Zmena trvaleho pobytu v katastri

Menil som trvaly pobyt v katastri. Ziadost som poslal cez vseobecne podanie na slovensko.sk na okresny urad. Nedostal som ziadnu spravu o postupe spracovania, po case som si len tak pozrel LV a zistil, ze udaje boli zapisane.

Ziadost vyzerala takto:

Vec: Žiadosť o vyznačenie zmeny trvalého pobytu v operáte katastra nehnuteľností

Podpísaný Ing. X Y, r. Y, narodený dňa 1. 1. 2011, rodné číslo 110111/1234, trvale bytom Ulica 1, Mesto (viď el. podpis) žiadam o vyznačenie zmeny trvalého pobytu v operáte katastra nehnuteľností:

Označenie nehnuteľnosti:

Názov katastrálneho územia: 123456 MestskaCast
Číslo listu vlastníctva: 1234
Súpisné číslo: 5678
Číslo bytu: 123

Vyznačenie zmeny trvalého pobytu:
Pôvodná adresa trvalého pobytu: Ulica 22/2, Dedina, PSČ 123 45, SR
Nová adresa trvalého pobytu: Ulica 11/1, Mesto, PSČ 123 12, SR (viď el. podpis)


V Bratislave dňa 1. 12. 2016 (viď el. podpis)

Podpis: el. podpis (KEP)

Prílohy:
Listina preukazujúca zmenu trvalého pobytu - el. podpis (KEP)
3 Likes

Ďalší príklad “proaktívnej služby” (G2G, aplikačnej) - Zápis zmeny atribútu o FO do ESKN.
Fakt by ma zaujímalo, že kde to vázne, lebo mi to za predpokladu, že mapovanie identít z RFO na identity v katastri už prebehlo, príde triviálne, keďže ESKN má integrácie a je konzumentom RFO…

To mi hovorí, že kataster ten zmenený atribút o vlastníkovi z RFO

  • má, ale čaká na úkon vlastníka (ako odôvodnenie určite používa floskulu: agendový zákon (katastrálny) stále stanovuje povinnosť oznámiť zmenu údajov vlastníkovi…)
  • nemá, lebo ho nemá ani RFO (a to by bol trochu väčší prúser)…

Ak platí prvá možnosť, tak nevidím dôvod prečo namiesto koncovej služby nespraviť aplikačnú, pričom ďalšou aplikačnou službou môže byť Zápis atribútov o FO z RFO do agendových a nadrezortných IS obcí a miest …
No a novou koncovou službou bude Výrub dane z nehnuteľnosti uložený novému vlastníkovi v elektronickej podobe do zriadenej elektronickej schránky, ktorá ak je

  • aktívna, sa Výrub považuje za doručený,
  • neaktívna, sa Výrub považuje za uložený
    a obec doručuje listinný rovnopis (informáciu o tom, že ak chce vidieť originál Výrubu v elektronickej podobe, tak ho má uložený v jeho eDesku a môže si ho vyzdvihnúť jednorazovým prístupom do jeho eDesku cez IOM).

Je to fakt sci-fi?

1 Like

Tipujem, ze A/ je spravne…

Trvaly pobyt v RFO samozrejme je. Ale zmeny sa oznamuju len pre osoby oznacene ako zaujmove pre dany system.

Ved RFO je referencny register, to by malo znamenat, ze ked to tam raz zapises (resp. MV SR zapise) cez sluzbu “zmena TP” nemusi ta dalej zaujimat ako si to agendovy system dotiahne. Ak si to nedotiahne je to chyba daneho uradu nie?

to áno, ale kataster zjavne čaká na úkon vlastníka (oznámenie o zmene), pretože bez tohto úkonu to vo svojej databáze nezmenia…

Toto je ale velmi silny predpoklad a neverim, ze toto vobec nejako v dohladnej dobe prebehne.

1 Like

Chlapci idealisti :slight_smile: v súčasnej dobe bude sci-fi, keby aspoň prišla správa z okresného úradu alebo katastra, že ju prijali a následne správa, že bol úkon vykonaný !!!

Zatiaľ v schránke správ vidíte iba vaše odoslané všeobecné podanie a dumáte, čo ďalej. Ak vás tlačí čas, tak pozerajte denne na katasterportal alebo čakajte na poštárku :frowning:

Vysvetlite mi prosím rečou môjho kmeňa, prečo všetky tie skvele štátne softvéry nie sú schopné odoslať aspoň tieto 2 správy?

Napíšte mi prosím čo je:
G2G
ESKN
RFO

FO - fyzická osoba - podnikateľ zapísaný v ŽRSR - živnostník má IČO
občan nie je FO - občan je človek - má rodné číslo a eID kartu
eID karta - občiansky preukaz s čipovou kartou a ZEP alebo KEP

Vysvetlíte mi prosím aký je rozdiel medzi ZEP a KEP, technologicky, nie v reči IT.
V zákonoch je napísané, že slovo ZEP zaručený elektronický podpis sa nahrádza slovom KEP kvalifikovaný elektronický podpis.
Čo to znamená?

https://blogs.adobe.com/security/91014620_eusig_wp_ue.pdf

FO je fyzicka osoba (ako protipol k Pravnicka Osoba)

Fyzicka Osoba Podnikatel je FOP.

RFO = Register Fyzickych Osob (obcanov a cudzincov zdrzujucich sa na nasom uzemi)

Nie som od fachu, takze brat s rezervou.

bez idealizmu sa nepohneme dalej :slight_smile:

G2G - komunikačný kanál government to government
ESKN - elektronické služby katastra nehnuteľností (projekt a názov systému)
RFO - register fyzických osôb (všetkých fyzických osôb, ktoré prišli do kontaktu s VS - jeho zdrojmi sú matričná CISMA, REGOB, atď…)

občan je podmnožinou FO…
občan iného štátu, ktorý nemá rodné číslo nemôže byť vlastníkom nehnuteľnosti na SK?

ZEP = KEP (ide len o zmenu názvu autorizačného prostriedku…miesto zaručený je kvalifikovaný)…

Dakujem za vysvetlenia

ZEP a KEP teda nie je rozdiel v IT technológii, ale len v názve.

Čo je:
CISMA
REGOB
atď. … kde nájdem nejaký slovník, kde sú tieto skratky rozpísané?

niečo viem dedukovať, ale
RFO - register fyzických osôb som myslela, že sa týka iba živnostníkov :frowning: , čiže v informatizácii SR tento register obsahuje aj občanov

Občan iného štátu môže vlastniť nehnuteľnosti v SR, len nepredpokladám, že si bude návrh do KN podávať sám elektronicky :slight_smile:, asi to bude zaňho robiť splnomocnený zástupca … atď.

Ešte raz ďakujem.

CISMA = Centrálny informačný systém matrík
REGOB = Register obyvatelov

Obidva sú zdrojmi RFO, v ktorom sa maju nachádzať občania aj neobčania SR (sorry za výraz, ale pre vysvetlenie stačí:) ) a z neo MV poskytuje všetkým ostatným údaje o FO, ktoré potrebujú pre identifikačnú aj rozhodovaciu časť svojich konaní…[quote=“Pavlina, post:13, topic:3266”]
atď. … kde nájdem nejaký slovník, kde sú tieto skratky rozpísané?
[/quote]

oficiálne nenájdeš…neoficiálne pripravujem slovník, ktorý mám zatiaľ v stave na 30% :slight_smile:

Tak ten slovník by ma veľmi zaujímal, lebo ja si robím taký slovník tiež sama pre seba. Som zvedavá čo v tom slovníku máš. A bude pre jednoduchých ľudí UX alebo zase niečo kde sa stratím?

Ja obyčajný UX nie informatik, sa sama sebe čudujem, že sa mi sem vôbec podarilo zaregistrovať a kde tu čo napísať. Ale orientujem sa tu absolútne chaoticky.

A dúfam, že ten tvoj slovník bude po slovensky a v reči môjho kmeňa, nie po informaticky :slight_smile:

Ako napísal Hviezdoslav:
Ó, mojej matky reč je krásota,
je milota, je rozkoš, láska svätá;
je, vidím, cítim, celok života,
môj pokrm dobrý, moja čaša zlatá
a moja odev, ktorej neviem ceny…
Buď požehnaný, kto sa pohodil
v tom so mnou, trvá pritom nepremenný;
buď kliaty, kto sa zaprel, odrodil…

Read more: http://zlatyfond.sme.sk/dielo/202/Orszagh-Hviezdoslav_Letorosty-III/2#ixzz4YgAAMCtk

http://www.informatizacia.sk/ext_dok-metodicky_pokyn_glosar_pojmov/3482c&ved=0ahUKEwiqkfqMi5DSAhWCKywKHf6FC3AQFggYMAA&usg=AFQjCNFIceKjfSFMRaBEFcoqc85_hCchRA

Sorry som na mobile :smile:

môžem z toho urobiť verejný slovník na webe?
neporuším niečo?

Verejne ta pochvalime, ak z toho dokazes spravit zmysluplny slovnik, v ktorom sa da vyhladavat :slight_smile: akurat by som tam dal odkaz, ze podkladom je metodicky pokyn MF …
Ale urcite je potrebne viacero pojmov upravit…aby boli v sulade s pojmami, ktore boli odvtedy definovane zakonom…

a co máš v svojom slovníku ty? tie isté pojmy alebo už niečo viac?
nech to zrobím naraz

Toto sa týka inak špeciálne katastra. Ty si robil záznam, kde to ide bez poplatku, takže preto si videl len zmenu. Ale lepšie to nie je ani pri vkladoch - tam sú schopní poslať mailom výzvu na úhradu poplatku, inak ani do elektonickej schŕanky, ani listinne nič. Topík je, keď podáte napríklad tri vklady za deň na jeden úrad, a oni pošlú tri výzvy na poplatok, s tým, že podľa absolútne ničoho neviete priradiť výzvu ku konaniu.

Neviem prečo je to tak v prípade katastra. Už aj klasické všeobecné podanie na obec alebo hocikam inde automaticky generuje potvrdenia o odoslaní, prijatí do elektronickej schránky, overení podpisov… To, že tam niekedy chýba “koncovka” v podobe oznámenia o zaevidovaní už v konkrétnej podateľni úradu je blbé.

Ale kataster vôbec. Podľa mňa na to nabehnú. V súvislosti so zákonom o dôveryhodných službách vydali viacero usmernení (súvisiacich najmä so zaručenou konverziou), takže tento proces eventuélne snáď dotianu aj oni. Lebo reálne keď realiťáci prestanú behať po katastri osobne a začnú tie svoje hromady podávať elektronicky, tak ich k tomu donúti tlak verejnosti.

Jo musis im to napisat do formulara agendy ze chces aby ti do toho oznamenia co chodi mailom napisali tvoje cislo a cislo vkladu. Ja to tak robim a uz som ich presvedcil ze mi tam maju pisat aj vysku poplatku a IBAN katastru :D.