Zeefektívnenie vypĺňania štatistických výkazov

Zdravím.

Nie som z IT oblasti, ale chcel by som sa spýtať, resp. otvoriť tému či by bolo technicky možné vytvoriť aplikáciu, ktorá by pomáhala pri vypĺňaní štatistického výkazu. Išlo by o podobnú aplikáciu ako pri vypĺńaní daňového priznania, ktorej cieľom by bolo zjednodušiť a urýchliť vypĺňanie výkazov. Momentálne to funguje tak, že údaje sa zašlú ŠÚSR v podobe výkazu elektronicky a následne zamestnanec ŠÚSR prostredníctvom XY interných kontrol “usmerňuje” spravodajskú jednotku. Čo znamená ďalšie zbytočné kontaktovanie a administratívnu záťaž, ktoré by sa dalo odstrániť správnym usmernením hneď na začiatku pri vypĺňaní formulára - konkrétneho údaja. Kontroly totiž vždy vychádzajú len z metodických usmernení k výkazom, ktoré ale majú XY strán a nikto ich nečíta. Toto by sa dalo odstrániť jednoduchými nastaveniami, kde by aplikácia upozornila na chybu hneď pri vypĺňaní údaju. Jedná sa najmä o ročný výkaz, kde rozsah požadovaných údajov a z toho vyplývajúci čas vypĺňania výkazu je značný.

Otázka je čisto laická a smeruje na IT odborníkov.

Ďakujem.

Igor

1 Like

Viete tu prilozit aj ten samotny vykaz, resp. aj pomenovat co je v nom problematicke a ako by mohla automatizacia pomoct?

http://archiv.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Vzory_formularov/rok_2013/f_roczav101.pdf
http://archiv.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Vzory_formularov/rok_2013/f_rocopu101_13.pdf

Ak vezmem napr. stranu 3 modul 178 v prvom formulári ( obidva formuláre predstavujú jeden ročný výkaz )

riadok 8 povinné príspevky hradené zamestnávateľom - tak tento údaj sa pomeruje k modulu 304 riadok 10 mzdy a náhrady miezd zamestnancov - ak je percento nižšie ako určitá hranica 20 % cca, resp. vyššie ako 40 %, tak interná kontrola to vyhodnotí ako chybu a zam. ŠÚSR by to mal overiť,

podobne pomeruje aj riadok 12 z modulu 178,

ďalej, Sociálne náklady - riadok 13, veľmi špecifická položka, ktorú si často mýlia účt. jednotky so soc. fondom, ale ide len o náklady, kt. majú charakter vyslovene sociálnej pomoci - náklady na ošatenie…takmer žiadna firma neposkytuje, - stačila by zrozumiteľná poznámka k údaju

Položka stav zásob materiálu - riadok 14 porovnáva na modul 184 strana 7 stĺpce 5 a 6,

atď.

takýchto interných kontrol je v celom výkaze niekoľko.

automatizácia by pomohla v tom, že by znížila chybovosť už pri samotnom vypĺňaní a zjednodušila vypĺňanie. Už síce vyše dvoch rokov nepracujem priamo s výkazmi, ale stav bol 2013/2014 taký že kontroly vyskočili vždy až po nahratí celého výkazu a zväčša boli dosť nezrozumiteľné pre učt. jednotku - vedeli by lepšie popísať priamo ľudia čo využívajú IŠIS. Teda ďalší proces je potom taký, že zamestnanec kontaktuje účtovníka, kt. vypĺňal výkaz a vysvetľuje mu kde sú nezrovnalosti telefonicky a ten ich musí následne opraviť. Chyby sú však zväčša len vyššie popísaného ( metodického ) charakteru. A teda celá komunikácia ohľadom opráv chýb by takto odpadla.

1 Like

Pridavam sa k tejto myslienke, podobne je to aj v ISP sfere co nam urcite potvrdi aj Michal @pixall . Ja by som vsak videl zmysel v spolocnom API, alebo aspon standartizovanom formate, pretoze potom by sa podobna byrokracia dala generovat priamo z IS/ ERP.
Napr. v telekomunikaciach je to teraz tak ze zistovanie prebieha polrocne a co je najhorsie zvlast Vam dotaznik posiela VUS (Vyskumny ustav spojov), zvlast Teleoff (Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb) a teraz som si nie 100% isty, ale ak mate stastnu kartu tak tusim aj Statisticky urad. Pricom plus-minus chcu rovnake data akurat v bledomodrej.
V taktomto pripade by tiez mohlo platit raz a dost.

EDIT: pre zamedzenie uniku dat o sledovanej jednotke anonymita, ale to by som uz chcel privela, ja viem…

+1 za cloveka, co uz tiez bol osloveny zo SU, aby nieco vyplnil. :slightly_smiling:

Toto mi uz osobne zavana temami:

Urcite by sa v slusnej krajine patrilo, aby bolo urcene pevne API (format) na poskytovanie statistickych dat, a aby sa toto dalo automatizovane prepojit na uctovne alebo ine informacne systemy. Sucasna situacia by sa dala nazvat sikanou podnikatelov, ked podnik musi niekolkokrat rocne, alebo aj niekolkokrat mesacne, vyplnat rucne pod hrozbou pokuty (aj do 331-tisic EUR) rozne dotazniky a statisticke vykazy, ktorych format sa priebezne meni, a jeden nikdy nevie, ake data bude musiet najblizsie dodat. Niekedy ked pride dotaznik, tak skutocne v predpisanej lehote nie je mozne zabezpecit z informacneho systemu take vystupy dat, aby boli udaje spravne - vytazenie niektorych pozadovanych dat z databaz vyzaduje zavedenie novych poli do databaz a ich naplnenie, co sa da implementovat radovo za pol roka az rok, s nakladmi najmenej v tisicoch EUR (pre malu/strednu firmu). Nastastie (niekedy) existuje moznost poskytnut kvalifikovany odhad, ktory si clovek zrata s excelom, kalkulackou, papierom - no sranda konci vtedy, ked sa urad po roku od vyplnenia dotaznika ozve so vsetecnou otazkou, preco ste v dotazniku X uviedli hodnotu 242, ked v dotazniku Y ste za to iste obdobie uviedli hodnotu 244 - uvedte ktory udaj je spravny a preco, inak urad za neposkytnutie udajov ulozi pokutu XY atd… To potom fakt clovek ktory sa zivi vlastnou pracou a nie tabulkovym platom, nevie ci ma pouzit ibalgin alebo revolver.

Potvrdzujem co pise @MichalBa, ze podnikatelia v telekomunikacnom odvetvi musia vyplnat viacere informacie viackrat rocne duplicitne viacerym uradom, v niektorych pripadoch dokonca trojmo, a tieto urady uz roky nie su ochotne/schopne najst sposob, ako by si tieto informacie mohli posuvat navzajom medzi sebou a zbytocne nebuzerovat podnikatelov. Asi najhorsie je, ze format vykazov sa priebezne meni a ze ich musi vypisovat clovek, nemoze to spravit automat. Pred asi 2 rokmi sme vynalozili par tisic EUR na zabezpecenie takych exportov dat z informacneho systmeu, aby sa dali dotazniky vyplnit relativne rychlo (za par hodin) a relativne presne. Vydrzalo to 2 roky, a zrazu je struktura dat ina, a zas treba robit nove exporty. Institucie ktore udaje pozaduju, sa spravidla vyhovaraju na tych hore, ktori udaje pozaduju, ze oni menia poziadavky a oni urcuju co treba zistovat - bud ministerstvo alebo priamo Brusel. V praxi sa v tomto za 5 rokov skoro nic nezmenilo, snad len s tym rozdielom, ze dotazniky su cim dalej tym vacsie a s tym aj menej prehladne. Jednotny format a API pre automatizovanu vymenu dat by sa hodilo ako sol. (Alebo este lepsie zrusit tie vykazy uplne :smile: )

2 Likes

Nechcem kvoli tomu zakladat vlakno ale toto je na www.sukl.sk

Hlásenie musí mať štruktúru podľa tabuľky č. 1 vo formáte súboru XLS (nie XLSX!), alebo DBF (dBASE III, IV) a má obsahovať iba aktívne záznamy sledovaných registrovaných liekov, t.j. záznamy s položkou LEK, NEM, DIS alebo EXP rôznou od nuly!

Ja sa v databazch nevyznam, dBASE fakt este existuje? .dbf sa pouzivaju ?

Len napriklad len cely kataster pokial viem.

Štatistickú úrad ad nauseam - 3. zisťovanie za 2 týždne poslali. Chcú to vyplňat elektronicky avšak nejako im nefunguje aplikácia…

Navyše som získal dojem, že pri výbere vôbec netušia, koľko krát už daný subjekt oslovili…

Nebolo by lepsie na zaciatok upravit zakon pre statistikov, aby nebolo potrebne pre vacsinu subjektov ten vykaz posielat? A tiez zosuladit terminy vykazov a DPH, ked vykaz chcu 17. a DPH je 25.
Vela veci vo vykaze sa pise aj do KV DPH, takze jedenkrat a dost by bolo vhodne aj tu.
Dalsie veci ma socpoist v mesacnom vykaze a taktiez ZP v mesacnom vykaze.

Treba sa teda venovat len zberu dat, ktore uz niekto zakonne nezbiera a su to ‘must have’ data pre stat.

1 Like

Ako dobre si planuju na statistike cinnosti:

A k tomu je oznam:

Takze kto nestihol podat do piatka 14:00 zostanu mu 3 hodiny v pondelok rano.
Nechapem, ze udrzbu treba robit v case podavania vykazov, ze to nemohlo pockat par dni. Alebo sa im to cele rozpadlo?

2 Likes