Znemnoznenie pouzivania webu pri neakceptovani cookies - financna sprava

Vidim, ze odbornici z Financnej spravy nerozumeju GDPR a cookies.

Ako inak sa vysvetlit, ze je znemoznene pouzivanie webu pri odmietnuti cookies, teda presne pripad, ktore samotny GDPR zakazuje. Namiesto poskytnutia sluzby akceptaciou funkcnych/nevyhnutnych cookies blokuju pristup k webu. To je rovno diskriminacne spravanie.

2 Likes

Pri naslednom suhlase sa ukazuje kvalitne spracovanie procesov na webe:

Cookies zrejme používajú na zabezpečenie správneho fungovania systému vysokej dostupnosti (vidím F5kové cookies). Keď cookies zakážete, loadbalancer Vás prehodí na iný node počas klikania (procesu) a ak na pozadí nie je cluster session (čo podľa screenshotov vyzerá, že nie je), tak to zlyhá.
Je to tam aj pekne popísané na stránke Vyhlásenie o použ... - PFS
Dokonca je tam aj popísané ako zakázať treťostranové cookies bez obmedzenia funkčnosti stránky.

Dakujem za popisanie procesu, ale ten ma naozaj nezaujima. Zaujima ma dostupnost sluzby, ktora je protizakonne nedostupna. Nech si financna sprava este raz podrobne precita GDPR a nadvaznost na funkcne/nevyhnutne cookies.

Zjednodusene: na take cookies sa nevztahuje ziadna akceptacia, staci informacia.

3 Likes

Kedze tiez postupne nemam rad velku vacsinu cookies, tak:

  1. load balancing sa da robit aj bez cookies, vid napr. haproxy - How to load-balance with ha-proxy without cookies? - Server Fault
  2. ak uz nevyhnutne nutne tie cookies aj tak treba (mame viac strankovy “proces” a treba drzat “session”), tak staci oznamit, netreba suhlas … IMHO, IANAL, lebo teda chapem, ze nejaku session sa bez cookie da tazko drzat … ved preto vlastne tie cookie vymysleli, duh
    • co (=nepotrebnost suhlasov resp. moznost ich nahradenia nastavenim browseru) bolo hadam ujasnene aj v najnovsej ePrivacy regulacii
      • aj ked teda evidujem, ze niektori sa toho opat chytili nejako prilis inovativne a opat vymyslaju kadeco len nie respektovanie nastaveni z browserov

Zacitujem este z uz spominanych “Vyhlásenie o používaní cookies na portáli FS” ( Vyhlásenie o použ... - PFS ):

V súčasnosti ani naše webové stránky nemôžu fungovať bez prepojenia na iné webové služby. Tieto služby sú integrované do našich stránok pretože ich považujeme za užitočné a bezpečné. To má za následok aj potrebu prijatia súborov cookies od služieb tretích strán.

Myslim, ze na zaklade ci uz GDPR, ePrivacy alebo povedzme zdraveho rozumu je na mojom posudeni, ci tie tretie strany povazujem za dolezite a bezpecne. A nastastie z titulu web architektury je v mojej kontrole akekolvek 3rd party cookies urezat bez ohladu na nazor Financnej spravy.

3 Likes

1| Load Balancing sa da robit aj bez cookies
iste vsteko ide ak sa chce a hlavne ak niekto urci pravidla fungovania aplikacii/systemu/infrastruktury. Casto sa to lepi ako lastovicky hniezdo (im to apspon drzi pokope). Je to funkcne, ale …
Koncepcie vela webov su postavene na koncepciach 90 rokov a uz ani nehovorim o tom, ze na FS default konfiguraciach a konceptoch. Pokusy o debatu na tuto temu su casto ignorovane lebo sa to niekomu nehodi do jeho pohodlia alebo jesitnosti. Ale to je tema na inu debatu :slight_smile:

2| Vynuteny suhlas je protipravny podla upravy v GDPR. Ale treba zase dodat, ze prevadzkovatel moze odmietnut poskytnutie sluzby. V pripade statneho webu je to asi nemyslitelne, aspon z mojho pohladu, preto je lepsie mat vynuteny suhlas ako odmietnutie sluzby, hlavne ak je to technologicky problem co v pripade FS je. Je naivne si mysliet, ze ak sa tu nieco lepilo 10-15 rokov, tak zo dna na den bude vsetko cool ako ma byt.

Bez ohladu na to co som tu napisal, suhlasim s tym, ze je potrebne poukazovat na taketo nedostatky, iba tak sa niekam posunieme a mozno donutime niektorych ludi vystupit zo svojej konfortnej zony. Pravdepodobne je to naivne, ale urcity tlak treba vytvarat, inak sa nic nezmeni.

1 Like

pravnici financnej spravy opatovne nerozumeju, co po nich chce GDPR + zakon o elektronickych komunikaciach.

kategoria nevyhnutne cookies (t.j. nutne na pouzivanie …) je definovana v zakone a nevyzaduje suhlas. vyzadovanim suhlasu, aj tam, kde ho netreba, dochadza k porusovaniu prav pouzivatela, aj podla GDPR, plus k otravovaniu a teda potencialne aj nasledne akceptovaniu vsetkeho bez rozmyslania.

2 Likes

@Jozef_Ivanic nemas info co je za tymto? Mne to nedava ziadny zmysel. Ved na nevyhnutne cookies ziadny suhlas netreba, dokonca podla mna ani ziadny oznam. Ale povedat, ze “vsetky cookies alebo to nebude fungovat” to je teda silne kafe aj na mna.

nie, o tomto probléme neviem.
a pravdupovediac PFS má oveľa dôležitejšie problémy ako kategorizáciu cookies.

Aha, takze porusovanie zakona zo strany FS je OK, ale ak obcan sa oneskori o par dni, tak FS vyrubuje pokuty. Chapem. Krasny postoj statneho uradnika, ako je obcan nedolezity.

1 Like

čo sa mi tu zase snažíte podsúvať?
miešate hrušky s jablkami, navyše som napísal len toľko, že PFS má oveľa väčšie problémy ako cookies.
kľudne FRSR zažalujte, ak je toto pre vás problém číslo 1.

Bohuzial takato reakcia hovori za vela :frowning:

3 Likes

ďalší troll:
štátne IT má dlhodobo problém s nedostatkom odborníkov.
z toho logicky vyplýva, že sa nedá riešiť všetko.
prestaňte nadávať, poďte priložiť ruku k dielu.
FRSR by potrebovala tak 10 ľudí - architektov, ako som ja (máme skoro 100 systémov).
PFS by si zaslúžil 100% dedikovaného architekta.
kde ich vziať?

Miliony problemov? Tak si nastavte priority.

Zbytocny cookie dialog je riesitelny za 10 minut jeho odstranenim.

A zalovat FS? No taku naivitu by som cakal mozno odomna ako obcana a nie niekoho, kto tam robi. Ak by UOOU fungoval (mam od nich potvrdene, ze nefunguju), tak by som to inicioval tam. Ale oni su len zbytocne vyzirky, ktore *** robia a ked im niekto posle podnet, tak za pol roka zareaguju a daju obcanovi 3 dni na odpoved, lebo “inak vec odkladaju”. Proaktivitu nemozeme cakat uz vobec.

Nečakal by som toľko problémov pri tak dobre financovanom systéme

1 Like

Este ze sa zacal pouzivat tento privlastok. Je to v poslednej dobe odpoved skoro na vsetky neprijemne poznamky.
Nie vazeny, stat je povinny sa riadit ustravou a zakonmi. V ziadnom z nich nie je napisane ze sa zakonmi riadi iba v tedy ak ma na to dostatok ludi. Pre obcana takato vynimka neexistuje a nemoze existovat ani pre stat.
Ak to tlacidlo je tam v rozpore so zakonom (neviem nestudoval som ho, kolega tak pise), tak je to niecia nadpraca (povodne tam nebolo - niekto ho tam dal - on vam nechybal) podobne ako ked si stat ulahcil pracu a do jednotliuvych zloziek v schranke UPVS si koli svojej statistike naockoval google analyticky link!
Nema cenui sa takto bavit - hned osocovat - radsej nepiste nic a my to nejako uz prekusneme…

5 Likes

Teme sa venujem dlhodobo a chapem, ze nie kazdy sa dokaze prisposobit. Najma z malych webov, neziskoviek a pod.

Ale od statnej správy ocakavam absolutnu zákonnosť a nie nahodne porusovanie zakonov, lebo oni mali rovnako dlhý cas to zmenit. Navyse maju medzirezortné pripomienkovanie. Co robili? Co nerobili skor teda…

Poslanci zakon odhlasovali na jesen. To ze pan Ivanic riesi ine priority, je jeho pracovna vec. Ale zjavne ten web pokryva mnozstvo pravnikov, ktori musia rozumiet, ze porusuju zakon. Ale OK, ja teda poslem sťažnosť na FS SR, lebo sud je az dalsi krok, to by snad aj pan Ivanic mohol vediet.

Potom pre ucely pripadneho sudu bude aj tato diskusia vypovedna, aj ked to beriem ako finalny prostriedok. Ale mozno to za 35 eur stoji (podanie) a este sa tu vyskladame.

1 Like

páni, ja naozaj nerozumiem, o čo vám ide.
jasne som napísal, že o tomto probléme som nevedel.
a jasne som napísal, že PFS má aj oveľa väčšie problémy ako zle manažované cookies.

vy ste medzičasom spustili hon na čarodejnice.

ak by sme na PFS mali dedikovaného architekta, tak by tento problém bol možno schopný riešiť promptne k vašej spokojnosti, ale tak to nie je. nemáme. poďte pomôcť, bude lepšie. nechcete pomôcť, tak sa môžete akurát tak sťažovať na tejto platforme. ja už som voči miestnym diskusiám imúnny. ľuďom sa človek nezavďačí, nech by sa snažil akokoľvek.

Ok, teraz uz viete. Coskoro aj oficialne.

Presne tak, zmluva za nehorazne milony a pozaduje architekta na plny uvazok … nieco tu nebude v poriadku …

1 Like