Zápis rodného čísla do obchodného registra môže byť ďalší byrokratický nezmysel

Tomuto samozrejme vsetkemu rozumiem, len teda pre mna konkretne nic z toho vyssie nenastalo.

To vedia uz teraz a este lepsie, konecni uzivatelia vyhod.

Neviem o tom, ale bez identifikacie nemozu ani zacat. Potom mi to pride uz celkom trivialna uloha.

no vsak ostatne osoby uz stotoznene maju, resp. konatelov, to sme robili este davno

1 Like

Polovica firiem nemusi robit ziaden novy zapis aj x-rokov (na to musia mat nejaku zmenu vo firme)

A k comu potrebuje stat poznat spolocnikov firiem, kde to pouziva realne? Potrebuju uzivatelov konencych vyhod a to predsa maju

Toto je dobrý point. Ak správne pozerám, tak ma starej sro mám stále starú adresu. Takže asi nič. Zákon o egov asi dodržujú tak selektivnejsie.

Staru adresu urcite mas este kde kade, to je jedna vec ktora mala byt vyriesena davno medzi prvymi (a nielen v statnej sprave a samosprave mas adresu, ale aj v sukromnej kde kade)

Skusim: verejny zaujem (aj ked v takom pripade by mala naklady zrejme znasat verejnost).

Neviem teraz rychlo dohladat konkretne clanky, ale bolo to par rokov dozadu, taka seria o firmach a ludoch typu Siroky a pod. A ze prave z titulu nedostatocneho stotoznenia nebolo jasne, ako zosumarizovat a uzavriet analyzy povedzme obstaravani, ak tam figuroval “Jozko Mrtkvicka” ako majitel za X firiem, ale raz ako “Ing. Jozko Mrkvicka, Horna Dolna”, raz ako “Jozko Mrkvicka, Horna Dolna” a inokedy ako “Mrkvicka Jozko, Ing., Horna Dolna”. Lebo je rozdiel vediet naisto, ze “Jozko Mrkvicka cez X firiem zarobil od statu tolko a tolko mega” vs. “mat indicie, ze to bol Jozko Mrkvicka”.

NA to sluzi register konecnych uzivatelov vyhod, toi je ten nastroj, ten predsa a existuje aj s presnou identifikaciou uzivatelov vyhod a ak to nestaci, tak jr to potrbene vylepsit a nevymyslat nove povnnosti

Ale konecni uzivatelia vyhod nie su verejna informacia?

Veď to som písal v poste -

Lustracie majetku beriem (exekutori to robia aj dnes, hladuju ci “nemajetny” nie je spolumajitelom firmy, aj tak vsak exekutor nemoze siahnut na podiel vo firme, len moze pozriet ci odtial nieco neberie), podla mna to vsak nema byt verejne.

Pozri na rpo nejaké srocky. Je to verejné. RPO

Spravil som rychlu hrubu analyzu z dat co mame u nas z RPO. analyza-orsr-rc.sql (2.6 KB)

Vyzera to tak, ze len na zaklade mena statutara vs. spolocnika by sa dalo jednoznacne vybavit cca 224733 firiem z ORSR.

Pri 111781 firmach to jednoznacne nie je, ale to je sposobene aj roznymi vynimkami, s ktorymi sa mi uplne nechcelo hrat zatial (napriklad likvidator je akoze menovec co je inak problem, statutar moze byt aj firma co nema zmysel uvazovat…)

A to este neuvazujem udaje konecnych uzivatelov vyhod (tie v db zatial nemame) a tie by tiez vedeli zopar pripadov vyriesit (spolocnik = KUV a tam RC mam).

1 Like

Bol som na dalsom calle k tomuto a vyzera, ze sa do tohto seriozne pustili. Datova kancelaria MIRRI pripravila analyticky report, legislativci hovoria kde vidia prekazky, dodavatelia hovoria kde co kolko bude stat. Interne IT hovori o tom, co dava/nedava zmysel. Takto nejako som si to predstavoval, ze to ma fungovat.

Zatial vyzera byt preferovany sposob riesenia, ze do schranky by mal prist oznam “mily obcan, takto to ideme zmenit, ak nebudes namietat do 30 dni, tak to tak zmenime a bude to platne”. Ma to tu vyhodu, ze sa moze ist aj do istej miery rizika s datami (menovci napriklad).

Zatial vyzera, ze velka cast sa bude dat proste vyriesit cez heuristiku “rovnake meno + adresa v rovnakej firme” pricom sa uvazuju konatelia a konecni uzivatelia vyhod, ktori vsetky data uz maju.

Technicky vyzera, ze starych legacy systemov sa moc chytat nechcu, natlaci sa to tam nejako bokom cez skript. Frontend (ak bude potrebny) vyzera, ze pojde v pohode spravit uplne bokom, lebo corvin (stary legacy system orsr) ma funkcnu (aj ked archaicku) integraciu na g2g na slovensko.sk (upvs).

Notifikacie sa daju spravit uplne bokom, kedze to je bezna integracia na slovensko.sk

Toto vyzera velmi slubne.

4 Likes

Este bol dalsi call. Zda sa, ze prebieha jednanie s dodavatelom RFO na MV, pricom by to chcelo funkciu (toto meno a priezvisko na tejto adrese je unikatne? aj historicky?) tymto by sa dalo nejako zabezpecit, ze nejde o menovca a rovno to naparovat.

Taktiez sa ukazalo, ze vlastne cely tento cirkus s RC je vlastne preto, aby sa dali naparovat osoby na RFO (cez PCO alebo IFO - ahoj @lubor). Cize povedzme si pravdu, keby sa to dalo rovno “nejako” naparovat na RFO, tak ziadne RC zapisovat ani nemusime. Nieco mi hovori, ze toto cele proste nejako historicky vychadza z toho, ze na RFO bola funkcia, ktora vedela stotoznit osobu len po zadani RC + meno + priezvisko alebo nejake ine kombinacie a tak sa povedalo… vsetci date RC aj ked pre vacsinu to netreba. Zakon vznikal este pred zberom konecnych uzivatelov vyhod, co tiez velku mnozinu spolocnikov (aj zahranicnych!) vyriesi.

K tomuto dve poznamky:

  • nechapem ako je mozne, ze nejaka takato “parovacia” sluzba na RFO doteraz neexistovala. Ved to je uplny zaklad pre stotoznovanie.
  • treba to prehnat cele cez RFO, lebo pointa toho celeho je link do RFO a nasledne sa budu uz dat robit aj propagacie zmien (teoreticky, prakticky to este nikto nenaprogramoval)
1 Like

co tym myslis presne? na stotoznenie maju len batch - lebo su tam manualne ukony pri tom,
ale ak mas sadu udajov (rc+meno) tak vies overit identitu

to asi nie je uplne pravda, viem ze v dcom nam zmeny z RFO chodili, akurat nam vzdy chodila cela veta, ze novy zaznam a co sa zmenilo sme si museli sami zistit voci nasim datam

Myslel som v ORSR.

neviem či si pamatam dobre, ale pamatám si, že je to spravené: online lustracia v RFO pri zapise do registra a dotiahnutie id pre prepojenie ale nieco sa mi mari ze pre perf to bolo vypnute

V IS RFO bola dizajnovaná synchrónna funkcia pre vyhľadanie osoby podľa zadaných atribútov. Či je dostupná pre externé systémy (rozumiej “nie MVSR”) neviem. Pripomenul by som, že RFO bolo implementované v 2011.