Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Uz aj vo Francuzsku Vyše 200-tisíc ľudí naprieč Francúzskom protestovalo proti zavedeniu covid pasov - Svet - Správy - Pravda

Jo zachytil som. Na Slovensku ich voláme zvieratká zo ZOO.

Francúzi majú takú históriu že si bránia čo si vydobili, pre Talianov je to len ďalšie pravidlo ktoré budú ignorovať ako červená na semafore alebo alkohol za volantom.
Tu normalizačná krv koluje v žilách a masy budú prosiť o viac kontroly a sledovania :slight_smile:. Na kolenách…

Myslim ze prave to EU regulacia zakazuje. Ze explicitne hovori ze sa musi verifikacia robit offline a nemoze sa nikam posielat/ukladat a ze to ani clenske staty nemoze len tak povolit. Niekde v tej vyhlaske je taky silny text o tomto.

Takze takto. Normálne dnu si nedáte bez green pass nič v Taliansku. Trochu som dúfal že to budú ignorovať. Našťastie je leto a dá sa to ignorovať na letnej terase ktoré sú preplnene. Vnútro prázdne.

Co sa týka toho francúzska a postoju vs. Reality. Čo keby sme pomohli francúzsku a zmenili tlakom tie QR kódy aby tam neboli osobne data?

Keď napríklad niekoho napadne že preco by sa mal človek bat automatizovaného “trasovania” bez sudneho príkazu, tak mu odporúčam nech sa preventívne prefacka aby nedostal podrážkou od reality.

Lebo to môže byt ideálne v utopistickej krajine kde neprebieha vojna policajtov, na tlačovkách sa vypasene svine nevyhrážaju novinárom a aktivistom sprtajucich sa v štátnych zákazkách že sa začnú zaujímať o nich, o ich rodinu, priateľov, blízkych atd. Hlavne keď majú na povel národnú kriminálnu agentúru alebo podobnú represívnu zložku ktorá bude mat podklady o tom kam chodíte nakupovať, aké mate záujmy a kam chodia trénovať vaše deti…

A aké iné riešenie navrhujes ? Čo by v tom QR kóde malo byť ?

@jsuchal poznamenal, že podľa QR kódu nie je mozne stotožniť človeka, pretože tam nie je fotka. Takže podľa správnosti by všade mali porovnávať občiansky vs QR osobné údaje. V praxi to však “vrátnici” nerobia a iba formálne pozrú údaje vytlačené/zobrazené vedľa QR. Možno si všimnú rozdiel v pohlaví, možno odhadnú vek podľa dátumu narodenia, ale tam kontrola v praxi konci.

Ak by v tom QR bolo iba číslo občianskeho, tak by musel “vrátnik” porovnávať dve pomerne veľké čísla, čo je časovo náročné. To by sa plánovaných 300tisic ľudí na návštevu pápeža malo začať stavať do radu už teraz :slight_smile:

len trochu realizmu, ziadna statna trasovacia aplikacia nie je, nestatnu trasovaciu mas tym ze pouzivas mobil.
stat ma problem sparovat aj tie data co ma, nie ze dalsie.

A tak len uvaha, dnesny system je nejaky kompromis medzi rizikami a prinosmi. A ked ho namietas, rak by to chcelo navrh aky iny system

1 Like

Ja by som si taku kontolu predstavoval napr. tak ze pri vstupe niekam si pripravim ciarovy kod a doklad totoznosti. Kontrolna aplikacia nacita ciarovy kod. Odkomunikuje si so statom a vrati cislo OP. Cislo OP zobrazi take velke ako sa len da aby kontrolujuci nemal problem s citanim. Vstupujuci predlozi OP kde kontrolujuci porovna cislo OP a podla fotky v rychlosti vie aspon oddhadom ci je to on ci nie. Trochu by to zdrzovalo ale bolo by to mozno ucinne.

Oooops, veľký brat Ta sleduje, preto to bolo vymyslené tak, aby sa overiť dalo offline.

Povedzme však, namiesto osobných údajov bude v QR zakódované číslo občianskeho. Lenže GDC bolo primárne vymyslené na cestovanie, takže kvôli tomu by tam muselo byť aj číslo pasu. A po mene dokladov si môžeš vybavovať aj nový DGC.

Ja si myslím, že to bude výrazne zdržovať. Krátkodobo si zapamätať si ma nahodne 9-miestne číslo je celkom problém, zvyčajne sa to robí po trojiciach, to sú však tri porovnania. A teraz si predstav že to ten vratnik má robiť v tlačenici a niekoľko hodín v kuse. Lenivosť zvíťazí a vrátnik nebude kontrolovať nič …

Pri použití meno/priezvisko je aspoň nejaká šanca, že si ten vrátnik niečo všimne.

Vratnik ano ale na nejakej akcii kde kontrlolujuci ludi nepozna je to neucinne. A mozno by stacilo len zobrazit mu nejake posledne trojcislie-neviem ako je cislo dokladov generovane ale na doklade je foto a potom uz len treba povedat ci doklad patri osobe. Pri nezhode by musel riesit individualne a bud nepustit alebo vyriesit inym sposobom.
Tu sa chceli spojit dve veci zdravotna informacia a identifikacia cloveka. A to je tazko ked GDC nie je tym co by malo identifikovat cloveka. Naviac niekde je nutna identifikacia dokladom ako je napr. pas bez ohladu na to ci si drzitelom gdc alebo nie.
Jasne neni to jednoducha vec, ten offline to podstatne komplikuje.

asi tak

Ako potom kontrolujuci vie ze som to ja a nie moj bratranec, kamarat, kolega a pod…

Mozno vhodnesie by posluzili udaje ako pohlavie, vek a vyska a vaha bez uvedenia mena, asi by sa to nedalo tak jednoducho zneuzit

Vrátnik, ktorý Ťa pozná, kontrolovať nič nebude. To nemusíš riešiť. “Vrátnik” na akcii by mal porovnať DGC voci občianskemu. V praxi to však nefunguje. Uz to to spomínal niekto v diskusii, resp. ja mám takú skúsenosť z nemenovaného kupaliska, kde dolezito kontrolovali dátum očkovania a počet dávok, ale vôbec ich netrápilo či to potvrdenie patrí mne.

V Slovenskej realite vieš podľa mena/priezviska určiť pohlavie, takže aspoň 50% vyhodnotenie tam je. Ak mu zobrazis iba časť čísla občianskeho, tak aj túto elementárnu kontrolu zrušis.

Mohol by si pridať pridať pohlavie do DGC ako píšeš nižšie. Myslim si vsak, že porovnanie mena/priezviska bude vždy rýchlejšie ako porovnanie (časti) čísla občianskeho. A navyše bude fungovať aj s iným druhom preukazu, napr. pas alebo vodičák.

Čím viac bude porovnávanie komplikovanejšie, tým menej “vratnikov” ho bude poctivo robiť.

Nijako (ak to neporovna s nejakým dokladom) a väčšinou mu je to jedno…

NCZI nepozná Tvoju výšku a váhu. Pohlavie myslim, že odvodili z rodného čísla. A ako by si sa tváril, keby to od Teba pýtali pri registrácii ?

Skôr ako bojovať proti menu/priezvisku v DGC, má zmysel vysvetľovať ako to v skutočnosti funguje a najmä vyvracať fámu, že tie údaje sú šifrované.

Ok jasne ten problem tohoto papieroveho dokladu spociva prave v tom ze sa musi porovnat s inym dokladom. V Offline rezime sa to ani inak neda urobit. A ak to kontrolujuci neurobi, tak moze dochadzat k zneuzivaniu. To ostatne co som pisal o vahe vyske to som uvadzal len koli tomu, ze potom by uz bolo jedno ci kontrolujuci drzi v ruke papier s mojimi osobnymi udajmi alebo len moj opis. Cize malo by to byt urobene tak aby v tlacenici v rade kontrtolujuci s co najmensou namahou precital udaje z papiera aj z dokladu a nezdrzoval sa ich studovanim.
Preto by aj udaje na certifikate aj udaje v doklade mali byt lahko citatelne aj v tlacenici.
Ja mam eID a ked ho chytom do ruky a pozriem nan tak aj bez okuliarov vidim fotografiu a cislo obcianskeho ktore je tam vytlacene hrubym pismom. Na ostatne uz potrebujem okuliare.

Pri automatizovanom spracovani by sa nastavili kriteria koho mozno pustit, a pri vstupe sa nacital ciarovy kod ktory ma identifikuje a vykonala by sa online kontrlola a zobrazilo by sa cislo dokladu. To je udaj ktory je na doklade najcitatelnejsi a najjednoduchsie porovnatelny a hned vedla neho je fotografia.

viete, ešte že majú itčkári čo robiť, hrať sa s dokonalosťou CovidFasu :slight_smile: vo virtuálnom svete kancelárií a monitorov.

v skutočnom svete od Vás nikto nič podobné nepýta a nedokáže ani overiť čo vlastne v tom telefone tomu človeku ukazujete.

Ľudia sa bežne vychvaluju fake potvrdeniami o testoch aj s qr kódmi. Na co sa tu hrame?

1 Like

Našťastie sú aj itckari, čo presne vidia, že to nikto poriadne nekontroluje. Problém nie je v technológii.

Ako takmer vo všetkom a všade, problém je v procesoch , presnejšie v ich zrelosti / vyspelosti / maturity

1 Like

https://e.dennikn.sk/2500006/mame-najat-ludi-na-kontrolu-dokladov-mozeme-kontrolovat-totoznost-pytaju-sa-restauracie-a-ziadaju-odklad/?ref=list&_ga=2.54923043.980553256.1628719998-928781083.1618745219

  • o tejto potrebe sa uz vedelo mesiace
  • policajti maju aku app?
1 Like

Peto, za akym ucelom by sa mala vyvijat aplikacia ked uz x takych je k dispozicii? Zbytocne vyhodene peniaze do vzduchu (alebo teda MD effort, ktory sa dal pouzit rozumnejsie…)

1 Like

Sú dostupné overovacie aplikácie, kde si užívateľ môže nastaviť vlastné kritéria/pravidlá (napr. ako staré môžu byť testy a pod.), podľa ktorých sa bude zobrazovať výsledok?

1 Like