Štruktúra štátu

Dlhší čas sledujem tento projekt a nadšených ľudí ktorý chcú pomôcť e-štátu. Vážim si každého, kto niečo ponúka, alebo len diskutuje a posúva tému ďalej.

  • chcel by som skôr upriamiť pozornosť na kompletnú analýzu štruktúry štátu a jeho fungovanie a prepojenie medzi jednotlivými rezortmi.

  • namodelovať tok informácií a vyhodnotiť

  • optimalizovať prepojenie ako technické tak aj personálne

  • na základe analýzy a optimalizácie vypracovať čo je potrebné pre globálne fungovanie štátnej správy. Myslím HW, SW, ľudia potrebný na začiatok a ľudia ako administrátori.

Pokiaľ toto nebudeme mať nebudeme vedieť kvalifikovane vystupovať ako rovnocenný partner voči štátu.

Verím že uspor by bolo toľko veľa, že cesta späť by bola nemožná, aj keby tam bola strana čo nám udáva svoj smer.

Teraz sa napájame na system o ktorom v globalé vie možno pár ľudí: tam tender niečo pripravíme, tam výzva niečo sa dá, ale systémovo to nemáme pod kontrolou (môj názor).

Musíme postaviť bežiaci paralelný štátny system do ktorého sa dáta importujú, a starý sa posunie na disk: archiv

2 Likes

Ahoj, tohle docela sedí k chystanému modelu “Enterprise architektury” jak ho chce prosadit MF.
IMHO je tam jeden základní problém - stále fokusuje elektronické služby, egendy, procesy…
Ale nástroj i metodika plně umožňuje a přímo vybízí k “hledání” potencionální elektronizace na základě bisnisu.
Možná tam jen prosadit “modelování” shora - od kompetenčního zákona atd. které zadávají business úlohy a povinnosti jednotlivým úřadúm, orgánúm atd. a pak na ně vázat/z nich vybírat části “elektronické” či “elektronizované” či elektronizovatelné…

Problem je este vyssie, musel by sa nastavit novy kompetencny zakon a nie stavat na sucasnom, ktory v zasade rozbija a robi system neprehladny. Ale to by sa museli dokonca zrusit alebo zlucit nejake urady a ministersva…

Logika, metodika i selský rozum mi říkají:

  1. Zmapuj současný stav.
  2. Identifikuj problémy.
  3. Navrhni úpravu která je odstarní.
  4. Tu zrealizuj.

Začínání od konce nepovažuji za vhodné :-).

Suhlas, len ja som pisal uz o bode 3. Pretoze 1. a 2. uz boli davnejsie popisane ale pri 3. sa to zastavi lebo nie su politicky prechodne…

Jak mi zrovna popisují tvorbu modelu E.architektury tak to nevidím… stavějí na “Koncových službách” přímo používaných uživatelem na základě vyhledání v “Lokátoru služeb” na UPVS. Služby ÚV který 90% “služeb” poskytuje v režimu G2G mi připadne jaksi mimo mísu… Podobně NKU, antimonopolní úřad, NBU, obrana…
Nad “koncovou” službu stavějí “agendu” definovanou jako business funkci.

IMHO ten model bude děravý, neúplný… Nebude mít hlavu.
Uvidíme až ukážou (snad) něco víc než “test”.

stačí analyzovať komunikáciu dátových schránok v ČR a výsledky budú analaogicky použiteľné na slovensku :slightly_smiling: