Zaručená konverzia - posun zmien na 2026

Pripravuje sa novela zákona o eGov, ktorou sa má posunúť účinnosť zmien v zaručenej konverzii o 2 roky. Teraz k tomu bola v MPK predbežná informácia.

Ide o zmeny prijaté v zákone č.325/2022, ktoré majú byť účinné od 1.10.2024 týkajúce sa ZK, t.j. zmeny §36-39 zákona 305/2013 o eGov. To bolo najmä centrálneho modelu, kde Mirri má mať “centrálnu evidenciu záznamov” a overovanie ZK sa primárne robí voči nej.

Podľa informácie z MPK “Vzhľadom na aktuálny stav projektu, ktorým sa má zabezpečiť obstaranie nového komplexného technického riešenia, vrátane zabezpečenia jeho zmluvnej podpory a ďalšieho rozvoja sa navrhuje posunúť účinnosť schválených zmien o dva roky, tzn. na 1. októbra 2026. Posunutie účinnosti sa navrhuje taktiež z dôvodu zabezpečenia postupného a kontinuálneho nábehu všetkých oprávnených osôb na nový systém centrálnej evidencie záznamov o vykonanej zaručenej konverzie.”

Tak som si pri tom spomenul na (plané) sľuby Mirri z pripomienkovania návrhu z.325/2022, že “teraz to treba schváliť a potom bude odborná diskusia”. Snáď sa im to v nadstavených 2 rokoch aj podarí.

Pri ZK som bol od začiatku. Je to tragédia, ako to stále posúvajú. Formuláre boli vyrobené roky dopredu a spravidla sa nedostali do platnosti a nahradili ich nové. EZZK a jej nábeh ďalšia katastrofa. Je vari na Slovensku jednoduchší ISVS?
Všetko sa zbytočne komplikuje a v závere je problém čokoľvek publikovať. Mali to dať napríklad notárom vrátane dátového návrhu a mohlo to byť len lepšie…

1 Like

No veď práve: roky si Mirri nevie ani túto pomerne jednoduchú vec poriadne prevádzkovať. V tejto situácii ťah na povinnú centralizáciu, ako sú tieto posúvané zmeny, bez vyriešenia akútnych problémov, je ozaj hazard.

Už má Mirri aspoň štandardnú prevádzkovú zmluvu?

Nema. Novomenovani notari funguju s limitom 1 rozpracovana ZK v case. Rozpracovana je odkedy dostane cislo ZK tj. hned nazaciatku procesu az do momentu kym to cele prebehne aj na EZZK tj. aj po odoslani este cakaju tak 30 minut kym mozu zacat robit dalsiu. Limit 1 je na cely notarsky urad tj. na ICO, takze ked maju N zamestnancov tak sa musia dohodnut ze kto ide robit teraz ZK :slight_smile: .

Este pred rokom sa to dalo vybavit na vynimku cez ziadost pre kazdeho notara aby zvysili ten limit na 50. Teraz sa neda uz vobec nic lebo uz to nikto nechce robit na dobre slovo.
Co sa tyka noveho EZZK, aj to notari ponukli este cca 2 roky dozadu MIRRI ze to mozu robit. Bez reakcie.

2 Likes

:open_mouth:
Just wow.

Je to ešte horšie. Nová povinná osoba , napríklad advokát, ktorý doteraz ZK nerobil a chce, nevie svoje oprávnaneni vykonávať, nakoľko ho nevedia zaevidovať. Detto ak menia spôsob výkonu advokácie zo súkromenj osoby na S.R.O. = mení sa im IČO, nejde to zaevidovať. Mám k tomu plno historiek za posledné roky, a… ale koho že to zaujíma ? Tento rok ešte nezaevidovali žiadnu novú oprávnenú osobu - tým pádom tieto nemôžu vykonávať svoje oprávnenia…
Stav je dokonca taký, že akýkoľvek prevádzkový problém (SSL certifikát, alebo zaplnenie diskov - to všetko sa stalo napr. minulý rok) nemá kto riešiť a zablokuje to službu ZK na celom slovensku (pošty, notári, advokáti, OVM…a keďže aj OverSi je Zaručená konverzia a robí momentálne najviac záznamov do EZZK, tak sa zablokuje polka správnych konaní, alebo sa prejde na starý spôsob, typu doneste mi potvrdenie, oversi mi nefunguje…
Rieši to SAK, ale zatiaľ neúspešne, rieši to kde - kto. no keď nemá kľúče od miešačky ani hlavný hantľager - tak nemôže ovplyvniť kvalitu betónu …
Takže treba riešiť toto a nie nové vyhlášky … to mi je až do smiechu, leď sa zaoberajú niečim, čo nevedia potom vykonať …

6 Likes

ja tu nechcem zbierať srdiečka … ale brainstormovať čo s tým ? EZZK je ďaleko najväčší fail v štátnom IT …

1 Like

daleko najvacsi fail… myslim si ze tato sutaz (ne)ma jasneho vitaza :slightly_smiling_face:

K tejto zmene beží skrátené MPK do 26.4.:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2024/151

The requested URL /SK/EL/2024/151/LP-2024-151-vlastny_material.pdf was not found on this server.

Mne to ide v pohode, prikladám:
03_vlastny-material.docx (15.8 KB)