Výnos o štandardoch - MPK

ja myslim ze ak ta chytia pri kradezi a budes mat sud do tyzdna, nie do 4 rokov, tak tomu sa hovori zlepsinie vymozitelnosti prava. A tak to je podla mna v kazdej oblasti. Cize ak bude vymozitelnejsie pravo vseobecne, bude aj toto.
Sudy dnes stale vydavaju rozhodnutia podpisane v ZEPf kontajneri. Pritom uz rok a pol je to nezakonne (pozri http://www.nbu.gov.sk/povinnosti-organov-verejnej-moci-v-suvislosti-s-legislativnou-zmenou-zaruceneho-elektronickeho-podpisu-na-kvalifikovany-elektronicky-podpis/index.html )
Ale ked to nedodrziavaju ani sudy ani MS SR … tak ako chces aby to dodrziavali ini ? Zial je to o kulture naroda a tu sme za zapadom o hooooooooodne pozadu.
A btw. kazdy ma sancu s tym zacat bojovat … napriklad dat zalobu na MS SR ze nedodrzalo zakon … ale nik to neurobil. A to denne s tym pracuju (lebo musia) desiatky az stovky advokatskych kancelarii … divne ze ?
Detto s ciselnikmi …

co na to s.d ? @Lubor

Vynucovat Vynos (a ine suvisiace regule) je na zozname prislubov UPPVII. (S ohladom na “urychlene MPK” si ale teraz nie som isty, ci prave teraz silne(-jsie) vynucovanie chcem.)

Samotnemu zastupeniu S.D ci SOIT v skupinach by tiez pomohlo viac hlav, typicky pravnikov. (Kazdopadne ale teda clenovia PS, najma teda “aktivisti”, pri vynucovani standardov maju len o cosi lepsiu znalost problematiky, ale moznosti len take ako akykolvek iny bezny obcan.)

1 Like

Hanecak, pekne ťa poprosím, zmeň si program v hlave - slovo “vynucovať” vymaž a nahraď ho slovným spojením “dodržiavať zákon”.

Opýtam sa takto, môžeš si ty ako občan, zamestnanec alebo podnikateľ vybrať, že nebudeš dodržiavať zákon o daniach z príjmov, lebo sa ti nepáči?

Ako môže UPPVII dať prísľub, že bude dodržiavať zákon? Dodržiavať zákon je jeho psia povinnosť!

A pravdu máš v tom, že ani riešitelia informatizačných projektov, ani s.d., ani OVM nedodržiavajú zákony. Lenže kdesi sa začať musí!

Takáto tabuľka nám bola zaslaná ako "vyhodnotenie prvého kola rozporového konania: "Slovensko.digital.docx (23.2 KB)

Pre informáciu, (aj vzhľadom na výzvy na aktivitu), toto som odpovedal:

1 Like

Tiez si myslim, ze zakon sa dodrziavat ma. “Vynucovat” ale zrejme treba. Skusme si predstavit, ze by policajti priebezne nepostavali na uliciach, nedavali fukat, nefilmovali a nepokutovali by tych co sli na cerevenu, nemerali rychlost, atd. Zhruba to je obrazok toho, ako sa kontroluje a motivuje dorziavanie zakona o ISVS ci Vynosu 55/2014 dnes. (S mojou hlavou to nic nema. Aj ked kiez by, lebo to by sa potom asi lahsie riesilo.)

hehe … ale zo soferov nedodrziava predpisy tak 10-20% … Kym standardy napriklad o formate podpisov nedodrziava 100% institucii … tu nie je treba policajtov, a kamery, tu je treba rovno pokutovat. Avsak institucia (NBU) miesto toho aby pokutovala a vynucovala (btw celoueropsky) standard tak da zasadnu pripomienku k novelizacii Vynosu o standardoch, kde konstatuje ze zakon a format sa nedodrziava, urady nadalej chrlia ZEPf a tak sa vyzaduje aj nadalej prijimanie tohto formatu … pritom NBU ma zo zakona vykoanavat dohlad a moze pokutovat.
Pre mna nepochopitelne spravanie v pravnom state… aj ked je jasne odkial vietor fuka … sak biznis je to suprovy.

1 Like

OVM ani len netušia, že používajú nesprávny formát podpisu. Prečo by mali byt za to pokutované?

To je asi taky argument, ako keby som ja nemal byt pokutovany za prekrocenie povolenej rychlosti, lebo ani len netusim, ze nejaka je.

to je argument s hodnotou nula cela nula

Ale zase - co si budeme nahovarat - pokuta jedneho statneho organu udelena inemu statnemu organu asi nema valny vyznam. Prelozim si vreckove z jedneho vrecka do druheho, ale nic neusetrim… Bolo by asi treba najst iny sposob motivacie…

ak by kazde rozhodnutie uradu bolo dohladatelne az na uroven uradnika, ktory rozhodol (dal zadanie), tak by sa dala pokuta “urad uradu” zosobnit konkretnym ludom…

tu ide aj o to, že nejaký manažer je aspoň formálne potrestaný, že musí vysvetľovať prečo musle jeho úrad platiť pokutu … tento osobný dopad nič nenahradí. Proste bez exemplárneho prípadu sa nič nepohne.

2 Likes

Uz mam trochu casu, tak napisem, ze u tych uradnikov poznam 2 rozne dopady:

  1. pokuta manazerovi, nejakemu sefovi v statnej sprave som sa este nestretla, on totiz nevytvara dokument sam, ale “riadi”, za dokument zodpoveda nizsi uradnik

  2. skonci to na uradnikovi, ktory pracuje obetavo, usilovne, snazi sa pracovat bez chyb, len ten statny sotver si alebo robi co chce :frowning: alebo uradnik nema vedomost, ze nieco moze urobit inak, nema skolenie, nema helpdesk a mozno aj ma, ale nevie, ze ho moze vyuzit :frowning:

  3. taku hanbu ako su odskolene implementacie statnych softverov ani nezpoznam, do toho treba zahrnut manualy, ktore su zastarale a zmeny, ktore sa udeju bez toho, ze by niekto domyslel ich dopad, v pondelok to vsetko funguje a v utorok to nejde

  4. jednoznacne suhlasim s tym, ze nejaka forma osobneho financneho postihu by pomohla, ale neviem aka

Zdravím,
vie niekto, kde nájdem toto opatrenie č.1521/2018/oLG-5 z 12. marca 2018, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 4. marca 2014 č. 55/2014 Z. z. o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy v znení neskorších predpisov, lebo v slov-lexe som ho nenašiel a ani na www.vicepremier.gov.sk.
Dik

Skúste tu: 11/2018 R. o. - Opatrenie Úradu podpredsedu vlády S... - SLOV-LEX

Odtiaľ vytiahnutá konsolidovaná verzia Výnosu o štandardoch ISVS: Konsolidovane_znenie.pdf (5.7 MB)

Veľká vďaka. Som sa spoľahnul na vyhľadávanie na slov-lex a nejako som to nenašiel. Hmm Sorry.

Presiel som takmer vsetky diskusie za poslednych 7 dni ale nikde som nenasiel ani len zmienku o tom, ze UPPVII sa opatovne rozhodol potichu zmenit Výnos o štandardoch a opat sposobom, ktory nie je v sulade s legislativnymi pravidlami a vnasa do pravneho poriadku viac chaosu, ked v zbierke zakonov je dva roky stare znenie vynosu.
MPK bolo navyse skratene na 7 dni co tiez budi dojem, ze niekto chcel obmedzit mnozstvo pripomienok, ktore pri navrhoch z dielne UPPVII nikdy nesli pod 200…

Nerozumiem motivacii ludi na UPPVII, nerozumiem preco nepockaju na schvalenie zakona o itvs, nerozumiem, preco nemozu menit vynos standardnym sposobom ale sposobom ktory vnasa do celeho prostredia chaos a nedoveru…

1 Like

Toto si videl? Komisia pre štandardy ISVS - #25 by hanecak (info k 16.8.2018)

Tiez som zmateny (resp. “prudko premyslam, ci a ako sa tomu venovat dalej”). Ak je pointa UPPVII ludi demotivovat, tak sa im to teraz vcelku dari.