Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Dost smutne, taky lapsus …

Smutne, ale viem si dobre predstavit ako k tomu prislo. A uprimne, koho tu na fore to napadlo ze sa to stane ? A vedeli sme co robia, nebolo to take zlozite.

Mna by to nenapadlo, hadam nejake kontroly tam maju realizovane.

ake kontroly ? Musis urobit novy join na databazu umrti z matrik, doteraz to nebolo potrebne.

ano, takto som to myslel, ze vo svojej DB prejdu ci sa tam nenachadza niekto z DB umrti. Toto je jeden z prvych use case co by ma napadlo ze sa moze stat ak posielali spravu kazdemu kto mal pozitivny test.

ONo podla mna vobec nemalo byt automaticke posielanie certifikatov na emaily (co je email? proste niekto zadal nejaky emali pri prihlasovani na ockovanie (ja napr. svoj niekolko krat ked som prihlasovla starych ludi co ani email nemaju, zaockovali sa (podakovali, ze ich niemkto prihlasil) a teraz podme posielaju mi certifikaty. A to ako, takto to ma byt? No nemyslim si.

Podľa mne dostupných čísel si dovolím aproximovať že všeho všudy požiadalo o vydanie/zobrazenie greenpass k dnešnému dňu 350 tis. (+/- 50tis.) poistencov slovenských ZP. Kolegovia z NCZI by isto vedeli aproximovať presnejšie.

Dakujem, bolo by mozne rozdelit to na skupiny, napr.

  1. pdf (vratane vytlaceneho papiera)
  2. GreenPass aplikacia (nie pocet stiahnuti app, ale pocet ludi, ktori si do app “stiahli” aj DGC)
  3. aplikacia ZP (chapem ze tuto to bolo automaticky, ale ako sprievodny udaj, kolko ludi ma appky ZP by to bolo zaujimave)

PDF kryptovane RC posielali autamticky vsetkym ktori sa prihlasovali na ockovanie

z akej adresy? mne neprisiel len podakovanie ze som sa zucastnil
na vakcinacii a sms s kodom
pre ucely vygenerovania preukazu

mojeezdravie@nzcisk.sk

tak z tejto adresy mam len vysledok PCR testu (aj to len 1 z 2)

Z mojeezdravie@nczisk.sk mi neprisiel ani jeden mail. Je možné, že majú ľudí rozdelených do viacerých kategórií a Greenpass bez explicitnej žiadosti posielajú iba niektorým kategóriám. Keby tu bol niekto z NCZI, tak by bolo fajn keby to dal na pravú mieru. Z vakcinacia@nczisk.sk mám poďakovanie, už som si ho zarámoval.

Informácia o počte používateľov apky ZP je IMO speňažiteľná informácia. Také by sa tu objaviť nemalo. Greenpass sa stiahne predpokladám iba tým, ktorí o to cez apku explicitne požiadajú. Teda nie automaticky všetkým, ktorí si apku čo len spustia.

Môj odhad sa týkal explicitnej žiadosti o Greenpass. Ak NCZI posielalo PDF hromadne všetkým, ako píšeš a iba omylom zabudlo na mňa a rotteast, tak to číslo musí byť cca 2mil.

Ak niekde spomínam Greenpass, tak všade som tým doteraz myslel certifkát (či už vo forme PDF, obrázka alebo NCZI podpísaného textu) a nie aplikáciu na jeho stiahnutie/spracovanie.

pokial viem toto sa posielao len tým, čo mali požiadané o starší , dočasný SVK cerifikát. Všetci čo si stiahli dočasný, dostali do mailu aj oficialny GreenPass. Ostatní dostanú kódy s ktorými si môžu požiadať.
Ale môžu tam byť aj rozne dátové anomálie … napríklad susedu a suseda odviezli skafandristi este v marci 2020 a na pohotovosti ich oboch zaregisdtrovali na jej rodné cislo do nemocnicneho systému a odtial sa to exportovalo takto do mojeho eZdravia a tam sa to po kontrolach oznacilo ako chyba … a teraz nevedeli vydat Green Pass… Takých chyb je tam spusta lebo data prichadzaju riadne spinave. A ludia tam musia riesit tieto incidenty on the fly …

Akym sposobom spenazitelna? ved v ApplePay je pri kazdej appke pocet stiahnuti. Tak az taka komercna informacie to nie je.

V app dovery sa objavi automaticky (ak ma uzivatel najnovsiu verziu app)

Nedostali. Aj ja aj manželka sme si stiahli dočasný certifikát. Ja som dostal GreenPass do mailu, manželka dostala SMS s tým 9 miestnym COVID-PASS a následne musela podstúpiť tortúru s overovaním mailu a telefónu, aby mohla požiadať o GreenPass.

BTW. Dnes som v rádiu počul, že poslali GreenPass pre nejakú pani, čo zomrela 10. decembra 2020. Ale prvé očkovaníe bolo na Slovensku až 27.12.2021. Oooops :frowning:

Som aktualne mimo office a presne cisla neviem. Naposledy to bolo 290k instalacii Android a 160k instalacii iOS. Co sa tyka dalsich dat vsetko by sa malo zbierat. Ked sa vratim skusim zistit.

1 Like

Moja priateľka napr. nedostala COVID-PASS a to už bola na 1. dávke očkovania. Ja som bol tiež a tak isto, no prišiel mi až po Ag teste, na ktorom som bol nejaký čas po očkovaní, inak by som ho nemal. Ona by si rada nastavila apku a všetko to, ale musela by tel. kontaktovať NCZI, tuším, a to sa jej nechce. Navyše má VšZP, takže nerieši…

GDC je predsa po 2.davke ockovania (ak je dvojdavkova), alebo po prekonani Covidu alebo po teste

Nie. GDC je po kazdej davke z ockovania.

Kedze uz mam dve davky, tak mi prisli dva GDC v jednom eMaily. Ten prvy som rovno mohol hodit do kosa …