Vyhláška o alternatívnom autentifikátore - MPK

z tvorby NASES:

Naco by potom MV ako povinny udaj pozadovalo obchodné meno a adresu sídla právnickej osoby zapísanej v ORSR na území SR… ?

Neviem, asi mi nieco unika, ale v § 1 ods. 2 sa pise toto:

O vydanie alternatívneho autentifikátora môže požiadať fyzická osoba, ktorá je štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu právnickej osoby so sídlom na území Slovenskej republiky zapísanej v obchodnom registri alebo ktorá je vedúcim jej organizačnej zložky zapísanej v obchodnom registri a nemôže byť držiteľom úradného autentifikátora podľa § 21 ods. 1 písm. a) zákona (ďalej len „žiadateľ“).,

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_ako-si-vybavit-alternativny-au/

Z tohoto mi vychadza, ze sa vydava AA pre fyzicku osobui ale iba za ucelom pristupu k schranke PO. Takze ked ziadaju ICO pri zriadeni, preco by mala osoba este ziadat dodatocne sparovanie? Ved uz pri ziadosti sa overuje, ci je to mozne sparovat (musia sediet presne udaje o FO s udajmi v RPO).

Napr. osoba s eID je automaticky sparovana so schrankami PO, tam som si ziadost nemusel dat. A eID vydava rovnaky urad ako AA. Takze rozdiel v tom nevidim.

Pre info, po zadani ICO v https://www.slovensko.sk/sk/overenie-zastupovania :

Zoznam štatutárov s nevytvoreným zastupovaním k právnickej osobe na ústrednom portáli
Na uvedenú schránku nebolo vytvorené zastupovanie. Prosím, kontaktujte Ústredné kontaktné centrum na telefónnom čísle +421 2 35 803 083, alebo prostredníctvom kontaktného formulára

Ste príliš domýšľaví.
Pri žiadosti o AA sa celá zábavka s firmou kde je žiadateľ konateľom robí iba preto, aby sa overilo že žiadateľ spĺňa nárok na vydanie AA - celý §1.2 je len o nároku, nie účele AA. V rámci MPK vyhlášky sme napr. my žiadali, aby AA bol aj pre občana SR, ktorý nie je držiteľ občianskeho preukazu - a jediný problém bol, že MV chce udržať počet vydaných AA na minime, lebo plán bol že toto je len “dočasné riešenie”.

Touche :), cele AA bolo na poslednu chvilu ako riesenie problemov pre zahranicnych konatelov a je to tak trochu dodratovane. A ak sa to bude niecim nahradzovat, tak problem porastie s poctom vydanych AA

https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/elektronicka-komunikacia

Platitelia DPH musia s finančnou správou povinne komunikovať elektronicky od roku 2014. Od 1.1.2018 sa povinná elektronická komunikácia rozširuje na všetky právnické osoby zapísané v obchodnom registri a od 1.7.2018 aj na všetky fyzické osoby - podnikateľov.

tuto vynimku nevidim.

Problem je v tom, ze ak aj ma nejaky ZEP/KEP konatel vydany, tak ho financna sprava neakceptuje, lebo akceptuje len svoje certifikacne autority. Pokial nema teda na vyber, tak mu to ma stat zadotovat. To je podobne ako sa udialo v pripade podpory iba Win zo strany financnej spravy, kde dany clovek uspel, lebo nikoho nemohli donutit kupit si licenciu ked ju nechcel a mal alternativu.
Certifikaty vydava vela svetovo uznavanych autorit takze alternativa jestvuje v tomto pripade.

cely koncept AA je platanym diery, ktora vznikla tym, ze si niektore institucie VS neplnili povinnost podľa § 23b ods. 2, ktora v skratke hovorila, ze kazdy organ ako spravca ISVS, s ktorym pride cudzinec do styku ako vobec s prvym, je povinny ho zapisat do RFO…

toto sa tykalo najma a vyhradne ORSR, ktore na RFO dlabalo…

1 Like

Takze sa to cele robilo uplne zbytocne? Stat teda zaviedol nieco, co je nefunkcne, pretoze teraz ma karticku s nejakymi datami ktoru zaviedli preto aby mal pristup k schranke, ale na to aby mal pristup k schranke tak este musi podat ziadost overenu notarom, ze moze spravovat touto kartickou schranku nejakej firmy? A ked nahodou od vydania karticky po zriadenie pristupu sa zmenili udaje v RPO tak moze ziadat o novu karticku?
Miesto takejto blbosti mali vynat firmy s konatelmi s povinnosti pouzivat schranku na tu dobu kym nebude to riesenie.

asi som sa zle vyjadril…resp. nespravne pouzil vsuvku “az na par vynimiek”…ale checel som tym povedat, ze 99% komunikacie podnikatela a verejnej spravy sa tyka daní a finacna sprava a danovy poriadok vyzaduje odosielanie a aj prijmanie pisomnosti iba v elektronickej podobe…v tomto pripade ide o plnenie povinnosti…

ostatne podania pravnickych osob voci organom verejnej spravy sa stale mozu vykonavat aj listinne…ide o rozne podania podla osobitnych predpisov (ktore subsidiarne pouzivaju spravny poriadok alebo podania podla stavebneho poriadku, apod.)…v tomto pripade moze ist o plnenie povinnosti alebo vyuzitie nároku…,.

az na to do rfo sa cudzinci nezapisuju, mv vedie dve evidencie RFO a register cudzincov na cudzineckej policii. Ale tu ide o ludi co nemaju ani povolenie ani bydlisko ani ziadny identifikator.

technicky mi je jedno ako to MV ma spravene…mna zaujima biznis zadanie, ktore definuje zakon 253/1998 v § 23 ods. 2

Finančná správa je povinná prijať každý KEP.

Zákon 253/1998 §23b:
" (1) Register fyzických osôb obsahuje údaje o

c) cudzincoch prihlásených na pobyt na území Slovenskej republiky a o cudzincoch, ktorým bol udelený azyl na území Slovenskej republiky v rozsahu uvedenom v § 17,
d) cudzincoch bez pobytu na území Slovenskej republiky evidovaných v informačných systémoch vedených podľa osobitného predpisu7) v tomto rozsahu: …
(2) Správca informačného systému verejnej správy8b) vkladá do registra fyzických osôb všetky údaje o cudzincoch bez pobytu na území Slovenskej republiky, ktoré vedie v informačnom systéme verejnej správy v rozsahu podľa odseku 1 písm. d), avšak najmenej v rozsahu …"

nuz to je zakon a este existuje realita :), RFO sa tak stava zaroven metaregistrom. Len do casu spustenia schranok chybala moznost tam zapisat takychto ludi. A ani dnes nie je dotiahnuty proces co s nimi, ako by mal vyzerat identifikator, ako sa branit duplicitam atd. Ci bude existovat europska identita atd.
Postup ze teda aspon drzat pocet takto zapisanych co najnizsie je rozumny.

NASES od toho cudzinca vyzaduje, aby si podal

Žiadosť o zriadenie elektronickej schránky fyzickej osoby, ktorá nie je štátnym občanom SR

podľa § 12 ods. 4 písm. d) bod 3. zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente)

link: https://www.slovensko.sk/sk/dokumenty-a-tlaciva/_1/A/ac8072ff-eb42-48d5-8236-a5f500b4755e

§ 12 Zriadenie elektronickej schránky
d) do piatich pracovných dní odo dňa doručenia žiadosti o zriadenie elektronickej schránky, ak ide o
3. fyzickú osobu, ktorá nie je štátnym občanom Slovenskej republiky, a ak nejde o elektronickú schránku podľa písmena b)

Takze pozaduju od neho zriadenie schranky fyzickej osoby, ktory ale nechce a nepotrebuje. Dokonca takyto postup ani nezverejnuju na MINV, lebo by bol pravdepodobne v rozpore so zakonom.

A schranka pravnickej osoby uz existuje, bola zriadena zo zakona a da sa overit, ze je zriadena na linku co som uz uviedol.

Dalej zo zakona:

§ 13 Aktivácia a prístup do elektronickej schránky
4) Na účely prístupu do elektronickej schránky sa používajú identifikátor osoby v spojení s autentifikátorom alebo autentifikačný certifikát podľa § 22aa spôsobom podľa § 22a, ktoré boli pridelené alebo vydané majiteľovi elektronickej schránky alebo osobe oprávnenej na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou. Správca modulu elektronických schránok zabezpečuje, aby mala osoba oprávnená na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou po úspešnej autentifikácii dostupné všetky elektronické schránky, ku ktorým má takéto oprávnenie. Osobou oprávnenou na prístup a disponovanie s elektronickou schránkou
c) právnickej osoby je právnická osoba, ktorej bola elektronická schránka zriadená, jej štatutárny orgán alebo člen jej štatutárneho orgánu,

Takze mne to vychadza, ze vydanim AA mali organy zabezpecit pristup do elektronickych schranok vsetkych PO, kde je osoba, ktorej bolo AA vydane statutarom.

Na základe žiadosti sa vytvorí identita FO, na ktorú sa napáruje prístup do schránky spoločnosti.

Inak na zaklade Žiadosť o zriadenie elektronickej schránky fyzickej osoby, ktorá nie je štátnym občanom SR vyrobia intentitu FO?
Takze osoba poziada o el. schranku a NASES mu zriadi identitu? Ved nech zriadia identitu na zaklade RFO, ked ho uz do neho zapisali.

Nuž podľa platných zákonov - čiže “teoreticky” - to má fungovať takto:
1.1 zahraničná osoba sa ide zapísať ako konateľ do OR
1.2 pri zápise sa zistí (stotožnenie), že takáto osoba ešte nemá vytvorenú identitu
1.3 preto sa zapíše nová osoba do RFO -> paralelne spusti 2
1.4 jej identifikátor, nech už je to hocičo, sa zapíše aj do OR
1.5 zmena konateľov sa propaguje do NASES
1.6 NASES automaticky priradí tejto identite oprávnenia konateľa firmy (teda aj prístup k schránke)

2.1 nová osoba je zapísaná do RFO
2.2 zmena sa propaguje do NASES
2.3 NASES v IAM vytvorí novú identitu

k tomu este cosi chyba :), napriklad mam pocit ze zapis do RFO nie je sluzba dostupna mimo MV,
ale zrejme technicky to ide, novy OR SR to ma uz v studii.