Vytvornie komunikačnej aplikácie

Ahoj,

v rámci projektu rychlejsie.sk sme otestovali približne 120 000 ľudí, a odoslali sme cez približne 260 000 SMS správ. Ceny SMSiek sú najdrahšia vec na celom projekte.

Som analyzoval rôzne SMS brány a ďalšie službu. Napríklad odosielanie business správ pre viber whatsup a podobne, ale stále som narazil na vysoké poplatky za každú správu…

Preto som sa zamyslel či by nebolo reálne vytvoriť aplikáciu ktorú by si občan nainštaloval na svoj mobil, overil by si npr email a obdobné systémy ako rychlejsie.sk by komunikovali na občana namiesto SMS správ priamo do tejto aplikácie. Chcel by som aby tam bola nejaká možnosť spätnej interakcie … npr button po otestovaní, že dostal som svoje výsledky, vymažte si prosím moje osobné údaje.

Ďalej by som chcel aby to bolo aplikovateľné pre aplikáciu k očkovaniu. Moja vízia je taká, že niekto npr obec si urobí poradovník ľudí, a keď rozmrazí npr 50 dávok vakcíny, informuje prvých 50 podľa poradia. Tým príde správa, že dostali ste sa na rad, ak máte dnes čas, stlačte tlačítko “Prídem”. A prví ľudia ktorí stlačia tlačítko budú akceptovaní… Po pár minútach to pošle ďalším 50 správu, po pár minútach ďalším a podobne… Večer to môže poslať správu, že máme ešte jednu dávku, dorazíte? …

Komunikačná časť sa dá krásne oddeliť od logickej časti aplikácie npr k efektívnejšiemu testovaniu na odbernom mieste, alebo vakcinácii… Ak náhodou niekto vie o alternatívnom riešení ako to urobiť bez programovania novej komunikačnej appky, tak prosím napíšte sem…

Predpokladám že by to mala byť natívna aplikácia pre android, alebo mac aby to vedelo stále sledovať či neprišli nové správy a keď príde správa aby to pekne zabzučalo notifikáciou. Android časť by som zvládol urobiť aj sám, ale s macom nemám také skúsenosti… Každopádne tento môj post prosím berte ako ponuku spolupráce či už ste na android, mac, alebo serverovú časť (predpokladám .net). Bol by som rád ak by som všetko nemusel programovať sám :slight_smile:

Ľudo

SMS je pre low-tech ludi, tam asi moc nevymyslis. Pre high-tech skupinu moze v klude stacit aj email, pripadne hocijaka existujuca platforma, co ma notifikacie (trebars aj fb messagner) ci? Toto by inak mohol poskytovat aj stat, ked uz chysta statnu appku (samozrejme toto je tak realne niekedy o rok).

Na začiatku sa spochybňovalo aj to, či sa vôbec ľudia budú predregistrovať na mobile… Prax ukázala, že keď ľudia vidia dôvod prečo to urobiť (minimalizácia rizika prenosu vírusu pri odbere) tak sú ochonotní použivať mobily alebo iné zariadania… Keď na začiatku boli tipy že iba 20% ľudí to použije, tak reálna prax npr z Pezinka je, že cca 70% populácie je s IT úplne vpohode a sú veľmi radi že sa to tak robí…
Tým som chcel iba naznačiť, že si nemyslím že pre očkovaciu aplikáciu by sa mali ľudia notifikovať SMSkou… lebo by sa štát fakt nedoplatil. ak by nejaký operátor/i neprišiel s tým že SMSky v rámci tohto projektu sú zadarmo, tak to nemá zmysel sa nad tým zamýšlať…
Ako notifikácia zo strany appky k človeku je fb messenger zaujímavá voľba, ale osobne by som nechcel nútiť človeka používať facebook a posielať do ameriky jeho zdravotný stav v nešifrovanej podobe… Ale je to na tom človeku, ale potrebujeme aj inú voľbu… A ako som písal, tak ideálne by bolo aby v rámci tej komunikačnej aplikácie mal možnosť nejakým spôsobom aj odpovedať. Ideálne štandardizovaným spôsobom npr tlačítkom áno/nie, a podobne…

Scope tohto projektu je veľmi rýchly… každý víkend testujeme cez rychlejsie.sk dosť veľa ľudí, nové mestá sa pridávajú lebo v tom vidia efektivitu, dokonca sa pridávajú aj stále odberné miesta a veľké firmy… Takže hocičo čo by vedelo cutnúť náklady je super. Čo sa týka dlhodobejšie plánu, určite by to vedela použiť aplikácia pre vakcináciu aby ani náhodou sa nestávalo že nejaké vakcíny budú prepadnuté… A z veľmi long term hľadiska by to vedel používať štát alebo firmy ak by sa to ujalo…

Treba urobiť prvý krok a naprogramovať to, ale sám sa mi do toho nechce ísť minimálne kôli tomu macu…

Tak snad potvrdenie terminu na ockovanie ziadny zdravotny udaje nie je. (Pokial sa to nebude nejako spajat s indikaciami etc).

Tymi low-tech ludmi som skor myslel starsiu generaciu, co este stale nedava ziadne appky, ale kym sa toto rozbehne, tak uz budu (snad) zaockovani.

Nejaka bezna push notifikacia cez amazon SNS by nestacila?

Dalo by sa to otočiť a miesto natívnych appiek z toho spraviť PWA, alebo iba mobile first webovú stránku s dobrým manažmentom upozornení cez mail/ browser? Tak ako dokáže napr. platforma posielať notifikácie cez chrome appku.
A ak si to vypýta shortcut na plochu mobilu, tak človek ani nezistí rozdiel…

Inšpirácia: Zľavomat ruší svoje natívne appky s vysvetlením, že webový portál je pre mobily už na oveľa vyššej úrovni ako appky. :slight_smile:

3 Likes

Push notifikacie? Kludne self-cooked web push a netreba ani nejaku third-party sluzbu. Takto to mam na https://covid.neuromancer.sk a všetko za free, platim len virtualku.

1 Like

Ale PWA a Push notifikácie nefungujú pri vypnutom mobile (vypnutý display)… alebo áno?

To už podľa mňa záleží od nastavení notifikácií appky pre konkrétny OS

1 Like

Zalezi od nastaveni ale vo vseobecnosti mozu byt uplne rovnake ako SMS. Napriklad mne aj zahra zvuk a zobrazi sa notifikacia na lock screene rovnako ako SMSka. Notifikacia tiez moze obsahovat pomerne rich data a vyvolat aj rich spravanie, kedze ju dostane service-worker a moze si s nou robit co chce. Napriklad tam su “actions” co je niekolko prelinkov na ktore moze user v notifikacii klinkut a tie mozu spravit nejake requesty alebo zobrazit nejake ine stranky atd.

1 Like

Ak by PWA s push notifikáciami išla tak už stačí iba doriešiť najefektívnejší spôsob notifikácie webstránky… Čo je podľa vás najlepšie? WebSockety, pravidelné requesty, signal r, nejaký typ fronty pre webové aplikácie, alebo existuje niečo efektívne čo by nezahltilo server requestami a bolo na be dobre škálovateľné?

Teraz neviem co myslis ako notifikacie webstranky, akoze ktory smer a kam. Ale userom posielam notifikacie cez Webpush, mam to na https://covid.neuromancer.sk a je to velmi easy. Client-side JavaScriptom si poziadam o permissions a zaregistrujem service-workera, dostanem malicky JSON (subscription_info) ktory si na serveri ulozim. Nasledne ked odosielam notifikaciu tak to je realne jeden request na endpoint vytiahnuty z toho subscription_info a cele mi to vybavi jedna Python libka (take su snad v kazdom jazyku).

no stale premyslam nad tym ze by sa vytvorila jedna komunikacna appka… jednoducha pwa kde by si videl nejaku historiu svojich prijatych sprav…

ta appka potrebuje prijat request zo sluzby npr z rychlejsie.sk ze sluzba chce odoslat spravu… takze pwa appka sa potrebuje requestovat nejakeho backendu aby vedela ze ma pushnut notifikaciu uzivatelovi… a to requestovanie by bolo idealne urobit tak aby tam bol cim mensi overhead a zaroven v idealnom pripade aby sa to urobilo okamzite ked to server posle

Alebo toto znamená, že browser sa otvorí pripojeniu k celému svetu a hocikto tam môže posielať notifikácie z BE?

Je to zlozitejsie a zopar veci som pri vysvetleni obisiel. Je tam este nejaka kryptografia ktora zaistuje ze to tak uplne nieje. Respektive, ten request na ten endpoint je podpisany parom klucov kde musel service-worker dodat pri vytvoreni subscription na notifikacie verejny kluc, cize je tam takyto binding. Tiez su tie spravy sifrovane na verejny kluc ktory je v tom subscription_info a drzi si k nemu browser privat, aby ta push service na ktorej je ten endpoint (realne pre Chrome to je vlastne Google Firebase, pre Firefox nejaky Mozilla PushService a podobne) nevedela ake notifikacie sa posielaju.

Toto si prakticky znovu vymyslel Web Push notifikacie len v bledoruzovom, je tam tiez centralny Push Service na ktory si client robi polling alebo inym sposobom zistuje ci tam niesu nejake notifikacie pre neho.

1 Like

Ľubo, netreba nič programovať :slightly_smiling_face:
Stačí, aby sme spojili sily a v TrustOne toto všetko máš hotové aj so všetkými bonus funkciami…
A inak cez náš systém sa už na SK otestovalo viac občanov, ako cez rychlejsie.sk
V Berlíne teraz spúšťame otváranie všetkých škôl…600 tisíc detí…
Bežíme na všetkých letiskách v Španielsku, Heathrow Londýn, Shiphol Amsterdam…riešime veci s Belgickou vládou, v UK cez náš systém môžeš predčasne opustiť povinnú karanténu, používajú nás letecké spoločnosti atď.
Načo vymýšľať vymyslené…

Aj my máme booking, teda rezervačný systém s variabilným nastavovaním podľa potrieb MOM, máme aj on-line informovanie o dĺžke čakania v rade priamo v aplikácii…
Máme hotový aj vakcinačný modul, používa ho Emirates pre vakcináciu svojich VIP klinetov…

Ahoj,

v prvom rade diky za ponuku na spojenie sil… rad by som to zvazil ak by to bolo nieco konkretnejsie…

TrustOne evidujem a som velmi rad ze ste to tiez implementovali pre slovakov. Kazda predregistracia a optimalizacia procesov na odbernych miestach je dobra vec ktora realne pomaha zachranit zivoty.

Evidujem tam aj zopar nevyjasnenych otazok

  1. Nejasne GDPR… nechapem ako moze niekto tvrdit ze je kryty blockchainom a do gdpr nenapisat o tom nic. Ake udaje sa ukladaju do blockchainu?
  2. Kod trustone aplikacie nie je otvoreny
  3. Blockchain bud prinasa nepredvidane costy alebo je to iba buzzword ak si sami dolujete vsetky bloky a technicky si mozte upravit blockchain ako chcete. Je vas blochain verejny? Kde? Ako si v nom viem overit svoje udaje?
  4. Nejasna struktura financovania. Ak to ma Nitra zadarmo, maju to aj ostatne odberne miesta zadarmo? Budete si uctovat poplatky za oznamovanie vysledkov?
  5. To video s tymi policajtmi ste trochu prehnali… Ako sa vam podarilo presvedcit policajtov aby si nainstalovali na mobil vasu appku?
  1. nikto netvrdí, že sme krytí len blockchainom a mame o tom pisané vo všeobecných podmienkach. To, že ako je čo riešené interne v SW je naše know-how. Prešli sme X veľkými bezpečnostnými auditmi a technológiu zápisu a ochraný údajov sme si dali dokonca v lete patentovať…v marci / aprili by sme mali mať na to celosvetový patent
  2. Na toto som ti už raz odpovedal…Prečo si myslíš, že by sme mali mať otvorený kód? :grinning: Ukáž mi jeden veľký komerčný svetový softvér, ktorý má otvorený kód…Akože to by mala byť záruka, že je to dobre napísané?
    Myslíš, že toľké vlády, s ktorými spolupracujeme, si nepreverili náš systém od A po Z? Ver mi, že preverili…
  3. Náš blockchain je verejný…keby si trochu pogooglil, nájdeš plno informácií o našom blockchaine…revádzkujeme na ňom už asi 6 rokov systém dosledovateľnosti potravín, prednášame na svetových blockchainových konferenciách, General Electric si nás preto vybral ako základ svojich riešení, lebo roky budovali svoju blockchainovú divíziu a napokon si povedali, že by nás aj tak nedostihli v rozumnom čase, preto si nás vybrali na spoluprácu…tak aj vznikla aplikácia TrustOne…to nebolo prvoplánové, že poďme riešiť COVID…proste máme rozpracované projekty s GE a do toho prišiel COVID…majú divíziu GE Aviation, kde letecké spoločnosti prosili, aby niečo vymysleli, lebo sa ľudia boja cestovať…tak sme do našej platformy začali okrem transakcií z celého sveta o potravinách zapisovať aj veci ohľadom COVIDu…plus sme vymysleli ďalšie zabezpečenie, keďže ide o medicínske záznamy…preto ten patent.
  4. Ani Nitra to nemá zadarmo…FN Nitra to má zadarmo, lebo nám to zaplatili ich sponzori…to, že ako to je financované tiež nie je tajné…však na to máme u nás CRZ…trochu googlenia a máš odpoveď na všetky tvoje otázky :wink:
    Žiadne poplatky za oznamovanie výsledkov nemáme…občan to má vždy zadarmo.
  5. S tým videom s policajtmi nemáme nič spoločné…kolega z Nitry mi jedno ráno na porade ukazuje, že pozri, čo spravili policajti v NR…My sme im len požičali mobily s aplikáciou, aby sa im jednoduchšie kontrolovali testy, keďže vtedy to bola novinka a pýtali sa na meste, ako sa to kontroluje a podľa čoho zistia, že to je pravé atď. O videu sme ani netušili. Až po jeho zverejnení sme to videli rovnako, ako každý iný. Čiže oni si nič neinštalovali, my sme im dali mobily pre každú posádku. Ktorý policaj by si to inštaloval na svoj mobil? Odkiaľ by mal controller account? Keď sa na to pýtali, tak sme si povedali, že im požičiame naše mobily, ktoré požičiavame aj mestám a obciam a majú to poriešené. Nemusia študovať nejaké PDF-ká s výsledkami a kontrola bude rýchlejšia a efektívnejšia.

Ad 1. Super že sa skrývate za Vaše know how… Tvrdenia že ste prešli X bezpečnostnými auditmi sú prázdne slová ak sa tie audity nedajú pozrieť. Prečo nezverejníte odkazy na správy auditorov?

Ad 2. Príklady otvorených kódov: .NET Platform · GitHub (každý programovací jazyk má teraz otvorený kód aby sa dala overiť bezpečnosť), Magento je príklad veľkého ecommerce riešenia, Bitcoin je príklad elektronických peňazí WSO2 je príklad veľkého ESB riešenia Rychlejsie.sk je príklad pre ukladanie gdpr údajov pre antigénové testovanie :slight_smile:

Áno, je to záruka že je to lepšie napísané ako aplikácia ktorá nemá otvorený kód. Overiť kód môže ktokoľvek a do rôznych skupín som dal auditovať náš kód a výsledky sme implementovali. Zároveň sledovanie zmien môže odhaliť rôzne skutočnosti. My si nerobíme patent na ag testovanie. Náš certifikát je verejný, aj spôsob zverejňovania výsledkov aj spôsob vytvárania zašifrovaných PDF súborov a podobne…

Vlády a mestá s ktorými pracujete pokiaľ viem tak nemajú možnosť preveriť Vašu aplikáciu od A do Z. Ako by aj mohli keď sa ohŕňate know how. Tvrdenie že preverili je zase prázdne kým nedáte odkaz na niekoho kto by to potvrdil.

Ad 3. A zase žiadny link ani spôsob ako sa to dá overiť. Zdá sa mi, alebo som nedostal odpoveď na otázku či je minovanie verejné alebo plne vo vašej réžii? Varianty sú iba 2 a obe majú svoje za a vážne proti. Nedostal som ani priamu odpoveď či gdpr alebo zdravotné informácie sú uložené v blockchaine, ale z videa čo som videl sa mi zdá že áno. Toto nie je napísané v GDPR a človek by podľa mňa mal byť informovaný že ak mu niekto hackne mobil a ukradne šifrovací kľúč z vašej aplikácie tak tie dáta budú na veky vekov verejné. Ak to tak nie je, prosím o vysvetlenie ako to v skutočnosti je.

Ad 4. V CRZ som našiel jedinú zmluvu kde máte uvedené že si pýtate 590 EUR inicializačný poplatok a potom 40 centov za každého otestovaného. Je toto správne?

Niekde vo videu som videl že by ste chceli účtovať firmám za každé nahliadnutie do záznamu či je daná osoba vporiadku pre vstup na akciu. Ja viem že toto nie je priamy náklad občanovi, ale robiť si business z údajov po testovaní občanov sa mi zdá byť trochu cez čiaru.

Ad 5. Trochu čudná argumentácia. Nemáme s tým nič spoločné ale pred tým ako to natáčali sme im poskytli mobily a potom sme to používali ako marketingový materiál. Sa mi zdá že video vzniklo ešte pred tým ako sa testovalo v nitre… nie? Máte evidentne dobrých spolupracovníkov v Nitre.

Každopádne chcel by som vyzdvihnúť to že sa tým zaoberáte a verím tomu, že každá optimalizácia rizika prenosu na odbernom mieste alebo optimalizácia rýchlosti testovania je vítaná.

Preto by som chcel spolupracovať s každým kto má hociaký racionálny návrh na vylepšenie :slight_smile:

3 Likes