Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Mne chodili len 2/2 (cela rodina) mailom, vo VszP aplikacii su oba.

Moc sa v tom nevyznám, ale keďže mám za sebou 1/2 dávok a už som mal možnosť si to pridať do GreenPasu a tam to zobrazuje ako preukaz, tak to tak asi bude…
Čoskoro pôjdem na druhé očkovanie, som zvedavý, či sa to v apke aktualizuje automaticky alebo to budem musieť spraviť sám :slightly_smiling_face:

2 Likes

po par pokusoch instáovat greenpass som to vzdal, mam ho automaticky v aplikacii od dovery a tak by som povrchne povedal ze skit svoju ulohu urcite nespravilo na vybornu.

A pritom stacilo len pouzit uz existujuce systemy (Wallet passy) kde je vyriesena distribucia, updatovanie, revokacia, notifikacie a podobne…ach…na Slovensku sa vzdy najde dovod aby sa nanovo vynašlo koleso

To by bolo ozaj povrchne, nechce sa mi verit, ze sa vam nepodarilo ani nainstalovat aplikaciu.

nepodarilo sa mi to do par minut, kedze som sa stratil ake kody kedy zadavat. Proces je tak malo intuitivny ze som sa na to vykaslal. Nehovorim ze to nejde ale kedze som mal kod v appke od poistovne, tak som to dalej neskusal.

Prave pre toto by bolo aj pre stat uzitocne zistit, kolko ludi si “stiahlo DGC” a zaroven, kolko ludi ho pouziva v GreenPass aplikacii.

Zial, za ten proces sa treba podakovat NCZI.

Z rozhovoru:

A darí sa vám ministerstvá koordinovať? Napríklad koronakríza ukázala, že ani nie.

Je to tak. Ale dobrý príklad bol GreenPass, kde sa nám podarilo dať za jeden stôl v týždenných intervaloch ministerstvo zdravotníctva, vnútra, Úrad verejného zdravotníctva, NCZI, nás a Slovensko IT.

Bola to moja iniciatíva. Na začiatku bolo komplikované vôbec si povedať, že toto je náš spoločný projekt, a nie suma izolovaných projektov. Trvalo to možno dve stretnutia. Neskôr sa nám to podarilo čiastočne prelomiť s tým, že je to náš spoločný projekt, všetci sme za to zodpovední a cieľom nie je aplikácia, ale to, aby ľudia mohli cestovať. Aplikácia je iba prostriedok k tomu.

Keď už sme boli na konci, vstúpili do toho právnici, ktorí povedali, že toto sú zdravotnícke dáta, potom že nie sú a opäť, že sú. Výsledkom je komplikovaný systém zadávania identifikátorov na stránke NCZI, aby ste sa mohli dostať do vášho mobilného telefónu a nahrať to tam. A to nie je výsledok IT-čkárov, ale toho, že každý si chráni svoje územie a MIRRI nemôže používať pri integračných snahách dáta, ktoré súvisia napríklad s GreenPassom, podľa zákona ich môže používať iba NCZI.

Takze za tym neskutocnym procesom ziskania DCC do GreenPass aplikacie su nejaki blizsie nespecifikovani pravnici?

1 Like

nie len zli pravnici ale aj zla zla legislativa. Napadaju ma kacirske otazky:

  1. Ak MIRRI nemalo na to kompetenciu preco tu GreenPass appku robilo?
  2. Ak prijmeme premisu ze NCZI by to nezvladlo, preco sa za ten dlhy cas pocas ktoreho sa tvorila aplikacia neprijala novela legislativy? Ved parlament zasadal. Radsej sme to nechali vyzrat obcanom?

Tam kde sa zídu dvaja právnici vzniknú tri záväzné právne názory

Možno firma, dodávajúca security pre eHealth. V NCZI vždy prevládla bezpečnosť nad použiteľnosťou, v štýle nie je podstatné že je to nepoužiteľné, hlavne aby to bolo bezpečné.

Zažil som :

  • Požiadavka NCZI na batchovy prenos dát zo ZP: zašifrovať, podpísať, vytvoriť VPN, upload cez SFTP. ( 3x šifrovanie, kľúče uložené na rôznych kartičkách ). ZP sa vtedy rozhodla pre “kabelkovy prenos” ( == DVD zanesie sekretárka v kabelke ).
  • diskusia o úprave zákona, že lekár má právo vidieť výsledky z laboratórneho vyšetrenia najviac 24h od odoslania žiadanky/vzorky. Potom iba za súhlasu pacienta. Niektoré lab. vyšetrenia však trvajú aj viac ako týždeň ( napr. kultivácia baktérií/plesní ). T.j. vo výsledku by pacient musel znova navštíviť lekára …

Teraz je to opakované overovanie eMail / telefón a zadávanie rôznych kódov. Vybraní jedinci však ten DGC dostali priamo do mailu aj bez overenia. Našťastie som v medzi nimi. :slight_smile:

Ja netvrdím, že nemá byť žiadne zabezpečenie, ale kroky ktoré reálne robí NCZI smerujú ku tomu aby odradili či najviac používateľov. Donedávna sa s tým trápili iba lekári, teraz to však potrebujú všetci občania.

Toto predsa firma/NCZI, ktorá o sebe vyhlasuje, že je leader pre zdravotnícke IT na Slovensku, nemôže priznať. A keď to konečne zodpovední zistia, tak už je neskoro na zmenu čohokoľvek (s výnimkou riaditeľa.)

Schválenie v parlamente je až posledný krok. Predtým musí nejaký “samo sato” ten zákon napísať. Dolepiť jeden bod do existujúceho zákona je oveľa jednoduchšie ako napísať úplne nový zákon, ktorý by umožnil zbierať zdravotnícke dáta aj v SKIT.

A na to by musel byt uplne novy zakon? Nemohol by to Samo Sato niekde dolepit do nejakej existujucej legislativy?

predpokladam, ze klasicky argument - pravnici z min. zdravotnictva povedali, ze neexistuje zakon, podla ktoreho by mali poskytovať data mirri.

a kedze kedze ovm mozu konat len to co im zakon umoznuje, dovi dopo, data pre skit neposkytnu.

Zdravotné dáta sú veľmi citlivá záležitosť. Každá organizácia, ktorá s nimi pracuje má samostatný zákon. Príslušný zákon definuje okrem práce s dátami aj ďalšie povinnosti. Takže len tak vlepiť niekam SKIT ( aj keď je to štátna firma ) nie je jednoduché, pretože by sa ho začali týkať aj tie ďalšie povinnosti. SKIT nie je

  • Zdravotná poisťovňa ani UDZS zak 581/2004
  • Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zak.
    576/2004
  • Úrad verejného zdravotníctva zak. 355/2007
  • NCZI zak 153/2013

Technicky je to možné vlepiť kdekoľvek, ale obsahovo by sa to rovnalo celému zákonu.

Navyše by bolo veľa kriku o duplicite, kedže toto spracovanie dát logicky patrí pod NCZI zak 153/2013.

A mali by pravdu. Zoznam prijímateľov z eZdravie je explicitne definovaný. Donedávna tam boli iba fyzické osoby ( vlastníci kartičiek EPZP, t.j integrácia C2B ). Ani MZ nemá prístup na neanonymizované data. Aby mohli poisťovne poskytovať DGC, tak zmenili niekoľko zákonov. Podľa mňa je toto prvý krát, čo umožnili integráciu B2B ( poisťovňa číta dáta z NCZI ).

Paradoxom je, že tie dáta nie sú súčasťou eZdravia ( podľa zak. 153/2013 ), ale patria UVZ a NCZI ich iba spravuje.

1 Like

Hlava 22, nestacim sa cudovat, a teda preco to neurobilo NCZI jednoduchsie? Alebo preco teda ludom nepovedali nech si stiahnu appky zdravotnych poistovni, kde to maju automaticky + maju preukaz poistenca aj preukaz poistenca svojich deti?

toto je otazka na politikov, ktorí robia kampane …Nemas sancu predbehnut ich tlacove konferenie :slight_smile:

Je to APPka ZP a tie to svojim poistencom povedali (aspon tym co maju APPku, je to pre pouzivatelov Appky), kazdy musi byt poistencom niektorej positovne (pokial viem maju to vsetky, VszP a Dovera urcite)

Az taka citliva, ze NCZI unikli data o 300 tis. COVID pozitiv ludi pred rokom a dodnes nebol tento pripad nielen objasneny, ale ani nikto zanho neprevzal zodpovednost, vsakze.

2 Likes