Zákon o dôveryhodných službách / veľké zmeny v ZEP

Ciel by mal byt “ist s dobou”. A doba povedala, ze najlepsie riesenie su nativne aplikacie. Potrebujeme presadit do myslenia ludi, ze Windows nieje jediny OS ktory ludia pouzivaju, prave naopak, iOS a Android su OS ktore je potrebne brat do uvahy pri kazdom kroku, ktory sa implementuje a ano, aj pri prijmani zakonov.

No pretože doteraz všetky zákony a predpisy v ktorých boli tieto PRINCÍPY aplikované rezorty úplne ignorovali … považovali to iba za agendu MFSR a tajne dúfali, že to nejako prehrmí povedľa nich … .takže to NARÝCHLO rozumej od kedy dostali pozvánku na rozporové konanie a pochopili, že sa tým niekto fakt ide vážne zaoberať … :slight_smile:

no na toto som zvlášť zvedavý … odhad … .začne to najskôr o rok … :slight_smile: všetko ostatné ma môže iba príjemne prekvapiť.

Účinné to má byť od 1.6.2016.

Zeby to dali so spatnou platnostou ?
Rokovanie NR SR Prebieha
Začiatok štádia: 27.05.2016
Ukončenie štádia:
Vlastník aktivity: NRSR (Národná rada Slovenskej republiky)

prechodne obdobia sa nebudu musiet posuvat, ak MF bude presadzovat rozumnu politiku. naprikad v prechodnom obdobi by mali mat uzivatelia elektronickych sluzieb s aktivovanou datovou schrankou moznost realizovat ukony uplne bezplatne. tym sa nastartuje informatizacia aj na strane uzivatelov, zefektivni sa statna sprava.

Zákon je v pláne rokovania Národnej rady SR: Parlamentná tlač 132

Keďže vláda neschválila návrh na zrýchlené legislatívne konanie (správne), tento návrh sa dostane na rokovanie výborov NRSR až 23-31.8.2016 a do pléna následne najskôr v septembri.

Čiže sa nestihnú termíny súvisiace s nariadením o eIDAS - čo chápem tak, že tých zopár mesiacov vlastne veľká časť zákona 215/2002 a vyhlášok NBÚ nebude platiť.

Taktiež sa nestihne odložiť termín povinnej aktivácie el. schránok právnických osôb, čiže 1. augusta bude ÚV/Nases povinný aktiváciu vykonať. To je ale riadny problém, lebo množstvo právnických osôb sa nijakým spôsobom do schránok nevie dostať. Nie je mi jasné, ako toto bude riešené.

Ktory urad / organ verejnej moci je podla teba pripraveny mi od 1.8. nieco zmysluplne do tej schranky aj poslat ?

Edit: myslim sam od seba, nie ze ja iniciujem nejake konanie, ale ze on mi nieco posle.

toto bude riešené tak že nik do toho preventivne nebude vrtať … ak sa teda nenájde pár nezodpovedných jednotlivcov, ktorí sa neváhajú zviditeľňovať na úkor zbytočných výdajov a komplikácií … :wink:

Už k tomu aj začala kampaň: Detail - UPVS
Asi nie náhodou deň po ITAPAe. :slight_smile:

To naozaj netuším. V zásade informatívne veci (napr. upozornenie na nedoplatok) každý kto je nejako? integrovaný na ÚPVS, “do vlastných rúk” ten kto vie aj spraviť el. pečať.

Ale vážne, keďže aspoň raz sa do schránky prihlásilo zatiaľ 8,75 promile ( 7142 / 816331 ) PO, očakávam skôr verejné vyhlásenie že zatiaľ sa do schránok nič vážne posielať nebude. Čo teda považujem za jasný fail, minimálne z komunikačného hľadiska.

to je komedia cele, sorry, nemohol som si pomoct

bude to riesene pravdepodobne velkym treskom, riesit by to mala masivna kampan ako pri konverzii SK na EURo

od 1.8. totiz sudy dorucuju do schranok, takze v obchodnych veciach sa bude dorucovat elektronicky. slovensko.digital by mohlo urobit osvetu, ze sa dorucuje ponovom. :slight_smile:

na zaklaklade aktualnej judikatury staci, aby sprava bola odoslana cez system datovych schranok, ak tam prevadzkovatel supne casovu peciatku tak je to vsetko ok. pri meritornych rozhodnutiach bude potrebna zarucena pecat alebo zep

@vliv2

Lubor ta kampan by mala zacat co najskor, kebo v auguste su spravidla ludia na dovolenkach.

Máš k tomu doručovaniu súdmi nejaké podklady?

Ja som to myslel ironicky. Totiž jasné že treba masívnu akciu, tak na strane medializácie, ako aj práce s používateľmi. A tiež doriešiť čo s tými čo si nevedia eID vybaviť. A čo je na strane štátu plánované? MF, nový úrad, NASES? Žeby nič?

Za nás v S.D by najlepšie bolo nielen rozprávať, ale snáď aj nejakú pomoc/riešenie predstaviť. Len už je málo času.

Minimalne by ste mali ist do medii a povedat, pani od 1.8.2016 sa deje toto a toto. A nie je nato pripraveny stat a ani podnikatelia (nemozem si pomoct ale GUI EKS vyzera akoby ho robil programator assembleru a rovnako tak su zrozumitelne tie vizualizacie sprav a ich threading).
Ale neviem ako teraz prebijete kalinaka, mozno o mesiac? :wink:

@vliv2 tvrdil na tomto fóre, akožto bývalý šéf, že súdy sú pripravené na doručovanie do e-schránok. Konštrukcia zákona je taká, že ak OVM je pripravené na doručovanie, musí zo zákona doručovať do e-schránok.

funkciu doručovania majú naozaj pripravenú, čo nie je pripravené, sú čítačky, a zrejme aj certifikáty. čítačky sú zatiaľ v krabiciach, ako inak - nerozbalené :slight_smile:

predpokladám, že súdy budú zo začiatku doručovať bežné listiny aj prostredníctvom bežného e-mailu s informáciou o doručovaní do e-schránky.

to čo by mohla komunita akožto skupina šikovných profesionálov urobiť, sú videotutorialy ako si aktivovať schránku, ako si aktivovať elektronický čip s certifikátmi, ako si nastaviť sms a e-mail notifikácie o prijatí podania do schránky, a tutorial pre cudzincov, ktorí si fyzicky nemôžu aktivovať schránku a splnomocnia na to napr. zamestnanca na slovensku.

zopár príkladov:

alebo cielene vo vzťahu, ku konkrétnym skupinám:
http://www.dsadvokat.cz/index.php?video=2

gratulujem k dnešným meninám. Vecne, ideálne pripraviť tutorialy, ktoré sa zobrazia prvé v poradí v Googli.

na dorucovanie treba este stotoznit ucastnikov s ich identitou v RFO. A zaskolit asistentky. Ci sa to robi neviem, ale ako som spominal skor, nemyslim si ze sudnictvo je vhodny prerazac pouzivania schranok. Ale to je politicke rozhodnutie, nie je to na rozhodnuti informatikov

certifikaty su tiez pripravene, aj citacky. Ale neviem ako pokracuje nasadzovanie

RFO je v tejto fáze nepodstatné, nakoľko sa má doručovať právnickým osobám, podstatné je, či subjektu s IČOm, ktorý má aktivovanú schránku, je možné posielať prípis, predvolanie na pojednávanie.

každá asistentka bude mať svoj podpis, alebo bude jedna e-pečiatka pre všetky?

nuž kto to má vedieť, ak nie najpovolanejší v prípade spúšťania eschránok. česká ministerka si svojho času na ministerstvo zavolala hlavného stroju českých dátových schránok - Zajíčka.

ale veď politicky sa už dávno rozhodlo (zákon o eGove z roku 2013), že sa bude doručovať do e-schránok. v ČR dokonca už pred 10 rokmi.