Vytvornie komunikačnej aplikácie

Zalezi od nastaveni ale vo vseobecnosti mozu byt uplne rovnake ako SMS. Napriklad mne aj zahra zvuk a zobrazi sa notifikacia na lock screene rovnako ako SMSka. Notifikacia tiez moze obsahovat pomerne rich data a vyvolat aj rich spravanie, kedze ju dostane service-worker a moze si s nou robit co chce. Napriklad tam su “actions” co je niekolko prelinkov na ktore moze user v notifikacii klinkut a tie mozu spravit nejake requesty alebo zobrazit nejake ine stranky atd.

1 Like

Ak by PWA s push notifikáciami išla tak už stačí iba doriešiť najefektívnejší spôsob notifikácie webstránky… Čo je podľa vás najlepšie? WebSockety, pravidelné requesty, signal r, nejaký typ fronty pre webové aplikácie, alebo existuje niečo efektívne čo by nezahltilo server requestami a bolo na be dobre škálovateľné?

Teraz neviem co myslis ako notifikacie webstranky, akoze ktory smer a kam. Ale userom posielam notifikacie cez Webpush, mam to na https://covid.neuromancer.sk a je to velmi easy. Client-side JavaScriptom si poziadam o permissions a zaregistrujem service-workera, dostanem malicky JSON (subscription_info) ktory si na serveri ulozim. Nasledne ked odosielam notifikaciu tak to je realne jeden request na endpoint vytiahnuty z toho subscription_info a cele mi to vybavi jedna Python libka (take su snad v kazdom jazyku).

no stale premyslam nad tym ze by sa vytvorila jedna komunikacna appka… jednoducha pwa kde by si videl nejaku historiu svojich prijatych sprav…

ta appka potrebuje prijat request zo sluzby npr z rychlejsie.sk ze sluzba chce odoslat spravu… takze pwa appka sa potrebuje requestovat nejakeho backendu aby vedela ze ma pushnut notifikaciu uzivatelovi… a to requestovanie by bolo idealne urobit tak aby tam bol cim mensi overhead a zaroven v idealnom pripade aby sa to urobilo okamzite ked to server posle

Alebo toto znamená, že browser sa otvorí pripojeniu k celému svetu a hocikto tam môže posielať notifikácie z BE?

Je to zlozitejsie a zopar veci som pri vysvetleni obisiel. Je tam este nejaka kryptografia ktora zaistuje ze to tak uplne nieje. Respektive, ten request na ten endpoint je podpisany parom klucov kde musel service-worker dodat pri vytvoreni subscription na notifikacie verejny kluc, cize je tam takyto binding. Tiez su tie spravy sifrovane na verejny kluc ktory je v tom subscription_info a drzi si k nemu browser privat, aby ta push service na ktorej je ten endpoint (realne pre Chrome to je vlastne Google Firebase, pre Firefox nejaky Mozilla PushService a podobne) nevedela ake notifikacie sa posielaju.

Toto si prakticky znovu vymyslel Web Push notifikacie len v bledoruzovom, je tam tiez centralny Push Service na ktory si client robi polling alebo inym sposobom zistuje ci tam niesu nejake notifikacie pre neho.

1 Like

Ľubo, netreba nič programovať :slightly_smiling_face:
Stačí, aby sme spojili sily a v TrustOne toto všetko máš hotové aj so všetkými bonus funkciami…
A inak cez náš systém sa už na SK otestovalo viac občanov, ako cez rychlejsie.sk
V Berlíne teraz spúšťame otváranie všetkých škôl…600 tisíc detí…
Bežíme na všetkých letiskách v Španielsku, Heathrow Londýn, Shiphol Amsterdam…riešime veci s Belgickou vládou, v UK cez náš systém môžeš predčasne opustiť povinnú karanténu, používajú nás letecké spoločnosti atď.
Načo vymýšľať vymyslené…

Aj my máme booking, teda rezervačný systém s variabilným nastavovaním podľa potrieb MOM, máme aj on-line informovanie o dĺžke čakania v rade priamo v aplikácii…
Máme hotový aj vakcinačný modul, používa ho Emirates pre vakcináciu svojich VIP klinetov…

Ahoj,

v prvom rade diky za ponuku na spojenie sil… rad by som to zvazil ak by to bolo nieco konkretnejsie…

TrustOne evidujem a som velmi rad ze ste to tiez implementovali pre slovakov. Kazda predregistracia a optimalizacia procesov na odbernych miestach je dobra vec ktora realne pomaha zachranit zivoty.

Evidujem tam aj zopar nevyjasnenych otazok

  1. Nejasne GDPR… nechapem ako moze niekto tvrdit ze je kryty blockchainom a do gdpr nenapisat o tom nic. Ake udaje sa ukladaju do blockchainu?
  2. Kod trustone aplikacie nie je otvoreny
  3. Blockchain bud prinasa nepredvidane costy alebo je to iba buzzword ak si sami dolujete vsetky bloky a technicky si mozte upravit blockchain ako chcete. Je vas blochain verejny? Kde? Ako si v nom viem overit svoje udaje?
  4. Nejasna struktura financovania. Ak to ma Nitra zadarmo, maju to aj ostatne odberne miesta zadarmo? Budete si uctovat poplatky za oznamovanie vysledkov?
  5. To video s tymi policajtmi ste trochu prehnali… Ako sa vam podarilo presvedcit policajtov aby si nainstalovali na mobil vasu appku?
  1. nikto netvrdí, že sme krytí len blockchainom a mame o tom pisané vo všeobecných podmienkach. To, že ako je čo riešené interne v SW je naše know-how. Prešli sme X veľkými bezpečnostnými auditmi a technológiu zápisu a ochraný údajov sme si dali dokonca v lete patentovať…v marci / aprili by sme mali mať na to celosvetový patent
  2. Na toto som ti už raz odpovedal…Prečo si myslíš, že by sme mali mať otvorený kód? :grinning: Ukáž mi jeden veľký komerčný svetový softvér, ktorý má otvorený kód…Akože to by mala byť záruka, že je to dobre napísané?
    Myslíš, že toľké vlády, s ktorými spolupracujeme, si nepreverili náš systém od A po Z? Ver mi, že preverili…
  3. Náš blockchain je verejný…keby si trochu pogooglil, nájdeš plno informácií o našom blockchaine…revádzkujeme na ňom už asi 6 rokov systém dosledovateľnosti potravín, prednášame na svetových blockchainových konferenciách, General Electric si nás preto vybral ako základ svojich riešení, lebo roky budovali svoju blockchainovú divíziu a napokon si povedali, že by nás aj tak nedostihli v rozumnom čase, preto si nás vybrali na spoluprácu…tak aj vznikla aplikácia TrustOne…to nebolo prvoplánové, že poďme riešiť COVID…proste máme rozpracované projekty s GE a do toho prišiel COVID…majú divíziu GE Aviation, kde letecké spoločnosti prosili, aby niečo vymysleli, lebo sa ľudia boja cestovať…tak sme do našej platformy začali okrem transakcií z celého sveta o potravinách zapisovať aj veci ohľadom COVIDu…plus sme vymysleli ďalšie zabezpečenie, keďže ide o medicínske záznamy…preto ten patent.
  4. Ani Nitra to nemá zadarmo…FN Nitra to má zadarmo, lebo nám to zaplatili ich sponzori…to, že ako to je financované tiež nie je tajné…však na to máme u nás CRZ…trochu googlenia a máš odpoveď na všetky tvoje otázky :wink:
    Žiadne poplatky za oznamovanie výsledkov nemáme…občan to má vždy zadarmo.
  5. S tým videom s policajtmi nemáme nič spoločné…kolega z Nitry mi jedno ráno na porade ukazuje, že pozri, čo spravili policajti v NR…My sme im len požičali mobily s aplikáciou, aby sa im jednoduchšie kontrolovali testy, keďže vtedy to bola novinka a pýtali sa na meste, ako sa to kontroluje a podľa čoho zistia, že to je pravé atď. O videu sme ani netušili. Až po jeho zverejnení sme to videli rovnako, ako každý iný. Čiže oni si nič neinštalovali, my sme im dali mobily pre každú posádku. Ktorý policaj by si to inštaloval na svoj mobil? Odkiaľ by mal controller account? Keď sa na to pýtali, tak sme si povedali, že im požičiame naše mobily, ktoré požičiavame aj mestám a obciam a majú to poriešené. Nemusia študovať nejaké PDF-ká s výsledkami a kontrola bude rýchlejšia a efektívnejšia.

Ad 1. Super že sa skrývate za Vaše know how… Tvrdenia že ste prešli X bezpečnostnými auditmi sú prázdne slová ak sa tie audity nedajú pozrieť. Prečo nezverejníte odkazy na správy auditorov?

Ad 2. Príklady otvorených kódov: .NET Platform · GitHub (každý programovací jazyk má teraz otvorený kód aby sa dala overiť bezpečnosť), Magento je príklad veľkého ecommerce riešenia, Bitcoin je príklad elektronických peňazí WSO2 je príklad veľkého ESB riešenia Rychlejsie.sk je príklad pre ukladanie gdpr údajov pre antigénové testovanie :slight_smile:

Áno, je to záruka že je to lepšie napísané ako aplikácia ktorá nemá otvorený kód. Overiť kód môže ktokoľvek a do rôznych skupín som dal auditovať náš kód a výsledky sme implementovali. Zároveň sledovanie zmien môže odhaliť rôzne skutočnosti. My si nerobíme patent na ag testovanie. Náš certifikát je verejný, aj spôsob zverejňovania výsledkov aj spôsob vytvárania zašifrovaných PDF súborov a podobne…

Vlády a mestá s ktorými pracujete pokiaľ viem tak nemajú možnosť preveriť Vašu aplikáciu od A do Z. Ako by aj mohli keď sa ohŕňate know how. Tvrdenie že preverili je zase prázdne kým nedáte odkaz na niekoho kto by to potvrdil.

Ad 3. A zase žiadny link ani spôsob ako sa to dá overiť. Zdá sa mi, alebo som nedostal odpoveď na otázku či je minovanie verejné alebo plne vo vašej réžii? Varianty sú iba 2 a obe majú svoje za a vážne proti. Nedostal som ani priamu odpoveď či gdpr alebo zdravotné informácie sú uložené v blockchaine, ale z videa čo som videl sa mi zdá že áno. Toto nie je napísané v GDPR a človek by podľa mňa mal byť informovaný že ak mu niekto hackne mobil a ukradne šifrovací kľúč z vašej aplikácie tak tie dáta budú na veky vekov verejné. Ak to tak nie je, prosím o vysvetlenie ako to v skutočnosti je.

Ad 4. V CRZ som našiel jedinú zmluvu kde máte uvedené že si pýtate 590 EUR inicializačný poplatok a potom 40 centov za každého otestovaného. Je toto správne?

Niekde vo videu som videl že by ste chceli účtovať firmám za každé nahliadnutie do záznamu či je daná osoba vporiadku pre vstup na akciu. Ja viem že toto nie je priamy náklad občanovi, ale robiť si business z údajov po testovaní občanov sa mi zdá byť trochu cez čiaru.

Ad 5. Trochu čudná argumentácia. Nemáme s tým nič spoločné ale pred tým ako to natáčali sme im poskytli mobily a potom sme to používali ako marketingový materiál. Sa mi zdá že video vzniklo ešte pred tým ako sa testovalo v nitre… nie? Máte evidentne dobrých spolupracovníkov v Nitre.

Každopádne chcel by som vyzdvihnúť to že sa tým zaoberáte a verím tomu, že každá optimalizácia rizika prenosu na odbernom mieste alebo optimalizácia rýchlosti testovania je vítaná.

Preto by som chcel spolupracovať s každým kto má hociaký racionálny návrh na vylepšenie :slight_smile:

3 Likes

Ad 2. Lubo, takých riešení, ako máme my je v každom štáte viac.
Ukáž mi zdrojové kódy izraelského riešenia, alebo ruského, alebo čínskeho…alebo Windows, SAP, Navision…V SAP máš uložené všetky svoje daňové priznania na Finančnej správe…pýtal si si od nich audit? Alebo od NCZI…poskytli ti zdrojáky? Audit? A keď áno, pred tým ich hackom, alebo až po tom? - toto bolo len rypnutie…

Ad 1. Každému relevantnému samozrejme všetku dokumentáciu s kompletnou architektúrou k dispozícii dávame. Čiže sa neoháňame, ale selektujeme. Nebudeme predsa naše dlhoročne budované know-how, kde máme aj dosledovateľnosť potravín dávať von konkurencii, aby si všetko zanalyzovala a urobila niečo podobne bezpečné…Tebe ide “len” o výsledky testovania Covid…ver tomu, že nám ide “o trochu” viac. A sorry, že roky práce stoviek vývojárov ti nedáme len tak k nahliadnutiu. Myslím, že keď sa trochu zamyslíš, tak to nemôžeš myslieť vážne, že niekto svoje roky vývoja dá len tak do pléna celému svetu. Keď si to myslíš, tak si asi nikdy ekonomicky neviedol stovky ľudí na viacerých kontinentoch, ktorých musíš živiť a posielať im každý mesiac výplatu. A čo by na to povedali tvoji akcionári, sa radšej ani spýtam. Fakt verím, že to chápeš.

Ad 3. V GDPR textoch je napísané všetko a viac, ako je v tvojich GDPR textoch. A samozrejme máme X dobroprajných ľudí, ktorí na nás už poslali Úrad pre ochranu osobných údajov, takže im samozrejme všetko zodpovieme ako sa sluší a patri.

Ad 4. Potom si zle hľadal v CRZ, ale OK. V zásade máš pravdu.
Neviem, v akom videu si videl, že chceme účtovať firmám za nahliadnutie do záznamu, ale ukľudním ťa, nie je to tak. Nevieš ani, čo všetko náš systém obsahuje a už odsudzuješ…My neriešime len tú časť, ktorú riešiš aj ty - teda zaznamenávanie výsledkov. My máme aj vyhodnocovanie výsledkov, prepájanie na vstupné turnikety, máme k tomu veľké web portálové riešenie pre manažment zamestnancov atď., čiže riešime omnoho širšie využitie…Zamestnávatelia využívajú presne to, čo si videl u policajtov, akurát na vstupe do firmy…a to buď cez mobil, ako si videl na videu, alebo priamo cez zamestnaneckú kartu. Proste náš ekosystém je omnoho väčší a to, čo si videl ohľadom odberov je práve len tá menšia časť nášho systému. A vieš, žijeme v dobe, kde existuje ponuka a dopyt. Keď je niekto ochotný platiť za to, čo ponúkaš, prežiješ. Keď nie, neprežiješ. Také to je jednoduché.
Prečo si ty necháš za svoje riešenie platiť? Prečo celé dni nepracuješ zadarmo, pre blaho ľudstva? Akože to sa vylučuje, že spoplatňuješ niečo, čo slúži ľuďom? Myslíš, že nám nejaké servre dáva niekto zadarmo? Že to množstvo dát nám niekto ukladá zadarmo?

Ad 5. Jasné, dali sme policajtom mobily ešte pred tým, ako sa začalo v Nitre testovať :rofl:
Preto vo videu hovorí, že aplikáciu už má stiahnutých X tisíc ľudí a aj dátum toho videa je ešte možno z minulého roka, že? Ešte raz zdôrazňujem, že o videu sme nemali tušenia, kým nevyšlo. Kto ma pozná, vie, že ja nezvyknem klamať…A ty by si si to video nedal na svoju stránku, keby bolo? Tak ako sme dali aj ostatné videá a články na webe, ktoré o nás vyšli…
Lubo, takýmito argumentmi vypovedáš viac o sebe, ako o nás…Nemaj prosím červené súkno pred očami, zjavne nám všetkým ide o to, aby sme to tu dali čo najskôr do poriadku.
Tak prosím viac konštruktívne. Vďaka.

No comment: TrustOne Slovakia, s.r.o. - historický názov: Ecospace s. r. o. - zisk, tržby, hospodárske výsledky a účtovné závierky

Microsoft už roky sprístupňuje vládam a veľkým klientom zdrojáky. Má na to nástroje a procesy.

SAP, Navision - nemusia bežať mimo sieť klienta. Aj keď blackbox ale inhouse.

Jody, skús založiť v BA firmu v kratšej lehote, ako 3 mesiace.
Keď sa ti to bez protekcie podarí, máš u mňa basu piva. Platí? :wink:
Alebo môžeš založiť firmu za 3 dni povedzme v Rimavskej Sobote a potom skús preložiť sídlo firmy do BA v dobe kratšej, ako 6 mesiacov. OK? Tam ti dam dve basy piva.
Keby sme to robili pod našou pôvodnou firmou na dosledovateľnosť potravín, tak zas to by bol pre teba problem s “no comment.”
Som rád, že venuješ svoju pozornosť firme a nie riešeniu a referenciám z celeho sveta.
To je také “slovenské”…žiaľ…

1 Like

Správne milosm!
Veľkým klientom a vládam to sprístupňujeme aj my :wink:
Verejny zdroják, ako požaduje Ľubo je asi trochu niečo iné, všakže…

A aj naše riešenie ponúkame aj vo forme čiastočného “openbox” a to aj vo variante inhouse.
Stačí sa spýtať a nie to podávať v zmysle, že iný to ponúka takto a implikuješ z toho, že my to tak nerobíme…

Priznam sa, ze prestavam tejto diskusii rozumiet. @Heno zjavne propaguje svoje riesenie, co je na hrane podmienok pouzivania tejto platformy Terms of Service - platforma.slovensko.digital.

Na druhej strane debata o otvoreni zdrojakov je uplne smiesna. Je to normalna komercna sluzba, ktoru poskytuju aj inde, nevidim dovod preco by mali zdrojaky zverejnovat ked nechcu a nikto im to neprikazuje. Navyse, mozem zverejnit zdrojaky uplne cele, nikto mi nedokaze, ze na servroch nemam navyse nejaky backdoor, co to tam cele sleduje a leakuje data aj inam.

Na tretej strane, @Heno pisat tu, ze “obcana to nebude nic stat” je fakt argument jak Blaha. Tu je tvoje meno na zmluve, kde je aj cennik 12/2021/Z | Centrálny register zmlúv. Touto zvratenou logikou (plati to stat/obec a nie obcan) totiz analogicky ani to slovensko.sk obcana nic nestoji. Neverim, ze tomuto veris. Disclaimer: Mne nevadi, ze sa sluzby sa plati.

Mozno by sme mohli ukoncit tento sales-pitch tym, ze @Heno odpovies na to, co sa ta tu ludia aj pytaju? V Nitre skúšajú novú mobilnú aplikáciu. Môže nahradiť modrý certifikát - #2 by jsuchal

3 Likes

Jano, keď si si všimol, tak ja len odpovedám na otázky.
Neviem ako inak mám odpovedať, aby sa to nepovažovalo za propagáciu riešenia…

OK, máš pravdu. Daj mi potom návod, ako inak napísať, že obyčajný užívateľ za to neplatí nič?
Takouto logikou vôbec nič nie je zadarmo…ani používanie FB, lebo za to platíš tým, že sleduješ reklamu.

Jano, na čo som neodpovedal? Ja sa snažím práveže odpovedať na všetky otázky…

Vsimol som si prvy prispevok v tejto teme, ktory na nijaku otazku neodpovedal. Vytvornie komunikačnej aplikácie - #16 by Heno

Povodna otazka bola takato:

Neviem ako tu otazku chapes ty, ale teda odpoved “obcan to ma zadarmo”, mi naozaj nepride ako odpoved na tuto otazku.

Jednu nezodpovedanu otazku som ti hned nalinkoval, staci na tento odkaz kliknut: V Nitre skúšajú novú mobilnú aplikáciu. Môže nahradiť modrý certifikát - #2 by jsuchal

1 Like