Vyhláška o alternatívnom autentifikátore - MPK

Ako bolo napísane hore. Ty si môžeš podpísať dokument kedy chceš(hmotne-právna lehota). Procesne-právna lehota je v tomto prípade vtedy, keď je dokument doručený OVM. Teda keď im to príde do schránky. Oni následne pošlú potvrdenie, s časom kedy im to prišlo.

V praxi sa mi stáva, že ja niečo pošlem OVM emailom a dostanem odpoveď až napríklad za 1 deň.

K tvojej otázke ohľadne splnomocneného zástupcu, tak najskôr budeš potrebovať ty a aj konatelia eID(elektronický OP s čipom) a doporučím aj ZEP. TOP spôsob v agende kde konajú obaja konatelia je keď dokument podpíše ZEPom jeden aj druhý konateľ (každý svojím OP) a to následne pošleš cez elektronickú schránku. V bežnom prípade by to malo stačiť len poslať cez elektronickú schránku. Keď budú eID (OP s čipom) tak cez slovensko.sk si sprístupni elektronickú schránku.

Taká malá pomôcka pre účtovníka:
elektronická schránka - email, ktorý môže prečítať alebo poslať len určená osoba (cez slovensko.sk)
ZEP/KEP - potvrdenie o tom, že dokument niekto podpísal (napríklad ako potvrdenie od notára), každý ma svoj vlastný podpis, takže ty nemáš ZEP konateľov a pod. (tie majú u seba konatelia)

Ja s elektronickými dokumentami, ZEPom robím 7-8 rokov, agendy sme za tú dobu zvládli aj keď sa to x krát menilo, našli sme si systém, len som dúfala, že sa to zjednoduší. To je k odseku 1,2,3.

Ďakujem za radu pre účtovníka :slight_smile:, len by som chcela vedieť, ktorú elektronickú schránku máš na mysli?
FSSR
CS
SP
VSZP
Dovera
Union
OR
ZR
Slovensko
mame vlastný mailovy server a čo ja viem čo ešte ponastavované, perfektne to funguje, len v období elektronického podávania dokumentov tam prichádza denne 100-150 rovnakých správ, ktoré treba skontrolovať :frowning:

Elektronická schránka je slovensko.sk (to je ten špeciálny email, kde sa ukladá, kto ho poslal/prečítal). Ale nedá sa to prepojiť reálne s emailom (z dôvodu bezpečnosti). Je možné si nastaviť len akési notifikácie (leň ta to upozorní, že niečo prišlo). Jednoducho je potrebné pristupovať len cez stránku slovensko.sk.

Ono sa to zjednoduší, ale určite to nebude keď sa zavedie povinnosť. Podľa mňa to bude trvať ešte roky. Vo finálnej fáze sa potom len jednoducho prihlásiš s OP s čipom do všetkých systémov orgánov verejnej moci, čo si napísala. Pričom doteraz je potrebné si to s každým orgánom riešiť akoby nejednotným spôsobom.

Nenapises pls tuto skusenost do kategorie “Skusenosti pouzivatelov”? Bude zaujimave sa k tomu casom vracat a vyhodnocovat ako a ci sa to postupne zjednodusuju/zjednocuje.

K tomuto by som sa ešte vrátila. Tu si treba ešte uvedomiť jednu vec. Že môžete podpisovať podanie ako celok - to podpisuje osoba, ktorá reálne v schránke odosiela dané podanie a je možné, v niektorých prípadoch nevyhnutné, aby boli podpísané aj prílohy k samotnému podaniu. Predpokladám, že práve tieto prílohy bude potrebné podpísať oboma konateľmi. Je ale veľmi ťažko sa teraz k tomu vyjadrovať, keď sa bavíme v teoretickej rovine, kto by mal čo podpisovať.

Aplikácia na podpisovanie dokumentov kvalifikovaným elektronickým podpisom Vám nedáva informáciu o tom, kto má podpisovať dokument, či jeden, či dvaja konatelia. To bude vyplývať zo samotného úkonu, ktorý budete vykonávať voči konkrétnemu OVM. Či je podanie resp. príloha podania podpísaná správnou osobu, na to by Vás už mal upozorniť konkrétny OVM, keď už bude spracuvávať samotné podanie, predpokladám, že keď bude akýkoľvek problém s podpismi, vyskočí vám krásna hláška - nenastali účinky doručenia :). Môžem sa ale mýliť - čo sa týka obsahu hlášky. Ja som sa zatiaľ stretla len s touto hláškou.

S týmto si dovolím nesúhlasiť. Pokiaľ sa konateľ rozhodne, že nikdy nechce vstúpiť do elektronickej schránky / fyzicky pomocou eID /, tak eID nepotrebuje. Poveriť môže niekoho aj prostredníctvom žiadosti v listinnej podobe, ktorá musí byť overená notárom. Ak má niekto na rôzne úkony už teraz plné moci napr. účtovníčka má splnomocnenie, že v mene organizácie môže podpisovať/odosielať dokumenty smerom k finančnej správe, tak toto splnomocnenie by mala dokladať k samotnému elektronickému podaniu ako prílohu, ktorá je súčasťou celého podania - a teda konateľ nič nepodpisuje a tým pádom nepotrebuje ani len kvalifikovaný certifikát pre KEP. Konanie voči FInančnej správy som uviedla iba ako príklad, na objasnenie problematiky.

Máš pravdu. Dá sa to obísť aj listom - http://www.statutar.sk/splnomocnenie

Ak by chcel OVM vám dokázať, že nekonáte správne, tak priložené splnomocnenie musí byť v zmysle §35 zakona o e-GOV prevedené z listiny zaručenou konverziou, aby mal platnosť aj elektronicky.

A post was split to a new topic: META - System reportovania skusenosti

Z čista jasna sa návrh tejto vyhlášky objavil v stave po vyhodnotení MPK na schválenie v Rade vlády 28.2.

Čomu nerozumiem? https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2017/29/ZZ_2017_29_20170301.pdf

Čiže MV vyhlášku vydalo ešte pred Radou vlády? Super, aspoň vidieť akú váhu tomuto orgánu dávajú. (V Rade samozrejme vyhláška bola schválená.)

Vybral som z MPK vyhodnotenie našich pripomienok: vyhlaskaAA-vyhodnotenie.rtf (109.3 KB)

Najviac ma mrzí neakceptovanie pripomienky (naše č. 8) k §2.1, aby AA bolo vydávané aj občanom bez trvalého bydliska v SR (čiže bez eID), nie len konateľom.

Bola tato vyhlaska nejak novelizovana?
Je mozne vydat AA aj bez vazby na elektronicku schranku PO? Teda ze by AA nebol naviazany na ziadnu schranku?
Ziadatel je cudzinec bez pobytu v SR.

Je mozne poziadat o zriadenie schranky pre FO a naviazat na nu AA? (toto pre zaujimavost, ziadatel to zatial nechce).

Stale plati vyhlásené znenie.

Nie, nie je to mozne, pretoze AA je poskytnuty az ked existuje opravnenie konat za PO … Cely postup je taky, ze po tom co pravnicka osoba vznikla zapisom do ORSR boli tieto udaje z ORSR ako zdrojoveho registra referencovane do referencneho registra (RPO) a na zaklade zapisu do RPO NASES zriadi a aktivuje pre takuto PO elektronicku schranku…

AA je urceny iba pre statutarnych zastupcov obchodnych spoločností (zapisane do ORSR) a len na pristup a disponovanie s obsahom elektronickej schranky pravnickej osoby, co su sluzby modulu elektronickych schranok ÚPVS…

Nie.

Este pre info, na AA nie su certifikaty na vytvorenie KEPu, co v praxi znamena, ze s AA nie je mozne za pravnicku osobu konat (vytvarat podania).

Takze niekto spravil velku chybu. Pretoze dany clovek dostal AA, pricom sa nim nemoze prihlasit na UPVS. Zvlastne je, ze na ziadosti nie je uvedene ICO, ku ktoremu to malo byt vydane (osoba je konatelom s.r.o).

Chyba co vypisal UPVS bola hlasena supportu a ten dal otazku

Toto mi nesedi s vyhlaskou, ktoru chapem tak ze pri ziadosti treba podla §2 ods. 2 pis. f poskytnut ICO a AA je vydany s tym, ze je sparovany s ICO.

AA bol doruceny na adresu s.r.o, teda dorucili to podla §3.

Toto som zistil. To je dalsi problem, ako ma statutar konat za s.r.o elektronicky (donuteny zo zakona napr. s financnou spravou), ked nedostane moznost takto konat?
Moze ho stat donutit, aby poveril inu osobu na konanie v jeho mene? A co ked nikto nebude chciet konat v jeho mene?
Alebo jedina moznost je ziskat KEP od akceptovanej CA za peniaze?

AA je zda sa taky nepodareny pokus o zaplatanie diery miesto toho aby nechali moznost subjektom so zahranicnym konatelom podavat podania papierovo kym nebudu mat riesenie.

no nie ze moze … on ho uz nuti … moze sa obratit na sud a napadnut to (asi na ustavny)

Chapem to spravne, ze nejaka osoba x.y. poziadala o AA a ten mu bol vydany aj bez toho, aby v sebe niesol vazbu na konkretne IČO?

Presne tak.

No mal by si zabezpecit vlastne nastroje na podpisovanie. Certifikaty na tvorbu KEP (na podpisovanie podaní), ktore su na eID, su dotovane a urcene pre obcanov SR, nie pre cudzincov…

este dodam, ze po kompletnom spusteni eidas node moze MV SR cely koncept AA zahodit aj s preukazmi…

ale to hadam nie :slight_smile:
ved nech si kupi podpis od sukromneho poskytovatela ak ho nevyhnutne potrebuje…
ale pokial viem tak 99% komunikacie podnikatela a verejnej spravy sa tyka daní a finacna sprava ma na to vlastne riesenia…
ostatne podania pravnickych osob voci organom verejnej spravy sa stale mozu az na par vynimiek) vykonavat aj listinne…

ano moze poverit na konanie imu osobu alebo si zabezpeci vlastny nastroj na podpisovanie…

takze plati ze stat podnikatela “donutil” elektronicky len prijimat, nie aj odosielat, tz., ze podania (az na par vynimiek) moze vykonavat stale listinne…

toto mozes rovinut ? celkom som nepochopil.

A davam len do placu, ze nejaky zahranicny majitel malej fabriky nic nevie o ziadnych certifikatoch na nejakych QSCD zariadeniach … je to pre neho spanielska dedina, rovnako ako neurologicka operacia hlavy.

V inych krajinach EU (snad okrem estonska) totiz elektronicke podpisovanie moc nefici … a podnikatelia sa nim ani tak skoro nebudu zaoberat. Ja som minule podpisoval Zmluvu s nemeckou firmou, ktora robi digitalizaciu dokumentov … povies si, ze ti snad to maju zmaknute … trt makovy. Pekne vytlacit, podpisat rucne, oskenovat poslat vytlacit podpisat druhou stranou oskenovat rozposlat … ine nic neuznavaju. a ked si pozries Europsky trusted list, zistis ze vacsina krajin ziadnu kvalifikovanu sluzbu na overenie podpisu dodnes ani nema.

AA nie je niejako “spárovaný” s právnickou osobou, ktorej bol držiteľ pri vydávaní AA konateľom. Ani nie je dôvod. AA sa vydáva fyzickej osobe.

Ako fyzická osoba môže žiadať o zriadenie svojej el. schránky podľa §12.4.d.3 ZeGov.

Dôležité je, aby tento cudzinec bol zapísaný v RFO - potom mu Nases musí automaticky zriadiť prístup ku schránkam PO v ktorých je konateľ.

Keď sa spustí eIDAS node, na tomto sa nezmení nič. Pomocou autentifikácie mimo SR nebude prístup ku schránkam žiadny (možno sa to zmení teraz novelu ZeGov).