Zmena ECV pri zmene trvaleho pobytu

Napadlo ma, aky je zmysel naviazania ECV na okres? Naco je dobre, ze vieme, v ktorom okrese je auto registrovane? Odrazam sa od zmeny trvaleho bydliska (TB) elektronicky. Pri zmene TB do ineho okresu musime do 15 dni prehlasit vozidlo do noveho okresu. Tu by sa mala tiez uplatnovat zasada “jedenkrat a dost” - stat uz vie novu adresu mojho TB a preto si “prehlasenie vozidla do noveho okresu” moze spravit sam a na pozadi.

Tu vznika problem s ECV. V sucasnosti musi mat vozidlo ECV podla okresu - preco by nemohli byt ECV nahodne generovane bez identifikatora okresu? Taktiez je zbytocne menit ECV pri zmene majitela a tym padom by mohla ta ista tabulka ostat na aute po celu dobu jeho zivotnosti -> usetrene peniaze.

5 Likes

Ziadny. Lebo je to takto zauzivane este z cias budovania svetlych zajtrajskov.
MV SR ma problem dorucovat ECV domov, nie to este uplne prekopat nezmyselny system.

3 Likes

suhlasim s @rotteast …mnoho procesov sú prežitky…

napríklad ja nechápem aký zmysel majú vodičské preukazy…je to len kartička s oprávnením, ktoré sa dá nosiť aj na eID…jediný zmysel vidím v tom, že ich zadržiavajú, keď nezaplatíš na mieste, ale to je tiež len jeden “odklik” v systéme…

1 Like

tak vodicak by som pochopil este, v inych clenskych statoch EU si policajti zatial nevedia skontrolovat, ci clovek ma vodicske opravnenie alebo nie (alebo ano?), pripadne napr. v pozicovni predkladas vodicak, ci pri inych prilezitostiach …ale ano, v zasade je plastova karticka VP redundantna

ked uz sme pri tom, tak biela karta na PZP je fakt zbytocna, lebo plati iba v SK a policajt si to podla ECV vie hned skontrolovat …a myslim ze v Rusku ich “bielu kartu” zrusili

1 Like

Ani v CR a inych statoch bielu karticku nemaju, to je len nas vymysel (spresnim - vymysel MF SR, nie MV SR). Standardny doklad je zelena karta, ktora sa uznava aj v zahranici.

Vodicsky preukaz - ten vyzaduje Dohovor o cestnej premavke (Vieden, 1968), nemozeme ho vkladat do cipu v eID a ani to nie je opodstatnene (bezne sa pouziva nie v administrativnom konani na dialku, ale ho potrebujes mat fyzicky v ruke a ukazat - pri kontrole, inemu ucastnikovi dopr. nehody/skod. udalosti, zamestnavatelovi a pod.). To plati aj vo vztahu k osvedceniu o evidencii vozidla.

ECV - plny suhlas s @Vladimir To pretrvava este s cias monarchie, ked malo kazde vozidlo svoju papierovu kartu, ktora putovala spolu s majitelom. Bohuzial vsak nie sme v tomto ziadna vynimka a tuto buzeraciu ma tiez vela statov EU.

Nasi susedia, s ktorymi sa tak radi porovnavame, sa toho uz pred casom zvladli zbavit:

2 Likes

Ako malo staci ked sa naozaj chce.:slight_smile:

Skvele vyriesene! Uz netreba chodit na policiu nepochopitelne dvakrat, ale staci ak povodny a novy majitel pridu na policiu spolu a vsetko vybavia na jedenkrat.

Vsetky tieto “vylepsenia” blokuje jedina vec - naviazanie ECV na okres pobytu majitela. Tento nezmysel treba zrusit.

A co by bolo treba spravit u nas, aby sa to stalo? Nespravime TODO list a ide sa? To by bol pekny vysledok.

Napríklad viete niekto vyčísliť koľko nás toto ročne stojí? Nové značky, úradníci, čas ľudí čo to vybavujú. Koľko je takýchto zmien?

Tak moje navrhy na TODO. Doplnam aj dalsie veci, ktore su redundantne.

  1. zrusit naviazanie ECV na okres - toto je vseobecny nazov navrhu na zmenu, ktora by priniesla minimalne dve pozitivne zmeny pri evidencii vozidiel:
  • zrusenie povinnosti prehlasit vozidlo do ineho okresu pri zmene trvaleho bydliska majitela
  • zmena vlastnika vozidla pri predaji iba na jednom policajnom oddeleni (aj ked je novy vlastnik z ineho okresu), zaroven nie je potreba menit ECV
  • zo zaciatku sa nemusi menit system vydavania novych ECV. Uplne staci, ked sa pri prepise vozidla mimo okres nebude vyzadovat zmena ECV. Zmena vlastnika vozidla teda bude mozna jedinou navstevou Policie. Vozidlo sa prepise na noveho vlastnika a “automaticky prehlasi do ineho okresu”. Neviem ako to funguje na pozadi, ci nie su nahodou nejake “okresne databazy” vozidiel a mozno preto sa to dnes riesi takto - odhlasovanim z jedneho okresu a nasledne prihlasovanim do druheho okresu. Kazdopadne, nech je flow akykolvek, toto sa musi dat urobit aj na pozadi, bez potreby obcana.
  1. zrusit niektore dnes povinne doklady pri prevadzke MV, ktore su naozaj zbytocne:
  • zrusit povinnost vozit so sebou karticky o TK a EK - mame predsa uzasny system, ktory automaticky pokutuje majitelov vozidiel, ak nevykonaju v potrebnej lehote TK a EK. Mozeme rovno zrusit aj nalepky na okne. Karticky o EK a TK pri prejdeni tychto kontrol moze STK kludne stale vydavat. Majitel si ich moze odlozit doma. Bude mat nieco “hmatatelne” o tom, ze ma TK/EK. Idealne by mal existovat jednoduchy webportal, kde po zadani ECV moze ktokolvek skontrolovat, ci ma akekolvek auto TK/EK.
  • zrusit povinnost vozit so sebou “bielu kartu” - policajt si moze overit PZP sam. Navyse, “biela karta” je lahko sfalsovatelna. Toto je riesene vyhlaskou 413/2001 Z.z. MF SR ako spominal @Hank. Mozno by to bolo problematickejsie u napr. prevoznych znaciek alebo inych “docasnych” prihlaseniach. Ak ano, na taketo pripady sa kludne moze povinnost dokladu o PZP ponechat.

Vysledok 3. bodu je:

  • jediny doklad k autu ktory potrebujem je technicky preukaz - na rozdiel od bielej karty, ktora ma velke nestandardne rozmery ma TP klasicky format kreditky. Ak chcem auto poziciat znamemu/frajerke/komulovek, vsetko co potrebuje je plastova karticka TP.

No a teraz to pozistovat tie cisla…

2 Likes

Overenie STK, EK, KO, PZP je mozne pre kohokolvek na https://www.stkonline.sk/overenie-technickej-kontroly-vozidla/
Takze minimalne policajti by mali mat v tych ich zariadeniach data a pokial nemaju, tak mozu zaslat pokuty dodatocne, nie je dovod zadrziavat VP alebo ine karticky ak auto zjavne nevykazuje znaky nesposobilosti prevadzky.

ECV by mohlo byt pridelen priamo predajcom a vydane prislusnym okresnym/krajskym uradom, nie je dovod, aby evidenciu robila policia, to je tiez prezitok.
Pri prepise by sa len zaevidoval novy majitel podobne ako sa eviduje prepis na katastri.

ako by si to riesil v praxi? myslim ten proces, musel by byt novy majitel pritomny (resp. predavajuci mal splnomocnenie)?[quote=“Vladimir, post:11, topic:3248”]
Neviem ako to funguje na pozadi, ci nie su nahodou nejake “okresne databazy” vozidiel a mozno preto sa to dnes riesi takto - odhlasovanim z jedneho okresu a nasledne prihlasovanim do druheho okresu.
[/quote]

MV malo projekt z OPISu evidencia vozidiel, cize ak by stale mali okresne databazy to by bol epic fail

Aj v sucasnosti musi byt novy majitel auta pri prepise pritomny, resp. nemusi ak da predavajucemu notarsky overene splnomocnenie. Plati to od 1.1.2016. Lenze pri tomto ukone sa auto najprv “odhlasi na noveho majitela” a nasledne ho musi novy majitel prihlasit vo svojom okrese. Obidva ukony sa mozu vykonat pri jednej navsteve.

tomuto rozumiem, myslel som skor podrobnejsie to popisat. Napr. ci to musi byt v mieste kde ma TP predavajuci, v mieste kde ma TP kupujuci, resp. ja by som navrhoval ze prepis mozu uskutocnit v ktorom kolvek okrese kde sa stretnu (napr. Kosican predava, Bratislavcan kupuje, tak sa stretnut na pol ceste vo Zvolene, a ked sa dohodnu rovno auto prepisu.

Resp. malo by sa to dat zrealizovat cele elektronicky, bez akejkolvek navsetvy ORPZ. Predavajuci s eID prepise na kupujuceho a kupujuci so svojim eID potvrdi prepis.

Urcite suhlasim, ze prepis by sa mal dat urobit na ktoromkolvek oddeleni PZ, pripadne elektronicky. Ja to skor beriem ako samozrejmost. Napr. stare obcianske preukazy (velke zalaminovane) boli vydavane len v mieste trvaleho bydliska, nove si uz mozeme vybavit kdekolvek. Avsak prva vymena zo stareho na novy musela byt v mieste trvaleho bydliska. Ocividne v minulosti existovali nejake “okresne evidencie”.

Len teraz nechapem co konkretne by si chcel popisat. Mala by existovat nejaka celoslovenska databaza ku ktorej ma pristup akekolvek oddelenie PZ nezavisle od okresu. Na oddelenie pride stary + novy majitel, poziadaju o prepis, auto sa prepise. Novy majitel dostane nejaky docasny TP, plastova karticka mu pride bud na ktorekolvek oddelenie PZ alebo domov (novy majitel si urci). Okresy by v tomto procese nemali hrat absolutne ziadnu rolu.

Este ma napada, ci by prepis nemohol byt vykonavany na poste.

Samozrejme, evidencia vozidiel je jeden informacny system, neexistuju ziadne okresne evidencie. Elektronicke ukony pri evidovani vozidiel uz nejaky cas funguju.

Kedze mame vozidlo naviazane na okres, v sucasnosti je vybavenie prepisu naraz obmedzene objektivnou nemoznostou mat fyzicky na kazdom ODI tabulky zo vsetkych okresov vo vsetkych rozmeroch a druhoch.
Zrusenie viazanosti evidencneho cisla na okres a vozidlo je jednoduche a vieme ako ma vyzerat cely proces s tym spojeny - rovnako ako ked sa prepisuje vozidlo v ramci okresu. Vtedy sa tabulka s cislom nemeni a cely ukon (odhlasenie aj prihlasenie) sa vykona naraz. To by umoznilo aj vykonanie prepisu na akomkolvek ODI, co by boli ucite vsetko pozitivne vnimane zmeny.

Uplne zrusenie odhlasky je u mna otazne - predavajuci by sa tym dostal do bezvychodiskovej situacie: auto predane, ale v evidencii by figuroval stale ako drzitel/vlastnik a musel by sa spoliehat na kupujuceho, kedy auto prehlasi. Dovtedy by vsetky pokuty z obj. zodpovednosti za rychlost, dialn. znamku, TK/EK, poistku, chodili jemu. Povinne odhlasenie by som teda sice zrusil, ale nechal by som to ako moznost pre predavajuceho.

Nezabudaj na povinnu prehliadku VIN cisla pri prepise vozidla, takze cez postu to asi nepojde (pri elektronickom prepise sa prehliadka da nahradit kontrolou originality).

Zrusenie povinnych karticiek a nalepiek o TK/EK - plny suhlas, momentalne je na to aj celkom vhodna doba, kedze min. dopravy pripravuje uplne novy zakon o podmienkach prevadzky, resp. jeho novelu.. V tejto suvislosti by sa este mohla zrusit zbytocna dvojkrokovost pri prihlaseni dovezeneho vozidla - dnes treba ist najprv na okresny urad uznat typove schvalenie a nasledne na policiu prihlasit vozidlo do evidencie. Vsetko sa pritom da urobit priamo na okresnom urade (ktore uz navyse sidlia asi vsade v klientskych centrach v jednej budove s policiou).

Na zrusenie biele karty treba zmenit zakon c. 381/2001 Z. z.. Zelena karta vsak musi ostat, pricom paradoxne prave ta ma netradicny tvar, nie biela karta.

2 Likes

Preco je kontrola VIN cisla pri prepise vozidla povinna? chapem pri dovezenych autach, pri prvej registracii, ale ak uz je raz auto v systeme sedi SPZ, sedi nahodene VIN, kupujuci skontroluje ci je tam VIN ktore je v technicaku. Akoze policajt ma nejake rontgenove oci, ale ultrafialove sosovky? resp. aka je pridana hodnota tohto kroku v procese.

Inak mohli by sme spisat step by step cely proces a poslat ho MV ako navrh na zlepšenie.

Oficialne je to krok na zabranenie/stazenie legalizacii vozidla s pozmenenym VIN cislom. Prakticky je to vsak len alibisticke gesto a chcel by som vidiet nejake oficialne udaje o tom, kolkym prepisom ukradnutych aut sa zabranilo kvoli tomu, ze policajt na prehliadke zbadal nejaky problem.

Je to aj ista ochrana toho, ze auto este stale existuje a je v akom takom stave. Teda ze neprepises na nejakeho bezdomovca auto, ktore ma ist do srotu.

Napadlo ma riesenie na jednu navstevu uradu pri prepise do ineho okresu, ze auto by sa odhlasilo kdekolvek a prihlasit v okrese, kde maju tabulky. Aspon do casu, kym sa nezrusi viazanost na okres.
Alebo je nejaky dovod, ze sa musi odhlasovat v okrese predavajuceho? Pri odhlasovani sa VIN nekontroluje, jedine co treba je pritomnost kupujuceho, resp. nejake notarske potvrdenie o zmene vlastnika (http://www.minv.sk/?odhlasenie-vozidla-ineho-okresu).
Zabavne je, ze odhlasenie z okresu pri zmene bydliska nie je treba, len prihlasenie v novom okrese. Takze zjavne odhlasenie pri zmene majitela do ineho okresu je len procesna vec a malo by sa to dat zrusit bez potreby velkej zmeny systemov.

Najvacia pikoska na odlhasenie je, ze treba doniest ukazat bielu karticku o PZP, to ze si nevedia zistit ci je PZP platne sami je dost smiesne.