Z koho počítača je dokument? Alias verejne vystupovanie IT expertov

To akože myslite vážne ze člen platformy ako expert na IT v hlavnom spravodajstve ide tvrdiť ze niečo čo v docx zmením pomocou notepadu a zipu za 10 sekúnd na hocijakú hodnotu, je dôkazom toho kto je autor dokumentu? Platforma WTF?

2 Likes

Kde to bolo ? Daj link…

To kto tvrdil?

Jhargas v markíze
Teda nič proti ale mohol to uviesť aspoň objektívne
T.j ze buď je niekto fakt diletant, alebo naopak toto mohol niekto naschvál podhodiť ako fake.
Je to už v éteri , takze je to jedno - ide skôr o princíp.

1 Like

Richard - uznavam, ze som opomenul moznosti takejto diabolskej manipulacie s vlastnostami dokumentu a korektnejsie by bolo uviest to tak ako si napisal. T.j. ze tam existuje aj moznost, ze to niekto naraficil. V tom momente mi to nenapadlo. Moja chyba. Nevidel som tu reportaz, ale viem, ze podstatou malo byt, ze zaslanim dokumentu a jeho otvorenim (to je verzia Uradu vlady) sa Document Properties nezmenia.

Kazdopadne - dalo sa to aj korektnejsie povedat. Nabuduce si dam vacsi pozor na wording.
Vdaka za upozornenie.

Ono to ani nie je diabolska manipulácia kedže docx je vlastne ZIP v ktorom je viacero xml-iek, a zrovna v jednom z nich sú tieto “nepopierateľne dôkazy”, takze aj dosť veľká lama môže manipulovať. To čo mna na tom celom zaráža/irituje ze kvôli takejto <>ine sa tu dokonca vyjadruje premier.

Inak nehovoril tam k tomu nieco aj ten pan co to udajne posielal? Ze ci to naozaj posielal on? A ze odkial je ten dokument a ako vznikol? Nejako som nepostrehol dnes (a su toho plne spravy), ze by takuto verziu (s podstrcenim) povedal. Tipnem, ze s tym pride zajtra.

1 Like

@rho toto je v poriadku? https://www.facebook.com/spravodajstvo.rtvs/videos/vb.1428899270704224/1637629149831234/?type=2&theater od asi 3 minuty.

2 Likes

To už bolo lepšie, “hlas podobný vášmu” to stručne objasnil. :slight_smile:

edit: Radsej nic. Kazdy sa uci na vlastnych chybach.
edit2: ale predsa. Crta sa nam to nejaka forenzna investigativna cyberuderka :slight_smile: Chalani neblaznite, nenechajte sa do toho zatahovat…
edit3: vyjadrovat sa v mene s.d k pochybnym dokumentom, o ktorych povode, ucelu ani tvorcoch neviete nic okrem medializovanych neoveritelnych informacii, je FAIL.

4 Likes

Ivan, stihol som prečítať :slight_smile: aj pôvodnú verziu tvojho komentu.

Jasne - chapem co hovoris a suhlasim. Nebolo to stastne riesenie, dalo sa to aj inak. Ja osobne si z toho beriem ponaucenie.

A teraz sa idem venovat tomu, ake ponaucenia sa daju zobrat z OPISu do OPII. Napriklad nenakupovat 300m bez schvalenych Studii…

1 Like

Tak fajn :slight_smile: Kredit sa lahko straca ale tazko obnovuje, bacha na to ! :slight_smile: Dufam, ze s.d. sa jedneho dna nebude vyjadrovat k autentickosti a autorstvu elektronickej verzie spisu gorila, trebars na zaklade informacii uverejnenych napr. v denniku N.
Proste to su politicke hratky, viem ze si myslite ze poskytujete nezavisly odborny nazor, ale v tomto pripade sa stavate len kartou v hre. Ktorej pravidla ani nepoznate.

Ano no tak! Ak dostaneme otazku “Je mozne, aby sa u nas zmenil autor prilohy, ak to otvori niekto iny, kto ten dokument tiez dostal?”, tak netreba vobec nic skumat, ale odpovedat.

Isteze, na to sa inak odpovedať nedá. Ak samozrejme nepripustíme aj možnosť ze odosielateľom nebol ten o kom si všetci myslia ze bol. A v súčasnosti by mnoho ľudí/strán dalo pol kráľovstva a ruku princeznej za “sólo kapra”.

2 Likes

Jano ja viem ze to myslis dobre. Ale skus sledovat aj dlhodobe ciele s.d. Nekonaj skratkovito a prvoplanovo na principe otazka-odpoved. Premyslite si ako core team taktiku a strategiu medialnych vystupeni a vyjadreni co budete davat. Ide predsa o trosku komplexnejsie ciele ako odpovedat na priblble otazky typu tej co si napisal.

1 Like

Komunikovat odborne temy laickej verejnosti je uloha, ktora nema prijatelne riesenie. Ak sa clovek vyjadruje precizne, spravne a odborne a pre korektnost zacleni do vyjadrenia vsetky mozne vynimky a situacie, ktore by mohli nastat, taka odpoved bude pre laika uplne nepochopitelna a v podstate sa nou laik nebude zaoberat (lebo je mimo jeho chapania). Ked naopak odpoved bude strucna a jednoducha a stravitelna pre laika, v odpovedi budu nutne chybat detaily potrebne pre odbornikov, a takuto odpoved potom spochybni odborna komunita. Vsetkym jednou odpovedou nevyhovies.

1 Like

Podľa tejto schémy už od čias starovekého Ríma fungujú … politici.

S @rho v podstate musim suhlasit. Lebo aby karavana isla spokojne dalej, bude potrebne s.d zdiskreditovat. Som si absolutne isty, ze na tejto ulohe uz nejaky rozviedcik davno pracuje… :wink:

Problem nastane vtedy, ked novinar ma svoju vlastnu agendu a odpoved dotvori “nevinnym” uvodom, ci zaverom. Toto bolo velmi silno citit v reportazi, kde boli citovani…
Takto zial u nas funguju media, namiesto nestrannej informacie su mimoriadne sugestivne a manipulativne.

1 Like