Akčný plán iniciatívy pre otvorené vládnutie 2022-2024 (OGP)

Myslím si, že v predchádzajúcich asi 5 AP (4* OGP a raz tá NASES Stratégia a akčný pán zverejňovania otvorených údajov verejnej správy: https://datalab.digital/otvorene-udaje/) bolo úloh v oblasti Open data vcelku dosť (aj my za MIRRI ročne reportujeme plnenie snáď viac ako 20 úloh) a aj dátoví kurátori na rezortoch volajú po znížení ich počtu. Som tiež členom tej ÚSVROS “Kreatívnej skupiny na podporu otvoreného vládnutia” (btw. názov tejto skupiny bol môj návrh, ktorý v rámci súťaže návrhov vyžrebovali :grinning: ).

Za MIRRI/ DK generálne budem do OGP presadzovať:

  1. zníženie počtu úloh
  2. jasnejšie definované úlohy (umožňujúce merať a reportovať)
  3. zadanie takých úloh, ktoré budú mať v sebe preukázaný zmysel a vzťah k OGP

Zatiaľ ich nemám vymyslené, ale tu spolieham aj na pomoc vás - komunity.

Čo sa týka výtlaku rôznych akčných plánov a Uznesení vlády - bohužiaľ je len veľmi limitovaný, nejako veľmi výrazne nám nepomáhajú. Možno ešte medzinárodná značka “OGP” má nejakú silu. Inak mi množstvo kurátorov signalizuje, že bez “biča” v podobe zákona (o údajoch) a “cukru” (zabezpečenia kapacít personál + financie) nemajú Open datové úlohy v rezortoch veľkú vážnosť a prioritu. Najmä pokiaľ ani nemajú od užívateľov open dát spätnú väzbu, že to, čo zverejňujú je aj na niečo zmysluplné využívané - toto by btw. inak vcelku pomohlo aspoň ich internej motivácii.

Verím, že náš projekt “Open data 2.0”, spolu s posilnením našich kapacít v téme, financovaním Open data aktivít rezortov aj miest a obcí cez Dopytovú výzvu manažment údajov, toľkoočakávanýmanikdyešteneprijatým zákonom o údajoch a aj s vašou podporou spolu s úderným zadefinovaním OGP úloh napomôžu razantnému rozvoju otvorených údajov na budúci rok a ako vedľajší efekt aj zlepšeniu postavenia SR v medzinárodných rebríčkoch - či už Open Data Maturity Index, alebo OECD OURdata Index (Open Government Data).