Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Zle to je vidiet na tom videu, ale je mozne mat v jednej aplikacii viac ludi?

Ano, aplikacia umoznuje pridat certifikaty pre viac ludi - v podstate sa len nacitaju QR kody z certifikatu ludi, ktorych cheme pridat. Hlavnym use casom v tomto pripade je cestujuca rodina alebo podobne.

OK, vdaka, ale ak je to naozaj len ukladanie qr kodov, tak si to hodim do mailu a vybavene.

1 Like

načo má slúžiť tá aplikácia? ak mám ten papier s QR kódom, tak načo to dávam do tej aplikácii?

nie je to len QR reader a výsledok binar odtiaľ dešifruje statickým certifikátom aplikácie?

stálo to 150000€??

aký to má teda zmysel, ak mám ten papierový. Som myslel, že si ho dotiahnem z NCZI pre mňa a budem tam ho mať automaticky… aspoň to vie prečítať z certifikátu, čo mi pošlu mailom z testovania.??

Lebo ja dnes tiež papier nenosím, ale ukážem certifikát v mobile odfotený, teda aká je pridaná hodnota voči odfotenému papieru?

Svojou odpovedou vas pravdepodobne neuspokojim. Daval som uplne rovnake otazky.

Osobne to povazujem za alternativu k papieru alebo k tomu co tu bolo popisane - fotka, scan, mail. Pre uzivatela by to mala byt “prijemnejsia” alternativa - nemusim hladat v mailoch, fotkach, pripadne niekde v suboroch, nemusim QR kod zvacsovat/nastavovat aby sa dal naskenovat, mozem mat na jednom mieste viac certifikatov (napr. uzivatelia, ktori sa nechcu ockovat a budu si pravidelne robit PCR test) atd.

Aktualne pracujeme na tom aby sa dal certifikat “pripnut” priamo na uvodnu obrazovku a nemusel ho clovek ani otvarat cez zoznam certifikatov. Proste otvori appku a ukaze certifikat.

Bola ponuknuta aj alternativa s napojenim na zdravotnu knizku resp. NCZI, to sa vsak z roznych dovodov zamietlo. Davnejsie sa uvazovalo aj nad tym, ze by to mohlo byt sucastou aplikacie Slovensko v mobile (vyuzit toto v ramci go to market strategie). Toto je vsak vzhladom k rychlosti schvalovania takychto projektov uplne sci-fi.

Verim, ze som aspon ciastocne zodpovedal.

1 Like

vdaka za odpoveď, môj pohľad je a vnímam to ako politický projekt, ukázať pripravenosť SKIT niečo konečne ponúknuť. a účasť pani Krémišovej to len potvrdila

reálne mi je to divné, aby som si niečo, čo mi príde do mailu vytlačil a potom naskenoval do mobilu, tak neviem :wink: to má byť elektronizácia štátu? a ešte pan Hargaš povie, že si to budem môcť vytlačiť na nejakom kiosku? ved to bolo veľmi smiešne a straaašne amatérske… ak mi dajú na MOMke potvrdenie ako papier tak to skenovanie neviem aká je pridaná hodnota oproti tej fotke v mobile? ten QR kód? ktorý sa dá využiť len v apke SKIT? … tak neviem…

Alebo je pointa v tom, že chorvátsko bude akceptovať len certifikát, ktorý je umiestnený v certifikovanej slovenskej aplikácii viacej, ako papieru, čo im prinesiem podpísanom MOM alebo lekárom?

To naozaj bude potrebne tlacit ten mail? Nebude tam nejaka ficura ze ked ti pride email s QR kodom, tak na nieco kliknes a budes to mat v appke automaticky?

na githube pisu

To this end the European Commission has tasked Deutsche Telekom and SAP to develop the Digital Green Certificates Gateway as well as applications that may be used by all countries connected to the gateway. These include a national backend with an issuer component ( Issuance Service, Issuance Web ) and an app to validate Digital Green Certificates ( Verifier Service, Verifier App - Android, Verifier App - iOS ) as well as a wallet app to be used by the citizens of connected countries ( Wallet App - Android, Wallet App - iOS )

Naco vyvijame vlastnu apku, ked nam ju poskyne EU?

1 Like

Zda sa ze Slovensko IT uspesne rozbehlo novu tradiciu duplicitnych rieseni.

Ale ako vidno cesty osudu su nevyspytatelne uz druhykrat Slovensko IT narazilo na Deutsche Telekom :smiley: to nevymyslis to je zivot

1 Like

Ad zvacsovat a nastavovat - skuste sa trochu prejst v realite, napr. vo vlakoch ZSSK, aby ste pochopili, ze QR kod (ano, viem, ZSSK pouziva AZTEC kod, ale to je pre tuto situaciu jedno) vzdy budete musiet zvacsovat a nastavovat, aby siel v beznych podmienkach precitat. A to bez ohladu na to, aka aplikacia ho zobrazuje.

To nie je labak NCZI alebo MIRRI, ale silne slnko, telefony s roznou obrazovku, castokrat napriec rozbitou, roztrasena ruka atd.

1 Like

Ak si naskenujem QR kod z obrazovky PC, samozrejme nebude potrebne mail tlacit. Pokial by sme to chceli do appky dostavat “automaticky” potrebovali by sme stotoznit uzivatela appky, pripadne nejak sparovat uzivatela s vydanym certifikatom. Na to by samozrejme musel vzniknut end-point na strane NCZI, ktore sa stara o vsetky data a sluzby. O tejto problematike bolo myslim vyssie napisane dost.

Vzhladom k tomu, ze to plati MZ a v slovenskom politickom prostredi pretrvajucemu rezortizmu by som v tomto projekte ziadne konsipracne teorie nehladal. Samozrejme, kazdy moze mat svoj nazor. Moj nazor je, ze tento projekt je peknym prikladom nadrezortnej spoluprace - a tak by to malo byt, ci?

Pointa je v tom, ze chorvatsky colnik bude akceptovat len certifikaty vydane autorizovanou autoritou (v nasom pripade NCZI). Je jedno ci to bude v paierovej forme alebo v appke. Tak isto slovensky colnik alebo hotelier bude mat moznost overit ci certifikat, ktory mu ukazuje nemec v nemeckej appke bol vydany nemeckou autoritou a ci je tento certifikat platny.(to robi aplikacia OverPass, ktora je tiez sucastou dodavaneho balicka)

Budem rad ak sa podelite o svoje skusenosti a pomozete nam zlepsit tuto obrazovku:

S mnozstvom informacii v QR kode bohuzial nic neurobime. Zvacsovanie asi nema zmysel, kedze potom by bol QR kod nekompletny/necitatelny. Vopred dakujem za akykolvek konstruktivny feedback.

Ja myslim iny usecase, tak ako funguje apple wallet napr. pre boarding pass. Nemusi sa nikto stotoznovat.

  1. Do mailu mi pride boarding pass vo formate pkpass alebo mi poslu v maily link na boarding pass
  2. Kliknem na Add a prida mi to do Wallet

Chapem ze porovnat apple wallet s vasou appkou nie je uplne rovnake ale mozno by sa to dalo vyriesit nejakym linkom/buttonom v tele spravy alebo prilohy, ktory by dokazal napr. ockovaci certifikat ulozit priamo do appky.

1 Like

Testovanie (rozne zariadenia, rozne qr kod skenery, male obrazovky, poskrabane a rozbite obrazovky, silne slnko, slaby jas, dazd, roztrasene ruky, situacie v realite atd.). S tym ako jednotlivec nemam ako velmi pomoct.

A nie je ?
Veď public api som do mirri poslal pred 3 týždňami

Kde ho najdem ? ( ked je public )

Pokec o GreenPasse

Ahojte.
V dizajn tíme Slovensko IT sme sa zhodli na nutnosti otvorenej komunikácie s komunitou. Nakoľko najväčší zrak verejnosti aktuálne padá na aplikáciu GreenPass , v Stredu o 17:00 k nej organizujeme pokec pri pivku vo forme video telefonátu (cez Teams), na ktorý by sme vás radi pozvali. Pridajú sa ľudia z tímu (biznis analytici, product owner, copywriter, designer, researcher, …), ktorí majú bližšie vedomosti o jednotlivých stránkach problematiky. Porozprávame aký je aktuálny stav, zodpovieme otázky a vypočujeme si vaše nápady. Tešíme sa na neformálnu, otvorenú a hlavne konštruktívnu debatu x)

Link na Teams: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NWU4ZjNjOGYtOTRmNC00Y2NjLTkwNjg[…]2c%22Oid%22%3a%22e2b72858-8e51-44c8-9caf-5e43411b595f%22%7d

1 Like

Toto su vsetko uzasne pointy. Na usability testoch sme odhalili zopar nastrah (napr. scanovanie QR ludmi bez technickych znalosti). Na situacie v realite by sa urcite hodil beta test.

Podla mna by bolo vies co uplne perfektne? Keby toto SKIT/MIRRI spravili presne podla tej vyhlasky co je teraz v MPK a uz je na spadnutie. To by bol skvely reality check (pre vyhlasku, aj pre SKIT).

Toto je pre mna udaj, nakolko neviem o akej vyhlaske hovoris a ani jej znenie. That being said, verim, ze je mnoho reality checkov, ktore by boli vhodne.