Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Už som to písal: Doteraz všetky kroky, ktoré reálne robia smerujú ku tomu aby odradili čo najviac používateľov. Vyhlásenia o využívaní výhod elektronického zdravotníctva sú iba marketing, činy hovoria niečo iné.

Môj nazor : Neboli si istý, či to VsZP stihne.

  • 26.6.2021 Keď to minister oznámil, tak to bolo pre mňa celkom prekvapenie, že taká možnosť vôbec existuje. Zároveň minister povedal, že rovnakú možnosť dostanú aj komerčné ZP.
  • 26.62021 V rovnaký deň bola zverejnená aj zmluva o integrácii VsZP a NCZI na čítanie údajov o DGC.
  • 17.5.2021 V tej zmluve je harmonogram, ktorý hovorí, že prvé kroky boli zrealizované už máji.
  • 30.6.2021 vstúpila do platnosti novela zákonov, ktoré túto integráciu umožnila. Táto novela nehovorí o možnosti, ona hovorí o povinnosti pre ZP, poskytovať DGC cez mobilnú aplikáciu resp. web-aplikaciu. Dôvera a Union už teda nemali veľmi na výber a museli dobiehať VsZP.

Už to má aj Union ZP.

Obľúbené frázy NCZI : Vyvinit a security by design.

Jedno z prvých vyhlaseni keď sa to prevalilo bolo, že unik dát sa nestal z eZdravie

Myslim si vsak sa stalo toto : Nastavené bezpečnostné pravidlá pre eZdravie spôsobujú pomalosť systému a najmä pomalosť pri vývoji / integracii. Štandardne trvanie zmenového konania je 12 až 18 mesiacov. Zrazu prišla urgentna požiadavka s termínom dodania v dňoch. Všetky nastavené bezpečnostné pravidlá išli do … a radšej začali budovať aplikácie na zelenej lúke “hurá systémom”. Dôsledky cítime na sebe všetci :frowning:

a tu nastava prilezitost pre spravne nasmerovanie. Prax proste ukázala, ze eZdravie ma X nedostatkov a ked chce byt akcne, tak sa to vlastne stavia mimo eZdravie a jeho datacentrum a bezpecnostny model a povie sa ze data patria UVZ, ktore s tym nie je ani uzrozumene, a ze musí existovať spôsob ako bude na prípadné pandemické situácie vedieť reagovať v buidúcnosti vramci eZdravia. Niekto by mal vziať poučenia a navrhnúť zmeny aj ako sa k nim dopracovať. Informačné systémy totiž musia reagovať na zmeny v okolí. To nie je tak, ze v 2015 odovzdam a teraz to bude 50 rokov nemenné … len drobne legislativne zmeny … (prvých 6 rokov uz mame za sebou)
Pretoze ako sa hovorí dobrá architektúra = kontinuálny refaktoring.

Appka pre iOS bola vydana len pred par dnami

História verzií:

  • 4.8.3

    15.7.2021

Novinky:

  • zobrazenie Digitálneho COVID preukazu EU (EU Digital COVID certificate) v aplikácii

Kratsie by bolo povedat, ktore casti su funkcne.

Ja evidujem iba eRecept. To je riesenie od Dovery, ktore prevadzkuju poistovne a v pripade vypadku centralnej casti v eZdravie by sa nic vazne nestalo.

To bola pravna klucka, ako sa vyhnut blamazi priznanim, ze eZdravie je nefunkcne ( minimalne v castiach eOckovanie, eLab, eObjednanie, Cakacia listina, statisticke spracovanie dat ).

Rebrinak natreny na cerveno nikdy nebude Ferrari

Pri tak nastavenej bezpecnosti (security by design) ako ma eZdravie to nikdy fungovat nemoze.

  • citanie dat pre jedneho pacienta je 10 riadkov za 20 sekund
    • t.j. statistiku za celu populaciu spracuju za tri roky
  • nikto z NCZI nedokaze pristupovat priamo na data zapisane v eZdravie
    • taka bola oficialna odpoved, ked som ich ziadal, aby opravili nesulad v mojej zdravotnej dokumentacii

Lekar z UVZ ma sice pravo pristupovat do eZdravie, ale je mu to nanic, kedze nevie ktorych pacientov ma pozerat a eZdravie mu taku (neanonymizovanu) statistiku vytvorit nedokaze.
Operator na telefone v NCZI nedokaze poradit pacientovi, ak mu bude telefonovat.

Som zvedavy, kto z prislusnych managerov/politikov sa to odvazi nahlas povedat, ved projekt oceneny ITAPA nemoze byt zly :frowning:

V prvom kroku je potrebne pomenovat nefukcne casti. Ked som to interne urobil, bol som oznaceny za “rozbijaca tvorivej pracovnej atmosfery”.

V 2015 to bolo odovzdane iba formalne, kvoli peniazom z EU. eRecept ( prebrany z Dovery ) spustili az od 1.1.2018. (Ne)funkcnost inych modulov je viditelna. Napr. nefunkcne elektronicke vymenne listky viedli ku ich docasnemu zruseniu pocas pandemie.

Ja poznam trochu inu definiciu “enteprise architektura je proces ako sa zo sucasneho stavu dostat ku implementacii vizie” t.j. nie je to par statickych farebnych obrazkov, ale priebezne planovanie a riadenie jednotlivych krokov implementacie. Podmienkou vsak je mat viziu ( ktora sa tiez moze v case zmenit ).

Vyvinit

  • keď sa odmietol systém, aby výsledky z očkovania tvorili ďalšiu hladinu nad databázami registra osôb.
  • je totiž veľa informácií závislých od toho, ako ich zadáte vy sami
  • Podstatné je uvedomiť si, že NCZI samo žiadne údaje negeneruje
  • Ak je to chyba v zdravotnom zázname, potom ju môže opraviť len lekár s patričnou kompetenciou.

ono netreba (aj ked chapem ze asi by to bolo fajn, hlavne s ohľadom na to koľko jácht sa za to kúpilo) všetko hneď zatracovať. Každá skúsenosť je dobrá, aj ta negatívna. Veľkosť a zrelosť spoločnosti je v tom ako sa s tou skúsenosťou dokáže vysporiadať.
Aj v rakusku odstavili temer hotovú atomovu elektráren… skoda na investiciách obrovská, ale krajina to vzala ako skusenost, z elektrarne spravili muzeum, a skolia tam expertov na mozne zlyhania…

My tu strasne vsetko hejtujeme a chceme okamzite uspechy. Ale aj vo svete kazdy druhy IT projekt havaruje, alebo sa nikdy nedokonci …

A tie dve veci nemusia suvisiet. Predrazit sa da aj technicky a organizacne zvladnuty projekt a naopak, ak projekt nevyjde, nemusi byt predrazeny…

1 Like

Drobne rozdiely

  • v Rakusku
    • povedali, ze ta elektraren je nefukcna/nebezpecna a ze ju nechcu
    • prestali do nej tlacit peniaze za prevadzku
    • neplanuju od tej elektrarne tahat rozvodovu siet
  • na Slovensku
    • sa tvarime, ze eZdravie bezproblemov funguje
    • mesacne do toho lejeme 217-tisic EUR ( iba za support prevadzky )
    • planujeme na hlinenych nohach koncepcie eZdravia dopracovavat dalsie moduly ( napr. eLab )
1 Like

tak ale to su vazne tvrdenia. ja do toho tak nevidim … ale suhlasia s tym viacerí ? Ak ano … tak co s tým ? Budeme tu iba nadávať pri pive ? (jaaaj chýba mi to pivo k dokonalosti)

:smiley: toto je klasika na Slovensku a nie len pri eZdravi: predstierať že problém neexistuje a vlastne je všetko v poriadku a kto hovorí inak, tak je nepriateľ

2 Likes

toto nieje pravdive tvrdenie, ludia (slovaci/cudzinci) pracujuci mimo SK ale zijici na SK (pendleri, slovaci pracujici na turnusy mimo SK) byvaji zdravotne poisteni v zemi kde pracujou, ono se to dokonca komplikuje tim ze nezaopatrene osoby (zeny na materske/rodicovske, deti) by maly byt zdravotne poistene tam kde je zdravotne poisteny “zivitel” rodiny. Tito vsichni absolvuji Ag/PCR/Ockovanie tady a jsou evidovani v systemoch nczi ale nie v systemoch zdravotnych poistovni.

ANo ak tam rpacuje viac pol roka nepretrzite, tak tam bude positeny, ale to vobec neznamena, ze ho v poistovni vyradia z evidencie, je len odhlaseny. Kazde dieta ktore sa narodi, sa dostane do evidencie positovne, takze kazdy obcan SR je naozaj v poistovni evidovany, tak ako kazdy cuzinec, ktory to dlhodobo pracuje (zle som sa vyjadril nei positeny, aleje v evidencii)

ludia “archivovani” (ie, iba v evidenci) v zdravotnej poistovne nemaji pristup do aplikacie (napr, neaktivni poistenci v dovere a vszp nemaji pristup, union netusim) a som si celkom isty ze u nich nebude nczi odevzdavat data do danej zp.

a zapomel som ze jeste muzou existovat obcania SR bez zdravotneho poistenia (ak nemas trvaly pobyt a zamestnanie/zivnost) a ruzne dalsi mensi skupiny ktore maji narok na ockovani/pcr/ag na slovensku ale nemaji zdravotne poistenie v SR

Ockovanie je hradene zo zdravotneho poistenia a dtto PCR testy urcite, AVG neviem, zahranicny ak je u nas ockovany, tak vie to jeho zdravotna poistovna v state kde je poisteny, pretoze minimalne slovenksa ZP ziada od zahranicnej peniaze. Zdravotne nepoisteny ludia nemaju existovat, ak existuju, tak nemaju narok na zdravotnu starostlivost, kazdy zdravotny ukon sa ziada preplatit od ZP

VsZP refakturuje domovskej ZP zdravotnicke ukony poskytnute cudzincovi s EHIC kartou, ale to neznamena ze cudzinec je poistencom VsZP. A iba poistenci maji pristup k aplikacii.

Podobne je to u ockovani, ludia ktori spadaju do skupin ludi s narokom na ockovani a nejsou poistenci slovenskych ZP, tak to VsZP jen refakturuje, ale dani ludia sa nestali poistencami VsZP.
(tady mas skupiny ktore maji narok na ockovani : https://www.health.gov.sk/Clanok?ockovanie-proti-ochoreniu-covid-19 )

Ci sa ti to paci nebo nie, jsou zakonne moznosti ako nebyt zdravotne poisteny na SR a zaroven dostavat zdravotnu peci a byt zaockovany na koronu a tito ludia nemuzou vyuzit aplikaciu slovenskej zp na DGC ako ty navrhujes.

AG testy ak si dobre vzpominam priamo hradi MZ SR/Stat. ZP plati AG testy iba v ramci ambulancii/lekarske pece (tak sa vyjadrila Dovera tady: Testy na covid-19. Kedy ich uhradíme? - Aktuality | Dôvera ). U PCR predpokladam ze to bude rovnake.

PCR hradia poistovne

pokial je indikovane, inak nie

no vidis a zas je vsetko inak … :slight_smile:

:thinking: chcel by som vedieť, či tie generované apple passy sú live updatovane cez push notofikacie. Ak nie, je to nice to have, ale nevyužitý potencial

:wave: Za poslednú hodinu som si prečítal všetkých 518 komentov v tomto “thread” tak sa ospravedlňujem, keď som si nevšimol na čo sa budem pýtať :slight_smile:
Venoval sa niekto tomu ako vyzerá API verifier appiek? Niektorí sa tu dožadujú GPS trackingu, zaznamenávaniu času atď. Mne by to ale dosť vadilo. GDPR in the flames. Kosák s kladivom. Začnem pod nosom rúško s číslom 1984 keď sa niečo také začne diať. Asi… :stuck_out_tongue:
Chcem veriť tomu, čo mi bolo povedané, že covid pasy sú vo verifier appke uložené a že sa s tou miliónovou databázou porovná covid pass štastlivca pri vstupe do svojej obľúbenej reštaurácie, kina či školy…
No dobre ale pointa je: Poznáme API ktoré používajú verifier appky? Je to len jeden veľmi tučný GET? Sú na to nejaké usmernenia EÚ? Je nejaká road mapa verzií takého API? Vie niekto(oficiálne myslím)? Vďaka.

Verify sa robí offline a lokálne.