Výzva ÚPVII: Zber quick winov

Z EU ide tlak a pomerne rozumný aby dan z motorových vozidiel bola premietnutá do poplatku za užívanie ciest za najazdené km.

Veľa majitelov aut ju obchádza tak, že má auto zaregistrované v zahraničí a vyhne sa vysokej dani z motorových vozidiel.

Takto si Slovensko vyhnal za hranice veľa poskytovateľov dopravných služieb.

Jozef

1 Like

Celkom by stacilo vyhlasit trvalu amnestiu na pokutu za nezmenenie ECV. V systemoch nic upravovat nemusia. Kto chce nech si za poplatok znacku zmeni. Kto nechce nech to necha tak.

Toto je dobry point, ale v kontexte nepodstatny. Riesi sa tu preco sa musi ECV preregistrovavat a menit primarne pri zmene TP.

primarne ide o zmenu dopravneho inspektoratu, za zmenou ECV je prave toto. A tak je potrebne zmenit procesy, evidencie vedene na nom. A pokial tam nebude ochota prekopat to cele, tak to nebude. To nie je problem IT, IT moze byt len nastroj pri zmene.

1 Like

Identifikacia auta ja VIN (od vyroby az po jeho zsorotovanie jedinecne). Ak vybavite, ze nie je potrebne lokalizovat auto v EU (kde je rigostorvane zanckou), tak potom nebudu mat stane znacky. Preco sa bavime, ze zancka ma byt ohrnaicena statom a nema byt ohranicena okresom? Aky je v tom rozdiel? Viete co vsetko je viazane na znacku? Potrebne zistit na policii , dalej na danovom, v statniom rozpocte a preco je to tak. To je o zmene procesov, mozte to zmenit,m ale k tomu je potrbene viacej veci, neilen sa bavit povrchne, ze preco by som mal vracat znacku a brat novu ked sa prestahujem, nuz ked sa prestahujete do ineho statu, tiez urcite musite/mali by ste zmenit znacku. PSiem tro aj inde je potrebne riesit procesy a nielen sluzby

Myslim, ze existuju aj velmi dobre dovody preco by tie znacky nemali byt podla okresov. Napr. vam neprepichnu gumy na navsteve mimo BA a naopak. :slight_smile:

Samozrejme, ze to moze byt daleko komplikovanejsie (a asi aj je), nie som taky naivny, ze by som si myslel, ze na to nic naviazane nebude. Na MV nejake procesne analyzy robili, mozno by ich mohli vytiahnut zo suflika a nieco sa tam najde.

Len také malé upozornenie. Žijeme v EU, kde viaceré štáty umožňujú jednu značku prehadzovať medzi viacerými autami tej istej osoby.
Je to z dôvodu platenia zákonného poistného. Cez zimu na bežnom aute, cez leto v kabriolete.
Čiže dobrá otázka čo viazať na WIN a čo na EČV. Navyše napríklad UK má v tabuľke aj RFID čip a baterkou na 5 rokov.

2 Likes

Bez komentara.

Naopak, za komentár to stojí: ako jediný dôvod je uvedené, že treba “viac času na úpravu kontrolného systému diaľničných známok”.
Takže: čo už Min.dop. a prevádzkovateľ príslušného kontrolného systému spravili v tejto veci. Od marca 2021. Aký je plánovaný harmonogram (a náklady) tejto zmeny?
Je rok času na zmenu tohto rozsahu dosť? - Ak áno, znamenalo by to neschopnosť, alebo možno aj zámernú sabotáž zo strany uvedených organizácií.

No dobre, mna by zaujimali technicke detaily tohto

  • Zákon napokon nenápadne zmenili, lebo vraj nestíhajú upraviť informačné systémy a hrozilo by, že budú posielať pokuty nesprávnym ľuďom.

Ako presne suvisi zmena SPZ pri zmene okresu majitela s tym, ze pokuty posielali inym ludom? Mame nejake specialne pokuty, ktore sa vyrubuju podla toho ake dve pismenka su na zaciatku SPZ?

Správna otázka na Min.dop.
Moja laická predstava je, že v doterajšom dátovom modeli je jednoznačná relácia EČV → držiteľ. Po novom musí byť (EČV, dátum) → držiteľ .

Co ja viem… doteraz sa predsa tiez mohol zmenit drzitel pocas toho ako sa procesovali pokuty. Len nie medzi okresmi.

Podla mna nie dost, ale strasne vela … taka zmena ked mi niekto povie, ze trva 3 mesiace, tak to je vela ( … pokuty budu posielat nespravnym ludom …), proste za vymenu znacky sa plati a kazdy peniaza nahanaju aby mali co presustrovat? …

tomu nerozumiem - ved stare SPZ ostavaju a nemenia sa … ci ? a nove buydu vznikat inym algoritmom … ale vsetko je v jednej DB … tak co treba upravovat ?

neviem aky je skutocny problem ale vzniknu aj nove cisla a tie budu vyzerat inak, procesne to zrejme suvisi s tym ze na to nie je zmluva, ak sa nerozhodne co s mytom tak to nema kto spravit a aj inak cas v state bezi na mesiacoch nie dnoch.

Máš pravdu. Môj ďalší typ je, že podľa tej novely sa bude dať rovnaká EČV prenášať na ďalšie autá.

Tak tomuto dovodu nerozumiem :frowning:

  1. moznost : (planovany stav) mam dialnicnu znamku a prestahujem sa z okresu do okresu, a znacka sa nemeni. Dialnicna znamka je viazana ku ECV => z pohladu kontrolneho systemu dialnicnych znamok sa nic nezmenilo
  2. moznost : (sucastny stav) mam dialnicnu znamku a predam auto v ramci okresu => znacka sa nemeni. Auto sice vlastni niekto iny, ale dialnicna znamka je na nom stale platna.
  3. moznost : (planovany stav) mam dialnicnu znamku a predam auto, znacka mi zostane a zavesim ju na nove auto. Dialnicna znamka je viazana ku ECV a stale je platna => z pohladu kontrolneho systemu dialnicnych znamok sa nic nezmenilo.
    • teoreticky by mohol nastat stav, ked zavesim znacku z “motorky” na “auto”, prakticky to vsak vdaka rozmerom pojde tazko
    • zmena “auto” → “motorka” je cenovo vyhodna pre dialnicnu spolocnost
    • zmena “auto” → “nakladak” nie je mozny, kedze nad 3.5 uz platia myto
  4. moznost : nemam dialnicnu znamku => kontrolny system dialnicnych znamok nema o tomto informaciu => ak treba vymahat pokutu aj tak sa musi obratit na evidenciu vozidiel

Opacny (dnesny) stav :

  • mam dialnicnu znamku a prestahujem sa z okresu do okresu, a znacka sa zmeni Dialnicna znamka je viazana ku ECV => bud si zaplatim dalsiu dialnicnu znamku alebo musim absolvovat byrokraticku torturu s prenesenim dialnicnej znamky na nove ECV