Zápis rodného čísla do obchodného registra môže byť ďalší byrokratický nezmysel

Toto je krasna ukazka sluzby, ktora mohla byt proaktivna, predvyplnene to mohli supnut do schranky clovek by to len potvrdil a podpisal. Tipnem, ze vacsina firiem totiz ma konatel = spolocnik. A pri konateloch tie RC maju (aspon pri mojej starej firme to je).

@vliv2 ty nevies preco takto krkolomne to robia?

Konatelov maju RC (resp. urcite mali), ale odkial berieme, ze spôolocnik = konatel? inak u s.r.o. je aj ciastocne pravda (50% konatel je aj spolocnik, ale nmeplati ze spolocnik = konatel, spolocnikov jedaleko daleko viac ako konatelov a ntka ai polovica konatelov su aj spolocnici), ale u a.s. je to podla mna uplny nezmysel, pretoze u akciovej spolocnosti sa jednak akcionari menia, u spolocnosti kde su akcie na dorucitela, sa ani nezverejnuju, (spolocnikov predsa eviduje niekto iny), aj ja pokladam za byrokraticky nezmysel evidovat spolocnikov v obchodnom registri (ved vcera som predal cast svojho podielu, takych transakcii denne je hromada), spsoob z clanku mi jasny nie je ako sa to ma robit, ale samotna poziadavka vseobecne je nezmyselna

Takto, ja tvrdím, že veľkú časť problému by vyriešili, keby len kukli do dát a keby tam videli rovnaké mená pri konateľoch a spoločníkoch, tak sa toto dá vybaviť zápisom “ano prehlasujem, že konatelia sú spoločníci a môžete použiť tie údaje odtiaľ”. A toto spraviť automatom.

Jasné, že to neplatí pre všetky firmy. Otázka možno skôr znie, že ako doteraz bez toho vedeli existovať a čo za tento úkon, ktorý budú robiť stovky tisíc konateľov budú mať. Ubudne nejakej byrokracie niekde?

1 Like

Zakladna otazka je k comu potrebuju RC spolocnikov, ved oni so spolocnikmi nemaju nic, maju ich zaujimat statutari, konceni uzivatelia vyhod -to vsetko maju identifikovane. Evidovat RC spolocnikov je pre mna nova nezmyselna byrokracia (sposob je vedlajsia vec), nech povedia k comu to potrebuju, pretoze toto mne nie jasne vobec

1 Like

V rámci pripomienkovania materiálu Red Flags: IS Obchodného registra - #116 by anton-somora môžeme k tomu navrhnúť:

  • pre osoby, ktoré je možné spoľahlivo stotožniť s referenčnými údajmi RFO sa rodné číslo zapíše podľa referenčných údajov a dotknutému subjektu sa zmena iba oznámi (ak sa nááhodou stala chyba, ďalej si to opraví sám)
  • každému subjektu, v ktorom sa aspoň jednu osobu nepodarilo stotožniť podľa predchádzajúceho bodu, bude do schránky zaslaná výzva na doplnenie údajov s predpripraveným podaním, v ktorom budú vpísané údaje podľa najlepšieho odhadnutého stotožnenia, celé je to v súlade s §54a ods.4 z.305/2013

Btw. toto cvičenie je príprava na zrušenie právnickej osoby / oprávnenia na podnikanie podľa §54a ods.6.

1 Like

Podla mna je treba zrusit taketo dovne rozhodnutie a zbieranie RC a buzeracie pravnickych osob (ja osobne na to nevidim ziaden dovod) a nie hladat barlicky ako to polociastocne riesit

hej, tento prístup by mal byť štandardom, otravujem iba tých kde nemám dáta potrebné na ztotožnenie.

Len to by si vyžadovalo na strane orsr, zbehnúť ztotožnenie pre spoločníkov (neviem či sa už udialo), potom urobiť nejaký batch ktorý bude vytvárať oznámenia (zasa bude riešiť, že to musia podpísať fyzické osoby-sudcovia) a ďalší batch ktorý pošle vytvorí predvyplnené podanie a zasle do schránok.
Nič z tohoto korwin teraz urobiť nevie, cize muselo by sa to nejako urobiť asi najlepsie bokom.

Tak sa asi rozhodli, pre najednoduchsi postup pre nich, poslite vsetci, na sudoch odklikaju zapis zmeny.

TU je presne povedane, ktorych fyzickych osob sa to tyka:
Povinný zápis rodného čísla a čísla občianskeho do obchodného registra do 30.9.2021 | Podnikajte.sk
Okrem toho, ze je to nezmyselkl a stat by si to mal/mohol vybavit vo vlastnej rezii, povazujem za vrchol aby fyzicka osoba za ten zapis este platila 33E (ved dokopy su to horibilne peniaze pre registracne sudy (teda ja mam platit za nechopnost statu, to snad nemyslia vazne, dufam, ze to zrusia, inak to bduem pokladat za byrokraticky nezmysel tohta roka). Pokuta pre statutara za nesplnenie je este nezmyselnejsia (za to, ze si spolocnik fyzicka osoba nesplni povinnost, ma platit pokutu statutar firmy, ako ten statutar moze prinutit spolocnika to urobit v termine, ak sa ten “storcne” (ani by som sa mu nedivil). Uff Ti poslanci su schopni schvalit hocaky nezmysel, neviem ci si vobec uvedomovlai co schvalili alebo len “tupo” dvihaju ruky

1 Like

Rozmyslal som nad tym a sprvoti som to povazoval za jeden z produktov mojho institneho konspiratorskeho alter ega. Ale potom ked som si uvedomil ako UHP pripomienkovalo kazdy informatizacny europrojekt aby sa znizovali ceny a zrazu sa tu len tak pustaju peniaze zo statneho rozpoctu na nove vyvojove centrum s otaznou efektivnostou, tak si nemyslim ze som daleko od pravdy.

Nove vyvojove centrum MS SR bude stat zatial na 3 roky 7,9 mil. EUR. Pri 247 205 podnikateloch - pravnickych osobach (http://monitoringmsp.sk/wp-content/uploads/2020/07/MSP_v_cislach_2019.pdf) a 33 EUR poplatku zaplatia podnikatelia 8,16 mil. EUR, ked odpocitame nejake firmy, ktore z roznych dovodov nezaplatia tak to cca vychadza a mozno aj na odmeny pre sudnych uradnikov nieco ostane. Zaujimave ake nahody nam zivot prinasa :slight_smile:

Objektivne, to co predvadzaju je na zaplakanie, nielen ze je to byrokraticky nezmysel a administrativna zataz (Halooo Richard S. kde si?) ale este si za to nechat aj zaplatit, na paradu. Ja si to ulozim a o 3 roky pripomeniem ked sa budu odpoctovat uspechy jednej zo stran.

a co to tak zobrat ako prilezitost? este to len zacina, tak nech siroka komunita pod zastitou SD ponukne pomoc pri or. bude to rychle,lacne s kvalitne. Idealny pilot, ani mirri to nebude spomalovat co je vyhoda sama o sebe. A hned prvu vec mozu zacat tymto.

Pre pripomenutie, táto úloha vznikla práve ako súčasť snahy o zvýšenie kvality údajov registra (ako si iste pamätá každý, kto eGov sleduje dlhšie ako 3 roky). Cieľ je jasný: aby každá v registri uvedená fyzická osoba bola jednoznačne identifikovaná, čo dáva jasný zmysel a takto to je naplánované vo všetkých úvahách o informatizácii. Ak pre nejaký typ osoby nie je potrebné mať ju jednoznačne identifikovanú, je to silný znak že v registri nemá byť vôbec.

Vôbec si nemyslím že toto je nejaký uletený nápad MSSR, ani že je to jednoducho riešiteľné. Problém nie je v úprave sw, ale v miere nedostatočnosti/chybovosti údajov OR vyššej ako by sme odhadovali. Zrejme pre podstatnú časť týchto osôb nemajú teraz viac ako “meno, priezvisko, bydlisko”. Čo som písal vyššie “osoby, ktoré je možné spoľahlivo stotožniť” je myslené na tých, kde aj tieto údaje stačia na jednoznačnú identifikáciu. Ďalšie údaje by bolo zrejme možné niekedy dohľadať z iných priložených listín, ale teda to už je manuálna práca. (Tu ponúkaná “prilezitost … bude to rychle,lacne s kvalitne” v príspevku vyššie je zrejme pasca, akože sa má ukázať ako sme naivní?!)

Povinnosť doplniť rodné čísla a spol. bola vložená už v r. 2019, vrátane všetkých poplatkov a formalít. Následné zmeny “za jazdy” pravidiel týkajúcich sa tej istej povinnosti, ktorá navyše je iba ako prechodné ustanovenie (napr. odpustenie poplatku) je ťažké robiť tak, aby to nebolo diskriminačné. …to len aby sa vedelo, kam smerovať úvahy o tupých poslancoch

A teda nech diskusia smeruje radšej k niečomu reálnejšiemu, tu je k téme príslušný text z aktuálne pripomienkovaného materiálu: (aj text pred/za tým je zaujímavý, ale nebudem to tu kopírovať celé)

Na základe zákonného splnomocnenia bolo v roku 2017 zavedené aj automatizované čistenie údajov obchodného registra v rámci takzvaného „AzRe konania“. V informačnom systéme obchodného registra boli automatizovaným spôsobom pri zapísaných údajoch o menách a priezviskách štatutárnych orgánov alebo členoch štatutárnych orgánov odstránené neštandardné znaky ako napr. bodka, čiarka, medzery, príznaky „st.“ alebo „ml.“. Dátumy sa pri údajoch o štatutárnych orgánoch alebo členoch štatutárnych orgánov formátovali v tvare DD.MM.YYYY, a taktiež sa využitím referenčných hodnôt referenčného registra upravili údaje o rodnom čísle štatutárnych orgánov alebo členoch štatutárnych orgánov za účelom zabezpečenia možnosti doručovania do ich dátových schránok. Vytvoril sa importný nástroj, ktorý zabezpečil porovnanie údajov Registra fyzických osôb (RFO) voči údajom zapísaným v obchodnom registri. Tento nástroj porovnával hodnoty - meno, priezvisko, rodné číslo a dátum narodenia. Ak sa tieto hodnoty rovnali, k príslušnej osobe sa v Registri fyzických osôb zapísal identifikátor fyzickej osoby (IFO). Ak sa nerovnala minimálne jedna hodnota, zapísala sa úloha pre príslušnú používateľskú skupinu pre manuálnu kontrolu a následné vykonanie zápisu „v manuálnom režime“. (LI: Toto ak je pravda, okrem iného prezrádza podstatne nižšiu pôvodnú kvalitu údajov RFO, ako by som očakával.)

Nástroj je z technického hľadiska možné použiť aj pri následnom čistení údajov zapísaných v obchodnom registri vo vzťahu k iným osobám ako štatutárnym orgánom alebo členom štatutárnych orgánov. Na jeho použitie je však potrebné disponovať údajom o jednoznačnom identifikátore zapísaného subjektu. Z tohto dôvodu si použitie nástroja na čistenie obchodného registra na širšiu skupinu vyžiadalo prijatie legislatívnych zmien.

Za účelom dosiahnutia jednoznačnej identifikácie osôb v obchodnom registri boli zákonom č. 390/2019 Z. z. s účinnosťou od 1. októbra 2020 prijaté legislatívne zmeny zamerané na doplnenie identifikačných údajov osôb zapísaných v obchodnom registri.

Zapísané právnické osoby, ktorá nemajú v obchodnom registri zapísané všetky identifikačné údaje (najmä dátum narodenia a rodné číslo alebo iný identifikačný údaj, ak rodné číslo nie je pridelené) o spoločníkoch, štatutárnych orgánoch alebo členoch štatutárnych orgánov, vedúcich organizačných zložiek podnikov, prokuristoch, členoch dozorného orgánu, likvidátoroch, správcoch na výkon nútenej správy a ich zástupcoch, vedúcich podnikov alebo organizačných zložiek podnikov zahraničných právnických osôb podľa predpisov účinných do 30. septembra 2020, sú povinné zosúladiť (doplniť) zápis týchto údajov v obchodnom registri s týmto zákonom spolu s podaním najbližšieho návrhu na zápis zmeny zapísaných údajov po 30. septembri 2021, najneskôr však do 30. septembra 2022. Zapísané osoby tak môžu urobiť spolu s najbližším návrhom na zápis zmeny iných zapísaných údajov (zmenovým návrhom) alebo doplnením týchto údajov cez samostatný zmenový návrh podľa príslušnej právnej formy danej spoločnosti.​

Základný informačný systém verejnej správy, ktorého úprava je obsiahnutá v § 23a až 23c zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.

2 Likes

Podla mna mimo, ale pocty nepsravne, podanie nerobi firma, ale fyzicka osoba - spolocnik, to nie je pocet firiem, ale pocet spolocnikov, dufam, ze ked som spolocnik v 22 firmach, tak to robim raz a nie 22x (ale ako poznam SK byrokraciu, tak mozno budu chciet aj 22x) a inak ked to neurobim, tak pokutou budu postihovat 22 statutarov (pekne nie?). Ano, prijalo sa to v minulom volebnom obdobi (aj z radov byvalej koalicia aj z radov minulej opozicie pokial viem), nic to vsak novej vladnej koalicii nebrani za rok vladnutia zmenit. Za udaje je zodpovedne MS, za cistenie bud ma niekomu zaplatit aleboi ho urobit vo vlastnej rezii a nie preniest zodpovednost na obcanov a este nech za to zaplatia, lebo robia zapis do OR (totalny nezmysel a drzost zo strany statu)

Nezdielam velmi tento nazor, S.D. je zdruzenie a nemyslim si, ze ma taketo veci poskytovat, to nie je podnikatelsky subjekt. Aj tak by muselo byt na to VO (ak nebude, tak to bude takmer isto napadnute). Ak to bude zadarmo (co tu take debaty, niekde tu som uz videl), tak si to neviem predstavit, napr. zodpovednost a uz vobec nie preto, pretoze to ziadna malickost nebude, ale drzim palce takym odvaznym “pistolnikom”. MS tiez nemoze menit nazor kazdy rok (raz VO, vyse roak vyberat, vyber subjektu, potom snaha o zmenu vybrateho subjektu, potom vyvojove IT centrum - ved snad uz ho buduju (aj ked v tichosti) a nerozhodli, skor ako vedia, ze sa im ho vobec podari vybudovat), potom zdruzenie bez VO a zadarmo (ozaj kto chce robit zadarmo, nech sa prihlasi zoberiem ho k sebe)

Kazdy kto chce pomoct sa predsa moze zamestnat vo vyvojovom centre, ja pripravujem zivotopisy

zamestnat sa da aj formou dohody, btw.

Ano, pracovna zmluva a dohoda su zamestnanecke pomery (part-time ci full-time), zivnostnik nie je pracovny pomer (v tendroch je to subdodavatel)

Áno, presne sem treba smerovať úvahy, mňa ako spoločníka jednej sro doslova zaujíma, čo za týchto 33 eur dostanem. Zatiaľ neviem, v ktorej životnej situácii je tento údaj taký dôležitý. Pri konateľoch si to viem predstaviť (napr. Schránky), ale tu? Keby tu tak bol niekto, kto roky pôsobil na mssr a niečo prezradil… No nič.

Ad SD a riesenie. Spraviť aplikáciu, ktorá predvyplni takto podanie je to najmenej, niečo podobné sme spoločne s jednou firmou robili už pri zápise konečných užívateľov výhod. Že vtedy mssr jedným šmahom nespravili aj toto si zaslúži verejné pokarhanie a mali by sa ísť hanbiť. Zatiaľ však nie som presvedčený, že toto sa nezruší a tak s rýchlymi záplatami počkáme.

2 Likes

Ak je troska rozumu vo vladnej koalicii, tak to bud cele zrusia alebo aspon zrusia poplatky (pokutu, no ked ostane povinnost a nebude postih, tak sa vacsina na to vykasle, ale nech je symbolicka a nei 3000EUR). Inak fakt nech najprv povedia situaciu kedy potrebuju identifikovat jednoznancne spolocnika a ked povedia ano, tak preco len v s.r.o. a jednoosobovej a.s. Platit za to, ze stat odo mna nieco chce navyse, je vsak do neba volajuca hlupost (to ako keby dopravny inspektorat dal za poivnnost vsetkym majitelom aut, ze maju nhalsovat na DI ake maju pneumatiky a za kazdy zapis im da zaplatiti 33E, taka ista hovadina a drzost)

2 Likes

Len drobna poznamka, k minulemu volebnemu obdobiu - tuto nehoraznost prijal minuly parlament (takze hlavne terajsi opozicnici), ale nikde inde nie je taka kontinuita ako na MS, kde sttana tajomnicka za minule obdobie sa stala ministerkou v tomto obdobi (a zakon snad pripravovalo MS)

1 Like

Tato tema bola predmetom diskusie pri Sulikovom kilecku ale poplatok sa neodpustil, to len na doplnenie aby sme vedeli ze maslo na hlave maju vsetci.

Ciel mat v poriadku data je OK. Otazne je preco pre vsetky vymenovane osoby.
Sposob realizacie je typicky uradnicky katastrofalny, najlepsie je to prehodit na podnikatelov, a to najhorsim moznym sposobom cez ich anti user friendly elektronicky sluzby. A to ze si za to vypytaju 33 EUR je pre normalne zmyslajuceho cloveka absolutne mimo logiky. Samozrejme este aj s peknou pokutou za nesplnenie.

Pokial viem podanie robi firma, cez prislusny formular. Fyzicka osoba nemusi komunikovat so statom elektronicky, cize si myslim ze cisla cca sedia. Dobrou otazkou je co s tym ak je rovnaka FO v nejakej pozicii vo viacerych firmach. Z toho co je dostupne predpokladam ze sa vlastne zapise 22x :frowning: