak sa moze kludne moze stat ze sa to dostane do uplne nesuvisiaceho zakona. Ale ak to chces riesit podla svetovych zakladnych principov tak potom odporucam princip DIKW, z coho vychadza ze Data su nizsia vrstva Informacii a preto by som to spojil s 211

OK, doplnil som ODR do dokumentu. Pripadne doplnaj tam. Vdaka.

A k tomuto som prave zapocul (uz si nepamatam kde, ze by od NASES?) ze vraj pravnici vidia temu Open Data ako zrelu na samostany zakon. Cize alebo by som v nasom vystupe ponechal len hruby ciel (a cestu nech si najde “riesitel ulohy”) alebo potom uvitam spatnu vazbu od pravnikov, ak chcem dat aj konkretne odporucanie riesenia.

No nechaj nieco na pravnikoch a nedopadne to dobre :). A velmi silne by som rozlisoval medzi pravnikmi a legislativcami. NASES legislativcov nema a ani nemoze mat, takze ak to islo odtial tak to by som nebral ani do uvahy.

Vo vystupe by som odporucal dat odborne odporucanie (nie pravne) a upozornenie na silnu zavislost medzi data-information. Inak toto je jeden z najvacsich legislativnych problemov v SR. Suvisiace veci uvedene v roznych zakonoch a dokonca aj ako vsunute parafragy v nesuvisiacich zakonoch, To je potom raj pre pravnikov, cudne rozsudky a zmatocne pojednavania…

1 Like

mozno to vidim len prilis lahko, ale keby vlada spravila zakon o open data, tak si tym urcite spravi plus u ludi.
Zakon by napr prikazoval ze do napr 2020 by museli vsetky statne orgranizacie, zverejnovat svoje agendy, ktore su dostupne cez zakone o pristupe k informaciam (tedia ziadne osobne udaje alebo dake inak neverejne data). Zakon o egovermente spravil v podstate to iste, ze prikazal ovm komunikovat elektronicky.

Kazda organizacia vie ake agendy ma na starosti (nakoniec je to v zakonoch napisane) + dake vseobecne ako organizacna struktrura, otvaracie hodiny, faktury, platy, atd… Na analyzu spolocnych veci (a mozno aj vsetkych) by sa dal spravit tiez projekt vramci uz existujucej organizacie, nakoniec tu mame dobrovolnikov co to aj sami robia.

Dakou vyhlaskou by sa urcili formaty a podmienky ake musia data splnat obdobne ako je teraz 55/2014 pre isvs.

Na nieco take sa urcite budu dat cerpat peniaze z EU. Mne sa viac pozdava jednoduchsia cesta, ze by to mali byt data a nie dake pokrocile funkcie ako olap alebo vyhladavania aby sa nestalo, ze niekto spravi objednavku za 4m len kvoli tomuto.

Na nieco pokrocile si mozu komercne firmy vyrabat nastroje a predavat ich, alebo kazdy si svoje.

Len by to chcelo zakon, je to najlahsie a pritom najtazsie riesenie

Vdaka za reakciu. V zasade si mi pripomenul, ze tu predpokladam urciti “insider know-how” z toho, ako Open Data, OGP, a pod. v SR funguju poslednych 3-5 rokov. Doplnim teda par veci tak,ako som ich naakumuloval vramci OpenData.sk .

To ano, kedze transpozicia EU smernice PSI do nasho zakona 211 ponechala niekolko veci nedoriesenych.

To by bola duplicita, kedze nieco take uz dnes prikazuje PSI a aj samotny zakon 211.

Tento Vynos plati na vsetky ISVS a teda aj tie, ktore ci uz specificky iba publikuju Open Data alebo to maju len ako “vedlajsiu napln”. Cize to by bola zase duplicita.

V tomto sa vramci komunity zhodujeme tusim takmer vsetci.

Ako som pisal vyssie, zakony a ine nastroje uz vlastne mame. K PSI a 211 pripojim este nase clenstvo v OGP a predhadzajuce akcne plany OGP (OGP uklada konkretne ulohy ohladom Open Data uz cca od roku 2011).

Co je problem je “nieco”, co primeje konkretne organizacie zverejnit konkretne udaje v nejakom konkretnom case. Aktualne sa mnohe take organizacie (casto krat objektivne) citia byt v otvorenych udajoch na nule. A z nuly sa tazko hybe. Treba dat impulz.

Vyssie spominane zakony su povedzme “high-level” a nejaku cast impulzu davaju. Chybaju vsak aj nejake “low-level” podnety typu cim a ako zacat.

A teda o tom je aj OGP plan a tato debata: najst konkretnejsie drobnejsie ulohy ktore oze Vlada vykonat a ktore pomozu “rozhybat vlak”.

1 Like

Vdaka, som nevedel ako sa to posuva kedze nie som az tak zainteresovany v tejto problematike.
Tak mi napada (mozno to uz existuje) pripravit daku “prirucku” alebo skor framework ktory by po krokoch sprevadzal orgranizaciu pri zverejnovani dat, pocnuc tym ako data identifikovat, ako ich zbierat, digitalizovat, zoznam projektov a ich hrube projekt plany, role/ludi, odporucania na implementaciu, obsahoval by predpripravene ziadosti o eu fondy, predpripravene spolocne datasety…
Ci toto sa tu riesi?

Zacneme planovat hustejsie Open Data stretavky, aby sme lepsie “rozpustili” informacie z pred startu S.D. :slightly_smiling:

eDemokracia nieco take vytvorila (na baze COMSODE).

1 Like

Projekt edemokracia nerovnasa data.gov.sk
Projekt sa skladal z vacsieho mnozstva roznych rieseni, pricom modul otvorenych dat MOD ktoreho sucastou je data.gov.sk bol naozaj odrobinka ak sa bavime o cene.

na informatizacii su dokumenty ktore naznacuju co vsetko sa schovalo do slova edemokracia.

1 Like

Btw. akčný plán OGP bol dnes schválený vládou.
http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=26262

2 Likes

Tak aby radosť nebola predčasná:
https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=2835548&l=sk

.8. Vypracovanie štúdie uskutočnitei’nosti pre projekt “Centrálne riešenie Open Data”
-Analýza východiskového stavu a potrieb
-Vypracovanie dokumentu Štúdie uskutočnitel’nosti vrátane príloh v súlade s metodikou pre Štúdie
uskutočniteľnosti platnej pre OP Integrovaná infraštruktúra
-Podpora počas pripomienkovacieho a schvaľovacieho procesu k dokumentu