Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

2 Likes

OverPass – pre kontrolu certifikátov v prevádzkach služieb ako napríklad hotely, reštaurácie, fitnescentrá, divadlá, obchody a podobne

Na tomto si urad na ochranu osobnych udajov velmi zgustne.

Legislatívna úprava má konkrétne definovať, aké dáta sa budú v aplikáciách zobrazovať. „To ešte nie je ustálené,“ povedal Antal pre Živé.sk s tým, že verzia pre komerčný sektor bude „veľmi anonymizovaná“.

Ma niekto predstavu ako urobi taky hotelier stotoznenie anonymizovaneho certifikatu?

Takze nakoniec to predsa robi MIRRI (asi lepsi pripad ako MZ ci NCZI), len dufajme, ze to bude aspommn v tom slubovanom termine, akurat z clanku mi nie je jasne ako clovek sa k certifikatu dostane

A o co lepsia ochrana osobnych udajov by bola keby sa tam ukazoval papier?

Tuto debatu sme uz mali. Aj papier bol problem. Ci len ja som tak stary, ze si pamatam tie tance UOOU?

V hoteli pytaju od Teba doklad, ci?

Ok beriem, hotel asi hej. Skusme tu restauraciu alebo bar.

Inak som fakt zvedavy, ci niekedy uvidime aj vycislenie nakladov na tuto appku a porovnanie s nejakym riesenim trebars od @Heno.

Mirri je jeden z distribučných kanálov, na dodanie vygenerovaného dgc.

Tomu nikto neveri, takze urcite nie a ked tak pod tlakom a aj tak to asi pravda nebude

DGC primarne nie je do baru, restiky atd. Oni ak tak budu namatkovo kontrolovat (ani nebudu na to zariadeny iank) ukazes a ides dalej (tak ako to kontrolovali doteraz papiere ci mobil napr, v Hornbach, OBI atd.) Vacsie sportove podujatia, koncerty, to uz je otazne (tam nekontrolovane masovku pustit asi nebudu moct), ak to budu, tak sa to bude musiet riesit …

Oni to inak beru, ked uz to zalozili (aj ministerstvo aj SKIT), naklady to “zerie” tak ci tak, tak uz as nech to aspon vyuziju (aj ked z mjho pohladu to bola ekonomicka zataz hlavne do budcnosti a ekonomicky nepremyslene). Ked robil Statisticky urad - volby, zistovanie, scitanie ludu atd., kto sa zaujimal ci to robi efektivne a ci sa to nedalo lepsie a lacnejsie? No nikto , ved tu stat ma urad, tak vykonava cinnosti (takisto to bude s MIRRI ci SKIT, uz to tu mame tak to uz musime zivit a vyuzit). Bolo to politicke rozhodnutie, ktore urobila “pravica” a ta zvykne v normalnych krajinach stat zostihlovat,a le u nas je to cele postavene na hlavu

skoda, ze Github nic…aspon dokumentacia so scenarmi a pod. by bola fajn

možno to bude prvý prípad pre MyData sprístupnenie tretej strane - proste človek sprístupní nejaký svoj osobný údaj pre reštiky, štadiony a pod… aj tak to dnes niekedy robí, napr. pre štadiony sa treba registrovať a uvádzať osobné údaje (na niektoré zápasy).
Občiansky preukaz je normálny doklad, ktorý slúži na Vašu identifikáciu, teda kľudne môže byť na tej appke ako aj DGC nejaký osobný údaj z občianskeho alebo pasu. Normálne ukážete apku alebo DGC a ak má majiteľ reštiky pochybnosti, tak Vás požiada, aby ste ukázal, že ste to vy. predpokladám že ukážete nejaký doklad s fotkou alebo iný podobný, podľa čoho Vás majiteľ reštiky overí ak má pochybnosť … napríklad sa mu nezdá Váš dlhý sopel až po zem, alebo teplota varu Vášho čela, alebo zabudnutá špáracia palička v ľavej nosnej dierke, prípadne trčiaca ihla v zadku po očkovaní :wink:

Novinka : Udaje o ockovani su uz aj v eZdravie. Nahrali ich tam dodatocne.

Nezhoduje sa vsak lekar, ktory to zapisal do eZdravie s lekarkou, ktora na ockovanie dohliadala ( == dala peciatku na papier ). Takze neviem ci zas nedoslo ku pomiesaniu osobnych/zdravotnych udajov …

Nech už je to ako je, s tým už nič nespravíme, ale podľa mňa aj dobre, že sa to dalo SKIT a navyše nás tlačí čas a samozrejme reči, kto všetko to už má a my nie… Ja som celkovo za, aby sa SKIT podieľali na vývoji riešení pre štát, veď na to ich máme, len keby sa dalo viac tej transparentnosti atď. Ak toto stihnú včas a bez väčších chýb, tak si možno aspoň ako tak napravia reputáciu, čo potrebujú, že :slightly_smiling_face:

Obávam sa, že nie, teda nie len tak dobrovoľne :grinning: ale možno sa časom pochvália…

To áno, možno časom. Ono všetko u nás trvá a väčšinou sa hýbe až keď niekto “zatlačí”.

Github je

toto sme posielali este cca 3 tyzdne dozadu do mirri

Fuuu, studia z kategórie TL/DR
Zbežne som si to prešiel a pre developers je tam toho min :slight_smile: skôr mi to príde tak, že niekto dostal grant, a vyprodukoval normostrany.

Presne tak, obkecavania kopec, navyse podla mna je potrebne citat oficialne dokumenty EU (ani netusim co je to za institut (teda je britska organizacia, GDC je EU certifikat a Britania nie je v EU), za akym ucelom to vydal, kto to financoval atd.) a urcite k tomu existuju konkretne pracovne skupiny v ramci EU