Zmena trvaleho pobytu + elektronicka ziadost o novy OP

EDIT:
Aj na základe tu diskutovaných informácií sme na portáli Návody.Digital sme spracovali návod na zmenu trvalého bydliska.
Ďalej pokračuje pôvodný príspevok:

Ahojte,

tento navod/skusenost je platna iba ak uz mate OP, ktory vie vyrabat ZEPy (tj. obsahuje kvalifikovany certifikat a vy mate BOK kod).

Prestahoval som sa, zmenu trvaleho pobytu som vyriesil cez Katalóg služieb -... - UPVS priamy link minv: https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/pobyt/pobyt-t/trvaly-pobyt-prihlasenie. Udaje je potrebne zadat presne tak ako su v liste vlastnictva, prvy krat mi to nezobralo lebo cislo bytu 11-05, som napisal ako 1105 :smiley:

Na druhy krat ok - zmena trvaleho pobytu uzavreta.

Akonahle doslo potvrdenie s uspechom tak som poziadal o vydanie noveho obcianskeho cez Životná situácia - UPVS (sekcia Podanie žiadosti elektronicky), priamy link: https://portal.minv.sk/wps/wcm/myconnect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/sluzba-ziadost-vydanie+obcianskeho+preukazu+s+cipom/ziadost_vydanie_op. Nic divne som nikde nevyplnal. Dosla mi do schranky sprava, ze mam zaplatit 4.5, tak som zaplatil a o 2 tyzdne dosla SMS ze mozem dojst po obciansky.

Dosiel som na Tomasikovu, teta na mna pozerala ako na zjavenie, ze ako sa mi to podarilo, zevraj som bol prvy kto elektronicky poziadal o OP. Tak ona a jej veduca dostala rychlokurz zadarmo, ze je to mozne a funguje to. A potom klasika: 8x natukat skoro ten isty kod a hotovo. Stary certifikat revoknuty.

PS: bal som sa ci ostanu delegacie, ale ostali.

7 Likes

Toto vypada celkom dobre, tento pribeh.

A ked zacnu v 2022 koncit po 10 rokoch platnosti OP s cipom, tak bude mozne poziadat takto aj o vydanie noveho. Zakladna podmienka je mat v nejakom dokladovom systeme (obciansky/ vodicsky/ pas) fotku nie starsiu ako 5 rokov, ktora bude nasledne pouzita v novom OP.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2006/224/20161018#paragraf-7b

Mohlo by sa to v zasade este rozsirit aj o ine dovody vydania OP (napr. zmena priezviska po sobasi).

1 Like

Pridam novu skusenost z konca roka 2018.

Formular na ziadost umoznuje podat ziadost aj za manzela/manzelku a deti. Vsetky udaje manzelky aj deti boli vo formulari predvyplnene, az som bol prekvapeny. Pri manzelovi/manzelke formular tvrdi, ze treba splnomocnenie/suhlas na podanie ziadosti. Pri detoch netreba nic, len treba vyplnit najvyssie ukoncene vzdelanie, a tam som si nic nevedel vybrat. Na infolinke MVSR som bol pouceny, ze stale trva stav, ze ziadost sa podava len za seba, a len na nehnutelnost, ktorej je clovek vlastnikom (BSM moze byt).

(Tato informacia na stranke https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/pobyt/pobyt-t/trvaly-pobyt-prihlasenie uvedena je. Formular sa ale tvari, ako keby prihlasenie rodiny bolo podporovane.)

Služba je v súčasnosti pripravená na použitie iba v prípade, že občan koná sám za seba a robí úkon nad nehnuteľnosťou, ktorej je vlastníkom alebo spoluvlastníkom.

Ziadost o zmenu trvaleho pobytu som zadaval 14.11.2018, po necelych troch tyzdnoch ma zacalo zaujimat, ako dlho zvykne takato operacia trvat. Na infolinke MVSR 3.12.2018 potvrdili, ze to byva zvycajne skor, ale je tam manualny proces - na katastri musi pracovnik overit vlastnictvo nehnutelnosti, a v tomto pripade sa to zdrzalo.

Po opatovnej urgencii 6.12.2018 rano to z MVSR na katastri pourgovali. Dnes 7.12.2018 predobedom prisla sprava z MVSR, ze trvaly pobyt je zmeneny, a naozaj aj je.

Ziadost o vydanie OP podana, poplatok 2 € zaplateny kartou. Dostal som okamzitu spatnu vazbu o prijati platby, aj po presmerovani do schranky vyskocila pekna zelena informacia o prijati platby.

Proces pekny, az na to zdrzanie na katastri to prebehlo relativne podla ocakavani a hladko.

Vyjadrenie z MVSR:


ospravedlňujeme sa za spôsobené komplikácie, nakoľko kataster nehnuteľností nemá sprístupnené elektronické služby, museli sme čakať na pracovníka katastra, ktorý overil platnosť listu vlastníctva.
Podanie bolo zrealizované a zmena Vášho pobytu bola realizovaná, túto informáciu by ste mali dostať aj do elektronickej schránky, zároveň môžete požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu.

Ocenujem informaciu o moznosti poziadat o vydanie OP.

Podanie sa vola " eID_Podanie_Ext_Ziadosti_O_Vydanie_OP_Bez_Zep_UI_1…", trochu ma vystrasilo to “_Bez_Zep”, ale predpokladam, ze sa to tyka ziadosti, nie OP (tzn. ze bola podana ziadost, ktora nie je podpisana, nie, ze ziadam o OP bez moznosti podpisovania).

Ahojte,

pridam aj ja moju skusenost.

Tiez som chcel poziadat o zmenu tr. pobytu elektronicky, nakoniec sa podarilo podanie odoslat (bol tam prechodny problem s podpisovanim, ale po restarte to nakoniec slo).

Na druhy den ale prisla odpoved, ze to nie je mozne, nakolko na adrese je evidovana nejaka tarcha, ktora brani evidovaniu trvaleho pobytu. Chcel som vediet, co to znamena. Na MV SR mi povedali, ze je to kvoli tomu, ze na LV je evidovana tarcha v prospech distributora el. energie a z tohto dovodu nie je mozne poziadat o zmenu tr. pobytu elektronicky, asi im system vyhadzuje taketo podania. Zmenu trvaleho pobytu je potrebne ziadat osobne na urade.

Tolko skusenost :slight_smile:

1 Like

Prave som prisiel z klientskeho centra s novym OP a je uplne cisty. Zabudol som, ze to treba revoknut a panicka za priehradkou to nevedela, tak tam musim ist znova :sob:

Tak som tam bol dnes znova a takmer katastrofa. Panicku za priehradkou sa mi nepodarilo presvedcit, aby mi obnovila certifikaty. Najprv tvrdila, ze ved ich tam mam. S vypatim sil som ju presvedcil, aby mi aktivovala aspon BOK kod. Ked su takto kompetentni pracovnici na Klientskom centre na Tomasikovej, aki schopni su potom niekde, kde nemaju tolko pripadov na riesenie? :see_no_evil: Tak si idem pekne pregenerovat certifikaty nanovo. :frowning_face:

Pri podavani ziadosti o zmenu trvaleho pobytu je povinne pole “Najvyssie dosiahnute vzdelanie”. Neviete niekto, naco je to potrebne k zmene TP? :upside_down_face:

pri zmene TP si musis zmenit aj OP. A tam sa dava aj titul. Cize ked si das, ze mas vysokoskolske vzdelanie, tak budes mat na OP aj titul.

Nj, ale preco je to pole povinne? A preco sa pytaju na najvyssie dosiahnute vzdelanie, a nie na titul? No haluz…

1 Like

Moje aktuálne postrehy (chcel som si zmeniť TP):

  • Nemiestna otázka na dôvod zmeny (chybála možnosť “Nič ťa do toho, drahé ministerstvo”)
  • Pokiaľ máte nastavenú angličtinu možnosti sú v slovenčine
  • Stále sa vyžaduje ActiveX a Internet fucking Exploder
  • Aj napriek tomu, že som IE po prežehnaní zapol ako aj ActiveX DSigner, nemal som v tej zrúde k dispozícii moje certifikáty. Som dosť technický typ, ale aj tak neviem čo ďalej s tým. Bežný človek nemá šancu niečo vybaviť.

Výsledkom miliardovej elektronizácie je, že to pôjdem vybaviť osobne.

Odhlasenie do zahranicia je tiez zazitok ako pisal richtone

Otázka na dôvod zmeny (zvolena možnosť “Ostatne dovody”)
Stále sa vyžaduje ActiveX a Internet fucking Exploder - indeed
Aj napriek tomu, že som IE po prežehnaní zapol ako aj ActiveX DSigner, nemal som v tej zrúde k dispozícii moje certifikáty.

Tiez tak… na treti pokus sa mi to podarilo… Tak snad to teraz rychlo spracuju a ja potom zacnem riesit dilemu ako dopravi OP pocas Korony Policii alebo “zastupitelstvu”…

Dobry večer, viete mi prosim poradiť…chcela som si zmenit TP eldktronicky a pri poslednom kroku mi nechce prejsť podpis- vyhadzuje mi hlášku “Interna chyba systemu”.V čom by mohol byť problem?vďaka

ahoj, skusal som to a mne to podpisat islo…

Hm…tak neviem kde je problem…skušam volať na zakaznicku linku…uvidim čo a či poradia…každopadne ďakujem

cez aky internetovy prehliadac to skusate? Aky mate operacny system? Mate nainstalovane posledne aktualizacie?

Tiez ma to napadlo, ale to by jej asi nevypisalo internu chybu systemu…

myslis helpdesk MV? :slight_smile: ten je dnes nedostupny…

Cez explorer…operačný sys. mám Windows a hej mám aktualizácie posledné (asi:))- nič mi nevyskakuje…a hej na helpdesk som volala 3x asi 5 minut a nič…

image

…vzdavam sa…

2 Likes

skus iny prehliadac,