Zákon o dôveryhodných službách / veľké zmeny v ZEP

štandardne, podľa predpokladov ako to býva - ležia úhorom.

vdaka, nemyslim ze platforma ma v tomto nahradzat stat. nech si tutorialy pripravia sami. platforma im moze pomoct ich koncipovat.
ale nemyslim si ze sa nieco stane. nic sa nezacne dorucovat, pocka sa na schvalenie zakona v auguste a dovtedy sa budeme tvarit ze sa vlastne nic nedeje.

1 Like

najpovolanejsi urcite nie som, kedze uz nepracujem na ms, dorucovanie prebieha do schranky fyzickej osoby a tu je potrebme urcit .

Anoooo !

A toto plati univerzalne, nie iba pre schranky :slight_smile:

Ani datove schranky nie su vyhra: http://www.lupa.cz/clanky/spravci-dane-uz-nechteji-prijimat-podani-pres-datove-schranky/

Zákon bol schválený prerokovaný v 1. čítaní.
V rozprave sa aj “hlasovalo” koľkí poslanci majú eID a už ho aj využili:

Ak bol zákon schválený, znamená to, že ten termín 1.8. sa pre PO posúva?

posúva sa termín povinnej aktivácie schránok právnickým osobám až na 1.2.2018, detto povinnosť používať el. formuláre

Alebo už zákon nestihne prísť do platnosti a preto stále platí toto: Detail - UPVS ?

Zákon bol schválený len v 1. čítaní -> neznamená to, že bol zákon schválený v NR SR a bude predložený na podpis prezidentovi a následne vyhlásený v zbierke…
Cesta k tomuto je ešte dlhá - II. čítanie, III. čítanie a až následne hlasovanie o zákone - ak tieto kroky prejdú OK, až následne pôjde zákon na podpis prezidentovi a ak ho ten nevráti, predseda NR SR najneskôr do 21 dní od schválenia odošle zákon na vyhlásenie v zbierke zákonov.
Zákon nadobúda platnosť vyhlásením v Zbierke zákonov SR.
… ešte to nejakú chvíľu potrvá aj s ohľadom na skutočnosť, že dnes bola posledná schôdza NR SR pred prázdninami…

1 Like

pani ministerka spravodlivosti cochvila predstavi zamer elektronizacie justicie a na to potrebuje fungujuce a aktivovane schranky. ak by sa posunuli schranky na neskor, z jej zameru by nic nebolo. takze je pravdepodobne, ze schranky pobezia v riadnom termine.

namiesto schvalenia v 1 citani je lepsie pouzivat termin posunuty do druheho citania. schvaleny bude az ked bude smerovat na vyhlasenie do zbierky zakonov a dufam, ze prezident nepodpori opatovne predlzovanie aktivacie eschranok. bola by to cista pakaren.

Zatiaľ to termínovo vyzerá stále tak, že už ani nebude čo odkladať - zákon bude schválený neskôr ako 1.8.
Ak raz schránky aktivujú na doručovanie, nedajú sa len tak “vypnúť”. Pakáreň to bude aj tak, lebo tipujem že zatiaľ sa aj do aktivovaných schránok nebude nič vážne doručovať - vzhľadom na objektívne prekážky prístupu a slabú informovanosť/využívanosť zo strany PO. Ale možno mám len slabú predstavivosť.

Jasné, opravil som. Som len ITčkar čo do legislatívy fušuje.

Hmm, kedze ani stat tie schranky zatial velmi nevyuziva a kedze support pre “moju distribuciu Linuxu” (rozumej Fedora Linux) vyzera byt dost chaby resp. blizky nule, tak by som uvital omnoho dlhsie “prechodne obdobie” pre obcanov ale aj firmy. Povinna aktivacia pre firmy od 1.8.2016 sa mi s ohladom na aktualny stav zda prilis skoro.

Bez platneho zakona?

Cize budeme so svojimi firmamy hrat rusku ruletu: “zrusia ma ak si schranku neotvorim ani dnes?”

Tot este ani nedobehol riadne sudny spor ohladom vynucovania Windows zo strany DU, vid Odmietol Windows. Zažaloval štát, teraz čiastočne vyhral (tu zial musim konstatovat chybajuci datum uverejnenia clanku a teda nevieme dnes povedat, kedy presne bolo “vcera”). Takze nemam vela pravnej municie na to, aby som si Windows nadalej nekupoval.

Windows je zlo, tiez musim s velkou nechutou pouzivat, pretoze zivnostensky urad este stale vyzaduje ActiveX + IE na ohlasovanie zivnosti. Inac je ale hanba to, ze prostriedkov na vyuzivanie eID a ZEP je tak malo, hlavne mi chyba nativny klient na iOS. Avsak s eIDAS pride moznost vyuzivat zarucene el. podpisy aj z inyhc krajin eu, kde tieto aplikacie su a funguju bezproblemovo…

Teoreticky áno, avšak je opäť drobný slovenský zádrhel: Elektronické podateľne tak, ako je nastavené dnes, automaticky zo ZEPu určia ktorá fyzická osoba podpis vytvorila. A to na základe rodného čísla. Čiže ak v ZEP certifikáte nebude RČ, naše podateľne ho nevedia prijať. A ktoré zahraničné certifikáty majú RČ?
To je jeden z problémov, kvôli ktorému sme dali pripomienku k tomuto zákonu.

Dnes v NR SR bolo zasadnutie Komisie pre technologický rozvoj a inovácie, kde som aj hovoril o zákone o dôveryhodných službách. O trochu podrobnejšie info. Podrobné rokovanie k tomuto zákonu bude asi 19.7.

Je v podstate potvrdené, že schránky PO sa 1.8. aktivujú.

konecne, elektronické konanie sa nedá realizovat bez schránok.

Chapem, avsak nariadenie je nariadenie, ak z toho vznikne skoda, bude zodpovedat stat. Ten vyvoj aplikacii a rieseni je extremne pomaly a sporadicky, nerozumiem, preco to vsetko tak strasne dlho trva a preco sa veci neriesia v dalekom predstihu. Ak eIDAS nebude mozne aplikovat, bude za to musiet niekdo niest zodpovednost…

Na zasadnuti 18.7. sme predniesli najzásadnejšie pripomienky S.D k zákonu a následne sme ich zaslali vedeniu komisie SD_zakon o doveryhodnych sluzbach.pdf (1.1 MB)
. 8.9. by malo byť zasadnutie parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti (pod ktorý táto komisia patrí) a budú prednesené návrhy na zmeny pozmeňovacích návrhov k zákonu.

V týchto dňoch rokujú o návrhu zákona o dôveryhodných službách výbory NRSR. Ako je uvedené v našom stanovisku - viď. Janov post vyššie, navrhujeme niektoré zmeny v zákone, vypustenie rodných čísel z certifikátov a zavedenie centrálnej elektronickej podateľne. Ak to poslancov zaujme, pripravili sme k tomu aj znenie pozmeňujúcich návrhov: pozmenujuce navrhy S.D - z. o doveryhodnych sluzbach.rtf (1.9 MB)

Už nás v tejto veci oslovili členovia hospodárskeho výboru za SaS a OĽaNO. Zasadnutie tohto výboru je dnes (5.9.), budem sa tam snažiť naše stanovisko povedať (ak mi dajú slovo).

S úradom podpredsedu vlády sme o našom stanovisku hovorili už dávnejšie, či si tieto návrhy osvojil neviem.

2 Likes

Pre informáciu, SMER-SD navrhuje na hospodárskom výbore tieto zmeny:
pozmenujuci navrh_tlac 132_pozm1.docx (29.4 KB)
pozmenujuci navrh_tlac132_schranky.docx (20.1 KB)